Hotel Belle Rouen

Wydawnictwo: W.A.B.

Marta Kilian | 2014-01-15
Przeczytana: styczeń 2014

Emma to moje porte parole. W przyszłości chciałabym mieć taką córkę, przesiadującą w najróżniejszych kawiarniach, sączącą gorącą czekoladę i rozmawiającą z mieszkańcami mojej niewielkiej mieścinki.
Powieść Marthy Grimes oczarowała mnie, choć czuję niedosyt, wydaje mi się, że cykl nie został zakończony. Ostatnia zagadka tajemniczego zniknięcia niemowlęcia z tytułowego Hotelu Belle Rouen nie spotkała finału.
Fanom twórczości Marthy Grimes polecam Alana Bradleya, którego bohaterka Flawia de Luce do złudzenia przypomina Emmę Graham.
Hotel Belle Rouen to powieść dla młodzieży, jednak warto przenieść się choć na chwilkę w świat dziecięcej fantazji i beztroski. Senna prowincja wpływa uspokajająco i kojąco na czytelników.

chiave | 2011-07-07
Przeczytana: 2007 rok

Kiedy zaczęłam czytać "Hotel Paradise" byłam zachwycona - niezwykle spodobała mi się zabawna postać małej i bystrej głównej bohaterki, bardzo obiecująco wyglądało też tło obyczajowe - realia niewielkiego, amerykańskiego miasteczka, położony nieco na uboczu podupadający hotel, galeria przedziwnych typów i postaci. Sam smak. Niecierpliwie czekałam na następne części cyklu - niestety, każda kolejna rozczarowuje bardziej od poprzedniej. Jakby autorka straciła zapał i przestała panować nad całością. Tak ciekawie zapowiadające się wątki zmierzają donikąd, nie doczekawszy się pointy; dziecięca przemądrzałość głównej bohaterki, która w pierwszym tomie wydaje się zabawna, w ostatnim staje się niemal nie do zniesienia. Zmarnowany został psychologiczny potencjał tej postaci - a szkoda, bo zapowiadała się interesująco. Portrety miejscowych oryginałów tracą subtelność i zaczynają przypominać jakiś pokraczny teatr marionetek. Co do wątku kryminalnego, to w ogóle szkoda gadać. (Zastanawiam się,...

Marta | 2012-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

Skończyłam. Tym razem wrażenia po trzeciej części są lepsze niż ostatnio, ale nadal twierdzę, że cykl nie jest zakończony. Poza tym niepokojące jest to, że ja, stara baba, tak bardzo utożsamiam się z niespełna z dwunastoletnią bohaterką.

Sonea | 2012-07-25

Niekiedy książki kupuję "bo tak"; bo dobry opis na skrzydełku, cena w zasięgu... ot, okazja. Trylogia o Emmie Graham zapowiadała się obiecująco, zatem moja biblioteczka wzbogaciła się od razu o trzy tomy. Ale czy coś poza tym wyniosłam z lektury?
A i owszem.

To opowieść młodzieżowa.
To kryminał.
To historia sennej amerykańskiej prowincji.
Krótko mówiąc, skrzyżujcie "Zabić drozda" ze "Smażonymi zielonymi pomidorami" i dodajcie Tereskę i Okrętkę dla smaku, a otrzymacie tę sympatyczną opowieść, w której główny wątek z dreszczykiem gubi się gdzieś pomiędzy monologami retrospektywnymi głównej bohaterki a opisami niebiańskich dań jej matki.

Emma, dwunastolatka poważna jak na swój wiek, przypadkiem natrafia na mroczną historię cokolwiek podejrzanej śmierci jej rówieśniczki i postanawia bliżej przyjrzeć się sprawie; szczegół, że dramat wydarzył się dobre dwadzieścia lat wcześniej, a miejsce domniemanej zbrodni dawno zarosło chaszczami - podobnie jak pamięć świadków wydarzeń. Dziewczynce...

Elizabeth | 2016-02-15

Moim zdaniem zawiązanie akcji jest bardzo dobre. Zasługuje wręcz na miano iście kryminalnego. Tajemnica sprzed lat rozwiązywana przez 12-letnią dziewczynkę. Czyż nie brzmi to dobrze? Jednakże jak mówi znane przysłowie: "Miłe złego początki, lecz koniec żałosny". Autorka rozbudza w czytelniku ciekawość, nadzieję na zaskakującą i wartką akcję. Ale tak się nie dzieje. Pani Grimes niczym barokowa poetka zakłóca właściwy tok akcji poprzez różne historie wplatane w fabułę, mające na celu urozmaicenie lektury. Tak naprawdę jest to duży błąd i to decyduje o niepowodzeniu książki. Jednakże owa pozycja wprawia mnie w melancholijny nastrój i to spowodowało, że odczuwam do niej sentyment i całkowicie nie skreślam jej z listy dobrej literatury.

EmmaM | 2012-12-26
Przeczytana: grudzień 2012

Jest to pierwsza książka Marthy Grimes, którą przeczytałam. Nie powiem żeby mnie jakoś wyjątkowo zafascynowała, ale nie jest zła. Żałuję, że nie czytałam dwóch poprzednich części trylogii. Być może wtedy ostatnia część byłaby dla mnie łatwiejsza do strawienia. Tak czy siak, powieść jest na tyle interesująca, że nie zniechęca mnie do przeczytania poprzednich, co zamierzam wkrótce zrobić :)

mimbla5 | 2014-06-23
Przeczytana: 03 lipca 2013

Wielka szkoda, że wydawnictwo W.A.B. nie było uprzejme odpisać mi na mail z pytaniem o perspektywę wydania ostatniej części cyklu, gdyż... tak tak, Drodzy Czytelnicy, to jeszcze nie koniec historii.

Ania | 2013-02-10
Przeczytana: sierpień 2012

aldona | 2012-02-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

nadal dobra, choć najsłabsza z trzech części powieści-kryminału.

edi-bk | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Ostatnia część, w której wiele sie wyjaśnia ale czy na pewno?