Madeline w Paryżu

2015-05-04
Małgorzata Pietrzyk
Małgorzata Pietrzyk

Okładka książki Katarzynka Patrick Modiano, Jean-Jacques Sempé
Katarzynka Patrick Modiano, Je...
Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Pszczoły Wojciech Grajkowski...

Książka o zapachu magdalenki

Książka, którą po prostu trzeba pokazać dzieciom. Jest wielowymiarowa, dlatego po jej przeczytaniu możemy porozmawiać zarówno o byciu grzecznym/niegrzecznym, o przyjaźni, o roli domów opieki dla sierot, o historii itd. Komiksowa forma podoba się także chłopcom, dlatego warto poświęcić jeden wieczór na lekturę i rozmowę. Polecam zarówno jako matka 7-latka, jak i pedagog. Wartościowy tytuł.

Mam sentyment do tej bajki dlatego musiałam mieć tę książkę. Ilustracje są naprawdę piękne, a przygodny głównej bohaterki pamiętałam z małego ekranu. Co ciekawe córce książka się spodobała, ale bajka już nie.
Na pewno jest wiele książek na rynku o ciekawszej treści, ale z sentymentu warto zajrzeć.

Szczególnie piękne rysunki.

Szczególnie piękne rysunki.

Miło było powrócić do czasów, kiedy to każdy środowy wieczór spędzało się przed telewizorem, śledząc losy małej Madeline. Dziś przeczytałam tę pozycję mojemu sześcioletniemu synkowi i co ciekawe, naprawdę mu się spodobała. Minusem jak dla mnie, jest wręcz absurdalna ilość tekstu, są strony, gdzie znajduje się dosłownie jeden wyraz, poza tym odniosłam wrażenie, że często za bardzo silono się na rym, jednakże ogólna ocena na plus, głównie za sprawą ilustracji i zabawnych przygód.

Madeline w Paryżu autor Ludwig Bemelmans pamiętacie tą niezapomnianą dobranockę? W Paryżu w pewnym starym domu,który był porośnięty dzikim winem, ustawiało się co rano w dwa rzędy dwanaście małych dziewczynek ❤️
https://www.instagram.com/zaczytana.mama_books/?hl=pl ig

https://www.instagram.com/zaczytana.mama_books/?hl=pl ig

Ta książka jest o 12 dziewczynkach, które zawsze o wpół do dziesiątej wychodziły na dwór w dwóch równych rzędach. Najmniejsza z dziewczynek miała na imię Madeline. A jej najlepszym kolegą był syn ambasadora Hiszpanii Pepito (niezły gagatek).

Pamiętam, że gdy byłam małą dziewczynką, a w telewizji publicznej było coś takiego jak Dobranocka jedną z moich ulubionych była ta, zaczynająca się od słów: „W Paryżu, w pewnym starym domu, który był porośnięty dzikim winem, ustawiało się co rano w dwa rzędy dwanaście małych dziewczynek”. Poznajecie? To „Madeline w Paryżu”! Nic więc dziwnego, że gdy zobaczyłam książkę o tym tytule w księgarni musiałam ją mieć! Całe szczęście, że Małej Czytelniczce też się podoba ;)

Madeline jest najmłodszą z dziewczynek, jest rezolutna i nie raz przyprawia swoją opiekunkę, pannę Clavel o szybsze bicie serca. Razem ze swoim przyjacielem, Pepito, pakuje się w tarapaty zdecydowanie częściej niż inni.
Jak to zwykle bywa z takimi dziewczynkami, nie sposób nie pokochać małej bohaterki.

Książka, wydana przez Znak Emotikon to pierwsze w Polsce pełne wydanie Medeline.
Pozycja liczy sobie 320 stron, jest bogato zdobiona ilustracjami, które pobudzają wyobraźnię dzieci i mojej córeczce bardzo się podobają. Poza scenami z życia dziewczynek, ilustracje przedstawiają także zabytki i najbardziej znane miejsca Paryża, jak choćby Katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffla czy Ogrody Luksemburskie.

Czy jest ktoś kto nie zna uroczej Madeline? Odważnej dziewczynki z dużą wyobraźnią i lubiącą przygody... Lubiłam tę wieczorynkę, a teraz polubiły ją też i moje dzieci... 👦❤👧

W księgarniach znajdziemy pokaźne zasoby literatury dziecięcej. Niestety nie każda książka, opatrzona błyskotliwym tytułem i kolorową ilustracją, okazuje się właściwym wyborem. Pamiętam, z jaką radością zaczęłam czytać Oli jedną z książek - i nagle, odwracając kolejną stronę, naszym oczom ukazała się ucięta głowa konia. O tak - głowa ociekała krwią, a koń miał zamglony wzrok. Szok - zarówno dla dziecka jak i dla mnie. Nie rozumiem brutalności zawartej w dziecięcych książkach. Może wulgarność i agresja ma niezły popyt u dorosłych, ale można by było zaoszczędzić to naszym pociechom. Jeszcze zdążą naoglądać się krwawych wiadomości i filmików, które masowo ukazują się w Internecie - o filmach już nie wspominając...
Zastanawiam się, czy ktoś z Was pamięta Madeline? Jeżeli nie oglądaliście przygód tej upartej dziewczynki, to możliwe, że umknęła Wam jedna z przyjemniejszych wieczorynek, z jakimi miałam styczność. Dzisiaj zachęcam do sentymentalnego powrotu do dziecięcych lat - i podzielenia się tym kawałkiem historii z dziećmi. "Madeline w Paryżu" to naprawdę grubaśna książka, bo ma aż 320 stron. Ilustracje są wyjątkowe - urzekające i podkreślające charakter książki. Treść spisana wierszem. Co jednak jest w niej tak wyjątkowego, że córeczka zabierają ją w dalsze podróże, a synek z namaszczeniem przegląda obrazki? Może to stabilność, przyjaźń, bezpieczeństwo i harmonia, która zakańcza każde z opowiadań? A może to ciekawska natura Madeline, która sprawia, że nigdy nie jesteśmy pewni, jakie myśli spowijają tą śliczną główkę? Chyba każdy z Was powinien osobiście przekonać się, czy klimat książki też Wam się udzieli.

Ależ mi się podobało! Idealna książka dla dzieci. Ładne rysunki i wierszowana treść. Na pewno niejedno dziecko recytuje, albo będzie recytowało przygody Madeline. Polecam i dla dziewczynek i dla chłopców :)

• Dla dzieci
  • 2016