Czas burz

Okładka książki Czas burz Charlotte Link
Okładka książki Czas burz
Charlotte Link Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Czas burz (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Czas burz (tom 1)
Sturmzeit
Znak Horyzont
2024-04-15
2001-01-01
1991-01-01
Anna Makowiecka-Siudut
romans I wojna światowa rewolucja

Główna bohaterka Felicja jako 17 latka stanęła w obliczu ochrony swojej rodziny przed szalejącą pożogą rewolucji bolszewickiej. Przez Królewiec, Finlandię udaje jej się dostać do Berlina. Traumatyczne przeżycia i ekstremalne warunki zmieniają ją w kobietę bezwzględną i cyniczną ale twardo walczącą o siebie i tych, których kocha. Jest piękna i wykorzystuje to dla zapewnienia sobie właściwych warunków życia. Wzbudza szacunek przeciwników bo dorównuje im sprytem i bezkompromisowością. Uczucia lokuje w mężczyznach nietuzinkowych, którzy są dla niej wyzwaniem, doceniają ją jako kobietę ale mają świadomość, że nie mogą z nią żyć. Lata 20te w Niemczech czasy jej sukcesów ale również wielkich porażek (krach na Wall Street). Bardzo ciekawa narracja autorki: kronikarska prawie bez emocji. Pozycja niełatwa w czytaniu ale godna polecenia.

Świetna! Kolejna z tych, które czytając "oglądam" to - pochłania od pierwszych przeczytanych wersów, bez względu na to, na której stronie poprzednio skończyłam. Książka przedstawia perypetie Felicji - silnej i egoistycznej dziewczyny. Owszem egoistycznej, ale nie tak do końca. Od pierwszych stron czułam jakbym czytała naszą wersję 'Przeminęło z wiatrem". Bardzo polecam. Świetnie przedstawione koleje rodziny w tym jakże ciężkim okresie historycznym.

Ciekawa powieść, chociaż przez jakieś 100 stron nie było rewelacji, to jednak warto było czytać dalej. Od razu powiem, ze drugi tom jest o wiele ciekawszy i lepiej się go czyta

Było ok, ale jakoś nie czuje przemożnej chęci sięgnięcia po kolejny tom. Może kiedyś... Felicja grała mi na nerwach i z lekkim rozdrażnieniem czytałam o niej.

Bardzo dobra . Polecam .

Bardzo dobra . Polecam .

Pierwszy tom sagi, któregom akcja toczy się na tle wydarzeń historycznych. Felicja, dość kontrowersyjna osóbka, z jednej strony bardzo samolubna, myśląca wyłącznie o swoim interesie, a z drugiej jednak dbająca o najbliższych. W książce poznajemy ją jako młodziutką dziewczynę. W pierwszym tomie jej losy związane są w I wojną światową, rewolucją w Rosji, wielkim kryzysem finansowym, natomiast kończą się dojściem Hitera do władzy. Poza tym dwa małżeństwa, wielkie pieniądze i bankructwo. Książka świetnie napisana. Polecam wszystkim, których interesuje taka tematyka. Z przyjemnością przeczytam kolejny tom.

„ Czas jest po stronie tych, którzy umieją czekać.” (str.456)

Jest to pierwsza część sagi historycznej o losach rodziny Dombergów w latach 1914-1930. Posiadali majątek w Prusach Wschodnich w Lulinnie, w którym spotykali się co roku latem. Wybuch I Wojny Światowej spowodował, że rodzina rozjechała się , jedni na zachód, drudzy na wschód. W Lulinnie pozostają dziadkowie z wnuczką Felicją.

Felicja była osobą kontrowersyjną. Samolubna i egocentryczna, ale też odważna i odpowiedzialna. Nie uznawała żadnych ideałów. Otaczający świat ją nie obchodził. Jeśli w coś się angażowała miała na uwadze swój interes. Nie cierpiała stagnacji i spokoju. Pragnęła zmian, robić coś zwariowanego. I co trzeba podkreślić zawsze udawało jej się wyjść z opresji. Jej świętością była rodzina i Lulinn i o nie walczyła. Jeśli kogoś kochała broniła do ostatka.

Kochała dwóch mężczyzn Maksyma i Aleksa. Z Maksymem znała się od dzieciństwa i choć różniło ich wszystko uczucie przyszło z czasem i ich drogi często się krzyżowały. Maksym był zagorzałym bolszewikiem, wierzył w Lenina i jego ideologię. Walczył za sprawę. Po okrucieństwie rewolucji w Rosji zwątpił w swoje ideały, nie był pewny tego w co dawniej wierzył i uważał za prawdę.

Małżeństwa Felicji nie były udane. Za Aleksa wyszła po jednym spotkaniu i szybko zrozumiała swoją pomyłkę. Drugie małżeństwo było totalną klapą. Wyszła za kochającego ją przyjaciela z dzieciństwa by ratować zadłużony, ukochany Lulinn. Felicja wiele przeszła w życiu. Wizytę Rosjan w majątku, była na froncie jako sanitariuszka choć odcinała się od wojny i nie chciała mieć z nią nic wspólnego, a sama praca ją brzydziła. Była w obozie jenieckim pod Moskwą, gdzie panowały tragiczne warunki.

Dzięki pomocy rodziny zamieszkałej w Rosji opuszcza obóz i jest gościem na dworze cara Mikołaja II. Jest świadkiem wybuchu rewolucji w Rosji, ucieka do Estonii, gdzie sytuacja była nieciekawa. Tam też długo nie zagrzała miejsca.
Z bagażem doświadczeń i przeżyć. Z bólem po śmierci ukochanych członków rodziny, zmieniła się, dorosła w końcu znalazła coś w czym się spełniła i cieszyła się uznaniem i szacunkiem. Zgubiła swoje marzenia i nauczyła się żyć ze swoimi słabościami. Zawsze pomagała rodzinie.

Większość członków rodziny Dombergów wzięła udział w wojnie w różnym charakterze. Jedni giną innym udaje się przeżyć choć byli okaleczenie fizycznie lub psychicznie.

Piękne hasła i slogany o wojnie wygłaszane na ulicach niemieckich miast po jej wybuchu miały się nijak do sytuacji walczących żołnierzy. Nienawidzili wojny z jej okrucieństwem, śmiercią, głodem, chorobami, zimnem. Chcieli tylko przetrwać i wrócić do swoich rodzin.
W tle historii rodziny Dombergów dzieją się prawdziwe wydarzenia, które wstrząsnęły światem i na zawsze zmieniły bieg historii. Wybuch wojny, upadek cesarstwa, rewolucja w Rosji, tragiczna sytuacja gospodarcza zarówno na zachodzie jak i na wschodzie, postępująca za tym inflacja i głód. Krach na Wall Street doprowadzający do bankructwa wielu majętnych ludzi.

Nie sposób się nudzić czytając książkę. Trudno się od niej oderwać. Autorce świetnie udało się zainteresować czytelnika. O dalszych losach bohaterów dowiem się z kolejnych części.

„ Czas jest po stronie tych, którzy umieją czekać.” (str.456)

Pani Link w innej odsłonie, historyczna, obyczajowa, kilkutomowa powieść osadzona w międzywojennej rzeczywistości, w różnych państwach i różnych klasach społecznych. Bardzo ciekawa i szybko się czyta, dużo się dzieje ale zabrakło mi jakiejś głębi postaci. Nie ma żadnego w zasadzie uzasadnienia decyzji czy działań, które podejmują. Biorę się za tom drugi, może tam będzie lepiej.

Charlotte Link znałam dotychczas tylko z kryminalnej strony. Czas Burz to zupełnie inna bajka. Tym razem autorka napisała dla nas sagę historyczną.
➡️ Pierwsza część cyklu, rozgrywa się tuż przed, w trakcie i chwilę po pierwszej wojnie światowej. Obserwujemy losy arystokratycznej rodziny, której sielskie życie zostało mocno przeorane rewolucjami lat 20 ubiegłego wieku.
➡️ Główna bohaterka - Felicja, nie wzbudza na pierwszy rzut oka dużej sympatii. Egocentryczna, pewna siebie (ale w ten niefajny sposób) dziewczyna, a potem kobieta - która za nic ma innego człowieka. Zdaje się być płytka, jak kałuża po letnim deszczu 🤷‍♀️ W miarę czytania, można zauważyć w niej przebłyski człowieczeństwa. Szczególnie jeżeli sprawy dotyczą jej najbliższych. Szczególnie w okresie po wojnie. Ciekawa jestem, jak jej postać zostanie poprowadzona w kolejnych tomach. Mam nadzieję, że trochę się polubimy, bo ja lubię się zżyć z bohaterem 😉
➡️ Wydźwięk całej powieści jest dosyć smutny. Pokazuje historię zwykłych ludzi, stojących w obliczu wojny i głębokiego kryzysu ekonomicznego końca lat 20. To także historia powstawania rasizmu i fanatyzmu. A wszystko osnute ciekawym wątkiem obyczajowym.
Jeśli lubicie powieści osadzone w realiach wojennych, to Czas Burz od będzie strzałem w 10!

➡️...

Seria ,,Czas burz'' Charlotte Link czyli wielopokoleniowa saga rodzinna, opowiadająca o losach rodziny Dombergów z Prus Wschodnich na przestrzeni lat 1914- 1970 z całą pewnością zasługuje na polecenie.Opoką tej rodziny jest Felicja, kobieta silna, odważna i przebojowa. Jak lwica walczy o swoją rodzinę i ukochany dworek w Lulinnie .W życiu Felicji liczą się oprócz jej dzieci dwaj mężczyźni: Maksym i Alex. Ciekawe jest tło historyczne sagi: I wojna światowa - Prusy Wschodnie, II wojna -Monachium, kolebka nazizmu, i czasy powojenne -Niemcy podzielone murem berlińskim . Spotkałam się z wieloma opiniami,że ta seria to niemiecki odpowiednik ,, Przeminęło z wiatrem'' i coś w tym jest...