Żelazna ręka Marsa

Cykl: Marek Dydiusz Falko (tom 4) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
The Iron Hand of Mars
ola161

Kolejna powieść cyklu o Marku Dydiuszu Falco. Rzym w I wieku n.e., za czasów Wespazjana Germania Libera, 71 rok. Mroczne knieje, zamieszkane przez żądnych krwi barbarzyńców i legendarne dzikie bestie, wściekłą wieszczkę, której sława przeraża Rzym, i duchy wyrżniętych tam kiedyś rzymskich legionistów – w takiej oto scenerii pojawia się Marek Dydiusz Falko. Tym razem jego zadaniem jest...

Kolejna powieść cyklu o Marku Dydiuszu Falco.

Rzym w I wieku n.e., za czasów Wespazjana Germania Libera, 71 rok. Mroczne knieje, zamieszkane przez żądnych krwi barbarzyńców i legendarne dzikie bestie, wściekłą wieszczkę, której sława przeraża Rzym, i duchy wyrżniętych tam kiedyś rzymskich legionistów – w takiej oto scenerii pojawia się Marek Dydiusz Falko. Tym razem jego zadaniem jest dotrzeć do (jak się okaże, zaginionego) dowódcy legionu, człowieka, którego lojalność podano w wątpliwość.

W pełnej nieprzewidzianych przygód drodze próbuje zapomnieć, że syn cesarza, Tytus, wytrwale stara się o względy jego ukochanej, Heleny Justyny. Nastrój mu się nie poprawi, kiedy odkryje, że za jedynych sojuszników ma grupę rekrutów wraz z ich zgorzkniałym centurionem, nieokrzesanego psa i jego prostolinijnego młodego pana – wsparcie w sam raz dla cesarskiego agenta stającego twarzą w twarz z germańskimi barbarzyńcami…

W bestsellerowej serii z Markiem Dydiuszem Falkonem ukazały się już "Srebrne świnki", "Wykute w brązie" oraz "Miedziana Wenus". W przygotowaniu następny tom.

Lindsey Davis jest znaną i wielokrotnie nagradzaną pisarką. Stworzyła barwną postać Falkona, za którą otrzymała w 2000 roku Sherlock Award. Seria książek opisujących jego przygody z rozwiązywaniem kryminalnych zagadek obejmuje ponad dwadzieścia powieści, przetłumaczonych na kilkanaście języków.

źródło opisu: [Wydawnictwo Rebis, 2010]

Hyrmina | 2014-07-02

Mam problem z książkami pani Davis - używa w nich zbyt współczesnego języka. Drażni mnie na przykład, gdy Falko stwierdza, że udzielił komuś porad turystycznych. Wolałabym, żeby zamiast tego pojawiło się określenie "podróżniczych". Niby taka mała zmiana, ale dla mnie istotna. Nie potrafię się zanurzyć w tamtym świecie, jeśli co krok mam takie stylistyczne kiksy. Rozumiem, że to taka stylizacja na detektywa jak z kryminałów Chandlera, ale nie odpowiada mi to. Wolę powieści Saylora o podobnej tematyce. Wracając jednak do Żelaznej ręki Marsa - tym razem główny bohater musi wykonać delikatne zadanie odnalezienia zagubionego legata, a legat ów zapodział się aż w odległej Germanii. Do tego dochodzą zawirowania uczuciowe związane z Heleną Justyną i kłopoty ze zbuntowanym legionem. Polecam tylko częściowo.

Vataran | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Bardzo interesujący kryminał, z miłym i niezwykle nietypowym klimacie. Rzetelny pod względem historycznym, wyraziste postacie i autentyczne, a wręcz podręcznikowe sytuacje. Główny bohater Falko to swój chłop, mający bzika na punkcie swojej dziewczyny i chce ją cały czas mieć przy siebie i bronić ją. Niechętnie ją opuszcza i udaje się w podróż życie, w bezkresne i niezbadane krainy wroga, aby wykonać misję o którą go prosił sam cesarz. Naprędce dobiera towarzyszów i w drogę...
Ciekawe???
A to dopiero początek wspaniałej, obfitującej w akcję, wewnętrzne rozterki, sarkazm i niespotykane humory załogi wyprawy która kilka razy zmieni swoje założenia i obróci wokół własnej osi.
Ach te Rzymskie perypetie...

LordVadel | 2015-02-20
Przeczytana: listopad 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Najlepsza z całej serii. Doskonałym pomysłem autorki było wysłanie głównego bohatera poza granice Cesarstwa do Germanii. Złożoność zadania oraz komplikacje, które Marek Dydiusz Falko, wraz z towarzyszami, spotyka na swojej drodze, a wśród nich schwytanie przez Brukterów dodają całej historii intensywności. Dzięki temu z przyjemnością przechodzimy przez kolejne strony tej opowieści. Zdecydowanie polecam nie tylko miłośnikom serii.

asia_32 | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

Ciekawie napisany kryminał z czasów rzymskich,kolejna część cyklu przygód detektywa Falkona!!Polecam

Agnieszka | 2014-05-06
Przeczytana: 2012 rok

Powieść historyczna. Lekki kryminał. Ciąg dalszy przygód detektywa Marka Dydiusza Falkona.

Autolykos | 2017-05-04
GroszeQ | 2017-02-11