Tymczasowa żona

Wydawnictwo: Czwarta Strona
The Temporary Bride: A Memoir of Love and Food in Iran
Batalia

Prawdziwa historia kobiety, która wśród orientalnych przypraw znalazła szczyptę szczęścia. Jennifer ma wszystko, o czym marzą kobiety: pewność siebie, prestiżową pracę w korporacji i mieszkanie w Londynie. Czy jednak w rzeczywistości to „wszystko” daje szczęście? W poszukiwaniu nowych kulinarnych doznań bohaterka wyrusza w podróż do Iranu. Trafia do domu Vahida, gdzie w ciągu dnia uczy się...

W poszukiwaniu nowych kulinarnych doznań bohaterka wyrusza w podróż do Iranu. Trafia do domu Vahida, gdzie w ciągu dnia uczy się gotować pod okiem jego matki. Popołudnia i wieczory spędza w towarzystwie mężczyzny, poznając miasto, próbując nieznanych potraw i zaglądając w miejsca niedostępne dla zwykłych turystów. W oparach szafranu i świecie pełnym restrykcyjnych reguł i konwenansów rodzi się uczucie, którego nie da się zatrzymać.

Jak bardzo irańska przygoda odmieni życie dwojga zupełnie obcych ludzi? Czasami trzeba przebyć cały świat, by odnaleźć to, czego naprawdę szukamy…

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/tymczasowa-zona/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/tymczasowa-zona/

Poszukuje nowych wyznań życiowych, smaków kulinarnych wyrusza w podróż do Iranu, tam poznaje Vahida mężczyznę, któremu bardzo się podoba Jennifer zaczyna gotować w jego domu w ciągu dnia i dla jego matki.
Musi przestrzegać pewnych zasad i reguł w Iranie nosić chustkę zakrywającą twarz być jak muzułmanka.
Zapoznaje się z miastem Irańskim, niezwykłymi ulicami, poznaje również tradycję w Iranie.
Jestem zachwycona tą powieścią, zaskakuje i wciąga do czytania pochłonęłam ją bardzo szybko.
"Tymczasowa żona" to przepiękna,ciekawa, wciągająca książka wciągnęła mnie od razu przyjemna to lektura była!!!!

Cotton_Candy_Sky | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Jestem totalnie zawiedziona tą książką.
Nie miała w sobie nic,czego się po niej spodziewałam.
Brak klimatu Iranu,brak miłości między bohaterami,brak kuchni,gotowania. Nie czułam smaku gotowanych potraw przez bohaterkę. Wszystko tak pobieżnie opisane. Bez kunsztu.
To wszystko sprawiło,że ciągnęła się ta książka,jak flaki z olejem,ciężko mi było przez nią przebrnąć.
Całość jest miałka i bez polotu.

Kominek | 2016-03-30
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Książka pod Patronatem

'Siedzimy, patrząc na rzekę, i liczymy, czy jest między nami odległość pięciu rozstawionych dłoni, odległość, jaką musimy zachować za każdym razem, gdy gdzieś się zatrzymujemy.'

'Mam ściśle sprecyzowane oczekiwania, ale na jednym zależy mi najbardziej. Chcę skosztować najsławniejszego irańskiego przysmaku: ryżu po irańsku.'

Mam niewątpliwą przyjemność zaprezentować książkę wydaną pod moim Patronatem, która budzi mój szczery podziw i choć została jeszcze garstka stron w lekturze to i tak przyjemność jest wyjątkowo duża. 'Tymczasowa żona' uczy odkrywania smaków całego świata, delektowania się nimi, czerpania przyjemności z jedzenia, które samemu się przygotowało, bez pośpiechu i z namaszczeniem. Tutaj naprawdę można rozsmakować się w sposobie przygotowywania posiłków, delektowania się nimi...

Jennifer od małego odkrywała samodzielnie świat. W dziwny sposób sięgnęła po samodzielność zanim skończyła dziesięć lat i każdy kolejny dzień przynosił coraz więcej...

uncafeconlibros | 2016-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Kiedy sięgałam po „Tymczasową żonę” miałam wrażenie, że w moje ręce właśnie trafiła kolejna książka będąca próbą naśladowania i żerowania na sukcesie „Jedz, módl się i kochaj”. Sugerował to już choćby sam podtytuł „Miłość i kuchnia w Iranie”… Książkę zdecydowałam się jednak przeczytać skuszona piękną okładką i wydawnictwem, do którego mam czytelnicze zaufanie. Liczyłam, że moja ukochana IV Strona nie wydałaby czegoś, co na ich logo nie zasługuje.

Jennifer Klinec w debiutanckiej książce opowiada o swoich kulinarnych podróżach, a przede wszystkim o tej, która całkowicie odmieniła jej życie. Kiedy wyjeżdżała do Iranu bała się, jak odnajdzie się w realiach państwa muzułmańskiego, które tak sztywno przestrzega związanych z religią obostrzeń obyczajowych. Podróżując wcześniej po krajach Bliskiego Wschodu, autorka wybierała te bardziej nowoczesne i prozachodnie, gdzie Europejki nie musiały dostosowywać się do zasad wiążących muzułmanki. Tym razem jednak, pakując okrywającą głowę chustę,...

Marysia | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Ta książka mnie porwała i przeniosła do nieznanego mi świata zupełnie odmiennego niż ten w którym funkcjonuję na co dzień. Iran, to tajemniczy kraj który wabi swą kuchnią, przepełnioną aromatami a jednocześnie odrzuca swym bezlitosnym prawem. Bohaterka spełnia swoje marzenie i poznaje kulinarne zaplecze Iranu, zagląda w miejsca niedostępne dla turystów, gości się w tradycyjnym domu, odkrywa nieznane dotąd smaki.
Gdy do części kulinarnej dołącza wątek miłosny czytanie idzie jakby „z górki” po prostu musisz wiedzieć jak to się skończy.
„… Nie chcemy ani klejnotów, ani pieniędzy, to, czego nam potrzeba , to nieuchwytny moment w czasie i przestrzeni. Niewielka odległość między naszymi dłońmi , gdy nalewamy sobie nawzajem herbaty…”
Polecam, na zbliżające się wakacje doskonała lektura aromatyczna mieszanka podróży, jedzenia i miłości.

Myrusia | 2016-09-29
Przeczytana: 20 lipca 2016

Jennifer od zawsze wykazywała wielką niezależność, ucząc się zagranicą, pracując w wielkiej korporacji, która zapewniała świetne zarobki, ale sprawiała, że żyło się od weekendu do weekendu, w końcu rozkręcając własny biznes. Autorka i bohaterka zmęczona pracą, która nie przynosi wielkich zysków, jest wymagająca, ale daje jej spełnienie, wyjeżdża do Iranu, by zaznajomić się z tamtejszą kuchnią. Po przyjeździe poznaje mężczyznę, u którego matki ma pobierać nauki gotowania. Początkowo Vahid nie przypada jej do gustu, więcej nawet, czuje do niego niechęć. Młody mężczyzna jest chłodny, niemal nieprzyjemny, milczący i stwarza niemiły dystans. Bohaterka nie przejmuje się tym zbytnio. W jego domu po pewnym czasie zaczyna czuć się swobodniej. Staje się częścią tego małego świata. Co zaskakujące inne oblicze pokazuje również Vahid. Pozwala się poznać, nieco rozluźnia, między cudzoziemką a Irańczykiem zaczyna rodzić się uczucie, tym groźniejsze, że znajdują się w kraju, gdzie działają sądy i...

Asia | 2017-04-18
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Sięgnęłam po nią, ponieważ zaintrygowała mnie okładka. Jest przepiękna. Opis również wydał mi się interesujący. Fabuła dość ciekawa, choć momentami trochę zbyt utopijna, a zakończenie (moim zdaniem) dość uproszczone w porównaniu do rozdziałów. Niemniej jednak lektura okazała się ciekawa, szczególnie dla kogoś, kto jak ja interesuje się zdecydowanie innymi państwami i kulturami - dalekimi od Iranu. Mogłam choć odrobinę poczuć klimat tego kraju, choć zdaję sobie sprawę, że pokazano tu zaledwie namiastkę jego klimatu.

chiyome | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Styl wypowiedzi pisarki urzekł mnie od pierwszych stron. Świat przestawiony otulił mnie obrazami i nie wypuścił do ostatniej strony. Polecam właściwie każdemu na każdą okazję. Nie jest to głupiutki, mało ambitny romans, ale całkiem inteligentna opowieść o szukaniu miłości, szczęścia i dobrego jedzenia.

magdalena | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Główna bohaterka przybywa do Iranu by uczyć się gotować i znajduje tam miłość życia. Bajka. Ale ileż miała powodów by stać się wspaniałą książką. Zapachy, duszny klimat Iranu, zakazane uczucie. Tymczasem książka rozczarowuje. Jest płaska, w zasadzie nijaka. Bez emocji, klimatu, energii miejsca. Taka sobie.

BooksMyLove | 2016-09-06
Przeczytana: 2016 rok

Powieść opisuje życie Jennifer: jej dzieciństwo, dojrzewanie, a przede wszystkim jej dorosłe życie. Po wielu życiowych perturbacjach, szukania swojego miejsca w świecie, bohaterka dochodzi do wniosku, że największą przyjemność sprawia jej gotowanie i podróżowanie. Ale nie zwykłym zwiedzaniu zabytków, muzeów, tylko podróżowanie po smakach, które można znaleźć na różnych zakątkach świata. Poznawanie nowych ludzi, którzy pokazują i wprowadzają ją w świat lokalnych przepisów, łączenia smaków, przypraw i tradycji. Przepisy, zapachy, pasja to jest to co urzeka ją najbardziej.

Z tego właśnie powodu Jennifer wyrusza do Iranu. A tam oprócz nowych smaków, przepisów, dostaje od losu coś jeszcze, poznaje Irańczyka Vahida.

Autorka barwnie opisuje dania, które ma okazję zjeść, albo które sama przygotowuje. Ukazuje ich kolory, smaki i kompozycje. Nazwy i przekaz dań onieśmielają ale powodują, że ma się ochotę ich natychmiast spróbować.

Mimo cudownych opisów, ciekawej koncepcji, niecodziennego...