Żona

Cykl: Róża pustyni (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
Literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Karen, odnosząca sukcesy nowojorska prawniczka, niespodziewanie trafia do Libii, kraju dzieciństwa. Tymczasem w Libii narasta terror, nastają chude lata, a Kaddafi zaostrza swoją politykę po opublikowaniu Zielonej książki. Czy w nowej rzeczywistości Karen odnajdzie klimat dzieciństwa, kiedy to żyła jak arabska księżniczka? Na domiar złego jej małżeństwo z Andrzejem także przechodzi kryzys. Kobieta musi stawić czoła trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła.
Teraz, gdy nasz świat znajduje się na styku trzech wielkich religii, libijska saga próbuje dać odpowiedź na nurtujące pytanie – czy możliwe jest życie w zgodzie? Jak daleko można posunąć się w walce o to, w co się wierzy? Na ile kompromisów można sobie pozwolić? A na ile trzeba?

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5629

Życie pod skrzydłami dyktatury

Długo przyszło miłośnikom sagi pióra Nike Faridy czekać na drugi tom cyklu „Róża pustyni”. Kolejna część serii ukazała się po kilkunastu miesiącach i została wydany przez inne wydawnictwo. Książka jest gruba, równie piękna jak jej poprzedniczka i zaprasza do wielokulturowego świata końca XX wieku. Akcja rozgrywa się na przestrzeni lat 80. i wiedzie nas na Bliski Wschód, do Europy, Afryki i Ameryki Północnej.

Tym razem pierwszoplanową bohaterką jest Karen, która poślubiła Andrzeja, choć wcześniej zakochała się w jego bracie Jacku. Karen odnosi sukcesy na niwie zawodowej i świetnie sobie radzi jako prawniczka. Praca nad pewnym projektem sprawia, że nasza bohaterka zamieszkuje wraz z mężem w Libii. To jej kraj dzieciństwa, który znajduje się pod dyktaturą Kaddafiego. Mimo tego cudzoziemcom w Libii żyje się dobrze i dostatnio, są wspaniale uposażani finansowo. W małżeństwie Karen nie jest zbyt zgodnie i różowo. Ona i Andrzej przechodzą kryzys. Czy pobyt w Libii poprawi ich wzajemne relacje? Czy ich małżeństwo się rozsypie, czy przyczyni się do tego Jacek? Jak potoczą się losy Esther, Romana, Marii i Beaty? Ciekawych odsyłam do książki, która odurza niczym narkotyk.

Lektura jest wyborna i barwna niczym kultury, które w niej współistnieją obok siebie, zazębiają się i blisko ze sobą sąsiadują. Czytając powieść ma się wrażenie, że islam, chrześcijaństwo i judaizm wywodzą się z jednego pnia, wcale ze sobą nie kolidują, nie rywalizują i nie niszczą się wzajem. To ludzie i mieszkające w nich zło tworzą podziały, wzniecają wojny mylnie interpretując święte księgi i założenia wiary. To w imię ludzkich instynktów, wybujałych ambicji, nieopanowanej żądzy wybuchają konflikty zbrojne, giną niewinni ludzie i rozrasta się terroryzm. W książce słusznie bowiem pada stwierdzenie, że w każdym z nas tkwią nieograniczone pokłady zła i dobra, wystarczy tylko, że ktoś umiejętnie pociągnie za odpowiednie sznureczki i już gotowe, idziemy albo drogą zła, albo dobra.

Książka to literacka podróż przez przepiękne miejsca, przez wyjątkowe zakątki, przez historyczne miejscowości, przez odmienne kultury. To lektura uświadamiająca, że jest całkiem możliwe życie różnych nacji w zgodzie i spokoju. Wystarczy tylko wyplenić zło z ludzkich serc. To również powieść o miłości i namiętności, o rozdartym na dwie połowy kobiecym sercu, które choć bardzo chce nie może zaznać szczęścia.

Nike Farida bardzo ciekawie i dynamicznie opisuje losy kilku rodzin wplatając w ich dzieje także polskie pierwiastki. Dzięki lekturze zajrzałam w różne miejsca na świecie. Trafiłam także do niespokojnej Polski w której powoli aczkolwiek skutecznie upadał komunizm. Jeszcze raz poczułam ducha rodzącej się wolności pod sztandarem ludzkiej solidarności. Mocniej zrozumiałam też zło jakim są rządy dyktatorskie, poczułam szpony tyrana na gardle niewinnych ludzi. Lektura „Żony” to była niesamowita przygoda, wielkie przeżycie literackie i miłe chwile z książką, która jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Jedyna w sobie i która kończy się mocnym akcentem. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejny tom cyklu.

Benardeta Łagodzic-Mielnik

Joanna Sarapata | 2018-01-10
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Super!!!! Cudownie się czytało :-)

Alicja | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

"Od zawsze pod hasłami rewolucji, demokracji i dobra ludu, robi się wszystko na odwrót, pod ładnymi hasłami lud się morduje, panuje terror i strach" (str 80)
Trochę wtopiłam, gdyż zbyt późno się zorientowałam, iż jest to kontynuacja losów naszych bohaterów tylko 10 lat później. Moja strata wiele wątków mi na pewno uciekło cóż....
Akcja dzieje się w różnych miejscach na świecie, lecz większość z nich skupia się w Libii za czasów Kaddafiego z jego mackami, mądrościami i niszczeniu wszystkiego na drodze do sukcesu.Jest to kraj "gdzie władzę sprawuje lud, a w jego imieniu Kadafi" (str 73). Bohaterami są ludzie różnych wyznań, ich wybory,decyzje, krzywdzące najbliższych lub chroniące je.Autorka dowodzi, iż odmienność religijna może jednoczyć ludzi, lecz także dzielić.W każdym z odwiedzanych miejsc widać wzajemne wpływy kultury arabskiej, żydowskiej i katolickiej. Jest to też podróż wgłąb starożytnej historii i kultury. Odwiedzamy piękne miejsca stworzone przez naszych praprzodków,...

Marta | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Dalsze losy Karen i pozostałych Polaków w Libii. Podobnie jak pierwsza część ("Panna Młoda") nie wciągnęła mnie jakoś specjalnie. Przeczytałam z ciekawości

wig | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Pełna dobrej woli sięgnęłam po "Pannę młodą" i "Żonę" Niki Faridy. Dobrej woli, bo przeczytałam sporo bardzo dobrych recenzji. Już po kilkunastu stronach "Panny" jeszcze raz sprawdziłam, czy na pewno czytam tę polecaną książkę! Niestety, to była ona. Tak złej książki doprawdy dawno nie czytałam. Dobrnęłam do końca, sięgnęłam po "Żonę". To samo. Język, styl, opisy miejsc niczym kopiuj-wklej z wikipedii powodowały, że nie raz miałam ochotę zamknąć książkę i zapomnieć o niej. Co mnie więc trzymało? Chyba zdumienie i chęć zrozumienia, dlaczego tak zła książka staje się popularna. Owszem, był w niej potencjał, bo splatająca się historia kilku par jest ciekawa, równie interesujący jest zabieg z datami rozpoczynającymi każdy rozdział, ale autorka wyraźnie nie poradziła sobie z materią, czyli ze słowem, a przede wszystkim z umiejętnością pisania dialogów. Nie każdy przecież musi tworzyć książki, o czym Nike Farida zdaje się zapomniała. Same chęci nie wystarczą. Gdzie był redaktor tego...

Gosia | 2016-07-07
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 07 lipca 2016

Książka Żona to kontynuacja Panny młodej. Czyta się ją bardzo dobrze, chociaż momentami się pogubiłam - zbyt wiele wątków i postaci, każdy rozdział to rok do przodu. Ale chętnie przeczytam ciąg dalszy :)

AnnaSikorska | 2016-05-18

Saga z cyklu „Kwiat pustyni” zaczyna się od książki „Panna młoda”. Kolejny tom „Żona” kontynuuje wiele wątków, wyjaśnia wiele zagadek i po raz kolejny ukazuje nam piękno przeplatające się z brutalnością wielokulturowych rodów. Akcja pierwszego tomu toczy się w latach 70, a w drugim autorka zabiera nas w świat lat 80, czyli czasów, których większość młodych ludzi na szczęście już nie zna. Znajdziemy tu wspomnienia z komunizmu, dyktatury Kadafiego i wielu ważnych wydarzeń historycznych, przez co starsi czytelnicy – poza wędrówką do innych regionów – odbędą sentymentalną podróż w czasie, a młodsi będę mogli odkryć czasy młodości ich rodziców, dojrzałości dziadków. Akcja wiedzie nas do Ameryki, Afryki, Europy i na Bliski Wschód. Czytelnicy w ten sposób poznają różne modele życie, będą mogli zajrzeć do domów ludzi o odmiennych stylach życia, wykonujących odmienne zawody, pełniących różne funkcje społeczne. W gronie licznych bohaterów nie zabraknie też Polaków i Polek. Te ostatnie nie...

Joanna Borkowska | 2016-04-17
Przeczytana: 06 marca 2016

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony chylę czoła przed dokładnością, z jaką autorka przybliża nam bliskowschodnią kulturę i obyczaje, a z drugiej trochę nie mogłam się wciągnąć w tę opowieść. Oceniam jednak tę książkę powyżej przeciętnej i z pewnością dam szansę kolejnej części.

| 2016-04-05

Żona to druga część trylogii libijskiej Róża pustyni Nike Farida.
Cóż mogę o niej powiedzieć?
Niegdy nie lubiłam opisów w książkach. Najczęściej omijałam je szerokim łukiem... zawsze musiało się dziać, musiała być akcja ... inaczej książka nie była dla mnie. A tu wielkie zaskoczenie. Nike przenosi nas do krajów arabskich I pokazuje wielokulturowość w taki sposób, że gdy musiałam na chwilę odłożyć książkę, to trochę czasu mi zajęło odnalezienie się w rzeczywistości. Takie książki to ja lubię. Ciekawe historie kilku rodzin... losy ludzi, którzy z różnych przyczyn obrali takie a nie inne ścieżki życia... to wszystko wciąga niesamowicie. Jestem pod wielkim wrażeniem. Polecam bardzo gorąco, zwłaszcza osobom, które ciekawe są świata, historii i kultury arabskiej.

Agnesscorpio | 2016-03-18