Żabek i Ropuch. Przyjaźń

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Frog and Toad are Friends
Wojciech Mann
Róża_Bzowa

Pierwsze w Polsce wydanie kultowego tekstu klasyka amerykańskiej literatury dziecięcej w znakomitym tłumaczeniu Wojciecha Manna! Pewnego dnia Ropuch poczuł się jakoś tak nie bardzo. Zgubił swój duży, okrągły, biały guzik od kurtki. Kto pomógł mu go szukać? Jego najlepszy przyjaciel, Żabek. Innego dnia Żabek poczuł się jakoś tak nie bardzo. Zachorował, wyglądał zielono. Kto zaparzył mu herbaty...

Pewnego dnia Ropuch poczuł się jakoś tak nie bardzo. Zgubił swój duży, okrągły, biały guzik od kurtki. Kto pomógł mu go szukać? Jego najlepszy przyjaciel, Żabek. Innego dnia Żabek poczuł się jakoś tak nie bardzo. Zachorował, wyglądał zielono. Kto zaparzył mu herbaty i opowiedział historię? Jego najlepszy przyjaciel, Ropuch.

Książka Arnolda Lobela, klasyka amerykańskiej literatury dla dzieci, zawiera pięć opowieści o przygodach dwójki najlepszych przyjaciół, Żabka i Ropucha. Każda z nich ujmuje prostotą. Wszystkie uczą empatii wobec innych. Dzieci będą czytać i oglądać tę książkę z wypiekami – poznając historie jedna po drugiej, albo wszystkie jednym tchem.

Książka znalazła się w finale nagrody Randolpha Caldecotta. Magazyn „School Library Journal” uznał ją za jeden ze stu najlepszych utworów ilustrowanych wszech czasów.

Kolejne tomy z serii przygód Żabka i Ropucha – już wkrótce!

Być może jest to najlepsza książka z całego cyklu o przygodach Ropucha i Żabka (…) Lobel kiedyś powiedział, że „Ropuch i Żabek to dwa oblicza jego samego”. Myślę, że nam wszystkim bliska jest upartość Ropucha i jednocześnie zdrowy rozsądek Żabka. (…)

Co najistotniejsze, we wszystkich historiach pobrzmiewa nuta radosnego optymizmu. Uroki przyjaźni lub wiosny opowiedziane są w świeży, pozbawiony ckliwości sposób.

Niespożyta pomysłowość Lobela budzi mój najgłębszy podziw – chapeau bas!

Julia Donaldson, „The Guardian”

Na podstawie serii o Żabku i Ropuchu powstał musical A Year with Frog and Toad, wystawiony na Broadwayu w 2003 roku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3582/Z...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3582/Z...»

geena | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Żabek i Ropuch to pełne ciepła i zabawnych przygód opowiadania, których bohaterami są zwierzęta, a konkretniej - sympatyczne płazy. Niektóre z ich przygód są zabawne, inne pomysłowe, jednak każda - zawiera morał i naturalnie wszystkie kończą się szczęśliwie. Dopełnieniem książeczki są duże litery oraz piękne, barwne i co najważniejsze - oryginalne ilustracje samego autora, które sprawiają, że te historyjki czyta się wspaniale.

(...) to znakomity pomysł na prezent dla najmłodszych :)

__________________________
Pełna recenzja książki wzbogacona o zdjęcia wnętrza tutaj: http://recenzjeami.blogspot.com/2015/11/zabek-i-ropuch-przyjazn-arnold-lobel.html

Przyjaciel jest jak skarb. Wiemy że możemy na nim polegać i że zawsze, czy to w dzień czy w nocy, możemy zwrócić się do niego o pomoc. On nas nie ocenia, nie szufladkuje, po prostu jest.

Poznajcie dwójkę wspaniałych przyjaciół – Żabka i Ropucha. Jesteście ciekawi co robią i jak upływa im czas? Zajrzyjcie do książeczki Arnolda Lobela i przekonajcie się, że nawet płazy mogą mieć ciekawe i zabawne życie.

Żabek i Ropuch to dwa odmienne charaktery. Ropuch jest leniwy, zrzędliwy i uparty. Żabek natomiast jest odważny, energiczny i wesoły. Oboje jednak świetnie się ze sobą dogadują i z przyjemnością spędzają ze sobą czas. Są dla siebie prawdziwymi, oddanymi i czułymi przyjaciółmi. Zawsze chętnie służą sobie pomocą i zrobią wszystko by uszczęśliwić przyjaciela. Lubią swoje towarzystwo i pomimo różnicy charakterów, świetnie się uzupełniają. Jak przystało na prawdziwych przyjaciół, wszystko robią razem. Spacerują, odpoczywają, bawią się, a nawet szukają zagubionego guzika. Zajęć mają...

marcia | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Żabek i Ropuch są najlepszymi przyjaciółmi.
Wszystko robią razem, począwszy od wspólnego pływania, a skończywszy na szukaniu guzika.
Są oni przykładem, jak powinno się traktować przyjaciela, tzn. szanować go; wysłuchiwać, gdy ten musi się wygadać; wspierać w trudnych chwilach; ale też czasami "kopnąć w tyłek" żeby się otrząsnął i przestał zachowywać się jak matoł.
Przyjaciele są naszą rodziną, którą w dodatku sami sobie wybieramy. Zatem nie mamy później prawa narzekać, że coś jest nie tak. Gdy coś się dzieje między przyjaciółmi, oznacza to bowiem, że tak naprawdę to nie byli przyjaciele.

P.s. Książka jest przepięknie wydana. Jest bardzo miła dla oka. Na pewno spodoba się dzieciom. :)

cymelium | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Przyznam się szczerze, że moja córka nie miała ochoty czytać tej książeczki. Zapewne przyczyna tkwi w Jej awersji do ropuch i żab. Ale namówiona przeze mnie, postanowiła dać szansę.
Już po trzech stronach buzia się otworzyła a oczy uśmiechały. Pytała i komentowała z wielkim przejęciem. Miałyśmy przeczytać jedną książeczkę wieczorem. Przeczytałyśmy wszystkie części. A dziś rano poprosiła o powtórkę z tej lektury.
Moim zdaniem te opowieści są dla troszkę starszych dzieci. Na pewno dla dorosłych - można naprawdę się uśmiać.
Pięknie wydana. Cudne ilustracje. Krótko mówiąc - perełka.
Polecam - wszystkie części Żabka i Ropucha

zijuantanejo | 2017-12-27
Na półkach: Przeczytane, Półka Jurka
Przeczytana: 2017 rok

Idealne dla lektora 60 lub 70+.
Duże litery, duża interlinia, krótkie akapity, ładne ilustracje plus odrobinę absurdalny humor. A sama treść pozwala trochę pobawić się w teatr, pobawić się głosem. U nas na razie jeden tomik, ale chyba będą następne.

Radosław Gabinek | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Seria autorstwa Arnolda Lobela to prawdziwe cudo ! Książki te są najlepszym dowodem na to, że czasem krótka forma jest w stanie przypomnieć dorosłemu, a dziecko nauczyć jakimi wartościami powinien kierować się w życiu. Znajdziemy tu krótkie historyjki o parze przyjaciół, którzy pokazują nam wagę takich pojęć jak : przyjaźń, poświęcenie, ciekawość świata i otwarcie się na niego, opiekuńczość, współpraca i wiele wiele innych. Lobel uczy nas tych rzeczy za pomocą zgrabnych morałów, które umieszcza w swoich historyjkach w sposób nienachalny, a jednocześnie nie da się ich przegapić. Taka forma przekazu - charakterystyczna właśnie dla bajek- jest o tyle potrzebna gdyż pozwala na kształtowanie się młodego umysłu ( bądź odświeżenie starszego :D ) przy zachowaniu jego autonomii, prawa do wyboru i wykazywania twórczej inicjatywy.

O sile tej serii stanowią też niewątpliwie ilustracje autorstwa samego Lobela, które dodają zawartym tu historiom uroku i są dodatkową pożywką dla dziecięcej - i...

Bisurkania | 2015-12-11
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Książeczka wydana pod patronatem Trójki więc co było robić... Musiałam kupić. Ta pozycja była prezentem. Oczywiście przeczytałam ją wcześniej. Bardzo fajna historia o przyjaźni, ślicznie wydana z ładnymi ilustracjami. Dla dzieci, które uczą się czytać dobra czcionka do składania literek.

Tomocerus | 2015-12-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Książeczka dla dzieci, oryginalnie i interesująco zilustrowana. Tekst napisany dużą czcionką, historie ciekawe i z nutką humoru. Bardzo pozytywnie przetłumaczona po kilkudziesięciu latach od wydania oryginału przez Wojciecha Manna. Kupiłem ten zbiorek opowieści o Ropuchu i Żabku swojej dwuletniej córce na Mikołaja, codziennie ją z chęcią oglądamy i czytamy, pomimo tego że była w kategorii wiekowej od 6+ (Zważywszy że, te które przeglądałem w niższych kategoriach wiekowych mnie jakoś nie zachwyciły). To pierwszy tomik, więc zapowiada się fantastyczna seria.

Synkowe_czytanie | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 15 maja 2016

Świetna seria dla dzieci. Ciepła, spokojna opowieść o przyjaźni, o tym, co ważne i o tym, jak wiele przyjecielowi możemy wybaczyć.

Książki pięknie wydane i dobrze przetłumaczone, a duże litery na pewno ułatwią lekturę początkującym czytelnikom.

Pełną recenzję można znaleźć tutaj:

Zoh | 2015-12-06

Książka bardzo ładnie wydana z ślicznymi ilustracjami, tekst o dużych literach, bardzo przyjemny czasami wręcz zabawny. Mojej siostrzenicy przygody Żabka i Ropucha przypadły do gustu.