Farfocle namiętności

Cykl: Nasturcje i ćwoki (tom 2)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Miss_Jacobs

Co zrobić, gdy orientujesz się, że twój chłopak flirtuje z innymi dziewczynami za pomocą internetu? Że szuka wrażeń na wirtualnych randkach, a nawet zamieszcza tam swoje ogłoszenie ze zdjęciem?. Czy zemsta to na pewno dobry pomysł? A może lepiej podszyć się pod spragnioną wrażeń internautkę i korespondować incognito... z własnym facetem?

źródło opisu: http://latarnik.com/

źródło okładki: http://latarnik.com/

PABLOPAN | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

"W moim początku jest mój kres" twierdził T.S. Eliot. W przypadku "Farfocli namiętności" mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Zośka, główna bohaterka, za jednym zamachem traci i miłość i pracę, a w raz z nimi poczucie bezpieczeństwa. Na domiar złego na jej barki spada ciężar opieki nad zdziecinniałą babcią. Jak się okazuje, w jej kresie jest jej początek... Perypetie Zośki uświadamiają, jak łatwo jest nam oceniać ludzi po pozorach, a z drugiej strony jak mało wiemy o naszych najbliższych. Niepowodzenie i pozorny "koniec świata" jest często bodźcem i motywacją do działania i podejmowania nowych wyzwań. Lekkie pióro Szczygielskiego sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, lecz nie sposób dać się zwieść tej lekkości - książka zmusza do refleksji i analizy własnych zachowań i priorytetów. Zdecydowanie polecam!

ania | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Z serii Les farfocles bardziej podobały mi się Nasturcje i ćwoki, czyli część pierwsza. Ale nie zmienia to faktu, ze Marcina Szczygielskiego czyta się fenomenalnie. Zawsze mam ubaw po pachy, czasem się wzruszę i nie znam drugiego pisarza tak świetnie znającego psychikę kobiet.
Oszczędzam sobie książki tego autora, bo już prawie wszystko wyczytałam.
Szczygielski ma wyrobioną u mnie markę, bo sięgając po jego powieści, mam 100% pewności, że się nie zawiodę.
Brawo! Teraz Polska :-)))

Elwira | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Szczygielski po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w rozśmieszaniu czytelników tworząc dalsze losy już ukochanych bohaterów, wplatając nowe postacie, które pozostają w naszej pamięci na zawsze.
W odróżnieniu do Nasturcji i Cwoków, który również kipi dobrym humorem i różnymi wpadkami bohaterek, Farfocle dodają nutkę powagi, co się dzieje z człowiekiem, który traci jednego dnia wszystko? Czy to koniec drogi czy dopiero jej początek? Przeobrażenie głównej bohaterki może byc inspirujące i obfite w różne wnioski dla siebie samego.

Znowu dobra uczta z niebanalnym poczuciem humoru Szczygielskiego i jego moralizatorskiego również przesłania. Idealna mieszanka:)

Paulina | 2012-05-21
Przeczytana: 21 maja 2012

Tytuł jak najbardziej pasuje do historii głównej bohaterki. Główna bohaterka to osoba wiedząca czego chce , ( przynajmniej na początku),intrygantka , cwana i sprytna. W pewnym momencie jej intrygi powodują lawinę zdarzeń które wywracają jej życie do góry nogami. Przez swoje kłamstwa traci pracę i faceta. Zdrada, przyjaźń, miłość do babci , to wszystko jest tu opisane w taki sposób , że nie można się oderwać od książki . Dla mnie osobiście główna bohaterka na początku była egoistką, kłamczuchą, kobietą która nie potrafiła być partnerką dla swojego faceta. Nie potrafiła docenić tego co ma. Zocha była materialistką, ważne były dla niej metki na ciuchach, zakupy, wszystko z najwyższej półki . Lecz dzieje się w jej życiu coś co powoduje że zmienia się pozytywnie , zaczyna inaczej żyć. Myślę , że opieka nad starszą babcią , rozstanie ze swoim facetem Michałem i ten brak pracy są powodem tej zmiany. Bierze los w swoje ręce i zakłada ze swoją przyjaciółką strone internetową , otwierają...

tattwa | 2014-01-24
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Absolutnie zachwycająca, lekka lektura przy której bardzo się rozluźniłam - trochę do śmiechu, trochę wzruszenia, trochę pobudza do refleksji. O niebo lepsza od pierwszej części, choć i jedną i drugą połknęłam w jeden wieczór.

Przez pierwszą połowę "Farfocli" myślałam, że "Nasturcje i ćwoki" były o wiele lepsze. Tymczasem mogę Wam zdradzić, że autor szykuje nam niezłe zdziwko gdzieś tak mniej więcej w połowie i sytuacja Nasturcji zaczyna się zmieniać w sposób kompletnie niespodziewany.
Powiem krótko: podczytywałam tę książkę w pracy, nie byłam w stanie się powstrzymać. Nikt na tym nie ucierpiał... Poza mną, bo wróciłam do domu, przeczytałam ostatnie 20 stron i gorzko zapłakałam, że nie ma trzeciego tomu.
Ech. ;)
Polecam!!! Ale wpierw "Nasturcje i ćwoki".

Jola | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Już takie fajne, jak Nasturcje to nie było, ale tylko do połowy. Potem się rozkręciło i naprawdę było dobre. W sumie, te książki są trochę jak Bridget Jones, ale takie lepsze, bo dzieją się w naszych polskich realiach. Warto poczytać w wolnym czasie w celu rozrywkowym.

haust | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Bardziej refleksyjna i z wyraźnym morałem, ale nadal zabawna i niezbyt wymagająca. Skuteczny odmóżdżacz.

ilo99 | 2016-09-21
Na półkach: Polecane, Przeczytane

Kontynuacja powieści „Nasturcje & ćwoki”, lecz jeżeli zainwestujemy odrobinę wysiłku intelektualnego w lekturę, to nie będzie potrzeby zapoznawania się z pierwszym tomem książki. Tym bardziej, że autor w bardzo sprytny sposób wyjaśnia powiązania bohaterów i ich wzajemne animozje, nie zdradzając przy tym treści poprzedniej książki. Pisarzowi udała się trudna sztuka, a mianowicie kontynuacja jest lepsza od pierwowzoru. Główne bohaterki ze znanym już nam poczuciem humoru brną przez życie, ale tym razem widać zmiany w ich zachowaniu. O dziwo, w wieku lat trzydziestu zaczynają dorastać i przestają być rozwydrzonymi egoistycznymi nastolatkami. Nagle odkrywają takie słowa jak odpowiedzialność, miłość i pracowitość, a co więcej starają się je wprowadzić w czyn. Idzie im opornie, lecz nie poddają się. Książka mimo swojej pozornej lekkości zmuszająca do refleksji. W pewnym momencie każdy czytelnik może ujrzeć siebie i niby obraz jest jak z krzywego zwierciadła, ale jednak uwiera swoją...

Zaczytana | 2013-05-03

Bardzo lekka,zabawna i przyjemna.
Można się przy niej pośmiać choć i smutnych momentów nie brakuje.