Okładka książki Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

Autor:
wydawnictwo
Instytut Wydawniczy Latarnik i Oficyna Wydawnicza AS
literatura polska
typ
papier
Róża_Bzowa
8,05 (223 ocen i 47 opinii)

Opis książki

„Poczet królowych polskich. Powieść i klucz” to powieść obyczajowa pisana z sensacyjnym zacięciem, kryminał splatający polskie i żydowskie losy oraz niezwykły romans, w którym to mężczyźni okazują się słabą płcią. Marcin Szczygielski prezentuje historię kilku pokoleń Polek, które są paniami własnego losu w czasach, w których przyszło im żyć. Co łączy przedwojenną gwiazdę kina, ideową komunistkę i...

Marcin Szczygielski prezentuje historię kilku pokoleń Polek, które są paniami własnego losu w czasach, w których przyszło im żyć. Co łączy przedwojenną gwiazdę kina, ideową komunistkę i współczesną singielkę?

Nowa powieść Marcina Szczygielskiego to wielowątkowa rodzinna historia, tajemnicze zmiany tożsamości głównych bohaterek oraz niewygodna fortuna, która zamiast wielkim szczęściem okazuje się niechcianym dziedzictwem.

Autor bestsellerowego Berka przygląda się losom polsko-żydowskich społeczności, którym daleko było do harmonijnego współistnienia. Wydobywa na światło dzienne mroczne kulisy przedwojennego showbiznesu, wyrafinowany półświatek wileńskich dandysów i lal czyli gejów.

Poczet królowych polskich to również niezwykły portret Warszawy i Wilna lat 30. Nowoczesna, tętniąca życiem stolica zestawiona jest z dekadenckim Wilnem, miastem w którym to polscy oficerowie dopuszczają się zbrodni. Autor proponuje całkowicie niesztampowy i nieromantyczny, obraz pomników polskiej martyrologii. Nad wszystkim zaś unosi się duch przedwojennej królowej polskiego kina Iny Benity, postaci nietuzinkowej, po której ślad zaginą wraz z upadkiem Powstania Warszawskiego.

Szokujący bieg wydarzeń, wyraziści bohaterowie prowadzący ryzykowną grę oraz niezwykła dbałość o historyczne detale sprawiają, że książkę Marcina Szczygielskiego czyta się z zapartym tchem, niczym psychologiczny thriller i niepokorny portret Polski XX i początku XXI wieku.

źródło opisu: http://www.latarnik.com.pl/poczet-krolowych-polskich-powiesc-i-klucz

źródło okładki: http://www.latarnik.com.pl/poczet-krolowych-polskich-powiesc-i-klucz

Gdzie kupić?

Polecamy

Oficjalna recenzja
dorsz książek: 389

W zasadzie tylko rozrywka

Patent Marcina Szczygielskiego na pisanie książek najwyraźniej polega na korzystaniu z gotowych schematów. Stał się przez to autorem do bólu przewidywalnym. W tym konkretnym przypadku dodałabym jeszcze: autorem, który chciał za dużo. Bo – sugerując się szumnymi zapowiedziami z tyłu okładki – tym razem obiecał nam coś więcej niż zwykle.

Nijak tego czegoś nie widzę. „Poczet królowych polskich” to kompletnie niezróżnicowany dla poszczególnych bohaterów język, który – może jeszcze w przypadku wydanego w 2007 roku [url=http://lubimyczytac.pl/ksiazka/95266/berek]Berka [/url]– dało się ewentualnie uznać za chwytliwy. Tu wypada nad wyraz banalnie. Może więc chodziło o deklarowane odwołania do historii? Cóż, warstwa historyczna wypada niezwykle płytko. Fakty na temat Warszawy i Wilna – architektury i konkretnych miejsc, są przedstawione tak, jak gdyby skopiować je z encyklopedii w myśl zasady: im bardziej pobieżnie, tym lepiej. Grunt, żeby zmieściło się jak najwięcej.

„Poczet królowych polskich” miał być sagą rodzinną, w której przeszłość wymiesza się teraźniejszością. I miesza się w istocie, tyle że nic z tego nie wynika. Mam duży problem z określeniem, o czym jest ta książka.

Współczesna Warszawa. Magda pracuje w dziale reklamy (nie kojarzycie podobnego otoczenia z [url=http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57711/pl-boy-czyli-9-i-pol-tygodnia-z-zycia-pewnej-redakcji]PL-BOYA[/url]?). Uporządkowanie spraw po śmierci matki, z którą łączy ją niewiele poza toksycznymi relacjami, staje się pretekstem do poznania tajemnic rodzinnych. Pomaga jej najlepszy przyjaciel (tak, zgadliście – jest gejem). Okazuje się, że stawką są duże pieniądze. A jeśli duże pieniądze, to i afera kryminalna w tle się pojawi.

To babcia Magdy wydaje się być łączniczką między światem obecnym, a tym, który pozostał w jej wspomnieniach, związanym z Wilnem lat trzydziestych i środowiskiem aktorów. Może zatem spojrzeć na „Poczet królowych polskich” jak na rodzaj hołdu oddanego kluczowym postaciom polskiego kina przedwojennego? Problem w tym, że informacje o nich i motywy zaczerpnięte z ich biografii do złudzenia przypominają sposób pisania o topografii Warszawy i Wilna: jak najwięcej szczegółów, nie wiadomo w jakim celu.

Mamy pracownicę korporacji, mamy wątek gejowski, mamy zderzenie pokoleń. To już było, było, było. Jeśli traktować tę książkę jak niezobowiązującą literaturę rozrywkową, sięgnąć można jak najbardziej. Ale ja się upieram i czuję oszukana. Gdzie jest to obiecane ‘więcej’, w czym przejawia się, deklarowana na okładce przez Krzysztofa Tomasika, dojrzałość tej powieści?

Poszlakę do szukania dodatkowych kontekstów dało nam, oferując tegoroczne wydanie ‘z kluczem’, wydawnictwo Latarnik. I to poszukiwanie może być rozrywką samo w sobie.

No właśnie – znowu rozrywka. Szkoda, że niewiele ponadto.

Aleksandra Bączek

Opinie czytelników
vandenesse | 2012-10-07
Przeczytana: 06 października 2012

Jak Marcina Szczygielskiego nie mogę słuchać, tak uwielbiam czytać jego książki. "Poczet..." to losy kobiet o nazwisku Król - od służącej do współczesnego szczura korporacyjnego.
Róża Król - jedna z najświetniejszych, najwyrazistszych postaci, o jakich czytałam. Ina Marr (inspirowana postacią Iny Benity) - przedstawiona rewelacyjnie.
Natomiast Magda, reprezentuje typ współczesnej kobiety, która mnie osobiście dobija. Wykazuje strasznie irytującą ignorancję w sprawach dotyczących historii - dla niej wojna to jakaś zamierzchła przeszłość, coś co w ogóle jej nie dotyczy. Trochę to nieautentyczne bo Magda dobiega czterdziestki - ledwo dwa pokolenia do przodu po wojnie. Nawet 19-letni Piotrek (jeden z bohaterów) ma większą wiedzę i świadomość od niej. Świat wewnętrzny Magdy mnie irytuje, jej poziom intelektualny i emocjonalny rozbawia.
Szczygielski doskonale oddał charakter tych kobiet. Stworzył powieść lekką, niezwykle intrygującą.

ewula | 2013-11-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2012

ŚWIETNA!Tej książki się nie czyta,ją się wchłania!Piękny styl,cudowne dialogi,ciekawa historia,wielowątkowość,bohaterki o wyraźnie zarysowanych charakterach ,to wszystko sprawia,że czytanie tej powieści jest niesamowitą przygodą!Pokusiłabym się o stwierdzenie,że to jedna z lepszych powieści polskich napisana współcześnie!POLECAM!

Heathcliff1984 | 2014-08-08
Przeczytana: sierpień 2014

Jestem śpiochem i dość wcześnie chodzę spać...ale nie przez ostatnie kilka wieczorów gdy czytałem "Poczet...". Świat Królowych wciągnął mnie do reszty. Dawno nie zdarzyło mi się tak wyczekiwać momentu, w którym znowu będę mógł wziąć książkę do ręki i poznawać kolejne losy Iny, Magdy i osób z ich życia.

Mistrzowsko skonstruowana fabuła, nietuzinkowe postaci. Z jednej strony zimne i wyrachowane babska ale z drugiej, nie sposób ich nie lubić.

Mimo pozoru lekkiej opowieści porusza naprawdę wiele trudnych tematów, ludzkich wyborów, tolerancji, cierpienia, samotności.
A powiedzonka Królowej? Bajeczne!

Polecam tę książkę każdemu, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie i stary i młody i kobieta i mężczyzna i homo i hetero.
Po Berku i Bierkach Szczygielskiego lubiłem, teraz go uwielbiam.
Jego styl pisania bardzo mi odpowiada a w kreowanych przez niego postaciach widzę po części siebie. Fajne uczucie :)

Joasia | 2011-12-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 13 grudnia 2011

„Poczet Królowych polskich” Marcina Szczygielskiego, wbrew pozorom nie jest książką o małżonkach królów i książąt polskich. Jest natomiast powieścią o spokrewnionych ze sobą Polkach noszących nazwisko Król. Każda z przedstawionych kobiet była królową w dziedzinie, którą zajmowała się na co dzień, w epoce, w której przyszło jej żyć.
Dynastia Królowych żydowskiego pochodzenia zaczyna się na początku dwudziestego wieku. Ich losy są nierozerwalnie związane z wydarzeniami historycznymi czasów przedwojennych, okupacji, PRL-u, aż po lata nam współczesne.

Jedną z głównych bohaterek powieści jest Ita. Kobieta, która od najmłodszych lat próbuje uciec od swej żydowskiej tożsamości. W związku z tym zmienia nazwisko, a przez większość życia posługuje się pseudonimem. Już jako nastolatka jest bardzo samodzielna. Dzielnie walczy o siebie, a siła charakteru pomaga jej wybrnąć z najtrudniejszych w życiu sytuacji. Jej marzenie spełnia się, gdy zostaje aktorką.
W Wilnie 1939 roku jako Ina Marr uczy si...

Magdalena | 2011-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2011

Książkę przeczytałam jednym tchem. Fascynująca historia, cudnie naszkicowany obraz przedwojennej Polski (ulice,stroje,zapachy) i jak zwykle u Szczygielskiego świetne dialogi. Polecam gorąco!

Asia | 2012-08-28

Książka ciekawa, jednak dość ciężko mi się ją czytało. Z początku ciężko było się połapać kto jest kto. Masa zaczętych i niedokończonych wątków. Na tle innych książek Pana Marcina wg mnie raczej kiepsko wypada.

Maraks | 2011-12-08
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Autor „Berka” i „Bierek” tym razem napisał wielowymiarową historię o zagmatwanej polskiej tożsamości, bawiąc się konwencjami romansu, kryminału, powieści przygodowej i obyczajowej. Brawurowo żonglując polskimi mitami i kliszami, nie bacząc na świętości, stworzył dojrzałą, rozbudowaną i doskonale skonstruowaną powieść – w moim przekonaniu najlepszą ze wszystkich, jakie napisał do tej pory.
Szczygielski spogląda na dwudziestowieczne polskie losy z ukosa, dostrzegając ukryte, pikantne i niekiedy mroczne wątki wyzute z romantyzmu i patosu. Wykorzystuje do tego między innymi historię gwiazdy polskiego przedwojennego kina Iny Benity – królowej srebrnego ekranu lat 30., a po wojnie skazanej na zapomnienie za to, że związała się z oficerem Wehrmachtu. Nie jest to jednak biografia aktorki. Szczygielski swobodnie łączy fakty i literacką fikcję, grając tożsamością głównej bohaterki. Przekonuje, że najwięcej o nas samych powiedzą wileński dandys-transseksualista i dziewczyna znikąd, która za wszel...

jusssi | 2011-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Jak ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego, słyszałam to powiedzenie niejednokrotnie, więc dosięgnęła mnie chwila konsternacji, gdy przeczytałam, że Marcin Szczygielski jest „pisarzem, grafikiem, dziennikarzem i projektantem wnętrz”. Jednak tak wiele pozytywnych opinii o książkach pana Marcina, nie mogło się wziąć znikąd, więc nie zważając na rozterki sięgnęłam po książkę zatytułowaną Poczet Królowych Polskich, gdzie prawdziwe informacje mieszkają się z fikcją literacką.

Ina Benita przyszła na świat w 1912 roku w Kijowie, matka Iny od samego początku nie mogła odnaleźć się w roli pani domu, więc szybko tę rolę przejęła Królowa, z pozoru biedna gojka, ale tak naprawdę, mimo iż prała, sprzątała i gotowała to odgrywała bardzo ważną rolę w życiu rodziny, i to nie tylko za sprawą romansu z panem domu, czego skutkiem było pojawienie się na świecie Mańki. Pewnego dnia dom staje w płomieniach, Ina oraz Mańka szczęśliwie były poza domem. Każda z osobna rozpoczyna nowe życie, ale to nie z...

edyta | 2014-09-10

Ależ to powieść! Niesamowita, wspaniała, wyjatkowa - takie lubię, takie działają na moją wyobraźnię, takie nie dają mi spać. Nie chciałam opuszczać świata stworzonego przez Marcina Szczygielskiego.
Z żalem pożegnałam bohaterów - nie powiem, że odłożylam książkę na półkę, bo znów korzystałam z czytnika. Postanowiłam sobie, że przy najbliższej okazji muszę sobie kupić wersję papierową i wracać do tych postaci.
Nietypowa konstrukcja powieści sprawiała, że odczuwałam ciekawość i niepewność zarazem. Zaczynałam czytać rozdział, nie wiedząc, kto tym razem będzie narratorem. Gdy po chwili sytuacja się wyjaśniała, musiałam odnajdywać się gdzieś w międzywojniu, po chwili w Warszawie, jak najbardziej współczesnej - historia mnie prowadziła, ja się jej podporządkowałam.
Wątki się plączą, zazębiają, układają się w głowie w niesamowity wzór, jak w mandali, o której zresztą mówią główne bohaterki - tylko z oddalenia widać jej urok.
Ogniwem łączącym są Królowe - nie koronowane, lecz władające ś...

To jest jakiś nowy trend w Polsce, pisać sensacyjnie i kryminalnie, zrobiła to już Tokarczuk, Witkowski, a teraz Szczygielski, tylko w tym przypadku jest to powieść dobra, nawet zaskakująco dobra. Pierwowzorem postaci jest autentyczna osoba, przedwojenna aktorka Ina Benita, i na kanwie jej historii, cała powieść jest skonstruowana. Bardzo mi się spodobał duet Szczygielski Raczek, który przemyca solidną wiedzę filmową tego drugiego, sprawnym językiem tego pierwszego, kompilując do tego wszystkiego uczucie, które łączy obu panów, a które łatwo odczytać w treści. Ale nie jest to opowieść pedalska, proszę sie nie bać.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto