Tymczasowa żona

Wydawnictwo: Czwarta Strona
The Temporary Bride: A Memoir of Love and Food in Iran
Batalia

Prawdziwa historia kobiety, która wśród orientalnych przypraw znalazła szczyptę szczęścia. Jennifer ma wszystko, o czym marzą kobiety: pewność siebie, prestiżową pracę w korporacji i mieszkanie w Londynie. Czy jednak w rzeczywistości to „wszystko” daje szczęście? W poszukiwaniu nowych kulinarnych doznań bohaterka wyrusza w podróż do Iranu. Trafia do domu Vahida, gdzie w ciągu dnia uczy się...

W poszukiwaniu nowych kulinarnych doznań bohaterka wyrusza w podróż do Iranu. Trafia do domu Vahida, gdzie w ciągu dnia uczy się gotować pod okiem jego matki. Popołudnia i wieczory spędza w towarzystwie mężczyzny, poznając miasto, próbując nieznanych potraw i zaglądając w miejsca niedostępne dla zwykłych turystów. W oparach szafranu i świecie pełnym restrykcyjnych reguł i konwenansów rodzi się uczucie, którego nie da się zatrzymać.

Jak bardzo irańska przygoda odmieni życie dwojga zupełnie obcych ludzi? Czasami trzeba przebyć cały świat, by odnaleźć to, czego naprawdę szukamy…

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/tymczasowa-zona/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/tymczasowa-zona/

Internetowa_cela | 2019-10-17
Przeczytana: 17 października 2019

'Siedzimy, patrząc na rzekę, i liczymy, czy jest między nami odległość pięciu rozstawionych dłoni, odległość, jaką musimy zachować za każdym razem, gdy gdzieś się zatrzymujemy.'

'Mam ściśle sprecyzowane oczekiwania, ale na jednym zależy mi najbardziej. Chcę skosztować najsławniejszego irańskiego przysmaku: ryżu po irańsku.'

'Tymczasowa żona' uczy odkrywania smaków całego świata, delektowania się nimi, czerpania przyjemności z jedzenia, które samemu się przygotowało, bez pośpiechu i z namaszczeniem. Tutaj naprawdę można rozsmakować się w sposobie przygotowywania posiłków, delektowania się nimi...

Jennifer od małego odkrywała samodzielnie świat. W dziwny sposób sięgnęła po samodzielność zanim skończyła dziesięć lat i każdy kolejny dzień przynosił coraz więcej doznań w życiu, ale też w jedzeniu, stopniowo również w gotowaniu. Jest w tej książce ta sama intensywność myśli, uczuć, doznań, ale przede wszystkim smaków, jaka zaskoczyła widza w filmie, 'Smak curry'. Pomiędzy obiema...

wiewiora098 | 2018-06-05
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Przyciągnął mnie Iran choć Iranu w zasadzie niewiele. Miłości też nie. Kuchni też nie.
Książka zawiera wszystkiego po trochu. Szału nie ma trochę monotonne ale dla kilku ciekawostek kulinarnych z kuchni iranskiej warto sięgnąć 5/10

magdalena | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Główna bohaterka przybywa do Iranu by uczyć się gotować i znajduje tam miłość życia. Bajka. Ale ileż miała powodów by stać się wspaniałą książką. Zapachy, duszny klimat Iranu, zakazane uczucie. Tymczasem książka rozczarowuje. Jest płaska, w zasadzie nijaka. Bez emocji, klimatu, energii miejsca. Taka sobie.

Asia | 2017-04-18
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Sięgnęłam po nią, ponieważ zaintrygowała mnie okładka. Jest przepiękna. Opis również wydał mi się interesujący. Fabuła dość ciekawa, choć momentami trochę zbyt utopijna, a zakończenie (moim zdaniem) dość uproszczone w porównaniu do rozdziałów. Niemniej jednak lektura okazała się ciekawa, szczególnie dla kogoś, kto jak ja interesuje się zdecydowanie innymi państwami i kulturami - dalekimi od Iranu. Mogłam choć odrobinę poczuć klimat tego kraju, choć zdaję sobie sprawę, że pokazano tu zaledwie namiastkę jego klimatu.

Kiwi_ | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Jestem totalnie zawiedziona tą książką.
Nie miała w sobie nic,czego się po niej spodziewałam.
Brak klimatu Iranu,brak miłości między bohaterami,brak kuchni,gotowania. Nie czułam smaku gotowanych potraw przez bohaterkę. Wszystko tak pobieżnie opisane. Bez kunsztu.
To wszystko sprawiło,że ciągnęła się ta książka,jak flaki z olejem,ciężko mi było przez nią przebrnąć.
Całość jest miałka i bez polotu.

Poszukuje nowych wyznań życiowych, smaków kulinarnych wyrusza w podróż do Iranu, tam poznaje Vahida mężczyznę, któremu bardzo się podoba Jennifer zaczyna gotować w jego domu w ciągu dnia i dla jego matki.
Musi przestrzegać pewnych zasad i reguł w Iranie nosić chustkę zakrywającą twarz być jak muzułmanka.
Zapoznaje się z miastem Irańskim, niezwykłymi ulicami, poznaje również tradycję w Iranie.
Jestem zachwycona tą powieścią, zaskakuje i wciąga do czytania pochłonęłam ją bardzo szybko.
"Tymczasowa żona" to przepiękna,ciekawa, wciągająca książka wciągnęła mnie od razu przyjemna to lektura była!!!!

Grażyna | 2016-12-22

Autorka niestety nie ma za wiele do powiedzenia na temat Iranu, nic nowego się nie dowiedziałam z jej książki. Jennifer sprawia wrażenie osoby naiwnej i odrealnionej. Nie ma zbyt wiele do powiedzenia.

Ostatnio obiecałam sobie, że przez pewien czas nie będę sięgać po literaturę obyczajową. Nie jest to gatunek, w którym czuję się najlepiej. Kryminały, fantastyka… To jest mój konik. Tajemnice, zagadki, fantastyczne zwierzęta i wiele innych rzeczy, które sprawiają, że chcę pozostać w świecie stworzonym przez autora. Natomiast, kiedy sięgam po romanse lub obyczajówki, czasami mam wrażenie, że ukazują nam idealnych ludzi żyjących w doskonałej utopi. Już kilkakrotnie się na nich sparzyłam. W każdym razie, do sięgnięcia po kolejną powieść z tej półki, zachęciło mnie jedno słowo: „kuchnia”. Tak! Jestem smakoszem! Do tego uwielbiam poszukiwać nowych kulinarnych doznań, tak samo, jak główna bohaterka „Tymczasowej żony”.

Powieść przedstawia prawdziwe przygody kulinarne Jennifer Klinec – autorki, która jest również główną bohaterką powieści.

Jennifer zmęczona pracą w wielkiej korporacji i codzienną monotonią życia, wyjeżdża do Iranu w poszukiwaniu nowych kulinarnych doznań. Tam poznaje...

Myrusia | 2016-09-29
Przeczytana: 20 lipca 2016

Jennifer od zawsze wykazywała wielką niezależność, ucząc się zagranicą, pracując w wielkiej korporacji, która zapewniała świetne zarobki, ale sprawiała, że żyło się od weekendu do weekendu, w końcu rozkręcając własny biznes. Autorka i bohaterka zmęczona pracą, która nie przynosi wielkich zysków, jest wymagająca, ale daje jej spełnienie, wyjeżdża do Iranu, by zaznajomić się z tamtejszą kuchnią. Po przyjeździe poznaje mężczyznę, u którego matki ma pobierać nauki gotowania. Początkowo Vahid nie przypada jej do gustu, więcej nawet, czuje do niego niechęć. Młody mężczyzna jest chłodny, niemal nieprzyjemny, milczący i stwarza niemiły dystans. Bohaterka nie przejmuje się tym zbytnio. W jego domu po pewnym czasie zaczyna czuć się swobodniej. Staje się częścią tego małego świata. Co zaskakujące inne oblicze pokazuje również Vahid. Pozwala się poznać, nieco rozluźnia, między cudzoziemką a Irańczykiem zaczyna rodzić się uczucie, tym groźniejsze, że znajdują się w kraju, gdzie działają sądy i...

BooksMyLove | 2016-09-06
Przeczytana: 2016 rok

Powieść opisuje życie Jennifer: jej dzieciństwo, dojrzewanie, a przede wszystkim jej dorosłe życie. Po wielu życiowych perturbacjach, szukania swojego miejsca w świecie, bohaterka dochodzi do wniosku, że największą przyjemność sprawia jej gotowanie i podróżowanie. Ale nie zwykłym zwiedzaniu zabytków, muzeów, tylko podróżowanie po smakach, które można znaleźć na różnych zakątkach świata. Poznawanie nowych ludzi, którzy pokazują i wprowadzają ją w świat lokalnych przepisów, łączenia smaków, przypraw i tradycji. Przepisy, zapachy, pasja to jest to co urzeka ją najbardziej.

Z tego właśnie powodu Jennifer wyrusza do Iranu. A tam oprócz nowych smaków, przepisów, dostaje od losu coś jeszcze, poznaje Irańczyka Vahida.

Autorka barwnie opisuje dania, które ma okazję zjeść, albo które sama przygotowuje. Ukazuje ich kolory, smaki i kompozycje. Nazwy i przekaz dań onieśmielają ale powodują, że ma się ochotę ich natychmiast spróbować.

Mimo cudownych opisów, ciekawej koncepcji, niecodziennego...