Śmierć w przebraniu

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Mieszkańcy wsi Compton Dando od dawna spodziewali się, że w starym dworze Golden Windhorse, zajętym przez członków dziwnej sekty, dojdzie do czegoś złego...

książek: 2071
onika | 2014-11-21
Przeczytana: listopad 2014

Przedkładanie dobra bliźnich nad dobro własne kiepsko mi idzie. Jakiekolwiek praktyki mające zapewnić rozwój duchowy odpadają, jeżeli wymagają wysiłku i rezygnacji z ciepłej wody i wygodnego łóżka. Moje wygodnictwo, egoizm i lenistwo raczej nie pozwolą mi na przystąpienie do jakiejkolwiek sekty zwłaszcza, że zdecydowanie wolę własne zdanie (oczywiście najbardziej się przy nim upieram, gdy absolutnie nie mam racji) niż cudze. Dlatego z przyjemnością przeczytałam „Śmierć w przebraniu” Caroline Graham, bo autorka stworzyła w tej odsłonie przygód nadinspektora Barnaby’ego i sierżanta Troy’a interesujący portret zamkniętej społeczności propagującej czynienie dobra i rozsyłanie miłości na świat.

Wątek kryminalny jest ciekawy i ma interesujące zakończenie, ale charakterystyki psychologiczne bohaterów są dla mnie bardziej godne uwagi, zwłaszcza że pani Graham kolejny raz zafundowała swoim postaciom zmagania z trudnymi miłościami. Poznawanie motywacji ich czynów i sposobów postrzegania...

Aqnieszka | 2015-03-03
Przeczytana: 08 lutego 2015

Oj, lubię takie angielskie kryminały, w których zbrodnie są opisane w sposób elegancki, a detektywi dedukują, rozmyślają i dzielą się swoimi refleksjami z pomocnikiem.
Nadinspektor Barnaby tym razem rozwiązuje zagadkę śmierci guru sekty zamieszkującej wiejski dwór. Przy okazji odkrywa inne tajemnice grupy wyznawców światła i dobra. Postacie są dobrze zarysowane, a rytuały wspólnoty przedstawione z dbałością o szczegóły. Barnaby wkracza w ich uporządkowany świat niczym słoń. Wypowiedzi przesłuchiwanych członków sekty pełne odniesień do kolorów, światła i aury są dla niego - człowieka twardo stąpającego po ziemi - abstrakcyjne i niepoważne. Bardzo ciekawe zderzenie różnych światopoglądów.
Warto odprężyć się przy takiej lekturze.

Dagmara | 2016-10-26
novanike | 2016-09-12