Harem Sulejmana

Wydawnictwo: Między Słowami
Harem
Harem, Sulejman, historia, romans
Ag2S

Powieść o bohaterach serialu WSPANIAŁE STULECIE! Gdy człowiek jest samotny w raju, z łatwością może zamienić go w piekło. Powiedziano jej, że pierwszym prawem haremu jest cisza. Ale Hürrem nie zamierzała stracić swojej szansy. Ognistowłosa niewolnica z kresów Rzeczpospolitej obudziła samego diabła, by zdobyć Sulejmana, mężczyznę, który mógł mieć wszystkie kobiety świata. Władca trzech...

Powieść o bohaterach serialu WSPANIAŁE STULECIE!
Gdy człowiek jest samotny w raju, z łatwością może zamienić go w piekło.

Powiedziano jej, że pierwszym prawem haremu jest cisza.
Ale Hürrem nie zamierzała stracić swojej szansy.

Władca trzech kontynentów nazywał ją swoim Księżycem, wybranką, doradcą.
Ale ona miała tylko jedną namiętność: zemstę. Wrogów pokonywała ich własnymi słabościami. Miłość zamieniała w truciznę. Snuła pajęczynę z podszeptów i intryg, by stać się najpotężniejszą kobietą Imperium.

Zmysłowa, emocjonująca powieść o tajemnicach haremu Sulejmana II Wspaniałego
i złotej epoce Imperium Osmańskiego.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Ciekawie i nawet barwnie ukazana historia życia sułtana Sulejmana, jego haremu oraz Hurrem ognistowłosej niewolnicy, która skradła serce wspaniałego władcy.

Książka napisana jest prostym językiem, który pozwala nam na szybkie "wchłonięcie" tych około 500 stron.

Dzieje życia Sulejmana oraz historia zakazanego uczucia pomiędzy białą, "niewierną" chrześcijanką i Wenecjanką - Julią Gonzagą, (której postać może nam się kojarzyć z serialu z rozmów między Sulejmanem, Ibrahimem i Barbarossą nt. porwania jej do haremu) i czarnym muzułmaninem Abbasem wzajemnie się przeplatają ze sobą i uzupełniają. A ta ostatnia to miejscami bardzo szokująca i smutna historia miłosna.

Na początku nie mogłam się wkręcić w ten tytuł szczególnie w historię Julii i Abbasa. Natomiast książkowa Hurrem jest przestawiona tu jako najgorsza z kobiet, wredna, zła, buntownicza, podstępna, żądna władzy manipulatorka, która nie pozwoli, by wrogowie ją poniżali, przebiegła czarownica bez serca nawet dla swoich dzieci....

Alicja | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

"Życie jest takie proste, jeśli nie wierzysz w nic poza własnym przetrwaniem" (str 433)
Obraz Imperium Osmańskiego za czasów Sulejmana II Wspaniałego, historia jego panowania po części oparta na faktach, po części odbiegająca od nich. Sułtan samotny, potężny władca , zmuszony do zachowania tradycji i porządku ustanowionego przez przodków, opętany miłością do kobiety demonicznej, żądnej władzy, nie wahającej się przed usuwaniem przeszkód na drodze w osiąganiu swoich celów za pomocą szantażu, okrucieństwa,perfidii, kłamstwa i manipulatorstwa.
Poznajemy życie haremu sułtana ze swoją hierarchią i protokołem, rządzącego się swoimi prawami, oczekiwaniami, marzeniami, a także upokorzeniami i zazdrością. Okrutną walkę o sukcesję eliminującą zgodnie z prawem najbliższych męskich potomków, żądzę władzy i dominacji nie bacząc na ofiary. Potęgę władzy kobiecej nad zakochanym w niej mężczyzną, która jest w stanie zniszczyć głęboką przyjaźń, unicestwić własne potomstwo, a także łamać prawo...

Elżbieta | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

Egzotyczny i fascynujący świat orientu. Kultura, która obezwładnia swoja innością. Sułtan i jego tajemniczy harem. Miejsce rozgrywek politycznych, a kobiety tam zamieszkujące często staja się ważniejsze od samego sułtana.

Książka niezwykle zmysłowa o wciągającej fabule przeplatanej elementami historii. Namiętność, miłość, zemsta, intrygi, knowania, zdrady, zawiść i czyhająca na haremowych korytarzach śmierć to codzienność.

Niezwykle ciekawą osobowością jest Hirrem. Jej przemiana ze zwykłej niewolnicy przebywającej w haremie w sułtankę sułtanek jest zadziwiająca. Snując pajęczynę z podszeptów i intryg staje się najpotężniejszą kobietą w imperium i najważniejszą dla Sulejmana. Jest jego sumieniem, pociechą, doradcą, wytchnieniem, przyjacielem, wezyrem, haremem, tysiącem kobiet w jednej, balsamem na jego duszę i ciało. Przepiękna historia miłosna.

Cieszę się,że miałam sposobność odwiedzenia bajecznego pałacu Sulejmana Wspaniałego i poznać egzotyczną, obcą dla nas kulturę.

POLECAM

sola255 | 2016-05-11
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Destur Sułtan Sulejman !!!
Widziałam kilka odcinków serialu Wspaniałe Stulecie , wierną fanką nie byłam, jednak powyższe zawołanie zapamiętałam dobrze :-).
W samym serialu , jak sięgnę pamięcią nikt ,żadna postać nie wzbudziła mojej sympatii ( za wyjątkiem Malkoçoğlu Bali Beya w większości zapewne za sprawą aktora , który go kreował).
Podobała mi się natomiast , zrobiona z wielkim rozmachem scenografia, kostiumy , repliki klejnotów . To zachwycało.
Książka to zupełnie inny klimat .Stonowany , wyciszony obraz ( nie pozbawiony jednak akcji) przypuszczalnych wydarzeń tamtych lat , jak i próba przedstawienia pewnego faktu , nad którym do dziś pewnie głowią się historycy mając różne zdania ( o czym autor wspomina w epilogu).
W powieści prowadzone są równolegle dwa wątki . Losy sułtanki Hurrem i Sułtana Sulejmana oraz koleje życia pewnego Maura ( który za miłość do pięknej Wenecjanki zapłacił okrutną cenę) , jak i samej wybranki jego serca Julii oraz przyjaciela Lodovici.
Serial mimo...

Eli1605 | 2017-10-17
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2017

Chyba jako nieliczna nie oglądałam filmu. Nigdy nie rozumiałam historii, tradycji i obyczajów krajów islamskich. Książkę potraktowałam więc trochę z przymrużeniem oka chociaż zawiera ona wiele elementów: barbarzyństwo, okrucieństwo, nienawiść, pęd do władzy, zawiść, zazdrość, bratobójstwo, zdradę , intrygi i podstępy, które jeżeli występowały rzeczywiście w realu po prostu mnie przerażają. Nie wiem na ile to książka oparta na rzeczywistych wydarzeniach a na ile to fikcja ale dobrze, że autor dostrzegł także miłość, przyjaźń, lojalność, oddanie czy wierność. Koniecznie trzeba książkę przeczytać, aby móc cieszyć z tego co mamy i dziękować, że nie żyliśmy w tamtym miejscu i czasie. Polecam.

Wkp | 2016-04-15

HÜRREM SULEJMANA

Serial „Wspaniałe stulecie’, którego emisja właśnie dobiegła w Polsce końca, stał się nie tylko wielkim hitem, ale także początkiem zainteresowania widzów zarówno tureckim kinem, jak i historią autentycznego Sulejmana II Wspaniałego. Naprzeciw oczekiwaniom fanów wyszli najróżniejsi twórcy, oferujący wiele spojrzeń na samą produkcję, jak i postacie, a niniejsza przybliża nam losy chyba najciekawszej kobiecej bohaterki „Wspaniałego stulecia” – Hürem.

XVI wiek. Trwa złota epoka panowania Imperium Osmańskiego, a na tronie zasiada sułtan Sulejman II, zwany Wspaniałym. Do jego haremu trafia rudowłosa dziewczyna porwana z kresów Rzeczypospolitej, niewolnica, która miała być jak wszystkie inne. Jednak jej silny charakter i upartość sprawiły, że w końcu władca stracił dla niej głowę. Jednak dziewczynie, która przybrała imię Hürem, było tego za mało. Zaczęła knuć, wiązać misterne sieci intryg i spisków i tak, jak na wszystko gotowa była by zdobyć uczucie Sulejmana i...

zolzowata_franca | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

"Harem Sulejmana" to kolejny przykład na to, że książce nie dorówna film. Serial według mnie jest krótko mówiąc "do bani", nie poruszył mną absolutnie. Nie wiem czy dobrą reklamą jest napis na okładce książki "Powieść o bohaterach serialu "Wspaniałe stulecie"", mnie to nie zachęciło. Bardziej fakt, iż nigdy dotąd nie było mi dane przeczytać powieści o tajemnicach haremu.

W powieści przeplatają się dwa wątki, sułtana Sulejmana i sułtanki Hurrem oraz historia nieszczęsnego Abbasa i jego miłości do Julii, pochodzącej z Wenecji.
Złota epoka Imperium Osmańskiego, XVI wiek, na tronie zasiada Sulejman II. Sulejman traci głowę dla rudowłosej niewolnicy, z ruskiej części Królestwa Polskiego, która przybiera imię Hurrem. Od niewolnicy do sułtanki, historia jak z baśni, tyle, że ta baśń pełna jest intryg, nienawiści. Baśń, gdzie śmierć czeka w ukryciu, by nie powiedzieć za każdym rogiem.
Powieść oparta na wydarzeniach historycznych. Egzotyczna historia z pięknymi opisami kultury...

Madi | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

Zakochana w serialu "Wspaniałe stulecie" nie mogłam oprzeć się pokusie przeczytania tej książki.
Przede wszystkim książka jest bardzo skrócona (trudno,żeby w 500 str. zmieścić cały serial),a do tego napisana jest zbyt prostym językiem.
Zabrakło mi tu intryg,spisków ,kłótni,które wprowadzały napięcie i adrenalinę.
Moim zdaniem książce daleko jest do serialu,ale podobało mi się w niej to ,że niektóre wątki zostały zmienione ,co spowodowało ,że ciekawa dalszych losów bohaterów dobrnęłam do końca.

Black-Beauty | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016

"Gdy człowiek jest samotny w raju, z łatwością może zamienić go w piekło"

Do Imperium Osmańskiego i haremu sułtana Sulejmana trafia Hurrem - niewolnica z kresów Rzeczpospolitej. Jest jedną z wielu kobiet, które mogą zwrócić uwagę padyszacha i w przyszłości dać mu dziedzica. Lecz ognistoruda, w głębi duszy marząc o dokonaniu zemsty za odebranie jej wolności, chce stać się jedyną kobietą Sulejmana i tym samym najpotężniejszą sułtanką.
Powieść Colina Falconera opiera się na faktach, lecz niektóre z nich są tak dopasowane, by zgodziły się z zamysłem autora (np. Selim jest tu najstarszym synem Hurrem, a nie Mehmed). Pomimo to książka nie traci na swej wartości. Jest pełna tajemnic, intryg i namiętności. Hurrem nie waha się tu przed niczym, by tylko osiągnąć swój cel. Swymi słowami i uczynkami zręcznie operowała, by pokonać swych wrogów. Doprowadziła do śmierci wielkiego wezyra Ibrahima czy syna sułtana, szehzade Mustafy. Miała wielki wpływ na decyzje i opinie Sulejmana, przy niej...

Magdalena T | 2016-04-27
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

„Harem Sulejmana” to ciekawa lektura, która przenosi nas do zupełnie innego świata. Świata władzy, intryg, bezlitosnej śmierci i pragnienia zemsty. To barwny obraz, który pokazuje czytelnikowi życie kobiety, którą opętała gorycz nienawiści. Wykorzystuje ją w celu pokonania rywali i rywalek, aby osiągnąć swój cel – jest on co prawda długodystansowy, jednak realizacja całego planu została misternie zaplanowana i wykonana. Spryt rudowłosej Hurrem i jej zimne serce szokują i intrygują. Losy niewolnicy z haremu, która opętała swoim urokiem najpotężniejszego człowieka w państwie potrafią naprawdę wciągnąć. To pozorne życie w raju, które rajem nie jest…to brak wolności i złota klatka, w której trzeba jakoś przeżyć. Całość została napisana w sposób lekki i przyjemny dla czytelnika. Akcja przeskakuje z jednego miejsca w drugie, od jednej postaci do następnej, a i czasowo pędzimy naprzód. Nie ma nudy, jest za to ciekawa powieść historyczna z wyraźnym kobiecym pazurem na pierwszym planie....