Złudzenie

2023-11-15
2016-04-27
2002-04-01
Ewa Spirydowicz
kłamstwo literatura niemiecka małżeństwo manipulacja mistyfikacja niebezpieczeństwo przestępstwo samotność thriller wyścig z czasem zagadka kryminalna
Inne

Moim zdaniem nie jest ani wyrafinowana, ani wielowarstwowa. No chyba, że za takie uznamy to, że wszystkie kobiety w tej historii są niesmacznie naiwne i przerysowane w swoich uczuciach, a mężczyźni to albo bez charakterni głupcy, lub degeneraci. To tyle jeśli chodzi o pierwsze dwa zapewnienia wydawcy.

Wszystkie postaci jakie pojawiają się w "Złudzeniu" to najsłabszy punkt tego dramatu. Swoimi decyzjami, zachowaniem, a nawet sposobem mówienia - czasami teatralnym, czasami sztucznie wyuczonym - sprawiają wrażenie jakby urwały się z innej planety.

A czy trzyma w napięciu? Druga część książki zdecydowanie tak. Ale to takie napięcie natarczywe, nachalne, na siłę. Jak młodszy kuzyn, który wbija Ci się w ramię krzycząc: "No zobacz co ja mam, no popatrz tutaj, no nie uwierzysz!". Ostatecznie dotarłem do końca bez zgrzytu zębów, ale tylko dlatego, że ja cierpliwy człowiek jestem i tylko dlatego, że doświadczyłem ostatnio o wiele gorszych tytułów:)

Wszystkie postaci jakie pojawiają się w "Złudzeniu" to najsłabszy punkt...

Świetna książka. Trzyma w napięciu, jak większość powieści Autorki.

Świetna książka. Trzyma w napięciu, jak większość powieści Autorki.

"Złudzenie" to kolejna książka Charlotte Link, autorki którą niedawno odkryłam. Nie będzie to dla Was zaskoczeniem, kiedy napiszę, że po raz kolejny jestem zachwycona Jej twórczością.

Fabuła książki wciąga już od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do ostatnich. Misternie skonstruowana intryga, ciekawi bohaterowie i wartka akcja - to wszystko sprawia, że nie sposób oderwać się od historii choćby na moment.

Autorka wielokrotnie zaskakuje czytelnika nieoczekiwanymi zwrotami akcji i świetnym zakończeniem.

Na uwagę zasługuje również bardzo dobra kreacja bohaterów - autorka przedstawia ich skomplikowaną psychikę jak i również motywy, którymi się kierują.

"Złudzenie" to świetny kryminał, który niejednokrotnie Was zaskoczy. Historia skłania do refleksji nad tym, jak łatwo jest zatracić się w iluzji. Bardzo trudno wtedy stawić czoła prawdzie.

Czasami lubię sięgnąć po thriller/kryminał w którym nie leją się hektolitry krwi, mniej brutalnego. Dla zmiany klimatów odpowiada mi coś z pogranicza powieści obyczajowej, gdzie ta warstwa jest bardziej rozbudowana.
Plusy:
- po raz kolejny z przyjemnością zanurzyłem się w świecie wykreowanym przez Link;
- lubię taką mieszanką wątków kryminalnych i psychologicznych;
- podobało mi się połączenie życia wielu osób w skomplikowany sposób;
- czy wiemy jednak wszystko o ukochanej osobie, którą znamy od lat;
- wielu z nas skrywa tajemnice o których nie wiedzą nawet najbliżsi;
- nie wszystko jest takie jakie na pierwszy rzut oka nam się wydaje;
- bardzo dobrze wykreowani główni bohaterowie Laura, Nadine, Henry, Simon;
- akcja nabiera tempa po ujawnieniu tożsamości mordercy;
- jak chore mogą być wyobrażenia psychopatycznego człowieka;
- jego spojrzenie na świat i rzeczywistość wydaje mu się najlepsze;
- zakończenie trzymające w napięciu do ostatniej strony.
Minusy:
- miejscami tempo akcji jednak zbyt powolne, strasznie się wlecze;
- może jednak nie wszystkie małżeństwa żyją w zdradzie i kłamstwie jak tutaj.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- lubię taką mieszanką wątków kryminalnych i psychologicznych;
-...

Szybko sie czyta, wciaga. Charlotte Link potrafi proste thrillery napisac w taki sposob, ze nie mozna sie od nich oderwac. A zarazem nie ociekaja brutalnoscia. W sam raz na luzna, relaksujaca lekture.

....może być, ale czytałam lepsze.
Za mocno rozwleczona, od mniej więcej połowy domyśliłam się zakończenia.

....może być, ale czytałam lepsze.
Za mocno rozwleczona, od mniej więcej połowy domyśliłam się zakończenia.

Bohaterowie podejmują dziwne, bezpodstawne decyzje...ani żona, ani nawet kochanka nie rozpaczają po stracie ukochanego, niby każdy szuka miłości, ale tak naprawdę nikt nikogo nie kocha... niezrozumiały cel do którego zmierza opowieść. Pomysł może i ciekawy, ale wykonanie zostawia wiele do życzenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rzecz o dość żenujących kobietach i beznadziejnych facetach. Sztampa tamtych lat. Nie polecam.

Ciekawa intryga, ale książka za bardzo rozwlekła. Za szybko dowiadujemy się, kto był sprawcą. Miejscami za dużo pisania o miłości i ich relacjach, a za mało thrillera w thrillerze. Plusem jest to, że można było poczuć klimat Prowansji.

Kolejna świetna książka autorki. Przyzwoity thriller trzymający w napięciu!

Kolejna świetna książka autorki. Przyzwoity thriller trzymający w napięciu!

• Charlotte Link
  • Audiobooki