Ars Magica

Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Albatros

W 1610 roku przed trybunałem hiszpańskiej inkwizycji w Logrono stanęło ponad 50 osób oskarżonych o czary. Jedenaścioro z nich spłonęło na stosie podczas wielkiego autodafe. Wydarzenia te są osnową pełnej dramatycznych zwrotów akcji powieści Nerei Riesco "Ars Magica", w której nierozerwalnie splatają się ze sobą historia, magia i fikcja literacka. Książki, dzięki której poznamy zaklęcia z różnych dziedzin życia, dowiemy się jak sporządzić filtr miłości, jak się odkochać, jak odczyniać złe uroki. Hiszpania, początek XVII wieku. W jednym z hiszpańskich miast, Navarrze, zamordowana zostaje młoda kobieta. Rok wcześniej zeznawała jako świadek podczas procesu czarowników przed trybunałem inkwizycji w Logrono. Wszystkie znaki wskazują, że w zbrodnię zamieszane są siły piekielne. Podejrzenia padają na czwórkę rzekomych czarowników. By uspokoić przerażonych mieszkańców, święte Oficjum deklaruje gotowość ułaskawienia tych wszystkich, którzy wyrzekną się magii i ukorzą się przed Bogiem. Sprawę ma zbadać Alonso de Salazar, kształcony w Rzymie doświadczony Inkwizytor. Człowiek, który nie wierzy ani w Diabła, ani w Boga, jedynie w rozum. Nikt nie wie, że wytężone studia nad dziełami Leonarda da Vinci i umiłowanie dla logiki obudziły w nim zwątpienie. Salazar uważa, że czary i sabaty są efektem zbiorowego szaleństwa, i ma na to dowody. Ktoś próbuje mu przeszkodzić w ich ogłoszeniu, a trop intrygi prowadzi wprost na królewski dwór. Mayo de la Bastida D Armagnac, młoda wiedźma podróżująca z miasta do miasta, której towarzyszka Ederra znalazła się w rękach obrońców wiary, podąża krok w krok za Salazarem. zakochana ze wzajemnością w jego pomocniku, nowicjuszu Ínigo, ma nadzieję, że śledząc inkwizytora i pomagając mu z ukrycia zaklęciami, ocali życie przyjaciółce. Żadne z nich nie wie, że wkroczyli na niebezpieczną ścieżkę, i nim osiągną cel, przyjdzie im zmierzyć się ze złem, bólem i cierpieniem, jakiego dotąd nigdy nie zaznali.

Basia | 2012-07-08

Wciągająca powieść historyczna , której akcja toczy się w początkach XVII w. w Hiszpanii , w czasie panowania inkwizycji. Mamy tu proces inkwizycyjny jaki faktycznie odbył się w 1610 r. w Logrono , w czasie którego o czary oskarżono 50 osób , z czego 11-cioro spłonęło na stosie. Obok inkwizytorów i czarownic autorka ukazała mentalność ludzi tego okresu, ich wiarę w czary i zabobony .A także mamy tu obok zaklęć i magii ukazaną miłość. Warto przeczytać.

Judith | 2010-12-27
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Ars magica. Sztuka magiczna. O czym jest ? O religii, o polityce, o przywiązaniu, o miłości, o kłamstwie i prawdzie, o magii, o samotności i po prostu o życiu.

Mayo i Ederra były zawsze nierozłączne. Podróżowały razem z miasta do miasta i leczyły ludzi. Znały się na ziołach, lekach i zaklęciach. W ten sposób zarabiały na siebie i wędrowały dalej, nigdzie nie zagrzewając miejsca na dłużej. Ederra dla Mayo była trochę matką i trochę siostrą, a na pewno była opiekunką i jedyną osobą na świecie, która ją kochała. Jednak los sprawił, że rozstały się na kilka chwil i właśnie w tym momencie aresztowano Ederrę jako czarownicę. Dla Mayo cały jej świat przestał istnieć bez opiekunki. Miała tylko ją. Samotność przyprawiała dziewczynę o paniczny strach. Postanowiła zrobić wszystko, aby odnaleźć i uwolnić Ederrę. Przez tę trudną drogę poznała samą siebie, odnalazła w sobie siłę i odwagę, musiała z dnia na dzień dorosnąć i stać się kobietą.

Jak mogliście zauważyć nigdy nie zdradzam dużo z...

Demon w Bogu?

Czary, zaklęcia, uroki i strach, to coś, co ludzi porusza – jednych przeraża, innych zaś fascynuje. Pojęcia znane od dawien dawna i zakwalifikowane do tych złych, ponieważ, wg ludzi, obezwładniają ich, manipulują oraz kuszą.

Zło – dobro? Gdzie granica? Co jest rzeczywistością, a co barwną ułudą dla oczu? Tego bardzo łatwo można dowiedzieć się z książki Nerei Riesco „ARS MAGICA”.

Autorka jest hiszpańską dziennikarką, która w sposób realny ukazała XVII wieczną Hiszpanię pod kątem bojaźni wobec czarownic. Całą akcję książki posortowała na rozdziały, z których dowiedzieć się można, m.in. jak rzucić na kogoś urok bądź jak wykonać talizman chroniący od niebezpieczeństw.
Bohaterów można podzielić na postacie pozytywne oraz, pamiętając, że gdzie dobro tam i zło, na postacie negatywne.
Pozytywne:
Główną bohaterką książki jest Mayo de Labastide d’Armagnac – wierząca, że jest niechcianą córką...

Saberhagen | 2013-01-30

Sięgając po ten tytuł kierowałem się dwiema przesłankami - tematem tej powieści, którym są polowania na czarownice, a dokładniej losy pewnego inkwizytora oraz... spisem treści. Nie żeby na kartach początkowych zostały zawarte jakieś wielkie idee, nic z tych rzeczy. Spis treści przypomina do złudzenia ten z "Malleus maleficarum" - autentycznego, niesławnego podręcznika łowców czarownic. Nazwy działów zaczynają się od litery "O" i pokrótce opisują alegorycznie to, o czym dany dział traktuje. Spis nabiera przez to tajemniczego i zagadkowego brzmienia... Mimo że autorką tej powieści jest Hiszpanka (mam raczej nieciekawe doświadczenia z hiszpańskimi pisarzami), zdecydowałem się na zakup książki. Czy było warto?

"Ars magica" zabiera nas do czasów XVII-wiecznej Hiszpanii, gdzie polowania na czarownice właśnie rozkwitają. Salazar, dość wysoko postawiony inkwizytor, ma odbyć podróż w celu wykonania "edyktu łaski" na skruszonych czarownikach: każdy, kto ukorzy się przed Bogiem, dostąpi...

Drakulya | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

Ta książka to totalne nieporozumienie. Nudna, bezbarwna, brak ani jednego bohatera którego można by polubić (wg mnie).
Być może ta książka wydaje mi się być koszmarem dlatego iż bardzo długo na nią czekałam, usłyszałam wiele pochlebnych opinii i generalnie książka opisuje motywy które uwielbiam : wiedźmy; inkwizycja.
Jestem tak rozczarowana, że to aż boli. Po aż miesiącu (!) dobrnęłam jakoś do końca... i to tylko dlatego, że kupiłam ją na własność (zresztą już została wystawiona na allegro..)

Gwyn | 2011-02-14
Przeczytana: 2011 rok

Męczyłam tytuł niewypowiedzianie wręcz długo. Niestety, bardzo interesujące tło historyczne zostało pogrążone przez nieciekawe postacie i totalny brak akcji. Coś zaczęło się dziać na samym końcu, ale nie zrekompensowało mi to kilkuset stron nudy. Autorka popisała się znajomością historii i (głównie) umiejętnością nieskończonego lania wody. Raczej nie polecam.

Triceratops | 2010-11-02

Bardzo się zawiodłem. Niestety potwierdza to moją tezę: książki reklamowane na plakatach należy omijać szerokim łukiem!

Thomas886 | 2015-03-05
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2015

Czytało się jako tako w miarę szybko, ale tak żeby mega mnie wciągnęły czasy inkwizycji to nie. Ogólnie powieść dobra.

Mani | 2011-05-20
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Jakieś lata świetlne temu, przeczytałam pochlebną recenzję tej książki. Do końca nie byłam do niej przekonana, zazwyczaj wypożyczam książki w ramach impulsu. Tym razem również tak było i przyznam się, że nie żałuję swojej decyzji.
Akcja toczy się w Hiszpanii, w XVIIw. Zaczyna się tam szerzyć popłoch z powodu narastającej plagi czarownic, które nękają okolicznych mieszkańców. Do wsi, w której, w dość tajemniczych okolicznościach ginie Juena de Sauri, zostaje wysłany inkwizytor Salazar, w celu zbadania sprawy. Salazar ma zająć się również przesłuchaniami rzekomych czarowników i ułaskawianiem ich, o ile wyrzekną się złych praktyk. Za świtą inkwizytora podąża dziwna dziewczynka o imieniu Mayo, wraz ze swym zaczarowanym osłem Beltranem. Mayo ma nadzieję znaleźć swoją nianię, piękną Ederrę, którą uwięziono za domniemane czarownictwo. W istocie opiekunka dziewczynki podróżowała z nią po wioskach, pełniąc funkcję znachorki.
Mimo, iż z reguły nie przepadam za takimi książkami, ta przypadła...

mietek112 | 2016-01-05
Na półkach: Z 2015 roku, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Nakręciłem się tą magią. Niestety pozostało jedynie nakręcenie. Książka dość prosta w swej konstrukcji i płytka fabuła. Nie porwała mnie.
Może trochę dowiedziałem się o tym, jak zostać oskarżonym o czary, ale to nic nowego.

Przeczytajcie, oceńcie.