Szyfr Szekspira

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Interred with their bones

Brawurowy thriller historyczny z akcją współcześnie i w czasach elżbietańskich, osnuty wokół tajemnic związanych z życiem Williama Szekspira. O jego sztukach wiemy wszystko poza jednym: czy je w ogóle napisała Młoda uczona Kate jest bliska zdobycia ostatecznego dowodu a bezcennego rękopisu. Przemierza niezwykłe miejsca w Europie i Ameryce, ścigana

Hipek | 2016-09-25
Przeczytana: wrzesień 2016

Szyfr Szekspira to powieść sensacyjna mocno zawieszona w realiach historycznych okalających twórczość Szekspira. Autorka, będąca literaturoznawcą i zajmując się także twórczością tego znanego dramatopisarza postanowiła podzielić się swoją wiedzą z czytelnikami. Wybrała sposób lżejszy niż rozprawa naukowa. Lżejszy w zakresie sposobu konstrukcji, drążeniu szczegółu, w końcu samego języka. Zamierzenie bardzo dobre, i patrząc chociażby na Kod Leonarda da Vinci mogący przynieść sukces.

Niestety autorka pisząc swoją książkę nie tylko nie zapomniała, że jest naukowcem, ale również pokazała, że jej warsztat tworzenia powieści sensacyjnych jest dopiero raczkujący. Rezultat w związku z tym jest, w moim odczuciu, ciężki. Książka jeśli trzyma w napięciu, to jedynie tym, czy opisywane zdarzenia związane z Szekspirem to fakty czy literacka fikcja...

Amadea | 2014-02-18
Przeczytana: luty 2014

Dałam jej opinię bardzo dobrą z powodu tematu, jakiego autorka się podjęła, choć jak sama przyznaje, częściowo jest fikcją.Podoba mi się również powracanie do minionych epok,by za chwilę znów znaleźć się w naszych czasach.To jest książka dla tych, którzy lubią natłok wszystkiego-dat, nazwisk, etc...etc...I książka dla tych, którzy mają genialną pamięć do obco brzmiących nazwisk,chwilami pokrętnych tak,że można się pogubić kto jest kim i z kim, albo jakie koligacje rodzinne, czy też innej natury łączą wymieniane postaci.Zapewne o to autorce chodziło, co miało dodać pikanterii i smaczku poszukiwaniom m.in.zaginionego dzieła. Jednak trzeba wykazać dużo cierpliwości, by przez tą sieć przebrnąć i niczego nie zgubić, nie zapomnieć.Wracałam chwilami do zapisanych wcześniej nazwisk, żeby się w tym wszystkim połapać.Natomiast sam wątek poszukiwań jest dość prosty i przewidywalny.Czegoś mi zabrakło i czegoś było za dużo.Temat rozbudzający ciekawość, ale natłok wszystkiego nieco komplikuje...

szfagree | 2011-01-15

Pierwsze skojarzenie, które natychmiast pojawiło się w mojej głowie po przeczytaniu tej książki było następujące: Szyfr Szekspira autor pisał przez kalkę. Przedstawię Wam kilka faktów, dotyczących tych papierów, które ktoś połączył w jedną całość okładką.

Absolwentka historii literatury Katherine Stanley zajmuje się badaniem śladów pozostawionych przed Szekspira, a także jego utworami. Pewnego dnia największa świątynia twórczości Williama Szekspira - londyński Globe Theater, prosi Katherine o wystawienie inscenizacji „Hamleta” – jednego z najbardziej osławionych dramatów Szekspira. Dla dziewczyny to wielka szansa na lepsze życie. Wszystko skończyłoby się szczęśliwie, ale pojawiają się przeszkody. Rose Howard – mistrzyni Kate – próbuje przekonać ją, aby zrezygnowała z reżyserowania spektaklu. Nakłania ją do poszukiwań zaginionego rękopisu Szekspira, poczym… zostaje zamordowana. Cudowne i nieprzewidywalne rozwiązanie… Na dodatek w Teatrze Globe w rocznicę podpalenia go przez wrogów...

adamats | 2010-08-24
Przeczytana: styczeń 2008

Strasznie męczyłem się czytając :( a bez fałszywej skromności mogę przyznać, że jeśli jakiś tekst drukowany mnie męczy to prawdobodobnie z nim jest coś "nie teges". Eneidę Wergiliusza, tłumaczoną na nasz ojczysty język klasycznym polskim heksametrem - pożarłem, "Waverley" Waltera Scotta - mimo powalających opisów przyrody i zmieniającej się pogody po każdym wejściu, któregoś z bohaterów do budynku - pokonałem... a to? Hmmm, obawiam się, że kluczową przeszkodą w łatwym i przyjemnym odbiorze tego tekstu było tłumaczenie. Nie pamiętam już kto przekładał owo dzieło - bo "z pożyczenia" z nim obcowałem, ale może to i lepiej, bo sam temat ciekawym wielce być się wydawał i potencjał w sprawnie zarysowanej intrydze też mógł być ogromny. Z żalem wielkim przyznaję, że samodzielna lektura kilkuset stron tego tekstu w rodowitym języku Szekspira, to dla mnie zbyt wielkie poświęcenie, ocenę oprę więc na tym co w naszej mowie ojczystej wyczytać zdołałem a to było, bardzo średnie :-/. Nie znoszę...

Kotkad | 2014-02-20
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Osnuta w dzieła Szekspira powieść, zaciekawiła mnie jego osoba, mimo że w samej powieści nie występuje sam Szekspir odniesienie się do jego twórczości zachęciło mnie do poznawania kolejnych jego dzieł.
Książka napisana jako thriller zachęciła mnie i nie zawiodła, zwroty w akcji są gwałtowne i zaciekawiały mnie nie pozwalając odejść od lektury. POlecam

Grażyna | 2011-03-11
Przeczytana: 08 marca 2011

nie zachwyciłam się, właściwie nie podoba mi się, nic interesującego, fabuła naciągana, wątek sensacyjny nie zainteresował mnie, może to taki mój nastrój, ale raczej już ponownie nie przeczytam

mięta | 2015-09-07
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Wciągajacy thriller. Mamy tu niewyjaśnione zabójstwa.Bohaterkę przypadkiem zamieszaną w tajemnicę z przed wieków,za którą podążą morderca.A wszystko to ma związek z Szekspirem i jego dziełami.Podczas śledzenina poczynań bohaterki dowiadujemy się jak niewiele wiemy o Szekspirze, kim tak na prawdę był?
Powieść mimo natłoku miejsc, nazwisk i koligacji,i mnóstwa dat jest bardzo wciągająca.

Anna Maria | 2010-12-05
Przeczytana: 2009 rok

Podchodziłam do tej książki dwa razy. Za drugim razem skutecznie. W miarę czytania coraz bardziej wciąga, powiedziałabym nawet, że uzależnia do tego stopnia, że trudno się z nią rozstać choćby na chwilę. Do ostatniej kartki nie wiadmomo jak się skończy, chociaż pod koniec zaczęła mnie trochę irytować.

Madeleine | 2010-08-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fabuła książki jest bardzo ciekawa. Tajemnica dotycząca jednej ze sztuk Szekspira ukryta jest na końcu drogi, która prowadzi od zagadki do zagadki i od morderstwa do morderstwa. Urozmaicenie stanowią liczne i niespodziewane zwroty akcji. Wątek Szekspira i jego sztuk nie kończy się wielkim zaskoczeniem, ale bardzo ciekawe jest dociekanie prawdy na temat tych sztuk przez główną bohaterkę - Kate i jej wspólnika Bena. Wątek Kate łączy ze sobą elementy humorystyczne oraz elementy grozy.

Agata | 2015-10-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2015

Świetna! Fabuła, choć wiadomo że częściowo fikcyjna, wciąga bez reszty. Gorączkowa pogoń w celu poznania tajemnicy Szekspira oraz odnalezienia zaginionej sztuki bardzo interesująca. Zwroty akcji zaskakujące.
Jedyna rzecz jaka mnie zastanawiała to fakt kiedy główna bohaterka spała? (nie licząc krótkich drzemek w samolotach)