Jak tata pokazał mi wszechświat

Okładka książki Jak tata pokazał mi wszechświat Eva Eriksson, Ulf Stark
Okładka książki Jak tata pokazał mi wszechświat
Eva ErikssonUlf Stark Wydawnictwo: Zakamarki literatura dziecięca
28 str. 28 min.
literatura dziecięca
När pappa visade mej världsalltet
Zakamarki
2008-05-15
2008-05-15
28 min.
Katarzyna Skalska
opowiadanie dziecięce szwedzkie literatura szwedzka

Okładka książki Uciekinierzy Kitty Crowther, Ulf Stark
Uciekinierzy Kitty Crowther, Ulf...
Okładka książki Tej nocy Miś chce być duży Charlotte Ramel, Ulf Stark
Tej nocy Miś c... Charlotte Ramel, Ul...

Okładka książki Proszę mnie przytulić Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Proszę mnie pr... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Księżniczki i smoki Christina Björk, Eva Eriksson
Księżniczki i ... Christina Björk, Ev...
Okładka książki Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Agnieszka Żelewska
Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Ag...
Okładka książki Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Raz, dwa, trzy... Kristina Digman, Ås...
Okładka książki Gruffalo Julia Donaldson, Axel Scheffler
Gruffalo Julia Donaldson, Ax...

Przyjemna historia o pięknie wszechświata i spędzaniu czasu syna i ojca. Dobry punkt wyjścia do rozmowy o pięknie wszechświata, a i miejsce na poczucie humoru tu również jest.

Jestem roczarowana. Ilustracje piękne, ale spodziewałam się czegoś "magicznego" po tej książce, szczególnie po zachwytach w opiniach. Mamy inne, lepsze książki o miłości ojcowskiej, które i do nas i do syna bardziej trafiły.

Prosta historia o tym, jak tata postanawia pokazać synowi "wszechświat" w postaci znanej od dawna łąki. Tzn. tacie chodzi o rzeczywisty kosmos nad łąką, ale zanim do tego dochodzą, chłopak w bardzo wzruszający sposób dziwuje się nad ślimakiem z wszechświata i trawą... A potem dzieje się coś co całkiem wytrąca tatę z wszechświatowych rozmyślań, za to bardzo bawi synka...
A całkiem najważniejsza w tej książce jest oczywiście sama wyprawa Tylko -z-Tatą, w jakiejś Ważnej Sprawie. Idą sobie tylko we dwóch, mają swoje sprawy, tata poświęca czas synowi. Ideał.
stasiekpoleca.blogspot.com

A...

Co się stanie gdy patos zderzy się z pragmatyzmem? Który Wielki Pies ma większy wpływ na nasze życie i czy dorastając do wielkich i podniosłych rzeczy nie gubimy czasem rzeczy małych, również istotnych? Prezent od autora dla kilkulatków - heheszki z dorosłego, podszyte satysfakcją, że czasem dziecko wie o życiu więcej niż dorosły;) Ostrzegam, to nie jest lukrowana baśń ani książka naukowa.

Jak bardzo różni się świat dziecka od świata dorosłego? 🤔 W zasadzie każdy z nas zna odpowiedź na to pytanie. Szkoła - praca, zabawa - obowiązki. Te diametralne różnice pokazują, że na próżno szukać podobieństw. Czy faktycznie tak jest? 🧐

Tata zabiera syna na spacer. Wyjątkowy spacer. 🧡 Chce pokazać mu wszechświat. 🌌 Maluch jest zachwycony. 🧒

Wszystko zaczyna się niepozornie. Ciepłe ubrania na drogę, wizyta w lokalnym sklepie (po gumę do żucia). Nie dzieje się nic wyjątkowego. 🙄 W końcu docierają na łąkę. Jedno spojrzenie w górę i jest. 🙂 Wszechświat. 😮

Dla ojca fascynujące są konstelacje gwiazd, dla syna - to nic interesującego. Woli obserwować życie na łące. 🌿 Ślimaka, źdźbło trawy, rosnący oset. Dwa diametralnie różne podejścia. Co je łączy? Miłość. 🧡

Książka "Jak tata pokazał mi wszechświat" to opowieść o relacji między ojcem a synem. Mimo tak różnych perspektyw i spojrzenia na świat - tych dwóch łączy na pewno jedno - więzi krwi. 🙂 Ta historia przypomina, jak ważne jest spędzanie czasu z własnym dzieckiem i budowania wartościowej relacji. 👶

Ilustracje Evy Eriksson wprowadzają nas w zupełnie inny świat. 🌎 Rysunki przypominają najlepsze animacje kina niezależnego. 👍 Ten świat fascynuje, wciąga i nie jest do podrobienia. 👏 Chcecie go poznać bliżej?

Wszystko zaczyna się...

Prześliczna książeczka poświęcona rodzicielstwu, jakim jest ojcostwo.
Na rynku mamy niedosyt tego typu literatury dla dzieci. Przychodzi mi na myśl książeczka ,,Idziemy na niedźwiedzia'' Helen Gillian Oxenbury, Michaela Rosen ; ,,Tata umie prawie wszystko'' Günthera Jakobsa czy też ,,Tato(wie)! '' Leszka Talko.
Niewiele stanowczo!

Treść poświęcona tacie i małemu synkowi.
Tata wykonuje zawód dentysty i jest ciągle bardzo zapracowany. Wraca późno do domu. Synek więcej czasu spędza z mamą.
Ale tata też chce się spełnić w swojej roli i zapowiada męską wyprawę w celu pokazania małemu kosmosu.
Dzieci są z natury bardzo wrażliwe i bardzo przeżywają każdą najmniejszą nawet wycieczkę, każdy spacer.
A tu trafia się taka gratka! Nie dość ,że synek wyjdzie razem z tatą, tylko oni sami we dwóch, to jeszcze ,wyprawa ma się odbyć wieczorową porą. Nigdy tak nie wychodzili.
Tata chce zaprowadzić małego za miasto , gdzie nie ma światła ulicznego i pokazać mu gwiazdozbiór.
Synek jeszcze nie wie, co to jest wszechświat. Widzi tylko ,że w miarę spaceru robi się coraz ciemniej na dworze. Cały czas dopytuje tatę o szczegóły ,a ten z kolei próbuje mu nakreślić, że w kosmosie znajduje się wszystko.
Mijają po drodze swej wędrówki sklepy, park, rów z wodą do przeskoczenia. Synek ciągle myśli i głośno pyta, czy kolejne obiekty to już są tym wszechświatem.
Docierają do celu na wielką łąkę, gdzie synek zauważa ślimaczka, oset, źdźbło trawy na wietrze itp... w poświacie księżyca. Jest zachwycony tym wszystkim w swoim rozumieniu wszechświatem, ale tata bierze go na barana i wyprowadza z błędu.
Mówi ,że wszechświat to gwiazdy i pokazuje mu po kolei gwiazdozbiory.

Co się wydarzyło podczas demonstracji kosmosu?
Czy chłopiec dobrze zrozumiał intencje taty i podawane przez niego nazewnictwo ciał niebieskich?
Czy wrócili bezpiecznie do domu?
Tego dowiecie się z tej przecudnej książeczki, czytając ją i oglądając wspaniałe ilustracje.

Tatusiowie kochani !Wybierzcie się z dziećmi na jakąś nietypową wyprawę o niezwyczajnej porze. Wcale nie musi być to nocą. Wszystko zależy od waszej inwencji np. nad morzem można wybrać się o czwartej rano na zbieranie bursztynu i muszelek, gdyż wtedy najwięcej morze wyrzuca takich skarbów. Ważne żeby poświęcać czas dziecku i być przy nim. One odpłacą to wielokrotnie swoją miłością do was.

Prześliczna książeczka poświęcona rodzicielstwu, jakim jest ojcostwo.
Niewiele stanowczo!

Treść poświęcona tacie i małemu...

Myślę, że nie złapałam fenomentu tej książki. Czekałam na puentę, ale niestety każda kolejna strona rozczarowywała....Koniec był jedym wielkim niedostytem, a zapowiadała się dość fajnie...Jedynie duży plus za piękne ilustracje.

Czym jest wszechświat oczami dziecka? Nieskończenie zimnym kosmosem, pełnym gwiazd, planet i galaktyk? Gwiazdozbiorami na niebie, skrzącymi się w bezchmurną noc? A może ogromną tarczą księżyca, która ciągle się zmienia? Nie. dziecko ma tak bogatą wyobraźnię oraz spostrzegawcze oko, że dla niego wszechświat jest tuż za rogiem. Ulf Stark oraz Eva Eriksson idealnie to uchwycili. Pokazali co jest tak naprawdę ważne, na co my dorośli ludzie, przestaliśmy zwracać uwagę, dążąc za nieznanym. Problem w tym, że nie uznaliśmy dobrze własnego podwórka, a nawet samych siebie. Jak zatem mamy ogarnąć wszechświat?

Czy wieczorny spacer może zamienić się w epicką przygodę? Oczywiście, że tak. Wystarczy trochę ruszyć wyobraźnią. Ojciec postanawia, że pewnego wieczoru pokaże swemu synkowi wszechświat. Zmierzają na okoliczny pagórek, za miasteczkiem, gdzie nie przeszkadzają światła z mieszkań i sklepów. Po drodze jednak mijają sklepy, przemierzają ulice, a syn pyta "Czy to już jest wszechświat?". Ojciec, jako mądra głowa, co to wiele wie i dużo widział, odpowiada "Nie", ale czy aby na pewno?

Mam wrażenie, że osoby dorosłe w swym codziennym życiu zatraciły sporą dawkę wyobraźni. Bo przecież każde miejsce może być małym wszechświatem. Dla kota będzie to sklep ryby, którego właściciel co wieczór rzuca małe rybki bezdomnym futrzakom, dla psa każdy nieznany mu zapach, a dla dziecka zwykła łąka. Wszystkie te gwiazdy, planety oraz galaktyki, które rozświetlają niebo nocą, to piękna, choć abstrakcyjna mozaika. Po co szukać życia gdzieś w kosmosie, skoro wokoło jest go pełno i to w najróżniejszych kształtach. Nie znamy nawet dobrze własnej planety, a już chcemy podbijać kosmos.

Zatem czym jest wszechświat oczami dziecka? Jeśli dobrze interpretuję pracę Ulfa Starka, to tym co nas otacza. Cytując autora: "Ślimak z kosmosu, pełzający po kamieniu." czy "Źdźbło trawy kołysane wiatrem kosmosu.". Muszę przyznać, że w pełni się z tym zgadzam, choć od dawna jestem dorosły. Może miałem farta i nie zatraciłem w sobie do końca duszy dziecka, ale taka wizja jak to pokazał Ulf, całkowicie do mnie przemawia. Oczywiście całość zyskuje znacznie na mocy w przekazie, dzięki wspaniałym rysunkom Evy Eriksson. Na tym polu książka podoba mi się znacznie bardziej niż "Jak mama została Indianką". Styl jest inny, choć widać podobieństwa.

Polecam gorąco tą książkę, szczególnie osobom, które myślą że wiedzą wszystko. Że znają wszechświat. Ta praca pokazuje, jak bardzo się mylimy i jesteśmy ślepi na prawdziwą moc natury. Jak nasza wyobraźnia, jest ograniczona przez nabytą wiedzę, poznaną technologię oraz pragnienie zdobywania kosmosu. Skoro jednak nie poznaliśmy do końca naszej Ziemi, a przy tym nie umiemy zauważyć wszechświata znajdującego się tuż pod naszym nosem, to jak mamy podbić to, co jest dalej?

W czwartek 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca, i na tę okazję do wspólnego czytania z tatą, zanim ruszycie na wyprawę polecam książkę Ulfa Starka pt. „Jak tata pokazał mi wszechświat” z pięknymi ilustracjami Evy Eriksson wydawnictwo ZAKAMARKI.
Pewnego dnia tata Ulfa postanowił pokazać synowi wszechświat.
Gdzie znajduje się wszechświat?
Trzeba skręcić w prawo, potem prosto i w lewo, trzeba minąć sklep spożywczy, park i nieczynną sadzawkę, sklep metalowy i rybny. Trzeba przeskoczyć rów z wodą lub kałużę, przejść łąkę, dojść do niewielkiego pagórka i… i już 🙃
Czym właściwie jest wszechświat i co Ulf zobaczył?
„Widzisz? – zapytał tata.
A ja patrzyłem, choć było zupełnie ciemno. Widziałem ślimaki ze wszechświata, pełznące po kamieniu. Widziałem źdźbło trawy kołysane wiatrem kosmosu" 🐌🌱
Zabierz swojego tatę na poszukiwanie wszechświata. Trasę już znasz. Nie zapomnijcie zatrzymać się przy sklepie spożywczym, żeby się zaprowiantować.
Patrzcie w górę i szukajcie Węża, Pegaza, Smoka, Łabędzia, Lutni i Wielkiego Psa. Wyprawa z tatą to coś pięknego, coś co zapamiętacie na całe życie.
Polecam małym i dużym miłośnikom wszechświata.

Pewnego dnia tata Ulfa postanowił pokazać synowi wszechświat.
Gdzie znajduje się wszechświat?
Trzeba skręcić w prawo, potem prosto i...

Historia opowiada o wędrówce małego chłopca i jego taty w celu zobaczenia wszechświata. Małe dziecko nie rozumie że wszechświat jest pojęciem abstrakcyjnym, bo myśli że to konkretne miejsce do którego można dojść. Książka pokazuje, że piękno można znaleźć we wszystkim co nas otacza, daje do myślenia, że czasem warto się zatrzymać i dostrzec te małe rzeczy jak ślimaczek i kwiaty, albo te nieosiągalne jak gwiazdy. Dzięki temu książka pobudza ciekawość dziecka i uświadamia jak ważna jest nasza uważność (bo wszędzie można znaleźć coś inspirującego!). Historia ta pokazuje czytelnikom, że dziecku można nie tylko podarować jakieś rzeczy materialne ale też ten ogólny „wszechświat”- umiejętność dostrzegania piękna w naturze, w spokoju i ciszy, ale też w uważnym byciu razem.

Książka “Jak tata pokazał mi wszechświat” pokazuje wartość budowania relacji z dzieckiem. Jaką radość może sprawić samo spędzanie z dzieckiem czasu i poświęcanie mu uwagi. Nie musi odbywać się to w żaden wygórowany sposób, w określonych warunkach, zwykły spacer, może stać się niezapomnianą przygodą i pretekstem do rozmów i tłumaczenia dziecku otaczającego świata.

Psychotka Daria Kaźmierczyk - Romańczyk
psycholog, biblioterapeuta i bajkoterapeuta

• Dla dzieci
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Jak tata pokazał mi wszechświat