Labirynt

Cykl: Langwedocja (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Labyrinth
historyczna

„Labirynt” to opowieść o odwadze, zdradzie i przeznaczeniu , rozgrywająca się w średniowiecznej i współczesnej Langwedocji. Lipiec 1209: Alais, 17-letnia mieszkanka Carcassonne, otrzymuje od ojca jedną z trzech ksiąg, w których zawarty jest sekret Świętego Graala. Chociaż dziewczyna nie potrafi zrozumieć słów i symboli ukrytych w manuskrypcie, czuje, że jej przeznaczeniem jest ochrona księgi....

Lipiec 1209: Alais, 17-letnia mieszkanka Carcassonne, otrzymuje od ojca jedną z trzech ksiąg, w których zawarty jest sekret Świętego Graala. Chociaż dziewczyna nie potrafi zrozumieć słów i symboli ukrytych w manuskrypcie, czuje, że jej przeznaczeniem jest ochrona księgi. Wymagać to będzie od niej poświęcenia i wiary, by dochować tajemnicy o Trylogii Labiryntu.

Lipiec 2005: 30-letnia dr Alice Tanner natknęła się na dwa szkielety podczas archeologicznych wykopalisk poza murami Carcassonne. Wewnątrz ukrytego grobowca Alice doświadcza przejmującego uczucia, że stało się tu coś złego, oraz pewności, że potrafi zrozumieć starożytne napisy wyryte w skalnej ścianie. Jednak zbyt późno zdaje sobie sprawę, że trafiła w sam środek niebezpiecznej przygody i serii zdarzeń, nad którymi nie umie zapanować, i że jej życie zostało związane z losem katarów sprzed 800 lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2006

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawa książka.
Fajnie przedstawione wyjaśnienie teorii czy jest Graal (u Browna był czymś innym) ale nie mogłam się pozbyć wrażenia, autorka bardzo się wzorowała na "Kodzie Leonarda da Vinci".
Był Graal, tajemnica, którą strzegły pokolenia, czarny charakter.
Była akcja ale momentami miałam wrażenie, że to wszystko można by było zawrzeć w połowie strony a nie w 5 czy 10.
Historia rozgrywa się równolegle w średniowieczu i czasach współczesnych.
Alais w 1209 roku po śmierci ojca zostaje wybrana jako strażniczka Trylogii Labiryntu. Niestety musi uciec a następnie się ukrywa. Jej śladem podąża zła starsza siostra, która w całej swej nienawiści chce posiąść tajemnice Labiryntu aby żyć wiecznie (to życie wieczne to jedyny spójnik między tymi powieściami jeśli chodzi o pojęcie Graal).
Czasy nowożytne. Alice jako ochotniczka jedzie na wykopaliska archeologiczne.
W wyniku zbiegu okoliczności odkrywa ona starożytny grobowiec a w nim dwa ciała, tajemniczą sakwę i kamienny...

Littleveronica | 2010-07-19
Przeczytana: 10 sierpnia 2009

Po przeczytaniu innej powieści tej samej autorki ["Grobowiec"], zabrałam się do lektury "Labiryntu" z niemałym zapałem i niemałymi oczekiwaniami. Piękna okładka w mistycznym klimacie, odrobinę zżółknięty papier i świeże jeszcze wspomnienia po "Grobowcu"... Tak, serce wyrywało mi się do czytania. Tym bardziej też odczułam skutki brutalnego upadku z wyżyn literackich uniesień na pole mało znaczących opisów i braku wartkiej akcji.

Powieść przedstawia podobny "podział" jak "Grobowiec". Fabuła jest obsadzona na początku XIII wieku i w czasach współczesnych, przypadających na rok 2005. Są także dwie główne bohaterki. Główne jak główne, przyznajmy szczerze, że giną wśród ogromu przewijających się przez karty książki postaci. W każdym razie, w średniowieczu mamy siedemnastoletnią dziewczynę imieniem Alais, córkę intendenta, natomiast współczesna jest Alice, trzydziestoletnia uczestniczka wykopalisk archeologicznych w okolicach Carcassonne.

Głównym minusem "Labiryntu" jest to, że...

Marysieńka | 2011-04-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2007 rok

W powieściach Kate Mosse podoba mi się połączenie współczesności z przeszłością. Autorka bardzo płynnie porusza się między różnymi epokami. Tu zabiera nas do średniowiecznej Langwedocji i środowiska Katarów prześladowanych w owych czasach za odstępstwa w wierze chrześcijańskiej, by wrócić wraz z potomkami dawnych bohaterów do czasów współczesnych. Przedstawia nam też inną wersję św. Graala, odmienną niż w powieści Browna "Kod Leonarda da Vinci". Przeczytałam ją jednym tchem i polecam.

AnnaSt | 2013-03-16
Przeczytana: 16 marca 2013

Dobrze, że autorka na końcu przeprasza, za popełnione w książce błędy, bo w trakcie lektury wyłapałam ich troszkę. Nie do końca rozumiem, skoro zadała sobie trud prześledzenia historii katarów i krucjat przeciwko nim, dlaczego nie poświęciła też troszkę czasu na przestudiowanie życia zwykłych ludzi i codziennych przedmiotów. Mamy więc tu - w XIII wieku !!!!!!! - przyłbice, zwierciadła, szklane lampy, suknie które opadały do stóp bohaterek (jest to fizycznie niemożliwe ze względu na krój ówczesnych sukien), kobiety świetnie władające mieczem, co wcale nie budzi zdziwienia mężczyzn...Sam pomysł z Graalem tak pokręcony, że w pewnym momencie absurd goni absurd. Nie jestem też pewna czy autorka po drodze sama się nie zaplątała w fabule. Wmieszanie w historię egipskiego ankha - kolejny absurd.
Niemniej czytało się to nawet przyjemnie, ot kolejna lekka lektura, która nie przejdzie do historii literatury.

Sandra Jasona | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Powieść historyczna w takim wydaniu podobała mi się od zawsze. Wątki z przeszłości przeplatają się z teraźniejszością, scalając się ze sobą na zakończenie. Nie wnikam, czy wszystko jest zgodne z prawdą historyczną, nie jest to przecież książka naukowa, a dla przypomnienia sobie faktów historycznych są encyklopedie. Dla mnie autorka, jeśli nie uzurpuje sobie praw do pisania prawdy może na rzecz fabuły zmieniać to co jej pasuje, dla wprawnego oka historyka będzie to przyczyną szukania ewentualnych nieścisłości. Jeśli chodzi o fabułę pisarka połączyła historię mało znanych katarów z historią o świętym Graalu, jednakże w inny sposób, nie zdradzę, ale mnie wydaje się on całkiem ciekawym. Jest to książka dla lubiących czytać opisy, nie szukających zwrotów akcji. Trochę trąci romansem średniowiecznym i współczesnym, ale tego się spodziewałam, więc mogę uznać, że po "Grobowcu" autorka nie zawiodła mnie.

Koronczarka | 2013-01-23
Przeczytana: 20 stycznia 2013

W gruncie rzeczy czytadło, a fabuła oparta na dosyć oklepanym pomysle łączności z dawnymi laty. akcja toczy się dwutorowo i główne bohaterki też są dwie. Jedna z nich to Dziewczyna żyjąca w XIII wieku w Carcassone, uczestnicząca w dramatycznych wydarzeniach walk z albigensami, a druga współczesna. Oczywiście łączy je niezwykłe podobieństwo i fizyczne i charakterów, bowiem duch tej pierwszej jakoś żyje w drugiej. ale książki tego typu obrazują chyba odwieczną ludzką tęsknotę za jakimś trwaniem na tym świecie, czy z taką samą ciekawością swoich dalekich przodków. Myślę, ze szeroko zakrojone badania genetyczne ludności europejskiej mające na celu prześledzenie wędrówki naszej po tym kontynencie nie tylko cel czysto naukowy mają na względzie. W każdym razie książka bardzo przyjemna w czytaniu, a jednocześnie przybliżająca trochę te straszne czasy w Okcytanii tak dziś chętnie odwiedzanej przez turystów.

PABLOPAN | 2012-02-12

Całkiem fajna książka, chociaż strasznie namieszane. Chyba można było lepiej przedstawić to samo, co uatrakcyjniłoby proces czytania.

alouette | 2012-04-10

Słaba historia napisana w tani sposób. Aż mnie odrzucało od naciąganych porównań i narracji rodem z harlequina. W pewnych momentach opowieść nie trzymała się kupy i była zbyt zagmatwana. Pomimo całego mojego uwielbienia dla średniowiecznej Francji nie potrafiłam strawić wydumanej opowieści o świętym Graalu; akcji, która toczyła się w dwóch wiekach na raz i tych porównań od których aż bolą zęby. Autorka na siłę chciała być błyskotliwa, ale czarę goryczy przelało zdanie w którym od porywacza czuć było "kiepskie perfumy i tanie papierosy". No, jasne hurra stereotypy!

Olinka | 2012-11-07
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 31 października 2012

Zdecydowanie lepiej się "bawiłam" przy tej książce niż przy Danie Brownie. Podobał mi się pomysł. Autorka sprytnie prowadzi nas do środka labiryntu.Dwie Alicje świetnie ze sobą współgrają. Średniowieczne południe Francji pokazane w malowniczy sposób, ale bez przesłodzenia.
Jest tajemnica, zwroty akcji, źli bohaterowie, dzielni rycerze. Fajna lektura:)

agata_m | 2010-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2010

Bardzo ciekawa i wciągająca książka. Pomimo sporej liczby stron czyta się szybko. Jest w niej wszystko co lubię: wielka miłość, nienawiść, przygoda, zbrodnie i oczywiście tajemnica.