Żelazna ręka Marsa

Okładka książki Żelazna ręka Marsa Lindsey Davis
Okładka książki Żelazna ręka Marsa
Lindsey Davis Wydawnictwo: Rebis Cykl: Marek Dydiusz Falko (tom 4) Seria: Thriller kryminał, sensacja, thriller
Marek Dydiusz Falko (tom 4)
Thriller
The Iron Hand of Mars
Rebis
2010-07-20
2010-07-20
Konrad Majchrzak
Marek Dydiusz Falko powieść angielska Rzym

Albo zaczynam się nużyć cyklem o Falkonie (a autorka napisała zdaje się ponad 20 powieści o nim! z czego w Polsce do tej pory wydano chyba sześć),albo jednak ta książka jest nieco słabsza. To pętanie się po germańskich lasach, szukanie jakichś wieszczek czy czarownic oraz dawnych przywódców! Właściwie nie wiadomo, czemu ta cała akcja miałaby służyć.

Najlepsza z całej serii. Doskonałym pomysłem autorki było wysłanie głównego bohatera poza granice Cesarstwa do Germanii. Złożoność zadania oraz komplikacje, które Marek Dydiusz Falko, wraz z towarzyszami, spotyka na swojej drodze, a wśród nich schwytanie przez Brukterów dodają całej historii intensywności. Dzięki temu z przyjemnością przechodzimy przez kolejne strony tej opowieści. Zdecydowanie polecam nie tylko miłośnikom serii.

Mam problem z książkami pani Davis - używa w nich zbyt współczesnego języka. Drażni mnie na przykład, gdy Falko stwierdza, że udzielił komuś porad turystycznych. Wolałabym, żeby zamiast tego pojawiło się określenie "podróżniczych". Niby taka mała zmiana, ale dla mnie istotna. Nie potrafię się zanurzyć w tamtym świecie, jeśli co krok mam takie stylistyczne kiksy. Rozumiem, że to taka stylizacja na detektywa jak z kryminałów Chandlera, ale nie odpowiada mi to. Wolę powieści Saylora o podobnej tematyce. Wracając jednak do Żelaznej ręki Marsa - tym razem główny bohater musi wykonać delikatne zadanie odnalezienia zagubionego legata, a legat ów zapodział się aż w odległej Germanii. Do tego dochodzą zawirowania uczuciowe związane z Heleną Justyną i kłopoty ze zbuntowanym legionem. Polecam tylko częściowo.

Bardzo interesujący kryminał, z miłym i niezwykle nietypowym klimacie. Rzetelny pod względem historycznym, wyraziste postacie i autentyczne, a wręcz podręcznikowe sytuacje. Główny bohater Falko to swój chłop, mający bzika na punkcie swojej dziewczyny i chce ją cały czas mieć przy siebie i bronić ją. Niechętnie ją opuszcza i udaje się w podróż życie, w bezkresne i niezbadane krainy wroga, aby wykonać misję o którą go prosił sam cesarz. Naprędce dobiera towarzyszów i w drogę...
Ciekawe???
A to dopiero początek wspaniałej, obfitującej w akcję, wewnętrzne rozterki, sarkazm i niespotykane humory załogi wyprawy która kilka razy zmieni swoje założenia i obróci wokół własnej osi.
Ach te Rzymskie perypetie...

2091

Ciekawie napisany kryminał z czasów rzymskich,kolejna część cyklu przygód detektywa Falkona!!Polecam

Powieść historyczna. Lekki kryminał. Ciąg dalszy przygód detektywa Marka Dydiusza Falkona.

• Historyczne
  • Kryminały