Co się zdarzyło Baby Jane?

Seria: Dobra Powieść
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Whatever happened to Baby Jane?

Legendarna powieść sfilmowana przez Roberta Aldricha. Niezapomniane kreacje Bette Davis i Joan Crawford. W starej rezydencji w Beverly Hills mieszkają dwie byłe gwiazdy Hollywoodu. Choć właściwie to Blanche Hudson była gwiazdą, a Jane zawsze pozostawała w cieniu siostry. Bo kariera Jane jako cudownego dziecka trwała krótko. Teraz jednak Blanche, przykuta do wózka po wypadku, zdana jest na...

Teraz jednak Blanche, przykuta do wózka po wypadku, zdana jest na łaskę Jane. Obie pamiętają też słowa ojca: „Jesteście siostrami, płynie w was ta sama krew. A to oznacza, że zawsze musicie trzymać się razem, bez względu na wszystko”. Ale dla Jane ważniejsze staje się co innego... stara, tląca zazdrość, która przez te wszystkie lata drzemała jedynie, lecz tak naprawdę nigdy nie umarła.

Tragedia wisi w powietrzu. A raczej zapuka do drzwi...

źródło opisu: [Wydawnictwo C&T, 2004]

LelandLester | 2016-03-13

Jak tu wierzyć w przypadek? Dosłownie dzień przed rozpoczęciem lektury tejże książki, natknąłem się w jednej recenzji na następującą refleksję: Są dzieła, gdzie już po kilku stronach wiesz, że to będzie wyjątkowa historia. I proszę bardzo. Ta krótka opowieść właśnie taka jest – fantastyczna pod każdym względem!

Siostry Hudson to byłe gwiazdy Hollywood, mieszkają samotnie w domu w Kalifornii. Mimo pokrewieństwa, kobiety bardzo się różnią.

„Ale czy możesz to sobie wyobrazić: one dwie mieszkające razem po tym, co się stało? Czyż to nie jest straszne?”
Już od początku w domu sióstr atmosfera bardzo się zagęszcza, towarzyszy nam wszechobecne napięcie.

Zabrzmi to jak truizm, ale ten autor udowodnił, że doskonale zna swoje postacie, każdy cm sześcienny ich mózgu. Świetnie opisuje i analizuje motywacje bohaterów. Tutaj każdy ma swoje uczucia, swoje zdanie i jest wyrazisty....

Czytam-Sobie | 2016-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Ta książka jest właściwie psychologicznym thrillerem. To opowieść o zawiści, zazdrości, nienawiści, starości i przejmującej samotności.
Czyta się ją doskonale, w ciągłym napięciu, bo nie wiadomo, co wydarzy się na następnej stronie. Budzi mnóstwo emocji, postacie są doskonale nakreślone. Na zakończenie czeka nas niespodzianka i mocno przejmująca ostatnia scena.

Choć widziałam film z dwiema wielkimi hollywoodzkimi gwiazdami: Betty Davis i Joan Crawford, to nie przeszkodziło mi to w napięciu śledzić fabuły.
Film także należy koniecznie obejrzeć. Odtwórczynie głównych ról szczerze nienawidziły się również prywatnie, do tego stopnia, że na planie filmowym robiły sobie różne świństwa i utrudniały wzajemnie pracę, a Joan Crawford użyła wszelkich wpływów, aby Betty Davis nie zdobyła należnego jej Oskara. Ta nienawiść przyczyniła się do tego, że w sposób doskonały przedstawiły wszystkie emocje pomiędzy siostrami.

Jeśli komuś zależy na czytaniu książek dobrych, powinien sięgnąć właśnie...

Roman Dłużniewski | 2016-12-31

Świetna książka i rewelacyjny film. Czy może być silniejsze uczucie niż nienawiść ?
A tutaj mamy dodatkowo nienawiść do własnej siostry. I próbę rewanżu za życie w cieniu. Mocna, bardzo mocna książka.

Olala | 2010-04-24
Przeczytana: 15 stycznia 2010

Książka genialna.Czytając ją czujemy zdenerwowanie, tym co za chwilę się wydarzy. Niesamowicie zbudowane napięcie i atmosfera.

MissBrasil | 2014-01-18

Sięgnełam po te książkę ze względu na moją miłość do czasów dawnego Hollywood i aktorek,które zamieszkiwały wzgórza Los Angeles,często nieszczęśliwych i samotnych...I choć historia jest dość ciekawa i ukazuje nam skompliowane relacje między dwoma siostrami to nie mogę oprzeć się wrażeniu iż w tym przypadku teza iż książki są zawsze lepsze niz ich ekranizacje,nie okazała się słuszna.Fim, w którym wspaniałe kreacje stworzyły Bette Davis i Joan Crawford wciąga mocniej i bardziej na nas oddzialywuje niż opisy w książce.

Sławka | 2012-06-03

Bardzo dobrze się czyta i zapomina się, że ta książka ma już ładnych parę lat- zupełnie jak współczesna.
Temat też ponadczasowy zazdrość - "zielonooki potwór"straszna rzecz, szczególnie między siostrami, wiem coś na ten temat..........

michasia | 2012-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 listopada 2012

genialna,doskonałe studium psychologiczne dwóch sióstr uzależnionych od siebie nawzajem,książka nałdowana emocjami i wzbudzająca w czytelniku ogromne emocje,plecam gorąco

lubka | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Powieść może nie wybitna, ale warta przeczytania.

| 2010-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2010