Szyfr Szekspira

Okładka książki Szyfr Szekspira Jennifer Lee Carrell
Okładka książki Szyfr Szekspira
Jennifer Lee Carrell Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Kate Stanley (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Kate Stanley (tom 1)
Interred with Their Bones
Świat Książki
2008-04-15
2008-04-15
Andrzej Grabowski

Książka z gatunku "ciężko odłożyć". Wartka akcja, dzięki której czyta się wybitnie szybko. Fikcja przeplata się ciasno z wydarzeniami i postaciami historycznymi. Główna bohaterka- Kate, niczym żeńska wersja profesora Langdona z cyklu powieści Dana Browna, przeprowadza czytelnika przez meandry historii, podań i legend o Szekspirze. Bardzo przyjemna i łatwa w odbiorze, bez dłużyzn i zanudzania.

Sięgnęłam po 'Szyfr Szekspira', gdyż zainteresował mnie tytuł. Byłam nastawiona na porywający thriller z wątkiem historycznym. Niestety, autorce nie udało się dorównać Danowi Brown, bowiem wszystko wskazuje na to, że wzorowała się na jego 'Kodzie Leonarda da Vinci'. Brak zwrotów akcji, całość przewidywalna bez odrobiny zaskoczenia. Książkę można podsumować: pomysł dobry - wykonanie słabe.

Ogromne rozczarowanie i jedno z najbardziej przykrych doświadczeń czytelniczych od lat. Przeczytana tylko dlatego, bo jestem głupio honorowy i dokańczam z reguły książki, które już zacząłem czytać.
Dramatycznie nudna, pełna nijakich bohaterów. Cała intryga zupełnie nie angażująca, nie interesowały mnie losy postaci. Nie ma nawet podejścia do Kodu Leonarda da Vinci.

Kunsztownie napisany i przeniesiony w przeszłość thiller...

Kunsztownie napisany i przeniesiony w przeszłość thiller...

Siłą rozpędu po przeczytaniu Macbetha (autorstwa Nesbro) sięgnęłam z polecenia po Szyfr Szekspira. Miałam duże oczekiwania wobec tego "światowego bestsellera", które niestety nie zostały spełnione. Coś w tej książce nie zagrało- pomysł poszukiwania zaginionego dzieła Szekspira był dobry, jednak wykonanie kulało. Momentami było ciekawie, jednak przeważnie było chaotycznie, zawile i często nielogicznie. Do tego zbyt wiele "szekspirowania" dla czytelnika nie będącego zagorzałym szekspirofilem i znawcą epoki oraz kiepski język (nie wiem, czy wina autorki, czy tłumacza). Z trudem dobrnęłam do końca znudzona i przytłoczona mnogością teorii, postaci historycznych i zawiłością fabuły.
Fanom Szekspira i czasów w których żył delikatnie polecam; fanom dobrych kryminałów i sensacji stanowczo odradzam.

Jest to kryminał gdzie ofiary są mordowane w sposób zaczerpnięty z dzieł Szekspira.

Jeśli szukacie książki gdzie brak fabuły i ciągu historii.
Jeśli szukacie książki gdzie akcja jest mało logiczna a wątek romantyczny wciskany jest na siłę. Jeśli chcecie zmarnować czas.
To polecam wam przeczytać tę pozycję.

Ja już od pierwszych stron miałam z nią problem. Książka jest nudna. Brawurowy jest tylko opis.

Jeśli szukacie książki gdzie brak fabuły i ciągu historii.
To polecam wam przeczytać tę pozycję.

Ja już od pierwszych stron miałam z nią problem. Książka jest...

Ciekawa literatura próbująca dorównać takim dziełom jak "Kod Leonarda da Vinci" i "Anioły i demony"

Teoria spiskowa jak z Dana Browna, ale tym razem posiłkująca się Szekspirem, zgrabne tomiszcze.

Ach te książki z tytułami tłumaczonymi na język polski jako "szyfry", "kody"... Chwyt reklamowy czystej wody :)
Autorka jest doktorem literatury angielskiej i amerykańskiej, więc kto studiował Szekspira na pewno wyciągnie z książki więcej niż osoba szukająca historii sensacyjnej. Mamy poszukiwanie zaginionej sztuki Szekspira i rozważania czy ktoś taki w ogóle istniał ( a może to syndrom "Gruppenführera Wolfa" ?). Zwroty akcji dość niewiarygodne i ogólnie szału nie ma, ale pod wpływem tej lektury rzuciłam się oglądać sztuki szekspirowskie produkowane pod egidą BBC. Zatem zysk jest.
Miłośnikom kryminałów, sensacji i thrillerów wszelkich, do których sama się zaliczam, nie polecę, bo to Szekspir gra tu pierwsze skrzypce.
Dziękuję za uwagę.

Szczerze mówiąc, sięgnęłam po tę książkę z powodu zachęcającego tytułu. Natomiast już od początkowych stron, ta książka mnie nudziła. Sama fabuła nie wyróżnia się tak naprawdę niczym szczególnym. Akcja jest dość kryminalna, ale niestety do przewidzenia. W niektórych momentach była nawet bardzo przewidywalna. Nie było w niej żadnych zwrotów, które by w jakikolwiek sposób wzbudziłyby u mnie emocje inne niż znużenie.

Bohaterowie, jak dla mnie, byli dość pokręceni. W pewnym momencie przestałam rozumieć, kto jest „tym złym”, a kto „tym dobrym”. Brakowało też takiej osoby, która pojawiłaby się nie wiadomo skąd i zmieniłaby bieg akcji, przez co, to wszystko stało się przewidywalne i nudne.

Lifestyle girl

Szyfr Szekspira dla osoby, która tak jak ja nie za bardzo interesuje się Szekspirem, może okazać się zbyt trudna i męcząca. Łatwo jest się pogubić w zawiłościach związanych m.in. z życiem Szekspira i przez to dla większości osób książka może, niestety, stać się nie zrozumiała.

Pomimo że autorka w Posłowiu wyjaśnia, co jest w tej książce prawdą, a co zwykłą fikcją literacką, to niestety nadal nie potrafię tej książki zrozumieć. Niemniej jednak mogę pozazdrościć autorce tak dobrej znajomości dzieł i życia Szekspira.

Jak dla mnie łączenie akcji współczesnej z czasami elżbietańskimi nie było dobrym rozwiązaniem. Taki zabieg powodował, przynajmniej u mnie, efekt jeszcze większego gubienia się, nie zrozumienia, co autorka miała na myśli.

• Thriller/sensacja/kryminał