Acqua alta

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Cykl: Komisarz Brunetti (tom 5) | Seria: Proza
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Acqua alta
Wenecja, zima, powódź, archeolog, lesbijka

Akcja kolejnej powieści kryminalnej Donny Leon, osadzona jak zwykle w Wenecji, toczy się w czasie corocznej zimowej powodzi, zatapiającej nieubłaganie miasto. Amerykanka Brett Lynch, archeolog, podstępnie zaatakowana w drzwiach swego mieszkania i dotkliwie pobita, nie wzbudza większego zainteresowania ani współczucia miejscowej społeczności: jest cudzoziemką, w dodatku nie kryje swych...

jest cudzoziemką, w dodatku nie kryje swych lesbijskich skłonności. Kiedy jednak dwa dni później ginie gwałtowną śmiercią dottor Semenzato, powszechnie szanowany kustosz muzeum, w całym mieście aż kipi. Komisarz Brunetti szybko kojarzy oba te zdarzenia - Lynch i Semenzato wspólnie zorganizowali wystawę starożytnych chińskich wykopalisk. Lynch odkryła przy tym, że kustosz pokątnie handlował bezcennymi eksponatami z wystawy; wie także o innych ciemnych sprawkach. Dlatego grozi jej śmierć. Wydaje się, że nawet "wysoka woda" nie zdoła powstrzymać bezwzględnych zabójców przed następnym morderstwem...

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 1999

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Meli | 2013-07-17
Przeczytana: lipiec 2012

To jeden z moich ulubionych kryminałów o komisarzu Brunettim. Widziałam tez film, który – jak to zwykle bywa – nie umywa się do książki.
Dla tych, którzy jeszcze nie znają historii kryminalnych toczących się w Wenecji – są to bardzo przyjemne, ciekawie skonstruowane kryminały, rewelacyjnie oddające klimat przepięknej Wenecji. Co lubię również bardzo w autorce, to to że jej książki nie mrożą krwi w żyłach, nie powodują zawału serca i można je czytać przed zaśnięciem ;-)
Gorąco polecam, a co do fabuły nic nie zdradzę!

jamczyk | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Zima w Wenecji. Szaro,buro,mokro od pływów, a sympatyczny komisarz dalej tropi ludzkie niegodziwości.

Omega30 | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Jest to moja pierwsza pozycja z serii Donny Leon z Wenecją w tle.
Są książki które czyta się tydzień a nawet dwa tygodnie, bo mimo że interesujące, są napisane w taki sposób, że po kilkunastu stronach męczą czytelnika. Donna Leon sprawiła, że książkę "połknąłem" w 4 dni, czytając średnio po 2 godziny dziennie. Trudno to określić słowami,ale książka napisana jest dość prostym a jednocześnie ciekawym językiem, opowiadają lekką i równie wciągającą historie.
To na pewno nie jest ciężkie brzmienie, w stylu powieści Deavera,którego lubię ale przy czytaniu zażywam od razu tabletkę
Nurofenu....... ale też nie koncert wiolonczelowy, który do ducha
Wenecji pasuje jak ulał ;-) Polecam książkę i już biegnę do biblioteki po kolejne o sympatycznym komisarzu ;-)

scarbossa | 2012-09-06
Przeczytana: 04 września 2012

dużo mojej ukochanej Wenecji więc jak na razie zaprzyjaźnimy się na dłużej z Comisarrio Brunetti

krapus | 2016-09-06
Na półkach: Donna Leon, Przeczytane