Kup teraz - 3 oferty w cenie od 28.58 zł do 31.50 zł

Sonia Draga
The Light in the Ruins
literatura piękna
Adam Olesiejuk

"Ruiny przeszłości" Chrisa Bohjaliana to połączenie powieści historycznej i obyczajowej oraz kryminału. Powieść osadzona jest we Włoszech w dwóch płaszczyznach czasowych. Jedna z nich to Włochy w okresie II wojny światowej, a dokładnie rejon pięknej, malowniczej Toskanii. Druga to rok 1955.
Głównymi bohaterami powieści jest szlachecka rodzina Rosatich zamieszkująca...

Dawno żadna książka mnie tak nie zaskoczyła. Kupiłam ją bez większych oczekiwań w mojej ulubionej sieci księgarni z tanimi książkami, gdzie zazwyczaj nabywam tzw. "czytadła" ;) Przyciągnęły mnie Włochy, a przede wszystkim ukochana Toskania. Zaskakujący był już pierwszy rozdział i morderstwo - te krótkie wstawki z punktu widzenia mordercy są zresztą napisane interesująco i...

Akcja książki rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych- w roku 1943 i w 1955. Główni bohaterowie to rodzina Rosatich.
Książka ciekawa i poruszająca. Można powiedzieć, że jest to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym.

Dosadna, mocna i bolesna powieść, której część wydarzeń osadzonych jest w czasie II wojny światowej, pozostałe 10 lat po jej zakończeniu.

Autor na przykładzie włoskiej "szlacheckiej" rodziny ukazuje oblicze wojny, a raczej bezwzględnych Niemców, którzy przywłaszczają sobie cudze mienie i czują się ponad prawem!
Rodzina Rosatich staje przed trudnymi wyborami i trudno uznać...

Powieść mogła być epicka - z taką historią i bohaterami!
Niestety, czegoś mi w niej zabrakło. Srodek książki był lekko nużący, szczególnie wydarzenia w 1943 roku. Także zbieg okoliczności w przeszłości Serafiny trochę odbierał realność całej historii.
Może gdyby powieść była nieco dłuższa i pogłębiła niektóre relacje, postaci - wyszłoby jej to na dobre.
Końcowe rozdziały...

Świetna fabuła, wartka akcja, ciekawi bohaterowie, splątane losy. Powieść napisana pięknym językiem, trzyma w napięciu do samego końca. Naprawdę polecam.

Trzeba przyznać że historia jednak wciąga.
Piszę "jednak" bo dopiero przy drugim podejściu zauważyłam wszystkie plusy tej historii.
Mamy tu kryminalną zagadkę, która jest rozwiązywana już po wojnie, przeplata się ona z opisami wojennej Toskanii, oraz z krótkimi wypowiedziami mordercy, który z zimną krwią morduje członków rodziny Rosatich.
Przewracałam kartki z rosnącą...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kupiłam tę książkę kierując się opiniami z Lubimyczytać i nie zawiodłam się -historia ciekawie nakreślona, postacie z charakterem, rys historyczny pokazujący oblicze osób biorących udział w wojnie- nic nie jest oczywiste.

Powieść, na którą natknęłam się przypadkiem podczas zakupów w księgarni internetowej okazała się dobrze napisaną i bardzo wciągającą historią toskańskiej rodziny z drugą wojną światową w tle.

Jest rok 1955. Serafina Bettini pracuje, jako jedna z pierwszych kobiet, we florenckiej policji. Na pozór odważna i rezolutna, głęboko cierpi z powodu wojennych przeżyć, w wyniku...

1972

Na półkach: , , , ,

"Ruiny przeszłości" to było moje pierwsze spotkanie z autorem. Na pewno sięgnę po inne jego książki, bo ta okazała się być naprawdę dobra.

Jest to kryminał, ale zupełnie inny niż te, które czytałam do tej pory. Akcja dzieje się we Włoszech, a historia dotyczy rodziny Rosatich, szlacheckiego rodu, który przed wybuchem II wojny światowej cieszył się szacunkiem mieszkańców...

• 2018
  • E-book
  • II wojna światowa
  • Z wojną w tle
  • 2020
  • 2017

Dodaj cytat z książki Ruiny przeszłości