Ars Magica

Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Albatros
literatura piękna

W 1610 roku przed trybunałem hiszpańskiej inkwizycji w Logrono stanęło ponad 50 osób oskarżonych o czary. Jedenaścioro z nich spłonęło na stosie podczas wielkiego autodafe. Wydarzenia te są osnową pełnej dramatycznych zwrotów akcji powieści Nerei Riesco "Ars Magica", w której nierozerwalnie splatają się ze sobą historia, magia i fikcja literacka. Książki, dzięki której poznamy zaklęcia z różnych dziedzin życia, dowiemy się jak sporządzić filtr miłości, jak się odkochać, jak odczyniać złe uroki. Hiszpania, początek XVII wieku. W jednym z hiszpańskich miast, Navarrze, zamordowana zostaje młoda kobieta. Rok wcześniej zeznawała jako świadek podczas procesu czarowników przed trybunałem inkwizycji w Logrono. Wszystkie znaki wskazują, że w zbrodnię zamieszane są siły piekielne. Podejrzenia padają na czwórkę rzekomych czarowników. By uspokoić przerażonych mieszkańców, święte Oficjum deklaruje gotowość ułaskawienia tych wszystkich, którzy wyrzekną się magii i ukorzą się przed Bogiem. Sprawę ma zbadać Alonso de Salazar, kształcony w Rzymie doświadczony Inkwizytor. Człowiek, który nie wierzy ani w Diabła, ani w Boga, jedynie w rozum. Nikt nie wie, że wytężone studia nad dziełami Leonarda da Vinci i umiłowanie dla logiki obudziły w nim zwątpienie. Salazar uważa, że czary i sabaty są efektem zbiorowego szaleństwa, i ma na to dowody. Ktoś próbuje mu przeszkodzić w ich ogłoszeniu, a trop intrygi prowadzi wprost na królewski dwór. Mayo de la Bastida D Armagnac, młoda wiedźma podróżująca z miasta do miasta, której towarzyszka Ederra znalazła się w rękach obrońców wiary, podąża krok w krok za Salazarem. zakochana ze wzajemnością w jego pomocniku, nowicjuszu Ínigo, ma nadzieję, że śledząc inkwizytora i pomagając mu z ukrycia zaklęciami, ocali życie przyjaciółce. Żadne z nich nie wie, że wkroczyli na niebezpieczną ścieżkę, i nim osiągną cel, przyjdzie im zmierzyć się ze złem, bólem i cierpieniem, jakiego dotąd nigdy nie zaznali.

Monika | 2019-01-17
Przeczytana: 05 października 2018

Wydawała się być ciekawa po okładce i opisie z tyłu książki.

Jak dla mnie była dobra, może dlatego że wolę inne klimaty książek.
Za bardzo mnie mnie wciągnęła, nawet w niektórych momentach musiałam na siłę doczytywać ponieważ rozdział nie był zbyt ciekawy lecz mimo wszystko ciekawiły mnie losy końcowe bohaterów.

Jeżeli ktoś interesuje się magią to książka idealna dla niego.

McDusiaCh | 2018-10-22
Przeczytana: 07 października 2018

Miała to być książka o polowaniach na czarownice, a okazała się opowieścią o miłości, cierpieniu, rozterkach i udrękach duszy. Zwiewna, eteryczna, delikatna, choć momentami mówiąca o brutalności tamtych czasów. Smutna a zarazem napawająca nadzieją.

Ula | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Nie polecam. Nudy, brak akcji. Niestety nie byłam w stanie dokończyć

Lunia | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Zakończenie pozostawia troszkę niedosyt, ale książka jako całość zdecydowanie warta przeczytania.

mietek112 | 2016-01-05
Na półkach: Przeczytane, Z 2015 roku
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Nakręciłem się tą magią. Niestety pozostało jedynie nakręcenie. Książka dość prosta w swej konstrukcji i płytka fabuła. Nie porwała mnie.
Może trochę dowiedziałem się o tym, jak zostać oskarżonym o czary, ale to nic nowego.

Przeczytajcie, oceńcie.

Ameli Black | 2015-06-09

za każdym razem zakochuje się w niej na nowo...

Norinah | 2015-04-15
Przeczytana: kwiecień 2015

Niestety skuszona ciekawym opisem książki postanowiłam przeczytać tę pozycję. Muszę przyznać, że jestem zaskoczona iż tak interesujący temat można przedstawić w tak nieciekawy sposób. Książka okazała się być całkowicie "płaska". Nie znalazłam w niej żadnej interesującej akcji, dodatkowo nijakie opisy bohaterów spowodowały że Ars Magica jest po prostu nudna i nie pomogło tutaj nawet to, że autorka wykorzystała w swojej powieści fakty historyczne.
Czytaniu nie towarzyszyły mi żadne emocje, autorka nie pobudziła we mnie ani krzty ciekawości, zainteresowania, czy dreszczyku, które tutaj powinny się pojawić.
Jedyne co udało się autorce we mnie wzbudzić to lekką irytację i zniecierpliwienie, kiedy też to dobrnę do ostatniej strony...

Thomas886 | 2015-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 lutego 2015

Czytało się jako tako w miarę szybko, ale tak żeby mega mnie wciągnęły czasy inkwizycji to nie. Ogólnie powieść dobra.

Czarna_Sarna | 2014-08-18
Przeczytana: sierpień 2014

Ciekawa książka z pogranicza powieści historycznej, kryminału i fantastyki, lekko się czyta (chyba, że autorka pisze o polityce państwowej, wtedy jest troszeczkę gorzej). Momentami bywa bardzo przekonująca, można uwierzyć, że ówcześni ludzie zachowywali się i myśleli w sposób podobny do tego zaprezentowanego przez Riesco (mam myśli, o dziwo, zwłaszcza postaci drugoplanowe).
Intryga w książce pozostawia trochę do życzenia, ale za to opis uroków i rytuałów ma w sobie coś takiego, że samemu chciałoby się je wypróbować.
Plusem książki jest to, ze mimo poruszania niekiedy bardzo filozoficznych zagadnień, nie udziela w zasadzie żadnych odpowiedzi, nawet ich nie sugeruje, pozostawiając czytelnikowi możliwości samodzielnego rozstrzygnięcia, z czym tak naprawdę miał do czynienia przez wszystkie karty tej powieści.

Inger | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Moje odczucia tak w trakcie czytania jak i po przeczytaniu mogę określić jednym słowem: dziwna...