Wejść między lwy

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Wydawnictwo: Albatros
Lie Down with Lions
Ag2S

Rok 1982. Do Afganistanu okupowanego przez wojska sowieckie przybywa Jean-Pierre Debout, francuski lewicowy ideowiec by pod przykrywką pracy lekarza na bieżąco informować KGB o dostawach broni i leków z terenu Pakistanu. Wskutek jego donosów dochodzi do masakry jednego z oddziałów partyzanckich. O pracę dla Rosjan nie podejrzewa go nikt oprócz żony Angielki Jane. Sytuacja zmienia się, gdy w ten sam rejon trafia z misją szkolenia rebeliantów niegdysiejszy przyjaciel Jean-Pierre&a, kiedyś kochanek Jane, agent CIA Ellis Thaler. Dawna miłość wybucha z nową siłą, a rozgrywka polityczna między mężczyznami staje się również rywalizacją o uczucie pięknej kobiety.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

The_5nake | 2019-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2019

Sporo czasu minęło od mojej ostatniej przeczytanej książki, częściowo z powodu braku czasu, częściowo przez pracę. Jednak skończyłem 'Wejść między lwy' Kena Folletta.

Akcja książki osadzona jest w Afganistanie podczas inwazji wojsk sowieckich. Do małej wioski Banda, pod przykrywką lekarza przybywa Jean- Pierre, szpiegujący dla KGB Francuz, którego donosy doprowadzają do tragedii podczas przejazdu konwoju z Pakistanu. Wraz z żoną - Jane pomagają miejscowej ludności, a o szpiegowanie dla Rosjan podejrzewa Jean- Pierre'a jedynie jego małżonka. Wszystko zmienia się kiedy do Afganistanu przybywa Ellis Thaller, agent CIA i były kochanek Jane. Ma on za zadanie zjednoczyć afgański ruch oporu przeciw Sowietom. Uczucie Jane do Ellisa odżywa na nowo i polityczna rozgrywka staje się również walka o kobietę.

Wydawałoby się, że książka wydana w latach 80 traci na aktualności i wydaje się być abstrakcyjna, jednak nic bardziej mylnego. Konflikt i działania wywiadu w Afganistanie można odnieść...

AnkaW | 2018-04-28

Gorąco polecam, wg mnie to jedna z lepszych książek tego autora.

Inger | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2017, Follett
Przeczytana: 15 marca 2017

Myślę sobie: Afganistan, wojna, polityka, KGB, CIA... będzie ciężko przebrnąć, bo to nie moje klimaty. I masz. Ciężko było, owszem, ale odłożyć książkę choć na chwilkę :) Polityka zostaje gdzieś w tle, na plan pierwszy wybija się wątek obyczajowo-romansowy z zaskakująco pikantnymi scenami miłosnymi. I tak kołacze mi po głowie, że chyba do tej pory nie znalazłam u Folletta czegoś równie pikantnego.
Książka wciągająca, wkręcająca i pozostawiająca z ogłupieniem na twarzy i pytaniem - dlaczego już się skończyła?
Kolejny pokłon dla autora :)
Inny tytuł: Lwy Pansziru.

Jane | 2017-01-23
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Generalnie książka bardzo fajna, ale zasadniczo wydaje mi się, że kobiety będą miały nieco więcej przyjemności z tej książki, bo jest bardzo romantyczna. Dla mężczyn - wojna w tle, militaria, itd. Dla kobiety - romzantyczna miłość, przeciwności losu i dwóch mężczyzn walczących o jedną kobietę. Książka dosyć przewidywalna, ale napisana ciekawie, sporo akcji, interesujące opisy przyrody i kultury - generalnie polecam.

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Follet pisze dobre książki. I to powinno wystarczyć za wszelki komentarz. Inwazja Sowietów na Afganistan to już stara sprawa, ale książkę czyta się naprawdę nieźle.

Hubert Grajewski | 2016-09-17

Mój ulubiony pisarz jak zwykle mnie nie zawiódł. Książka świetna jak większość powieści K. Folleta. Czytałem z zapartym tchem i nie mogłem się od niej oderwać aż do ostatniej strony.

Andy | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

"Wejść między lwy" autorstwa Kena Folleta jest sprawnie i ciekawie napisaną powieścią sensacyjną, osadzoną w realiach wojny toczącej się w Afganistanie w latach osiemdziesiątych. Akcja książki idealnie wprost nadaje się do wykorzystania w filmie sensacyjnym.
Mamy tu bowiem zwalczających się agentów CIA i KGB, mamy potyczki prowadzone przez partyzantów afgańskich z wojskami sowieckimi, jest również wątek miłosny. Akcja książki toczy się dosyć szybko, może z wyłączeniem okresu, gdy główni bohaterowie uciekają przed sowieckim pościgiem, trudnym i morderczym szlakiem prowadzącym przez wysokie góry Afganistanu (choć przez chwilę wątek ten zaczął mnie nudzić).
Ogólnie książkę oceniam dosyć pozytywnie. Może nie jest to najlepsza z książek Folleta (zdecydowanie wolę chociażby "Klucz do Rebeki", "Kryptonim Kawki" czy "Igłę"), ale z pewnością warto po nią sięgnąć.

Nitager | 2016-06-30

Nie zachwyciła mnie. Nie ma w sobie tego czegoś. Niby ma wszystko co potrzebne, ale owo „wszystko” też ma jakieś „ale”.
Jest skomplikowana sytuacja miłosnego trójkąta – ale jakaś taka banalna. Czytelnik z góry wie, jak to się skończy.
Postacie żywcem wzięte z amerykańskich filmów, czarno- białe, albo „dobre” albo „złe”.
Na plus mogę dodać ciekawie napisany wątek kreciej działalności jednego z bohaterów i obrazowe opisy miejsca akcji. Bardzo precyzyjne i nie nużące, dzięki czemu czytelnik wyraźnie „widzi”, co dzieje się na kartach książki.
Treść w sumie niezbyt skomplikowana, akcja w miarę wartka – w sumie, dobra książka na wakacje, ale nie spodziewajmy się po niej zbyt wiele.

książek: 2076
Karambola | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

"Pepe był handlarzem broni i sprzedawał ją każdemu, ale preferował klientów kierujących się pobudkami politycznymi, bo - jak rozbrajająco przyznawał - 'idealiści lepiej płacą'."

"Nie ma sensu zadawać komuś pytania, dopóki się nie ustali, czy ma powody, aby skłamać."

"Nie podniecaj się, dopóki dziwka nie rozłoży nóg."

Seltiel1980 | 2015-07-13
Przeczytana: 2012 rok

Jak to u Folleta- na najwyższym poziomie.