Królowa lodów z Orchard Street

Czarna Owca
2015-07-15
2015-07-15
Berenika Janczarska
Berenika Janczarska lody kobieta literatura kobieca Nowy Jork wielki kryzys Stany Zjednoczone self-made man literatura amerykańska

„Królowa lodów z Orchard Street” to jeszcze jeden portret człowieka sukcesu made in USA, ale stworzony bardzo umiejętnie, wręcz brawurowo. Autorka, której w Polsce ukazała się tylko ta jedna powieść, rozwija w niej mit kariery nazywanej często „od pucybuta do milionera”.
Na tle historii Stanów Zjednoczonych XX wieku Susan Jane Gilman opowiada historię Lillian Dunkle, która w wieku lat sześciu jako Malka Treynowsky, córka żydowskich emigrantów z Rosji uciekających przed pogromami, przybywa do Nowego Jorku, gdzie w wyniku wypadku zostaje okaleczona i przygarnięta na wychowanie przez włoskich producentów lodów. To stanie się zaczątkiem jej życiowego sukcesu, bo właśnie u Dinellich nauczy się ciężkiej pracy, zaradności i życiowego sprytu. Dzięki determinacji w dążeniu do celu, inteligencji i bezkompromisowości stanie na czele stworzonej przez siebie wielkiej firmy i zostanie twarzą telewizyjnego show dla dzieci.
Śledzimy losy Lillian na przestrzeni prawie 70 lat, w czasie których Ameryka zmieniła się nie do poznania. Dwie wojny światowe, prohibicja, epidemie grypy hiszpanki, polio i AIDS, zabójstwo Kennedy'ego, zmiany obyczajowe- wszystkie te wydarzenia kształtują bohaterkę i z małej, niepełnosprawnej dziewczynki tworzą silną i nieugiętą, a nawet bezwzględną kobietę, która z jednej strony wzbudza podziw, a z drugiej bulwersuje i powoduje niechęć. Autorka uświadamia nam bowiem, że ceną tak oszałamiającego sukcesu jest samotność, konieczność ciągłych wyborów między szczerością a wykreowanym na potrzeby medialne wizerunkiem, a czasem bezwzględna twardość i okrucieństwo.
Powieść ma charakter wspomnienia, które snuje główna bohaterka w sytuacji, kiedy została oskarżona o przestępstwa gospodarcze i przemoc zastosowaną wobec dziewczynki występującej w jej programie. Cofnięcie się w czasie pozwala nam poznać jej historię od początku i zrozumieć motywacje postępowania w konkretnych sytuacjach. Dzięki temu zabiegowi wnikamy w psychikę najpierw dziecka, a później młodej kobiety, która wyszarpuje z amerykańskiego tortu swój kawałek, a jej ambicja powoduje, że nie jest to mały kęs, ale całkiem pokaźna porcja. Paradoksalnie to właśnie okaleczenie Malki (późniejszej Lillian) wyzwala w niej cechy pozwalające dojść do wielkiej fortuny. Konieczność bronienia się przed szyderstwami, walka z ograniczeniami ciała, brak urody wzmacniają bohaterkę i stają się fundamentem jej sukcesu.
„Królowa lodów” ma prawie 600 stron, ale nie zauważyłam, kiedy minęły. Swada, z jaką S.J. Gilman kreśli swoją opowieść powoduje, że książkę czyta się z dużą przyjemnością.

Książka-cegła, ale naprawdę warto :) Mimo sporych rozmiarów lektura wcale się nie dłuży. Autorka świetnie operuje akcją i czytelnik nie czuje się zanudzony, wręcz przeciwnie.

Czytanie historii Lillian było dla mnie przyjemnością :) Cieszę się, że autorka stworzyła tak niejednoznaczną postać - ciekawą i waleczną! Bardzo polecam "Królową lodów z Orchard Street"!

Historia warta poświęcenia swojego dnia. Czyta się bardzo lekko i z ogromną przyjemnością. Oj, dawno nie czytałam tak wciągającej opowieści.

Nie porwała mnie ta powieść.
Może za sprawą wyjątkowo antypatycznej, bogatej, cynicznej bohaterki, ale powieść męczy. Postrzegamy ją przez pryzmat dramatycznej walki o przetrwanie emigrantki, gdy jako czterolatka przybyła z Rosji do Ameryki wraz z rodzicami i trójką rodzeństwa. Szybko ulega wypadkowi, który zmieni jej życie i sposób postrzegania przez ludzi. Szybko też traci całą rodzinę, i walczy z przeciwnościami losu niemalże osamotniona.
Pani Dunkle jest idealną antybohaterką, kobietą, której wielu może nienawidzić, a jeszcze więcej osób, może zazdrościć. Całe życie poświęciła na udowadnianie własnej wartości w świecie ksenofobicznych uprzedzeń. Musiała walczyć o pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzny, kult młodości i piękna, sukcesu. Mimo ułomności ciała i charakteru dokonała tego, o czym marzy wielu. Stała się bizneswoman i właścicielką sieci franczyz sprzedających lody jej pomysłu.
Jej nieustająca pomysłowość, determinacja, pęd do sukcesu zaowocowały wymyślnymi i oryginalnymi nazwami lodów i deserów, jak Nilla Rilla (deser w kształcie goryla),czy Chocohontaz. Dzięki nim zyskała uznanie w branży producentów lodów i dorobiła się ogromnego majątku. Prowadziła nawet program dla dzieci, w którym edukowała je w zakresie higieny osobistej i obsypywała prezentami. Zaangażowała się w promowanie zdrowego trybu życia i walki z polio wrazz fundacją, choć zrobiła to dla zysku. W czasie II wojny światowej zawarła intratny kontrakt z wojskiem. Pani Dunkle z racji płci i kalekiego wyglądu trzymała się z boku, choć odpowiadała za rozwój firmy, wielu ludzi sądziło, że jest tylko dodatkiem do męża, jefynego właściciela i szefa firmy.

Najogólniej, sześćset stronicowa powieść jest o spełnianiu amerykańskiego snu, jak z głodującej dziewczynki stać się milionerką. Przy wciąż zmieniającej się Ameryce, targanej kolejnymi kryzysami ekonomicznymi, społecznymi, militarnymi.
Jest mowa o prohibicji, kompletnie przemilczany jest za to temat rasizmu, co mnie mocno zraziło, i wkurzyło.

Dałabym tej powieści ocenę 5/10, gdyby nie jeden smaczek...
Jest to pozycja pełna informacji o historii produkcji lodów - począwszy od trzymania masy w śniegu po nowoczesne maszyny samodzielnie mieszające składniki i zamrażające lody, nazwy smaków, deserów, zawiłości budowy maszyn do lodu. Dzięki temu książka staje się strawniejsza.

Ale uwaga❗Lepiej zaopatrzcie się w coś smacznego do jedzenia, bo ślinka kapie podczas lektury...

Nie porwała mnie ta powieść.

Od pierwszej strony wciąga tak że nie można się oderwać! Polecam, polecam, polecam gorąco!

Historia raczej dla dojrzałego czytelnika. Opowiada o kobiecie, której traumatyczne dzieciństwo: porzucenie przez ojca po przyjeździe z Rosji do NY a potem matkę gdy ulega wypadkowi, po którym staje się kaleką mając 5 lat zmuszona jest walczyć o życie w obcej rodzinie. Poniewierana i niekochana, brzydka i kaleka dzięki wielkiej determinacji i talentowi dorabia się niezłych pieniędzy. Ale nie potrafi się tym cieszyć. Kolejny sukces biznesowy napawa ją tylko strachem. Nie ma przyjaciół nikomu nie ufa, boi się zdrady męża, matką staje się z konieczności. Wierzy tylko w ciężką pracę. Ukochanemu wnukowi nie zapisuje pieniędzy uważając, że jest zbyt zdolny by narazić go na życiowe lenistwo. Bardzo ciekawe studium życia i bogacenia się w realiach USA. Bardzo, bardzo polecam.

Amerykański sen,biednej dziewczynki,która staje się królową imperium lodowego,to świetnie opowiedzia historia. Barwne opisy sprawiają,że widziałam oczami wyobraźni każdą uliczkę,sytuację,kamienicę,o której mówiła bohaterka. Piękna,smutna,poruszająca historia. Polecam lekturę

Bardzo proszę o nowe wydanie tej książki, bez części pierwszej! Lata dzieciństwa zostały przedstawione dość mozolnie.
Za to dwie kolejne części przeczytałam w jedno popołudnie, na co rzadko sobie pozwalam, chyba że coś naprawdę wciągnie mnie na dobre.
Są dużo barwniejsze i zabierają czytelnika w długą podróż, po której niczym po powrocie z wakacji, czuje się tęsknotę i żal, że to już koniec. P.S. Dziw bierze, że tytułowa bohaterka to postać fikcyjna!

Książka opowiada o losach Miłki Bialystoker, która jako mała dziewczynka przybywa z rodziną do Ameryki w początkach XX wieku w poszukiwaniu lepszego życia. Odrzucona przez własną rodzinę, znajduje opiekę u włoskiej rodziny lodziarzy i każdego dnia walczy o przeżycie. W książce śledzimy jej przemianę w bogata Królową Lodów, Lillan Dunkle, poszukiwania akceptacji, rozterki. Pomimo, że bohaterka u schyłku swego życia uważa siebie za zła osobę, myślę że jest dobra i wrażliwa, a warunki w jakich się wychowała i musiała żyć ukryły ja w skorupie oschłości. Polecam🌼

1964

Przyznam szczerze, sama książka jest dobra. Historia o tym jak spełnić swój amerykański sen. Jak z biednej dziewczynki, stać się milionerką. Historia determinacji, odwagi i pasji. Wszystko to na tle zmieniającej się Ameryki. Aczkolwiek nie mogłam wobec bohaterki wykrzesać sympatii. Pokazana jest ona jako zachłanna osoba, skupiona na pomnażaniu majątku. Bezwględna, pozbawiona serca i uczuć, Myśląca portfelem. Owszem, osiągnęła sukces, ale na koniec życia los ją upomniał.
To ciekawa książka, ale z całkowicie odrzucającą główną bohaterką, do której czuje się tylko niechęć.

Dodaj cytat z książki Królowa lodów z Orchard Street