Czerwony lotos

Sonia Draga
2023-01-18
2023-01-18
Adam Olesiejuk

Akcja książki rozkręca się niesamowicie dlugooooooo… ale jak już nabierze odpowiedniego tempa, to chce się poznać tą historię do końca. Po 2020 roku jest to opowieść o tyleż aktualna co i prawdopodobna, patogeny i broń biologiczna zawsze na czasie. Książka dobra im bliżej końca się ją czyta. Gdyby od samego początku była tak interesująca i wciągająca byłaby gwiazdka wyżej, a tak jest tylko 6/10.

Początek strasznie ciężki, akcja rozgrywa się wolno, dopiero końcówka tak naprawdę się rozkręca i nabiera tempa. Powoli odkrywamy tajemnice i intryge Austina oraz jego powiązania z Wietnamem. Na okładce widnieje miano thrillera, ale dla mnie to jest błąd. Określiłabym tę książkę kryminałem. Sam temat, którego nie zdradzę, jest na czasie. Niektore ciekawostki na temat pewnych zwierząt były bardzo ciekawe.

Pierwsze 100 stron dosyć boleśnie mi się dłużyły. Na szczęście nie poddałam się, bo później było już coraz ciekawiej. Książka jest na czasie (mając w pamięci 2021 rok) i pobudza wyobraźnię - cały czas zastanawiam się, czy możemy czuć się bezpieczni w świecie, w którym jest tyle broni biologicznej? Po lekturze zupełnie inaczej też zaczęłam postrzegać szczury oraz ich zatrważający potencjał:) Pomimo nie do końca wciągającego początku książki warto po nią sięgnąć. Do refleksji.

Ale mnie wymęczyła ta książka... Nie mogłam się wkręcić, po prostu to nie moje klimaty.

Może być, jakoś nie wciągnęła mnie szczególnie, chyba trochę za mało się dzieje a tematyka nie do końca moje klimaty, ale jednak czyta się nieźle, krok po kroku z bohaterką odkrywamy intrygę i co się kryje za śmiercią jej chłopaka

Dwoje młodych ludzi wybiera się na wycieczkę do Wietnamu. Od niedawna są parą, wybrali się na wycieczkę rowerową. Austin chciał pojechać do kraju, gdzie zginął jego wujek, a jego ojciec został ranny. Tam odwiedzić te miejsca. Wyrusza sam na tę wycieczkę bez grupy, bo w poprzednim roku mu się to nie udało. Reszta wycieczki pojechała na inne wspólne wyprawy. Alexis pojechała z innymi urlopowiczami, bo ta wycieczka, którą wybrał się jej chłopak była za dużym wyzwaniem dla początkującej rowerzystki. Niestety mija dzień, a jego nie ma. Zaniepokojona zgłasza nieobecność organizatorom wycieczki. Ci razem ruszają na poszukiwania, niestety bezowocne. Chłopak się odnajduje, lecz jako ofiara wypadku. Jednak Alexis nie zadowala to, że to był wypadek. Po powrocie do kraju zaczyna szukać odpowiedzi, czemu jej chłopak ją oszukał. Krok po kroku bowiem okazuje się, że większość tego co mówił nie było prawdą. Co odkryje lekarka? W co był wplątany chłopak? Czemu zginął? A może faktycznie to był wypadek?

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autora. Przyznam, że było one dobre. Historia, jaką nam przedstawia, jest ciekawa i wciągająca. Czyta ją się ją, bo chce się dowiedzieć, jak ona się zakończyła. Choć oczywiście w pewnym momencie można domyśleć się, o co chodzi, to jednak nie psuje to przyjemności czytania. Sam temat jest jednoczenie ciekawy jak i straszny. To nadaje pewnego autentycznego smaku dla całości.

Ciekawie są też wykreowani bohaterowie. Mają swoje wady i zalety, jak każdy zwykły człowiek. To nadaje im autentyczności.

Przy tej książce spędziłam naprawdę dobre chwile. Dawno nie czytałam dobrego thrillera, a ta książka do takich należy.

Polecam, to jedna z tych książek co nie odłożysz, dopóki nie skończysz.

Pani w szkole zadała zadnie: "Wymyśl intrygę sensacyjną, w której występuje X" - i tak powstał zarys fabuły tej książki. (X napisałam, by nie spoilować). Język Autora o wiele lepszy niż treść, zatem może nie powinien on pisać sensacji ale obyczaj? Nie wiem, innych jego książek nie czytałam. Ale tej zdecydowanie nie polecam zwolennikom INTELIGENTNEJ intrygi

" Pełen napięcia thriller na miarę naszych czasów " - mam 2 spostrzeżenia odnośnie tego stwierdzenia widniejącego na okładce, po pierwsze dla mnie nie był to thriller,po drugie, a już na pewno nie pełen napięcia.
Raczej powiedziałbym, że jest to dobry kryminał z intrygującą i w ciekawy sposób poprowadzoną fabułą. Choć nie powiem, początek nie zachwycił, długo trzeba było czekać na jakiś rozwój wydarzeń, a końcowka nie daje tak do końca poczucia satysfakcji.. na zasadzie trochę pytań zostaje bez odpowiedzi, domyśl się sam. Co do niektórych wątków w porządku, ale no osobiście uważam, że niektóre z nich powinny być jednak wyjaśnione. Nie są i trzeba się z tym pogodzić :p
Reasumując, co by nie było, całkiem miło spędziłam przy tej pozycji czas.
Nie ukrywam jednak, iż marzę by któregoś pieknęgo dnia, dostać w swoje łapki taki thriller, który wciągnąłby mnie już od pierwszych stron na maksa i do ostatnich trzymał w takim napięciu właśnie.. który wyrwałby mnie z przysłowiowych kapci, o! Do takiego stopnia, że gdybym musiała go odłożyć to bym o nim nieustannie myślała, może nawet śniła hehe.. no cóż, może kiedyś.

Amerykańscy turyści wybierają się na zorganizowaną wycieczkę rowerową do Wietnamu. Wśród nich jest pielęgniarka Alexis i Austin, którego kobieta poznała w szpitalu siedem miesięcy temu. Obydwoje uwielbiają wycieczki rowerowe, choć głównym prowodyrem i pomysłodawcą jest Austin. Mężczyzna koniecznie chce zwiedzić Wietnam na rowerze, szczególnie, że jego bliscy zginęli tam wiele lat temu na wojnie.

Pewnego dnia Austin nie wraca z solowej wycieczki. Odtąd nie ma z nim kontaktu. Co się stało? Zdesperowana Alexis oraz jej towarzysze szukają mężczyzny wszelkimi sposobami. Podczas tych poszukiwań Alexis zaczyna odkrywać kłamstwa, które opowiadał o sobie zaginiony. Czy naprawdę znała Austina? Dlaczego przyjechali akurat do Wietnamu? Czy Alexis grozi niebezpieczeństwo?

(cd recenzji na fb)

"Czerwony lotos" to książka, którą przeczytałam jednym tchem. Nieszablonowa, ciekawa, dynamiczna. Prywatne śledztwo, które prowadzi młoda lekarka Alexis, po tajemniczej śmierci swojego chłopaka w Wietnamie, ściąga na nią wielkie niebezpieczeństwo.
Fabuła jest intrygująca i zaskakująca. Dobra lektura.
Polecam!

Fabuła jest intrygująca i zaskakująca. Dobra lektura.
Polecam!

• Recenzenckie