Luna: Wschód

Nominacja w plebiscycie 2020
Ian McDonald Wydawnictwo: Mag Cykl: Luna (tom 3) Seria: Uczta Wyobraźni fantastyka, fantasy, science fiction
Moon Rising
Wojciech Próchniewicz
Uczta Wyobraźni

Wyróżniona opinia i

Luna: Wschód

Miłe zwieńczenie całości, ciekawa akcja na koniec.
Zdecydowanie warto było sięgnąć po 3 część książki, autora nadal trzyma poziom, bohaterowie nie odpuszczają :-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pod względem futurologicznym: perełka. Kompletna i spójna wizję kolonizacji Księżyca. Czytając o miastach księżycowych, ma się nieodparte wrażenie, że w istocie tak mogłoby to wyglądać. Podobne wrażenie miałem, czytając Marsjanina. Niby science fiction, ale jakże bliskie i realne. Niewątpliwie McDonald włożył gigantyczny wysiłek, żeby ten efekt osiągnąć. Naukowość wizji...

Zastanawiałem się pomiędzy 9 a 10, gdyż trzecia część aż takiego wrażenia na mnie nie zrobiła. Może to moja niechęć do wielotomowych pozycji. Książce nic nie brakuje, jest równie dobra jak poprzednie części. Ale mi brakuje jakieś nowości.

Trylogia jako całość jest fenomenalna, ten tom nieco słabszy, głównie przez brak nowatorskich elementów i niebezbłędny rytm: tempo akcji jest olbrzymie (do czego McDonald ma skłonność), ale w dwóch poprzednich częściach chwilami zwalniał pozwalając czytelnikowi złapać oddech, tak naprawdę niezbędny do zachłyśnięcia się światem.
Oj będę tęsknić za kolejną taką opowieścią.

Będąc uziemiona w domu z rodziną doszłam do wniosku, że wolałabym zostać uksiężycowiona w którymś z miast na Lunie. Życie na księżycu byłoby na równi niebezpieczne co fascynujące, o czym przekonał mnie Ian McDonald.
Czytam go i czuję zapach regolitu, wielokrotnie przefiltrowanego powietrza, miętowej herbaty z hot-shopu, świeżo wydrukowanych przedmiotów. Staję się trybikiem...

Dyskusje

• Uczta Wyobraźni