The Scapegoat
Dominika

John, wykładowca historii, ma poczucie jałowości swojego życia. Wyrusza więc do Francji, by zebrać materiały na zajęcia i jednocześnie spróbować odnaleźć samego siebie. W trakcie podróży, na stacji kolejowej w małym prowincjonalnym miasteczku spotyka swojego sobowtóra. Mężczyźni zafascynowani tym spotkaniem postanawiają zjeść razem kolację. Następnego dnia John budzi się w pokoju hotelowym w piżamie swojego niedawnego towarzysza. Okazuje się, że ten skradł mu nie tylko ubranie, ale i tożsamość. Niebawem do hotelu przyjeżdża służący hrabiego i nie zważając na wyjaśnienia i protesty Johna zabiera go do zamku Saint Gilles.

Zamiana ról niesie ze sobą szereg nieprzewidzianych konsekwencji. John zmuszony jest zagrać rolę hrabiego Jeana de Gué, czyli pana na zamku, głowę rodziny, właściciela rodzinnego biznesu, męża… i kochanka. Staje w obliczu rodziny hrabiego: despotycznej matki morfinistki, nieszczęśliwej ciężarnej żony, nadwrażliwej córki, siostry dewotki, która od lat się do niego nie odzywa, sfrustrowanego brata i jego żony. Zostaje wplątany w nękające rodzinę problemy i konflikty, musi stawić czoło jej trudnej sytuacji finansowej. Odkrywa również mroczny sekret Jeana de Gué. Sytuacja się komplikuje, gdy hrabia ma odziedziczyć olbrzymi majątek…

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

fianiebieska | 2016-06-22
Przeczytana: 11 marca 2016

Naprawdę niezła, przyjemnie mnie zaskoczyła. Już dawniej próbowałam czytać różne powieści tej autorki, bo jej sztandarowa "Rebeka" mnie zachwyciła, ale nie podchodziły mi wcale. Ale "Kozła ofiarnego" postanowiłam przeczytać pomimo beznadziejnego tytułu i niezachęcającej, w moim odczuciu, okładki i... połknęłam ją w jeden wieczór, byłam bardzo zaciekawiona jak skończy się ta niebanalna historia. Myślę, że jest to powieść, która na pewno zachwyci każdego fana "Rebeki" bo posiada w sobie coś z tamtego klimatu.

Justyna | 2018-06-22
Przeczytana: 30 grudnia 2017

"Kozioł ofiarny" Daphne de Maurier to doskonała powieść z niepowtarzalnym klimatem, niespieszna, pełna skrzętnie skrywanych tajemnic, bólu i cierpienia. Posiada niesamowity klimat i warto przebrnąć przez niezbyt zachęcający początek aby dotrzeć do miejsca, w którym główny bohater przyjmuje narzuconą mu rolę i wciela się w postać Jeana de Gue.
Książka zaweira dość sporo opisów i przemyśleń, dialogów jest dość mało i dlatego nie jest to książka dla każdego. Ja jestem nią zachwycona. Czyta sie ją zadziwiająco lekko i z ogromnym zainteresowaniem. Autorka w dość oszczędny sposób doskonale zobrazowała złożoność relacji międzyludkich a historia Kozła ofiarnego wywołuje w nas istną lawinę uczuć. Jest to niebanalna historia podana po mistrzowsku. Szkoda, że takich książek jest obecnie tak mało. Dla mnie mocne 9/10.

Tomek | 2016-03-07
Przeczytana: 06 marca 2016

W moim światku literackim jest tak, że książki przychodzą, oddziałując na mnie z różną siłą. Jedne zapominam po pewnym czasie, zbyt mocno się nad nimi nie zastanawiając, a inne z premedytacją umieszczam gdzieś w najciemniejszym kącie swojej głowy, naklejając im etykietę o treści „zapomnij natychmiast”. Są jednak też takie, które wkraczają w moje życie niczym Armia Czerwona, z głośnym urrrraaaaaa!! i miażdżą mnie potęgą swojej treści. Zupełnie jak ta wspomniana Armia Radziecka, nie pozwolą o sobie zapomnieć przez bardzo długi czas. Po przetoczeniu się przeze mnie, zostawiają krwawiącą, głęboką ranę, która w żaden sposób nie chce się zabliźnić. Jedyna różnica, która występuje w tej analogii jest taka, że o armii radzieckiej każdy chciał zapomnieć jak najszybciej, zaś w książce, lekturze której oddawałem się w ostatnim czasie, chcę ciągle się rozpamiętywać, wciąż analizować, to co zostało przekazane mi w niej przez autorkę - Daphne du Maurier.

Autorkę tę w mojej pamięci przechowuję...

WielkiBuk | 2016-03-23
Przeczytana: marzec 2016

„Kozioł ofiarny” to opowieść o utracie samego siebie, o zawieruszonej prawdziwości i palącym się gruncie pod nogami. To także smutny portret zniszczonej rodziny, w którym nie ma już miejsca na wzruszenia, gierki i pozory, ale jedynie na brutalną konfrontację z rzeczywistością.
Jak to bywa w jej prozie napięcie budowane jest od pierwszych stron i tak jak u Hitchcocka - rośnie aż do samego końca.
To groza pełna suspensu, poczucia niesamowitości, idealna dla wszystkich, którzy kochają ten typ opowieści i niezapomniany klimat prozy Daphne du Maurier.

LadyBlackCat | 2017-02-27

Daphne de Maurier, angielska pisarka z minionego stulecia, autorka „Rebeki”, „Ptaków”, „Oberży na pustkowiu” i in. obecnie mało znana, zafascynowała swą twórczością samego Hitchcocka.

„Kozioł ofiarny” opisuje wydarzenia, rozgrywające się około 15 lat po zakończeniu II wojny na francuskiej prowincji. Główny bohater i narrator powieści to stosunkowo młody Anglik, nauczyciel, niezamożny, interesujący się historią, samotny, który przyjechał do Francji trochę ją pozwiedzać, a trochę pomyśleć o swoim życiu w jednym z klasztorów. Przypadkowo poznał francuskiego hrabiego, Jeana, który okazał się jego sobowtórem. Jean zaczął naciskać, aby mężczyźni zamienili się rolami, coś mniej więcej jak w „Królewiczu i żebraku” Marka Twaina. Ostatecznie do zamiany doszło, Francuz zniknął, a John wcielił się w jego postać i wraz z szoferem udał się do niby to swojego zamku, aby odgrywać rolę pana domu. Nie wiedział kogo tam zastanie, jak się okazało hrabia miał żonę, córkę, matkę, brata i siostrę,...

Kasia | 2018-03-06

Myśleliście kiedykolwiek o tym, że gdzieś tam w świecie żyje Wasz sobowtór? Co więcej, spotykacie się i rozmawiacie? Przypadek Johna z „Kozła ofiarnego” Daphne du Maurier pokazuje, że takie spotkanie może uruchomić lawinę problemów i przysporzyć wiele zmartwień, a z drugiej strony tchnąć w czyjeś życie wiarę w lepsze jutro.

John, wykładowca historii, jest Anglikiem. Wiedzie nudne, wręcz jałowe życie, pozbawione radości i dalekosiężnego celu. Będąc we Francji, w niewielkiej miejscowości, spotyka swojego sobowtóra Jeana. Nie dziwi fakt, że zafascynowani tym niespotykanym zdarzeniem, mężczyźni postanawiają spędzić ze sobą więcej czasu i lepiej się poznać. Wszystko pięknie, ładnie, ale ... do czasu. John budzi się na drugi dzień, w pokoju hotelowym, ubrany w piżamę Jeana, otoczony przez rzeczy należące do Jeana, a sam Jean zniknął wraz z tożsamością Johna. Pierwszy element domina runął i pociągnął za sobą kolejne elementy układanki. John, wbrew sobie, „wskakuje w buty” Jeana ze...

Patrycja | 2017-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2017

O czym jest „Kozioł ofiarny”? Co z tej powieści można wynieść? Dla mnie ta książka to nie jest prosta historia opisująca fragment z życia jakiegoś bohatera. Są to przede wszystkim rozważania na temat relacji człowieka z drugim człowiekiem.
Historia snuta przez autorkę przedstawia nam wachlarz emocji, charakterów, temperamentów i relacji międzyludzkich. Skłania nas do refleksji nad tym, jak głęboki wpływ mamy na drugiego człowieka, co nas z nim łączy a co dzieli. Jak ważne są wzajemne powiązania, i jak w późniejszym czasie owocują lub kładą się cieniem na przyszłe losy każdego z nas. Cała treść pochłonęła mnie w sposób refleksyjny, skłaniała do ciągłego zastanawiania się nad problemem wzajemnych stosunków, na analizie naszych słabości, lęków i motywów, a nie nad biegiem historii. Dlatego też zakończenie było dla mnie przykrą niespodzianką, choć nie dlatego, że było słabe, ale dlatego, że przez pryzmat mojego odbioru całej opowieści było trudne i zasmucające.
Ps. Tym, którzy...

Kasiek m | 2016-06-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 52/2016
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Asia | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Bardzo niepokojąca historia. O facecie, który zaczyna żyć czyimś życiem, ponosi odpowiedzialność nie tylko za swoje obecne czyny, ale także za czyny kogoś kim nie jest, a kim się stał. Momentami zabawna, gdy John robi coś zupełnie sprzecznego z tym, co zrobiłby Jean. Ale momentami bardzo niepokojąca. Dająca nadzieję, ale też ją odbierająca. Ciekawe było to, jak John poznaje historię obcej rodziny - jej sekrety, zatargi - od środka, będąc wewnątrz niej kimś z zewnątrz.

książek: 2026
Tinkerbelle | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Chociaż nie było tu tak magnetyzujących opisów jak w Rebece, książkę czyta się bardzo sprawnie. Angielski Jean wzbudził moją ogromną sympatię, natomiast francuski nic a nic. Wolałabym zupełnie inne zakończenie.