Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Poczet królowych polskich Marcina Szczygielskiego nawiązuje do tradycji powieści z kluczem. Można go czytać po prostu - jak trzypokoleniową, barwną sagę o losach bohaterek połączonych niejasnymi na początku więzami rodzinnymi, zamieniającymi się w psychologiczne przeciąganie liny między XX a XXI wiekiem. Można jednak potraktować tę opowieść jak swoistą szaradę, gdzie na każdym kroku czeka na czytelnika... zagadka, w której rozwiązanie przynosi hojną nagrodę. Fikcja miesza się tutaj z faktami, dokumentalna drobiazgowość z obyczajowymi prowokacjami, a nad wszystkim unosi się cień wielkiej zapomnianej gwiazdy polskiego kina międzywojennego - Iny Benity. Ta platynowa blondynka, która w latach 30. królowała na srebrnym ekranie, pod koniec II wojny światowej dosłownie zapadła się pod ziemię. Szczygielski od lat badał jej losy, a teraz - zainspirowany nimi - spróbował w swojej powieści przedstawić możliwy, choć niepotwierdzony scenariusz "bajkowego" życia gwiazdy.
Efekt jego pracy okazał się sensacyjny!

źródło opisu: http://latarnik.com.pl/

źródło okładki: http://latarnik.com.pl/

ishara | 2019-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 20 sierpnia 2019

Bardzo trudno jest mi ocenić tą książkę, bo choć jest świetnie napisana i wciąga jak mało która, to przede wszystkim czuję się oszukana przez autora.

Z okładki i licznych opisów dowiedziałam się, że książka opowiada o życiu przedwojennej aktorki, Iny Benity. Jako wielka miłośniczka przedwojennego kina bardzo się ucieszyłam, że współczesny pisarz podjął temat kina i jego jednej z największych gwiazd. Jednak jakie było moje rozczarowanie, gdy z każdą przeczytaną stroną przekonywałam się, że bohaterka Szczygielskiego z Ina Benitą ma niewiele wspólnego, a łączy je przede wszystkim imię, kariera filmowa i kilka epizodów z życia.

Doprawdy nie rozumiem, dlaczego książka jest promowana jako opowieść o Inie Benicie, z którą ma niestety niewiele wspólnego. Wydaje mi się, że swoją książką autor/wydawca zafałszował biografię jednej z najlepszych polskich aktorek. Oczywiście rozumiem, że to jest powieść, fikcja literacka, a nie biografia, jednak gdy autor decyduje się na użycie nazwiska...

Mularka | 2019-08-28

genialna, wielowątkowa, niezwykla!

Ange135 | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka! Dobrze się czyta, bardzo wciąga. Dała mi wiele odpowiedzi na nutrujące mnie pytania.
Nie dałam jednak wszystkich gwiazdek, bo wątek z testamentem i darowizną nie jest dopracowany. Na podstawie zwykłego testamentu Magda nie byłaby pozbawiona całego majątku, a "tylko" połowy. Żeby pozbawić ją całości, Zofia musiałaby ją wydziedziczyć (też w testamencie), ale na postawie ich relacji opisanych w książce, raczej nie było do tego podstaw. Druga sprawa, to kwestia odwołania darowizny, mianowicie Ina mogłaby to zrobić w stosunku do Zofii (wykazując rażącą niewdzięczność), ale w stosunku do Magdy już by nie mogła tego zrobić.
Zdaję sobie sprawę, że dla większości czytelników to jest nieistotna sprawa, ale nie dawało mi to spokoju, tym bardziej, że autor bardzo się przygotował przed napisaniem tej książki.

Józefa | 2018-11-06
Przeczytana: październik 2018

Do tej pory znałam Szczygielskiego jako autora książek dla dzieci, na mojej 13-letniej córce ogromne wrażenie zrobiła "Weronika i zombie". I proszę jakie miłe zaskoczenie. Bardzo dobra powieść. Reklamowana jako powieść z kluczem. Szybko się można zorientować kto jest kim, ale to nie zarzut. Tylko dwie uwagi. Mój Boże, czy współczesna młoda kobieta nie może być trochę mądrzejsza? Może jednak mogłaby. No i trudno mi uwierzyć, że można aż tak bardzo chcieć mieć dziecko. Ale może się mylę. Dla mnie to był niepotrzebny zgrzyt.

zuszka | 2018-02-24

To najlepsza książka Marcina Szczygielskiego ze wszystkich dotychczas przeczytanych przeze mnie. Przypadła mi do gustu głównie za sprawą obszernego wątku o dziejach teatrów, kabaretów i kina w przed- i powojennej Warszawie. W książce pojawia się również tematyka związków homoseksualnych - ciekawie przedstawione postaci i ich portrety psychologiczne. Nieczęsto temat ten można spotkać w literaturze, a jeszcze rzadziej ukazany w sposób, który w pełni akceptuje takie układy.
Cała reszta ani mnie specjalnie nie zachwyciła, ani nie rozczarowała. Styl typowy dla Pana Mariusz, dobrze znany z poprzednich pozycji. Mimo tego przyznaję - książkę pomimo objętości (niemalże 600 stron) czyta się szybko, a historie bohaterów wciągają.

Monika | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Po dziesięciu minutach lektury już wiedziałam, że książka mi się spodoba.
Po dwudziestu minutach rozglądałam się za księgarnią internetową...musiałam mieć pewność, że ta książka będzie moja.
Czy to wystarczająca recenzja?

mistan | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Szczygielski mój król, oczywiście obok Knausgarda

PABLOPAN | 2018-01-06
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Geniusz! Szczygielski po raz kolejny udowodnił, że zasługuje na miano mojego ulubionego Autora. Pod przewrotnym tytułem po raz kolejny kryło się zupełnie coś innego, niż było oczekiwane. Śmiało stwierdzam, że to najlepsza przeczytana przeze mnie książka w 2017 roku, a może i w ogóle. Poznajemy tu losy kobiet o nazwisku Król - przede wszystkim babki i wnuczki. Jedna z nich dorastała w Warszawie przedwojennej, zaznała wojny i okupacji. Druga z nich żyje we współczesnej, europejskiej metropolii. Wbrew pozorom łączy je bardzo wiele i, mimo że żyły w tak odległych czasach, ich problemy są łudząco podobne. Książka poruszyła mnie do głębi. Piękne opisy Warszawy - tej przedwojennej, okupowanej, jak i współczesnej robią wrażenie. Wspaniałe portrety psychologiczne kobiet, nieoczekiwane zwroty akcji, inteligentny humor i doskonała polszczyzna - to wszystko składa się na genialną lekturą. Chylę też czoła przed Autorem za dobre przygotowanie się do napisania "Pocztu". Zebranie...

eMka_Bezunia | 2017-08-06
Przeczytana: 2014 rok

Studium psychiki kobiecej... i to nie jednej ... ale aż trzech... i jeszcze gdzieś pomiędzy nimi gej... ( przyjaciel najmłodszej z kobiet )
Królowe... Boże chroń przed takimi królowymi.

Cała książka raczej mnie zasmuciła niż rozbawiła.
Przykro mi było z powodu tych dziwnych relacji Magdy z matką, a potem jeszcze ta babka, której nie znała i która wcale nie była babcią z wieczornych opowiastek tylko niezłą zołzą.
I choć Ina to prawdziwa wiedźma to jednak jej historia jest bardziej wciągająca.

No i ta nieszczęsna relacja Magdy z Adrianem... Nie wiem czy jest bardziej smutna czy bardziej żałosna.

I choć książka napisana ładnym językiem i mimo iż zachęca do zainteresowania się gwiazdami kina przed i międzywojennego, m.in. Iną Benitą … to niestety książkę oceniam jako tylko DOBRĄ.

Ps. Książkę przeczytałam pierwszy raz jakieś trzy lata temu,ale opinię odważyłam się napisać dopiero teraz, po ponownym jej przeczytaniu...

kamyk | 2017-07-01

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek. Wielowątkowość, ciekawa historia i fajne zakończenie.