Samotna noc

Okładka książki Samotna noc Charlotte Link
Okładka książki Samotna noc
Charlotte Link Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Kate Linville (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Kate Linville (tom 4)
Einsame Nacht
Sonia Draga
2023-10-25
2023-10-25
2022-09-14
Dariusz Guzik
literatura niemiecka kryminał zima Yorkshire morderstwo śledztwo

Charlotte Link to jak mówi informacja na okładce „królowa kryminału”. Fakt, bardzo często widywałam jej książki w zapowiedziach czy na księgarnianych półkach. Mimo to do tej pory nie zdecydowałam się sięgnąć po żadną z jej książek. Niekiedy czytałam opisy, ale nie zaintrygowały mnie na tyle, by zdecydować się na lekturę. Z „Samotną nocą” było podobnie, jednak postanowiłam zaryzykować. Z opisu brzmiała dość zwyczajnie, jak każdy inny kryminał. Jak się jednak okazało, treść jest zdecydowanie bogatsza niż można by przypuszczać.

Pewnego grudniowego wieczoru na rzadko uczęszczanej drodze wśród pól dzieje się coś nietypowego. Jadące przez Anną Carter auto nagle się zatrzymuje i do środka wsiada mężczyzna. Anna szybko domyśla się, kto siedział za kierownicą. Była to Diane Bristow — uczestniczka kurus gotowania dla singli prowadzonego przez Annę. Kobietę dręczą wyrzuty sumienia, że nie zareagowała. Tym bardziej, gdy następnego poranka okazuje się, że Diane zamordowano… Rozpoczyna się śledztwo prowadzone przez Kate Linville. Wkrótce policja odkrywa związek tej sprawy z inną, mającą miejsce wiele lat temu. Czy to ten sam sprawca? Jak morderstwo pokojówki Diane było powiązane z atakiem na nastoletniego otyłego chłopaka, który do teraz przebywa w śpiączce?

Standardowo dopiero po fakcie dowiedziałam się, że powieść należy do cyklu. Myślę, że to wystarczający dowód na to, że znajomość poprzednich tomów nie jest potrzebna, by cieszyć się lekturą i w pełni zrozumieć fabułę. Według mnie to spora zaleta, bo nie każdy ma czas i ochotę nadrabiać poprzednie tomy czy też w ogóle pakować się w cykl. Nie potrafię natomiast bez znajomości poprzednich części określić jak ta powieść prezentuje się na ich tle. Czy była lepsza, gorsza, podobna? Jako pojedyncza powieść bardzo mi się podobała i trudno jest mi wyobrazić sobie jak dobre musiałyby być poprzednie tomy, aby po ten nie warto było sięgać.

Powieść Charlotte Link łączy w sobie wszystko to, co najbardziej lubię — wartką akcję ze złożoną i wielowątkową fabułą. Bardzo doceniam gdy książki są dopracowane, gdy mają choć trochę opisów i bohaterów, ale wiem, że często cierpi na tym tempo akcji. W przypadku „Samotnej nocy” tak nie jest. Autorka w swojej powieści skupia się dosłownie na wszystkim — łączy sprawy kilku zabójstw, opowiada o życiu osobistym Kate czy Anny, przytacza historię życia otyłego chłopaka prześladowanego w szkole, przedstawia śledztwo prowadzone przez Kate, ba, nawet momentami buduje świąteczny nastrój. Mimo to czytając „Samotną noc” nie ma się poczucia, że trafi się na nudny fragment. Powieść wciąga od pierwszej do ostatniej strony i czyta się ją błyskawicznie, mimo że ma niemal 500 stron.

Jedyną wadą, jaką widzę w powieści Link jest coś bardzo typowego dla tego gatunku, co właściwie nie dla każdego będzie wadą. Jak to niemal w każdym kryminale, również u Link od pewnego momentu elementy układanki łączą się zadziwiająco łatwo i szybko. Pojawia się dużo zbiegów okoliczności i sprawa, w której nie było żadnego przełomu od lat, nagle rozwiązuje się niemal sama. Wiem, że są czytelnicy, których takie coś może nieco zirytować, choć mi nie bardzo to przeszkadzało.

Skoro o rozwiązaniu sprawy mowa, spodobał mi się stopień jego rozbudowania i fakt, że było naprawdę zaskakujące, a mimo to logiczne. Cieszę się, że każdy z wątków został domknięty, a ewentualne wątpliwości dotyczące kariery Kate czy jej życia uczuciowego najpewniej wyklarują się w następnym tomie. Pozostaje tylko na niego czekać.

Mam wrażenie, że sięgając po książki Link wkracza się do pewnego elitarnego grona, o którym wiedzą tylko nieliczni. Z ciekawości przeczytałam opisy poprzednich powieści z cyklu i brzmiały po prostu zwyczajnie. Okładki również wyglądają dość sztampowo i niezachęcająco. Prawdziwy klejnot kryje się jednak na kartach powieści. Dopiero ten, kto zdecyduje się na lekturę, odkryje prawdziwy potencjał i talent Link. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się sięgnąć po tę powieść i tym samym dołączyć do grona miłośników autorki. Zachęcam do tego każdego, kto jeszcze tego nie zrobił.

Mocna. Trzymająca w napięciu.

Mocna. Trzymająca w napięciu.

Fajnie powrócić do bohaterów serii, Kate ciągle w formie, Caleb ze swoimi problemami. Bardzo ciekawa historia, złożona i sięgająca lat szkolnych bohaterów. Bardzo fajnie odkrywa się następstwa pewnych wydarzeń i wszystko układa się w fajną całość ze świetnym zakończeniem.

Kryminał typowy jak na Charlotte link. W sumie fajny.

Kryminał typowy jak na Charlotte link. W sumie fajny.

Książka zaczyna się od bardzo niecodziennej sytuacji. Kobieta, wracając wieczorem z pracy samochodem jest świadkiem, jak do samochodu przed nią wsiada mężczyzna. Ona wie, że tym samochodem jechała jedna z jej kursantek i przypuszcza, że dosiadł się do niej po prostu znajomy. Jedzie do domu i kładzie się spać, ale coś nie daje jej spokoju... Czy znajomy czekałby na dziewczynę w tak dziwnym i odosobnionym miejscu? Nazajutrz okazuje się, że kobieta w samochodzie padła ofiarą zbrodni... Rozpoczyna się policyjne śledztwo, a kolejno znajdowane ślady powodują tylko mnożenie się wątków i... odkopanie pewnej sprawy sprzed kilku lat. Czy te dwie zbronie mają jakieś punkty wspólne? Czy należey szukać jednego sprawcy, czy może dwóch oddzielnych?
Autorka w bardzo ciekawy sposób miesza czytelnikowi w głowie spajając te dwie sprawy dość nietypowym zabiegiem :) Świetnie też zostały oddane przeżycia wewnętrzne bohaterów i ich tory myślenia. Super studium psychologincze osoby odrzucanej przez społeczeństwo. W sposobie prowadzenia narracji czuć też to, że nie jest to powieść amerykańska czy polska :) Nie wiem czy zwracacie na to uwagę, ale ja lubię obserwować jak różny klimat mają książki autorow pochodzących z różnych krajow :)
Myślę, że nie jest to ostatnia powieść Charlotte Link po jaką sięgnęłam!

Do połowy dość nudna, potem nabiera tempa i jest dobrze. Tylko dlaczego akcja dzieje się w okresie świątecznym, po co, wszyscy są smutni , samotni, biedni , nieszczęśliwi. Autorka chyba nie lubi świąt.

Charlotte Link ma w swojej kolekcji dużo lepszych książek niż Samotna noc a mimo wszystko i tak podobała mi się.

Kolejna sprawa do rozwiązania przez Kate Linville, a właściwie dwie sprawy. Jedną z nich jest morderstwo młodej dziewczyny, Diane, w której samochodzie śledczy znajdą odciski palców osoby zamieszanej w niewyjaśnionej sprawie sprzed lat. Drugą z nich jest niedopilnowanie starszej pani przez jej opiekunkę Mile. Przez to niedopatrzenie starsza pani ginie. Akcja w książce cały czas się toczy, giną ludzie, a dwie z pozoru nie łączące się ze sobą sprawy w pewnym momencie zaczynają mieć wspólny mianownik. Dobrze napisana książka, w której ładnie wszystko się ze sobą miesza. Wciągnęła mnie od pierwszych przeczytanych stron. Polecam.

Przeczytałam wszystkie książki Charlotte Link wydane w Polsce. Wszystkie mi się podobały i podobnie było w tym przypadku. Mimo że w "Samotnej nocy" powtarzają się motywy z poprzednich książek, zwłaszcza sposób kreacji bohaterek kobiecych jest schematyczny w każdym jej kryminale to zupełnie mi to nie przeszkadza, ponieważ Charlotte Link pisze w taki sposób, który całkowicie do mnie trafia i mnie pochłania. Intryga mnie wciągnęła, podobnie jak styl. Nie mogłam się od tej powieści oderwać pomimo tego, że nie ma w niej nic odkrywczego. Ale tak po prostu mam z tą niemiecką autorką.

Super książka, czyta się szybko i dobrze, dużo historii, ale można się połapać o co chodzi. Dawno już nie miałam tak, że nie mogę doczekać się co będzie dalej i kiedy będę mogła czytać. Niesamowita historia z różnymi bohaterami. Jak zawsze nie zawiodłam się na pani Link.

• Przeczytane 2024
  • Przeczytane 2023