Noc perseidów

Wydawnictwo: Replika
Edyta Świętek, perseidy, uczucia
literatura piękna

Marzenia się spełniają, jeśli są wypowiadane w Noc Perseidów Emilia i Tomek wychowywali się razem. Tomek studiował prawo, Emilia pracuje w sklepie spożywczym. Mimo że znacznie się od siebie różnią (wykształceniem, statusem majątkowym, zapatrywaniem na życie) i Tomek ma wątpliwości (jego zdaniem Emilia ma za mało klasy i szyku, powinna także ukończyć studia zaoczne i zmienić pracę), młodzi...

Marzenia się spełniają, jeśli są wypowiadane w Noc Perseidów

Emilia i Tomek wychowywali się razem. Tomek studiował prawo, Emilia pracuje w sklepie spożywczym. Mimo że znacznie się od siebie różnią (wykształceniem, statusem majątkowym, zapatrywaniem na życie) i Tomek ma wątpliwości (jego zdaniem Emilia ma za mało klasy i szyku, powinna także ukończyć studia zaoczne i zmienić pracę), młodzi ludzie postanawiają się pobrać. Ich decyzja nie wzbudza entuzjazmu matki Tomasza..

W dniu gdy Tomek oświadcza się Emilce, poznaje licealną koleżankę narzeczonej, Adriannę. Atrakcyjna kobieta wpada Tomkowi w oko. Chłopak zaczyna porównywać ją z Emilią. Próbuje upodobnić narzeczoną do Ady, z którą przypadkowo kilkakrotnie spotyka się w Krakowie. Jedno z tych spotkań kończy się w hotelowym pokoju. Kilka tygodni później okazuje się, że Ada jest w ciąży. Tomek postanawia się oświadczyć. Przeżywa szok na wieść o tym, kim są rodzice Ady…

źródło opisu: http://replika.eu/

źródło okładki: http://replika.eu/

Angelika | 2019-07-25

Jest to moje pierwsze "spotkanie" z książkami tej autorki. Przyznam szczerze, że nie jestem przekonana do literatury obyczajowej, jednak czasami trzeba oderwać się od kryminałów i sięgnąć po coś lekkiego. Książka ta przyciągnęła moją uwagę swoją okładką i opisem. Po przeczytaniu pierwszych stron wciągnęłam się na tyle, że skończyłam czytać ją tej samej nocy. Fabuła skupia się na wyborach życiowych i ich konsekwencjach. W tym przypadku jeden niewłaściwy wybór komplikuje i niszczy życie, a innym pomaga to życie naprawić i uczynić lepszym. Z książki można wyciągnąć przede wszystkim jeden wniosek: nie zawsze to, co na pozór pięknie wygląda jest takie samo w środku. Książkę oceniam wysoko, ponieważ lubię czasami do niej wracać i można wyciągnąć z niej pozytywne emocje, szczególnie w sytuacji, gdy mamy gorszy czas czy humor. Pani Edyta pokazała, że mimo tego, że coś się nie układa zawsze jest nadzieja na lepsze jutro.

FioletowaRóża | 2019-05-30

Uwielbiam książki Pani Edyty, ale ta dosłownie mną wstrząsnęła! Myślę, że autorka doskonale pokazała nam, że nie należy rezygnować z kogoś, kto może nie ma pokaźnego majątku, ale dobre serce. Główny bohater zauroczył się kobietą o wyższym statusie społecznym i porzucił biedną, ale dobrą dziewczynę. Jak zostanie ukarany? Jaka "karma" go spotka? Oj, powiedziałabym, że baaaardzo słodka. Kocham takie zakończenia, które wbijają w fotel, a przy czytaniu tej książki tak właśnie się stało. Brawo, Pani Edyto. Oby więcej takiej literatury!

Skradła moje serce książka bardzo ciekawa,piękna z przesłaniem prawdziwym taka prawdziwa,Emilia i Tomek studiowali prawo,Emilia pracowała w sklepie spożywczym powinna skończyć studia zaoczne i zacząć pracować.
Główni bohaterowie wyrazisci,ciekawi,fajni byli.
Lecz trochę irytowała mnie Emilia denerwująca była.
Dla mnie to interesująca,wciągająca lektura.

czytamcałyczas | 2019-05-03

Zamienić mądrą,wrażliwą kobietę.Na tępą durną,babę.To tylko może głupek Tomek.
No tak,Emilką mu się odpowiadała to .Sobie Adriannę wziął.I się zaczął problem.Cóż radzić,może pomyśleć .Że kobieta,która sobie nie maluję.Paznokci ,może być lepsza niż ta z tapetą na buzi.
Ja tam,zawsze wiedziałem.Że Tomek popełnia błąd.
Świetna,mądra i wzruszająca powieść.

Gola | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

Ładna i mądra książka. Sprawia, że zastanowimy się nad tym czy doceniamy to co mamy, dbamy o to z należytą uwagą i poświęcamy czas. Podczas czytania nasunęło mi się skojarzenie, że trochę przypomina mi powieści Nicholasa Sparksa. Bohaterowie ciekawi, tacy którzy wywołują emocje, a nie obojętność. Polecam.

Evia | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019

"Noc perseidów"Edyta Świętek. Wciągnęła od pierwszej do ostatniej strony.Zakończenie troszkę refleksyjne. Podsumowując gdyby zakończenie było inne to książka byłaby przewidywalna,a że jest inaczej i dzięki temu trzyma się u mnie z wysoką oceną mocno.

Gosiuwka | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Bardzo trudno było mi przebrnąć przez początek książki. Nic nowego, ot para już nieco zmęczona sobą nawzajem, nie jest w stanie przetrwać próby „tej trzeciej”. Autorka nie może się zdecydować czy główna bohaterka jest zgnuśniałą wiejską dziewczyną czy istnym aniołem. Najpierw dla swojej, niby to życiowej, miłości nie chce nawet wyściubić nosa z domu, a później jest skłonna na wielką podróż przez całą Europę w kabinie ciężarówki. Główną bohaterkę ciężko mi było polubić, ale wywoływała emocje, a to już dobrze. Ocena ogólna nie jest zła tylko dlatego, bo końcówka książki była dość nieprzewidywalna.

iwcia169 | 2018-12-10

Bardzo życiowa książka. Jednym słowem o tym co powinniśmy szanować i z czego się cieszyć na co dzień. Na początku coś co było dla nas ciosem z biegiem czasu wydaję się wybawieniem i odwrotnie. Dla głównej bohaterki cios okazał się zbawienny bo w końcu odnalazła prawdziwą miłość. Główny bohater cóż pomylił zauroczeni i satysfakcjonujący sex z miłością.

Teresa | 2018-11-03

Niby taka prosta zwyczajna życiowa historia jakich wiele, staje się dramatem kilku bohaterów a ich codzienność wcale nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać są tajemnice i urazy skrywane które mają wpływ na bliskich.Jest to opowieść która wzrusza ,zadziwia ale także otwiera oczy na to czego nie dostrzegamy.Zakończenie wyzwala mnóstwo refleksji.Polecam.

Wawianka88 | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

Książka dobra. Wzbudza różne emocje, ma przesłanie i mimo że czasem jest bardzo przewidywalna, potrafi zaciekawić. Najsłabsza, jak już ktoś wspominał, jest jej "strona językowa", powtarzające się wielokrotnie słowo "utyskiwała" i barak jakichkolwiek dla niego synonimów, po prostu bardzo mnie irytowało. Niestety, czasem język, jakim pisana jest książka, potrafi pozostawić mały niesmak...