Śmiertelna intryga

Tłumaczenie: Beata Hrycak-Domke
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zapiski Liebermanna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Mortal Mischief

Wiedeń, rok 1902. Cesarskie miasto żyje sztuką, filozofią, muzyką, nauką, ale nie gardzi też okultyzmem. Jednak na to wspaniałe tło rzuca cień obecność jakiejś złowieszczej siły. Policja odnajduje ciało śmiertelnie postrzelonego urodziwego medium. Inspektor Rheinhardt wzywa na pomoc swego serdecznego przyjaciela, młodego psychiatrę, ucznia zygmunta Freuda, doktora Maksa Liebermanna. Doktor Liebermann ma wesprzeć policję w badaniu tajemniczych okoliczności, jakie spowijają śmierć pięknej spirytystki. Pokój, w którym znaleziono ciało, był zamknięty na klucz od wewnątrz, a zagadkowy list napisany przez ofiarę tuż przed śmiercią sugeruje, że zbrodnia jest sprawką złowrogiej, nadprzyrodzonej siły.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006

Marduk | 2016-03-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Świetna!!! Powieść ta - oczywiście to tylko moje skromne zdanie - ma w sobie coś z klimatu książek Deavera - pozornie wolna akcja, ale niezwykle wciągająca plus zaskakujące zakończenie; a także Conan-Doyle'a - Sherlock Holmes rozwiązywał zagadki dedukcją, a bohater "... intrygi", doktor Liebermann rozwiązuje zagadki za pomocą psychoanalizy. I samo umiejscowienie powieści,czyli początek XIX wieku. Tutaj nie ma internetu, telefonów komórkowych, badań DNA i wszystkich, znanych naszym czasom gadżetów - to powoduje,że powieść ta jest "inna", ale niesamowicie wciągająca.
Polecam!

Ludi | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Nawet, jeśli ktoś nie przepada szalenie za kryminałami (jak ja), może śmiało sięgać po tę książkę, żeby ponurzać się przez kilka godzin w klimacie Wiednia wczesnego wieku dwudziestego. Ten autor zrobił to dobrze - nie trzeba być wybitnym znawcą topografii czy historii miasta, żeby zrozumieć, ale nie jest na tyle płytko, żeby akcja toczyła się wszędzie i nigdzie. Szukam kolejnych, a to samo w sobie może służyć za rekomendację, bo aktualnie mam tyle Poważnych Lektur do czytania obowiązkowo i tak niewiele na to czasu, że książka dla rozrywki, którą postanowię doczytać, nie może być byle jaka.

amrita | 2013-06-14
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Ach, Wiedeń w jego najpiękniejszym wydaniu! Wielkimi krokami zbliża się koniec Austro-Węgier, ale nikt się tego nie spodziewa - kwitnie koniunktura, nauka się rozwija, sztuka bulwersuje, spirytyzm pociąga. Tallis cudnie oddał klimaty i obyczaje - aż żal, że wojna wkrótce zakończy tę sielankę. A kryminalna zagadka??? To tylko pretekst do przedstawienia barwnych postaci, wątek zupełnie poboczny jak dla mnie. Skuszę się na ciąg dalszy na pewno :))))

Karolina | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Ach ten Wiedeń! Już sama nazwa jest niczym muzyka. Byłam tam przejazdem, ale moim marzeniem jest wyjazd do tego miasta na kilka dni, spacer po ulicach. Zastanawiam się czy współczesny Wiedeń ma jeszcze w sobie coś z Cesarskiego Wiednia? Mam nadzieję, że tak.
Książka ,,Śmiertelna intryga" ma w sobie wszystkie elementy potrzebne do osiągnięcia miana dobrego kryminału. Przede wszystkim Wiedeń :), a poza tym tajemnicza śmierć pięknej spirytystki, która wygląda na zemstę nadprzyrodzonych sił, inspektor, lekarz psychiatra, pacjentka cierpiąca na histerię, psychoanaliza. Historia tajemnicza i intrygująca od początku do końca. Do ostatniej chwili nie wydedukowałam kto jest mordercą. Nawet policja z psychiatrą nie mogli rozwikłać zagadki. Czyżby istniało morderstwo doskonałe? Prawie. Jak to często bywa na ratunek przychodzi kobieta.

Książka jedynie zaostrzyła mi i tak duży apetyt na Wiedeń. Niezwykle udane połączenie osób i zdarzeń. Bardzo wciągająca.

Gryzelda | 2014-03-25

Rewelacyjna! Wszystko to co lubię, świetne wyczucie epoki, cudownie nakreślony klimat, krwawa zbrodnia, niebanalne postaci, a przy tym psychoanalityczna nutka. Wyśmienite jak strudel z jabłkami, kawa z bitą śmietaną i cukrem pudrem, zapach cygar oraz muzyka Straussa. Mniam :p Wiedeń to nie tylko miasto, a pewna filozofia życia.

colld | 2015-06-24
Przeczytana: 26 maja 2013

Mam mieszane odczucia po, nawet nie przeczytaniu, a wciągnięciu tej książki (14 godzin, bardzo ładnie). Z jednej strony miał to być kryminał, a z drugiej w XXw. Wiedniu. Niby wszystko ładnie pięknie, jest trup, jest makabryczny opis sekcji, jest przekrój społeczny i urzekający Wiedeń. Wydaje się, że wszystko jest na miejscu i poprawnie skonstruowane, jednak nie mogę pozbyć się odczucia, że coś jest nie do końca tak, jak być powinno. Jakby to połączenie miejscami się rozłaziło. No, ale marudzę, jest to wrażenie naprawdę ulotne i znikome.
Książka jest dobra, nawet bardzo (patrząc na tempo czytania). Solidny kawał kryminału z zaskakującym zakończeniem. Napisana dość ciekawie, każdy rozdział zakończony cliff hangerem, a istotne zwroty akcji nie są opisywane bezpośrednio, a poprzez na przykład rozmowę. Pomysł rozwiązywania zagadki poprzez psychoanalizę (behawioryści się kłaniają) jest dość intrygujący, jednak w takim razie po co w ogóle policjant w tym wszystkim? Żeby zadawał pełne...

bardzo dobrze się czyta tą książkę. Jest to mój ulubiony gatunek (kryminał). Zakończenie jest bardzo zaskakujące i nie wiadomo do końca kto zabił. Świetna lektura na kilka wieczorów, bo w jeden nie da się przeczytać akurat tego typu kryminału, bo inne zdarzało mi się przeczytać w jeden dzień, ale też miały mniej stron.

Podsumowując polecam tą książkę. Kupiłam też już jakiś czas temu drugą książkę tego autora pt „Zabić czas” i to będzie następna jaką będę czytać.

Sanna | 2013-03-28
Przeczytana: 2008 rok

Prawdziwa rozkosz dla wiedniomaniaków (do których się zaliczam)! Kryminał zupełnie w porządku, ale przede wszystkim - brawa za ten Wiedeń, który można uznać za głównego bohatera powieści, a co więcej, jest to Wiedeń w epoce swojej największej świetności. Smacznego!

Sylwia M | 2014-04-09
Na półkach: Przeczytane, Kryminały

Bardzo przyjemny kryminał, mimo, że do ost. chwili nie wiedziałam kto jest mordercą, książka zostawiła we mnie niedosyt, tylko nie jestem pewna niedosyt czego, treści, wątków..?

zuzia5135 | 2016-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Odrobina spirytystyki, szczypta muzyki i główny składnik- psychologia. Niewątpliwie dobrze przygotowane składniki, jednak w moim odczuciu coś nie wyszło. I w zasadzie nie wiem co, bo czas akcji ciekawy, psychologia mnie interesuje już od dawna...Trup jest, krąg podejrzanych również. Do końca nie wiadomo kto jest zabójcą...
Niby wszystko pasuje, jednak akcja toczy się wolno i ślamazarnie. Brak nowych faktów przez większość książki powoduje, że tekst przebiegam jedynie wzrokiem, żeby wyłapać, kiedy coś zacznie się dziać. Wątek narzeczeństwa Liebermanna z Clarą wydaje się więcej niż zbędny- wręcz drażniący, bo nic z tego nie wynika. Wynurzenia na temat wątpliwości przedślubnych nie mają ŻADNEGO związku z treścią.
Podobnie jest z Amelią. Tutaj, chociaż to ona wnosi do śledztwa najwięcej, to jednak...Jej problem zostaje szybko rozwiązany, a przez większość książki jest postacią przezroczystą, nijaką ofiarą, ujawnioną jako inteligentną i błyskotliwą na sam koniec.
Właściwie jedyną...