Złudzenie

Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Täuschung
karollllllla

Poszukiwanie prawdy może być śmiertelnym niebezpieczeństwem. Peter Simon, odnoszący sukcesy przedsiębiorca i opiekuńczy mąż i ojciec, znika bez śladu podczas podróży do Prowansji. Zrozpaczona młoda żona udaje się w ślad za ukochanym, by na własną rękę prowadzić poszukiwania. Jednak nieustanne przeciwności, na jakie natrafia, uświadamiają jej, że mąż nie jest tym, za kogo się podawał... A także...

Poszukiwanie prawdy może być śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Peter Simon, odnoszący sukcesy przedsiębiorca i opiekuńczy mąż i ojciec, znika bez śladu podczas podróży do Prowansji. Zrozpaczona młoda żona udaje się w ślad za ukochanym, by na własną rękę prowadzić poszukiwania. Jednak nieustanne przeciwności, na jakie natrafia, uświadamiają jej, że mąż nie jest tym, za kogo się podawał... A także zmierzyć się z tym, że odkrycie prawdy wiąże się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem.

źródło opisu: katalog wydawniczy 2016 wydawnictwa

źródło okładki: katalog wydawniczy 2016 wydawnictwa

Już tak dawno nie czytałam nic Charlotte Link, że zapomniałam jaka to dobra rozrywka, szczególnie na jesienne wieczory.

W "Złudzeniu" poznamy Laurę, której poukładane życie zacznie się rozsypywać jak domek z kart. Jej mąż nagle znika bez wieści, a próbując go odnaleźć Laura poznaje prawdę, która niekoniecznie pokrywa się z obrazem człowieka, z którym się związała. Czy zawsze możemy być pewni, że osoba z którą spędzamy życie, jest wobec nas szczera?

Charlotte Link nie stawia na makabrę, oszałamiające tempo akcji i zawiłe śledztwa. Chyba mogę powiedzieć, że większość książki się wlecze, ale to w tym przypadku nawet pożądane. Autorka potrafi połączyć życie tak wielu osób w tak zawiły i często dramatyczny sposób, że odkrywanie prawdy momentami przypomina obieranie cebuli. Jednym z jej ulubionych tematów na trudne relacje międzyludzkie jest samotność i obsesja, które i w tej książce będą wiodły prym.

"Złudzenie" nie zostanie jedną z moich ulubionych książek autorki, ale czytało mi...

Mam wrażenie, że chyba zaczęłam od niewłaściwej powieści, a tym samym słabej, bo nic mnie w niej nie zachwyciło. ;( Link mnie głęboko rozczarowała. To, co przeczytałam wyglądało jak pisane przez Picoult, z którą niestety nie do końca mi po drodze. Zaczynało się ciekawie, a potem proza życia i nudy do zakończenia. Nadal mam pecha do niemieckich pisarzy i nawet taka autorka mnie niczym nie zaskoczyła. Chciałabym ze swojej strony przeprosić wielbicieli twórczości tej pani, ale mnie niestety nie porwała. Mój egzemplarz biblioteczny był mocno zdemolowany z wypadającymi kartkami itp. więc myślałam, że coś musi być interesującego w tej pozycji. Dałam się zwieść opisowi na okładce. Nie tak wyobrażałam sobie to co znalazłam w środku książki. Od połowy kartkowałam strony.:(

Historia jakich wiele, zero napięcia, mimo iż w okolicy grasuje seryjny morderca, (którego w miarę szybko odgadniemy), postacie jakieś takie płaskie, mdłe, bez kręgosłupa moralnego, głównie nieszczęśliwe i niespełnione,...

Joanna | 2016-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Najnowsza wydana niedawno w Polsce powieść niemieckiej pisarki ( napisana w 1999 roku) to poszerzony psychologicznie thriller z obszernie rozbudowanym tłem obyczajowym. W przeciwieństwie do innych kryminałów akcja powieści nie rozgrywa się w Wielkiej Brytanii, a w zdecydowanej części w Prowansji. Nie ma tu jednak urokliwych opisów słonecznego południa Francji, tło jest mroczne i przytłaczające, akcja toczy się jesienią w deszczowe dni i idealnie komponuje się z opisywanymi wydarzeniami.
Poszukiwania zaginionego męża uświadamiają głównej bohaterce Laurze Simon, że tak naprawdę nie znała go, że żyła u jego boku w złudnym przeświadczeniu o szczęśliwej rodzinie .
Bardzo ciekawie skonstruowany kryminał, w którym pierwsza część to przede wszystkim prezentacja bohaterów - głównie samotnych i nieszczęśliwych z różnych powodów kobiet i mężczyzn, w drugiej natomiast wszystkie postacie powiązane są w różnym stopniu ze sobą, mają wpływ na przebieg akcji. Ujawniony zostaje też morderca....

Roman Dłużniewski | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Brawo! Brawo! Brawo! To moja recenzja/opinia o kolejnej książce pani Link.
To już siódma powieść tej pisarki stojąca na mojej półce i wraz z każdą kolejną pozycją rośnie moje dla niej uznanie.
Pogubieni, w gruncie rzeczy nieszczęśliwi ludzie a pośród nich psychopata. Laura - zdradzana od lat, Nadine -naiwna i głupiutka, nieszczęśliwa w swoim związku, Henry - tak bardzo chciałby, aby żona z nim została, dzieliła jego pasję, Catherine - poharatana paskudną przypadłością. I jakby tego wszystkiego było mało, jest jeszcze On.
Świetnie zarysowane postacie, akcja ani na moment nie zwalnia tempa, doskonały styl autorki to wszystko składa się na moją opinię.
Zdecydowanie polecam!!

gwiazdka | 2016-10-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 31 października 2016

„Złudzenie” to jedna z lepszych książek Charlotte Link. Wprowadzanie od początku tylu postaci mogłoby wydawać się nieczytelne, ale każda z nich miała indywidualny charakter do tego stopnia, że mnie się nie myliły. Postaci żyły i to jedna zalet powieści. Do tego dochodzi ciekawa intryga, chwilami spore napięcie, chociaż to nie przetrwało do końca. Mordercę Link, niestety, zdradzała zbyt szybko, zabieg ten jednak wpłynął na atmosferę. No tak, to kolejna zaleta Złudzenia- podobał mi się klimat książki. Język typowy dla pisarki, nieskomplikowany, ale tnie sprawiał wrażenia twórczości dziecka z podstawówki. Czyli bardzo dobra lektura, oczywiście nie arcydzieło, to nie ten gatunek, mimo to ciekawe portrety ludzkie i ciekawe fragmenty ludzkiego życia, od namiętność przez codzienność do zbrodni.

Poza lekturą jedno mnie ciekawi: autorka przedstawiła w czarnych barwach wszystkie małżeństwa, praktycznie nikt z pierwszo- ani drugoplanowych postaci nie jest zadowolony ze swojego życia czy...

RasTen OlO | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Elo!

Początkowo denerwowało mnie, że akcja była stopowana po przez zmianę miejsc oraz wprowadzenie innych bohaterów w ciąg zdarzeń. Szybko jednak ten fakt zadziałał jako największy plus i zaleta powieści. Podczas czytania wielokrotnie zmieniałem myśli co do zabójcy ale i nie tylko. W pewnym momencie Charlotte Link wzbudziła we mnie ciekawość każdej postaci zawartej w książce.

Wraz z rozwojem wydarzeń i zachowaniem bohaterów wykluczałem potencjalnego a przez moment nawet potencjalnych sprawców. Tym bardziej myślę, że pisarka w pewnym momencie wywołuje na czytelniku "Złudzenie". W moim przypadku objawiło się tym, że eliminowała z kręgu podejrzeń tych, których podejrzewałem.

Gorąco polecam! Thriller warty uwagi. Według mnie załugujący również na miano świetnego!

Pozdro :D 3majta się!

Charlotte Link jest kolejną autorką, którą ja dopiero odkrywam, a która jest już doskonale znana wielu innym czytelnikom. I w takim przypadku zazwyczaj trafiam na najnowszą książkę autora, choć tutaj jest to raczej ta ostatnio wydana w Polsce, gdyż w Niemczech "Złudzenie" Charlotte Link ukazało się już kilkanaście lat temu.

Niemniej jednak jest to bardzo dobry thriller, od początku do końca trzymający w napięciu. Wciągnął mnie od pierwszych stron i czułam, że do końca mnie nie zawiedzie.

Bohaterowie bynajmniej nie są nudni i jednowymiarowi, nie zostali przedstawieni jako osoby w 100% dobre albo w 100% złe. Przeciwnie - każdy z nich ma zarówno zalety, jak i masę wad i słabości.

Z pewnością chętnie sięgnę jeszcze po inne książki autorki.

Stokrotka | 2016-09-19
Przeczytana: 18 września 2016

Laura i Peter Simonowie to z pozoru udane małżeństwo. Ona zajmuje się domem i dzieckiem, on – pracuje i utrzymuje rodzinę. Mężczyzna co roku jesienią spędza tydzień na rybach w towarzystwie przyjaciela Christophera. Pewnego dnia nie dociera jednak na miejsce. Zrozpaczona żona próbuje ustalić, co się z nim stało.
„Złudzenie” Charlotte Link to interesująca, a zarazem mocno przygnębiająca książka. Większość bohaterów to ofiary losu, nieudacznicy, osoby sfrustrowane życiem, gnębione przez innych. Przykłady?
Henri – gotowy wybaczyć żonie każdą podłość, człowiek bez charakteru, na szczęście z kilkoma zaletami.
Catherine – kuzynka Henriego, wierna jak pies – nawet spoliczkowana przeprasza i potulnie bierze się do pracy, zamiast trzasnąć drzwiami i odejść.
Pauline – kolejna bidulka, tłamszona przez obleśnego męża egoistę.
Monique – niezadowolona z życia, do bólu samotna, wystraszona do granic możliwości.
Carla i Rudi – młode małżeństwo, które kłóci się podczas miesiąca miodowego i czuje...

jousna | 2016-06-24

To dopiero moje drugie spotkanie z twórczością Charlotte Link. Pierwszą przeczytaną książką był "Dom sióstr", który wskoczył zaraz po przeczytaniu na półkę "Ulubione". I wiem już na pewno, że na półce "Przeczytane" pojawią się następne powieści tej autorki. Na podstawie tych dwóch przeczytanych pozycji niemieckiej pisarki, mogę śmiało powiedzieć, że bardzo podoba mi się styl pisania autorki, klimat jaki stwarza w utworach. Utrzymywanie napięcia i tempa akcji przez cały utwór na takim samym, wysokim poziomie jest genialne.
Ale wracając do "Złudzenia". Kryminał ten urzekł mnie mnogością wątków, które splatają się ze sobą niczym w warkoczu. Powiązanie ze sobą tak wielu zdarzeń i mnogości bohaterów jest fantastyczne. Postacie w książce przedstawione są bardzo wnikliwie, z dokładną analizą ich osobowości. Bohaterowie "Złudzenia" są wyjątkowi - prawie wszystkie to osoby samotne, nieszczęśliwe, zdradzone, oszukane. Ale może właśnie przez to są takie interesujące i mimo tak dużej ich...

wiejskifilozof | 2017-06-22

Zawsze,gdy biorę do ręki coś autorki.Liczę na dobrą literaturę,tym razem było tak samo.
Książka,gdzie większość toczy się we Francji.Urzekła mnie swym ogromem cierpienia.Jakie może wydarzyć się w rodzinie.
To trudna powieść,bardzo trzeba czytać uważnie.By nie gubić wątków.