Panna młoda

Cykl: Róża pustyni (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Libia pod rewolucyjnymi rządami Kaddafiego – w coraz bardziej podzielonym ideologicznie społeczeństwie muszą odnaleźć się polskie rodziny, które los rzucił do nieznanego, rządzącego się swoimi prawami kraju. W jaki sposób islamski świat ukształtuje charakter młodych braci bliźniaków, zawsze nierówno traktowanych przez pochłoniętą pracą zawodową matkę? Jak z nowym życiem poradzi sobie...

W jaki sposób islamski świat ukształtuje charakter młodych braci bliźniaków, zawsze nierówno traktowanych przez pochłoniętą pracą zawodową matkę? Jak z nowym życiem poradzi sobie nastoletnia dziewczyna, która cierpi z powodu rozbicia rodziny? Czy radykalna społeczność zaakceptuje związek Araba i Amerykanki?

Barwna, pełna licznych retrospekcji opowieść, pozwalająca poznać rodzinne dzieje kilku pokoleń. Towarzysząc bohaterom w fascynujących podróżach, staniemy pod Ścianą Płaczu, przemierzymy Saharę, a także będziemy mogli podziwiać imponujące wieżowce Nowego Jorku. Wszystko to przyprawione aromatyczną kolendrą, zabarwione wspaniałą egzotyczną roślinnością, z miarowym nawoływaniem muezzina w tle.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Gosia | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 26 maja 2016

Zakazana miłość, zazdrość to wszystko dzieje się w kilku krajach w arabskich klimatach. Bardzo lubię książki z tematami arabskimi, gdzie można poznać ich obyczaje, dlatego zainteresowała mnie ta książka. Już czekam na "Żonę".

Monika | 2017-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Znowu mnie to spotkało!
Po pierwsze upychanie do jednej książki wszystkiego, co nie przyjdzie Autorce do głowy. Powtarzam się, ale więcej nie znaczy lepiej.
Po drugie próba "podniesienia rangi" książki przez powoływanie się na rodzinne koligacje. Baczyński, Anders, rodzina królewska.... Biorąc pod uwagę dość pospolity język, jakim książka jest napisana, odwoływanie się do tak znamienitych przodków uważam za nadużycie.

Isadora | 2015-02-16
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2015

"Panna młoda" to pierwszy tom trylogii "Róża pustyni" autorstwa Nike Faridy, Polki, która wychowywała się w Libii. I to właśnie w scenerii Bliskiego Wschodu, na styku dwóch kultur: arabskiej i judeochrześcijańskiej, rozgrywa się akcja jej powieści. Jej osią są losy członków kilku wielopokoleniowych rodzin pochodzących z różnych stron świata, wyznających inne religie i wartości, mających odmienne przekonania i życiowe priorytety, a jednak w jakiś przedziwny, fatalistyczny sposób ze sobą powiązanych i od siebie zależnych.

Poznajemy historię Karen, młodej dziewczyny mieszkającej wraz z rodzicami w amerykańskiej bazie naftowej w Libii, uwikłanej w skomplikowany trójkąt uczuciowy z dwoma bliźniakami, Jackiem i Andrzejem. Próbuje jakoś uporać się z rozpadającym się małżeństwem rodziców, alkoholizmem matki oraz faktem, że jej rodzicielka romansuje ze sporo od niej młodszym, przystojnym, ale niebezpiecznym Arabem, Faragiem. Bliźniacy, podobnie jak Karen wychowywali się w Libii, gdzie ich...

Magdalena Paź | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Gdy zobaczyłam zapowiedź tej książki już wiedziałam, że jest ona dla mnie. Nie mogłam się jej doczekać i nie pomyliłam się. „Panna Młoda” jest rewelacyjna. I już teraz nie wiem jak wytrwam w czekaniu na kolejne części tej trylogii. Z twórczością Nike Farida spotkałam się po raz pierwszy. Pisze świetnie, mimo trudnych tematów nie męczy czytelnika. Książkę czyta się lekko i szybko. I chce się jeszcze i jeszcze.
„Panna młoda” to historia Polaków, którzy wyemigrowali do Libii. Poznajemy dwie rodziny: Karen i jej rodziców, którym nie układa się dobrze w swoim małżeństwie i szukają różnych przygód oraz bliźniaków: Jacka i Andrzeja z rodzicami, których związek też pozostawia wiele do życzenia. Obie rodziny muszą radzić sobie w obcym kraju bez przyjaciół, rodziny, z dala od ukochanych miejsc. Jak sobie radzą? Czy udaje im się dźwigać ten ciężar? Więcej nie zdradzę musicie przeczytać sami.
Autorka książką tą próbuje niejako wprowadzić nas w świat Libijczyków, ich religii, zachowań, życia...

Adriana | 2014-09-26

www.ujrzecslowa.pl

Gdy oglądamy telewizję lub czytamy prasę możemy dowiedzieć się jednego: Bliski wschód jest owiany tajemnicą własnych zasad i poglądów, które dla nas Europejczyków są dość niezrozumiałe, a czasem nawet i absurdalne. Pomimo wielu kontrowersji, kraje te cieszą się dużym zainteresowaniem, mogłabym się pokusić o zawężenie tego kręgu wyłącznie do kobiet. Gnają one myślami, do wysublimowanej kuchni i pięknych widoków, których nie odnajdziemy na innych kontynentach. Lecz czy ta fascynacja, może okazać się podróżą w okropne i pełne cierpienia miejsce? Nike Farida przedstawia nam pierwszą część trylogii, stara się czytelnikom ukazać historię zgoła odmienną od naszych wyobrażeń.

Kaddafi i Libia, to mieszanka wybuchowa, z którą muszą zmierzyć się polskie rodziny, które wyjechały w te rejony za chlebem, jak również za miłością. Zagłębiając się w tą lekturę, poznamy losy kilku pokoleń, które manewrowały między wieloma państwami takimi jak: wspomniana Libia, Polska, Włochy,...

Gąska | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Większość moich znajomych wie, jaką sympatią darzę orient, w szczególności kulturę, sztukę oraz kuchnię. „Panna Młoda” jest pierwszą książką o takiej tematyce, jaką miałam okazję przeczytać. Sięgnęłam po nią, ponieważ zaintrygował mnie fakt, że autorka jest Polką, która wychowała się w Libii. Dzięki temu książka idealnie oddaje tamten klimat, a fabuła nie wydaje się wymyślona czy wyssana z palca. Wręcz przeciwnie to pełna barw, smaków i niesamowitych rodzinnych historii opowieść.

Justyna Antoniewicz | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Libijska Trylogia Róży Pustyni 1 tom zaciekawił mnie i poruszył piękną okładką z libijską dziewczyną...wywołało u mnie mocne wrażenia, emocje.
Historia opowiada o Amerykańskiej dziewczynie Karen, która wyjechała ze swojego kraju w poszukiwaniu lepszego życia, przyjeżdża do Libii do nieznanego kraju i zamieszkuje w Libii.
Poznaje mieszkańców Libijczyków, ich tradycje..kulturę Libijską.
Panuje tam i sprawuje rządy Kaddafii w Libii.
Z stamtąd wywodzi się religia Islam.
Inny świat Islamski ukształtował charakter dwojga bliźniaków braci są zawsze nierówno traktowani przez zapracowaną, ciężko i pochłoniętą pracą zawodową matką.
Karen nie umie sobie poradzić ze swoim nowym życiem, cierpi bardzo na każdym roku i na oczach Libijczyków jest upokarzana, szykanowana i nie tolerowana.
Dają jej to ludzie odczuć na własnej skórze, napiętnowana..źle traktowana jest.
Wstrząśnięta, pogrążona w smutku, cierpieniu dziewczyna czuje się winna rozbicia rodziny.
Złowrogo nastawieni i negatywnie...

majeczka241 | 2014-12-05
Przeczytana: 07 listopada 2014

Panna Młoda- Nike Farida
Nike Farida – Polka, która wychowywała się w Libii. Uczyła się w arabskiej szkole dla dziewcząt, z której została relegowana za to, że nie salutowała Kaddafiemu. Młodość spędziła wśród gościnnych Arabów, w libijskich domach, gdzie nauczyła się gotować arabskie specjalności, tańca brzucha i malować ręce henną. Samodzielnie przejechała garbusem tysiąc kilometrów po Saharze.
Na jej oczach Libia, kraj ropą i miodem płynący, zmieniła się w ziemię spływającą krwią.
Przez wiele lat pracowała w branży PR i filmowej w amerykańskich korporacjach. Jest historykiem sztuki, a jej ukochani malarze to Vermeer i Caravaggio.
Farida – „jedyna, niepowtarzalna” – nazwała ją arabska przyjaciółka Salha, która zginęła podczas Libijskiej Wiosny w 2011 roku.
Panna Młoda
Kadafii siedem miesięcy temu przejął władzę w Libii. ,,Libia to kraj niemal sześć razy większy od Polski, mieszka tam tyle samo ludzi co w Warszawie. Określa ich Islam i święta księga Koran, którą ponoć podyktował...

Gosia | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

"Panna Młoda" to powieść wielowątkowa, wielosmakowa, wielokulturowa. To tygiel pełen słów, w którym jesteśmy przerzucani z Polski do Libii, z Libii do Ameryki, z Ameryki do Egiptu, z Egiptu do Rzymu, z Rzymu do Jerozolimy i z Jerozolimy do Polski.

Poznajemy losy Polaków, splecione na emigracji z życiem ludzi ukształtowanych przez inne wyznania, tradycje, sztukę czy... nawet kuchnię. Sploty nie zawsze szczęśliwe, ale i nie tylko beznadziejne. Czasami układają się w piękne warkocze i wzory, a czasami ich luźne końce nie znajdują swojego miejsca w kompozycji, plącząc się w kłębek, który trudno bezboleśnie rozsupłać.

Nie będę tutaj streszczać fabuły, bo sama nie lubię spojlerów.

Do języka, jakim książka jest napisana - zapewne oddającego specyfikę czasu, w którym ma miejsce akcja, oraz jej bohaterów - musiałam się przyzwyczaić, ale po kilku stronach wsiąkłam, poddałam się rytmowi opowieści. I trafiłam do innego, ciekawego świata.

W książce tej przenikamy przez kraje i kultury,...

książek: 2060
AnnaSikorska | 2015-03-18

„Panna Młoda” to książka, w której wesele jest pretekstem do opowiedzenia skomplikowanej historii grupki ludzi pochodzących z różnych części świata, żyjących w odmiennych kulturach. Wszystkich łączy miłość młodych, która na pewno zostanie wystawiona na wiele prób. Nike Farida ukazuje nam świat barwny, intensywnie pachnący i magicznie tajemniczy. Kobiety wiodą tu spokojne życie toczące się wokół zdobywania kolejnych szkatułek z biżuterią, które dostają za urodzenie dzieci, zakupów, gotowania, uczestniczenia w przedstawieniach, czytaniu. Tu czas zatrzymuje się, a ludzie czują się jak na wakacjach. Czasami ten spokój przerywają sceny topienia kobiet za spotkania z nieodpowiednim kandydatem na męża. Publiczne trzymanie się za ręce, wypowiadanie własnych opinii, picie alkoholu czy niestosowny strój mogą sprowokować biednych mężczyzn, którzy albo będą musieli uwieźć niewierną albo zgwałcić, a w najgorszym przypadku ukamienować. Świat bogatych kobiet jest przepełniony luksusem, o którym...