Bezpieczne miejsce

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Okładka: miękka,

Kalissa | 2015-09-13
Przeczytana: wrzesień 2015

"... angielska wieś, wbrew pozorom, nigdy całkiem nie zasypia".

Historia kryminalna była dobra. Mamy szantaż, morderstwo, napaść. Mamy ciekawych bohaterów i mamy dwóch policjantów, którzy z uporem i trudem przedzierali się przez tajemnice. Z jednej strony brakowało mi trochę nagłych zwrotów akcji. Z drugiej strony opisy związków międzyludzkich i uczuć miały w sobie dużo siły.

Jedna cała gwiazdka jest dla nadinspektora Toma Barnaby:). Bardzo go lubię - zarówno jako policjanta, ojca i męża, a przede wszystkim mężczyznę oczytanego, ciekawego świata i inteligentnego.

I polubiłam sierżanta Gavina Troy'a - zwłaszcza gdy nie rozumiał cytatów albo znaczenia słów wypowiadanych przez szefa - ale zawsze, z uporem, sprawdzał później w domu co oznaczały. Nic dziwnego, że Barnaby lubił z nim pracować - zawsze wspaniale współpracuje się z ludźmi, którzy ciągle się uczą i rozwijają.

Przyjaźń Barnaby'ego i Troy'a - niewymuszona, naturalna, zgrana i szczera - to jeden z najlepszych wątków...

książek: 2070
onika | 2015-07-01
Przeczytana: czerwiec 2015

Moje bezpieczne miejsce to mój dom. Po złym dniu tu znajduję wytchnienie, tu ze mnie odpadają wszystkie troski. Bezpieczne miejsce to podstawowa potrzeba każdego człowieka. A jeśli w to schronienie zostanie wprowadzony intruz, który podobno potrzebuje pomocy, lecz tak naprawdę wykorzystuje czyjeś dobre serce? Gdy we własnym domu człowiek czuje się jak zaszczute zwierzę? Trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, ale dzięki Carolinie Graham nie musiałam się bardzo trudzić, bo ona doskonale opisała to w swojej powieści.

Przeraża mnie stanowisko, że jeżeli komuś się dobrze powodzi, to musi płacić tym, którzy nie mieli tyle szczęścia. Rozumiem, pomóc stanąć na własne nogi, ułatwić jakieś sprawy, dać drugą szansę. Ale ludzie z patologicznych środowisk często wcale nie chcą takiej pomocy. Przecież prościej kogoś zniszczyć, upokorzyć, zaszantażować – ma duży dom, niczego w nim nie brakuje – niech płaci. A jak nie ma się do czegoś przyczepić, to zawsze można coś sprokurować. Tylko, że w...

boziaczek | 2012-07-10

Dobry kryminał. Brakowało mi tylko szybkiej akcji, ale fabuła jest ciekawa.

Mako | 2015-01-04
Na półkach: 2015, Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Kryminały Caroline Graham zainspirowały filmowców do stworzenia serialu "Morderstwa w Midsomer", mającego podobno już status kultowego. To właśnie pod wpływem serialu sięgnęłam po książkę, bo kilka odcinków które obejrzałam przez święta wciągnęło mnie mocno.
Kochanowski pisał "wsi spokojna, wsi wesoła", a już od pierwszych stron jesteśmy świadkami, jak pod tymi pozorami buzują różne emocje, plączą się relacje i napinają konflikty. W takim wrzącym tyglu musi wcześniej czy później dojść do zbrodni, nawet jeśli dla kogoś miało to być bezpieczne miejsce.
Kryminały zlokalizowane na angielskiej wsi uwielbiam, a ten oprócz świetnie oddanego tła wyróżnia się również dobrze skonstruowaną intrygą kryminalną i świetnie oddanymi ludzkimi charakterami.
Minusem dla mnie był wątek rodzinny nadinspektora Barnaby'ego, ale może to dlatego że nie zaczęłam serii od początku i te fragmenty po prostu mnie nudziły. Poza tym czytało się całkiem miło, chociaż chyba nie było tego "czegoś", co ma w...

novanike | 2016-09-08
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane