Srebrne Świnki

Cykl: Marek Dydiusz Falko (tom 1) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
The Silver Pigs
Flawiusze, Wespazjan, Rzym

Rzym w I wieku n.e., za czasów Wespazjana. Pewnego upalnego dnia na Forum Romanum Marek Dydiusz Falko, detektyw, spotyka piękną szesnastolatkę. Dziewczyna ucieka, jakby od tego zależało jej życie. Tak zaczyna się niebezpieczna gra, ze skradzionymi cesarskimi sztabami srebra oraz mrocznym spiskiem w tle. Wynajęty przez tajemniczych, wysoko postawionych ludzi Falko wkracza na grząską ścieżkę, która łatwo może go doprowadzić do zguby. W tym dowcipnym, napisanym z werwą kryminale jest i trudna do rozwikłania sprawa, i dramatyczne zwroty akcji, i prawdziwe namiętności. śledząc drogi, którymi podąża Falko, nie można się nudzić.

źródło opisu: Rebis, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Joanna | 2013-03-16
Przeczytana: 03 grudnia 2011

„ Srebrne świnki” to pierwsza z dziewiętnastu powieści serii z sympatycznym detektywem Markiem Dydiuszem Falkonem.
Tytuł nawiązuje do kształtu pieca, który rafinuje rudy ołowiu pozyskując w ten sposób cenne srebro. Detektyw Falko rozwiązuje zagadkę śmierci pięknej szesnastolatki, tropy prowadzą do kręgu wysoko postawionych osób w cesarstwie rzymskim zamieszanych w korupcję i spisek przeciw cesarzowi.
Rzym w I wieku naszej ery, lata 70 – te , za panowania cesarza Wespazjana.
Błyskotliwie i dowcipnie napisany kryminał z ciekawą akcją, a przede wszystkim barwnym odmalowaniem postaci, mieszkańców Rzymu , Brytanii z pewnością skłoni mnie do przeczytania kolejnego, wydanego tomu przygód z detektywem Falko – „ Wykute w brązie”.
Powieść – to obraz tętniącego włoskim temperamentem życia mieszkańców Rzymu. Od ówczesnego zawodowego donosiciela, jakim jest Falko/ w dzisiejszych czasach – detektyw/ , poprzez mieszkańców kamienicy, praczkę Lenię, śmierdzącego kelnera, pijanego stróża ,...

Aleksandra | 2014-03-27
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 26 marca 2014

Przeczytane-zapomniane! Być może fanom kryminałów się spodoba. Ja jednak do nich nie należę dlatego książka wydała mi się nudna. Wątki miłosne jałowe, pierwszy zbyt krótki, drugi zbyt przewidywalny. Jedyny zwrot akcji który dodał adrenaliny całej książce szybko zgasł.

Abee | 2014-08-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Kryminał niby-antyczny. I wiek naszej ery w starożytnym Rzymie i detektyw o mentalności jak z XXIw. Taki antyczny Bond, tylko obarczony rodziną. No i zakochuje się, ale to na samym końcu. Pozycja na 2 wieczory. Bawi (Wespazjan prawie w kapciach). Chyba raczej zachęca do kontynuacji.

Macharet | 2012-12-24
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Po "Srebrne świnki" sięgnęłam z ciekawości. Uwielbiam opowieści osadzone w innej epoce. Starożytny Rzym, wątek kryminalno-miłosny - mimo zapowiadającej się przygody nieco się zawiodłam.
Główny bohater - detektyw jest tak mdły, naiwny i kobiecy, że z trudem powstrzymywałam ironiczny wyraz na swojej twarzy. Zamiast trzydziestolatka, jawił mi się jako nieopierzony młodzik (zarówno przez swoje zachowanie jak i wypowiedzi). Splot wydarzeń jeszcze pogłębił moje odczucia. Nagle, z cuchnącej kamienicy, detektyw Falko dostaje się pod skrzydła samego CESARZA. Niby przypadkiem, gładko, nikogo to za bardzo nie dziwi...
Kolejnym minusem jest dla mnie brak dogłębnego przyjrzenia się męskim postaciom. Są potraktowane dosyć powierzchowne i mimo kilku opisów, za nic nie potrafiłam wyobrazić sobie ich postury i twarzy, nie mówiąc już o jakiejś głębszej analizie psychiki bohaterów.
Ostatni i największy mankament "Srebrnych świnek" tkwi w przewidywalności fabuły. Od początku czytelnik trafnie domyśla...

bene | 2012-04-06
Przeczytana: 28 marca 2012

Moja pierwsza książka o przygodach detektywa Marcusa Didiusa Falco
(mówicie co chcecie ja jestem zdania ze tego nazwiska się nie odmienia!)
ale nie moje pierwsze spotkanie z tym bohaterem. Ja i Falco jesteśmy przyjaciółmi od lat i dla mnie ten bohater już zawsze będzie miał twarz Bryan'a Brown'a. Nie miałam jednak pojęcia ze mój ukochany film "Wiek zdrady" powstał na podstawie książek pani Davis.

film jest tylko luźną adaptacją wiec miło mi było spojrzeć na historie Falco i Heleny z innej perspektywy.

wiewiora098 | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Srebne świnki....
Czuje sie jakbym biegła maraton a mety nie bylo
Czuje jakbym czytala romans bez podniecenia
Czuje sie jakbym czytala kryminał bez zabojstwa
Czuje sie jakbym czytala sage po paru stronachnie wiedzac kto jest kto
Czuję sid jakbym nie czytala....
Zabierzcie to ode mnie bo zaczne nienawidzieć ksiazki ( i pomyslec ze jest tego 18 tomów)
NIE NIE NIE... Przeczytane od dechy do dechy ale nigdy wiecej nie chce sie czuc jak wypluta przez psa!!!

Bogdan | 2014-01-10
Przeczytana: 2010 rok

"Srebrne świnki" zirytowały mnie i zmęczyły. Pomysł pani Davis na kryminał retro zupełne mnie nie przekonał. Stara się ona pisać lekko, dowcipnie, z dystansem do bohaterów i wydarzeń. Zupełnie tego nie kupuję. Postaci są papierowe, książce brakuje klimatu, sugestywności, dialogi są sztuczne, pełne wysilonych bon motów. Zamiast powieści Lindsey Davis proponuję poznać książki Stevena Saylora z cyklu "Roma sub rosa" - są o kilka klas lepsze.

majek | 2011-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

To dobra książka, którą dość szybko się pochłania. Główny bohater może trochę drażnić swoją łajzowatością... Jednak po skończeniu całej opowieści zostaje w czytelniku przyjemne uczucie spełnienia ;)

Agnieszka | 2014-05-06
Przeczytana: 2011 rok

Powieść historyczna z czasów Wespazjana. Ciekawie napisany kryminał.

Satariel | 2016-10-17
Weekend w Rzymie

Najlepsze na świecie kawa i lody, pełne słońce, spiekota, papugi w parkach, starożytne ruiny, język włoski... Właściwie dlaczego by nie pojechać do Rzymu? Dla tych, którzy wybierają się do stolicy Włoch, polecamy książki, które wprowadzą Was w klimat tego miasta nad Tybrem.