Beowulf. Przekład i komentarz oraz Sellic Spell

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Beowulf: A Translation and Commentary
klasyka
Ag2S

J.R.R. Tolkien przetłumaczył „Beowulfa”, staroangielski poemat z ok. VIII w., a spisany prawdopodobnie na początku XI w., w 1926 roku, kiedy miał 34 lata. Wracał do tego przekładu później, nanosząc pośpieszne poprawki, lecz nigdy nie brał pod uwagę jego publikacji. Podjął się jej teraz Christopher Tolkien. Przekładowi towarzyszy pouczający komentarz autora do samego poematu w formie wykładów...

Przekładowi towarzyszy pouczający komentarz autora do samego poematu w formie wykładów wygłoszonych w Oksfordzie w latach trzydziestych XX w., rzucających także światło na proces tłumaczenia. Wykłady te dowodzą niezwykłej swobody, z jaką Tolkien poruszał się po ówczesnej literaturze i historii.
Autor przekładu „Beowulfa” poświęca wiele uwagi szczegółom i realiom epoki, które nadają jego wizji bezpośredniości i jasności. Zupełnie jakby wszedł do tej wyobrażonej przeszłości i stał obok Beowulfa oraz jego wojowników, kiedy po zejściu na ląd w Danii strząsali kolczugi, był świadkiem jego narastającego gniewu, kiedy Unferth się z nim drażnił , albo jakby sam ze zdumieniem podnosił wzrok na straszliwą rękę Grendela umieszczoną nad drzwiami Heorotu.
Wykłady te dowodzą także szerszego spojrzenia Tolkiena na kontekst literacki „Beowulfa” oraz tematy poruszane w poemacie, np. historii ze smokiem nie traktuje jak kolejnej bajki o ukrytym skarbie, lecz zwraca uwagę na jego związek z wcześniejszymi, pogańskimi czasami i otaczającą go atmosferę tragedii, analizuje współistnienie w poemacie elementów pogańskich i chrześcijańskich czy objaśnia subtelności zawartej w nim ironii oraz rozplątuje dynastyczne zawiłości.
Christopher Tolkien dołączył do przekładu i komentarza napisaną przez ojca (także w języku staroangielskim) „cudną opowieść”, pokazującą, jak mogłaby wyglądać historia Beowulfa jako ludowa opowiastka, pozbawiona wszelkich naleciałości ideologicznych i historycznych.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2015

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Roland | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Opowieść z zamierzchłych czasów

„Beowulf” to jedno z najstarszych i najbardziej znanych dzieł literatury angielskiej, o którym słyszał zapewne każdy z nas chociaż raz w życiu. Być może za sprawą obszernych publikacji i literatury. Rzeczą zrozumiałą jest, że J.R.R. Tolkien, profesor literatury angielskiej, pasjonat staroangielskich poematów musiał dodać swój wkład w tejże materii. Autor znany ze stworzenia cudownego świata Śródziemia stworzył książkę bardzo szczególną i poświęconą Beowulfowi, nad którym spędził setki godzin na licznych badaniach, interpretacjach, przekładzie, komentarzach i studenckich wykładach. W rzeczywistości ocena niniejszej książki nie jest łatwa. Z jednej strony czytelnik otrzyma oryginalny poemat wraz z jego tłumaczeniem, z drugiej obszerne komentarze dotyczące tłumaczenia, które nie dla każdego mogą być interesujące. Jednakże należy przyznać, że jest to cenna i ważna pozycja w biblioteczce nie tylko wielbiciela twórczości Tolkiena, ale i literatury...

Wkp | 2015-12-01
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

LEGENDARNY POEMAT W NIEZWYKŁEJ ODSŁONIE

„Beowulf” jedno z najstarszych dzieł literatury angielskiej jest z nami od ósmego wieku. Doczekał się wielu przekładów, wielu wydań i równie wielkiej liczby dzieł, dla których stał się inspiracją. Jednak nigdy wcześniej nie pojawiło się wydanie takie, jak to, które zachwyci fascynatów staroangielskiej literatury a dla fanów Tolkiena stanie się dziełem koniecznym do poznania.

Podstawową rzeczą wydaje się tu poemat traktujący o tytułowym bohaterze, który przybywa na duński dwór zmagać się z potworem. Kiedy jednak przyjrzycie się bliżej choćby spisowi treści, szybko przekonacie się, że tak naprawdę, choć książka liczy niemalże 500 stron, dzieje Beowulfa zajmują ich nieco ponad 160. A na dodatek sam poemat w polskiej wersji to zaledwie połowa z nich, na drugą składa się z prezentacji tekstu w wersji angielskiej. Co zatem z całą resztą? Oczywiście składają się na nią komentarze Tolkiena, wykłady, jakie wygłosił swego czasu studentom, ale nie...

Ciacho | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

"Beowulf - czyli staroangielski epicki poemat heroiczny"

"Beowulf" to jedno z najstarszych i najbardziej znanych dzieł literatury angielskiej, o którym słyszał zapewne każdy z nas chociaż raz w życiu. Być może za sprawą obszernych publikacji i literatury, być może za sprawą kilku ekranizacji, których się doczekał czy też licznych odwołań w pop kulturze. Ja osobiście oglądałem ekranizację tego poematu w wersji animacji w reżyserii Roberta Zemeckisa, ze scenariusze samego Neila Gaimana. Kilka dni temu do rąk trafiła mi się najnowsza książka, dotycząca również tego słynnego wojownika, autorstwa Johna Ronalda Ruela Tolkiena, chyba największego pasjonata tego poematu, który jest też jednym z moich ulubionych pisarzy. Autor znany ze stworzenia cudownego świata Śródziemia i dwóch najsłynniejszych książek fantasy z tego świata - Władcy Pierścieni i Hobbita - stworzył książkę bardzo szczególną i poświęconą "Beowulfowi", nad którym spędził setki godzin na licznych badaniach,...

Hrosskar | 2016-01-22
Przeczytana: 20 stycznia 2016

J.R.R. Tolkien jest przede wszystkim znany jako twórca wspaniałego Śródziemia i książek jakie się w nim rozgrywają: Hobbit, Władca Pierścieni, czy Silmarillion. Ponadto jest uważany za ojca fantasy, jakie znamy dzisiaj i myślę, że każdy się z tym zgodzi. Co więcej jego książki zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków i sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Mniej osób zapewne wie, że był profesorem filologii i literatury staroangielskiej na Oxfordzie. Jego zasługi na polu tłumaczeń ze staroangielskiego są ogromne - dzięki temu możemy przeczytać poemat Pan Gawen i Zielony Rycerz, czy niedawno wydanego Beowulfa.

Beowulf jest staroangielskim poematem, datowanym na mniej więcej VIII w., a spisanym prawdopodobnie na początku XI w. Tolkien przetłumaczył go 1926 roku, mając 34 lata. Opowiada on o wyprawie tytułowego Beowulfa na duński dwór, by zmagać się z nękającym tamtejszego władce potworem - Grendelem. Co ciekawe praca nad tym tekstem trwała przez dłuższy...

Maromira | 2017-03-07
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Nieustraszeni wojownicy, potwory, przygody i średniowieczny klimat legend. Czego chcieć więcej?

„Beowulf” to średniowieczny poemat heroiczny, będący jednym z największych skarbów literatury staroangielskiej. Należy do najcenniejszych zabytków kultury wszelakiej – zwłaszcza, że pochodzi sprzed najazdu Wikingów – przypuszcza się, że w formie ustnej istniał już w VIII w., spisano go zaś około 1000 roku. Choć ważny, nie jest szczególnie znany, w szerszym kręgu tytuł można kojarzyć z choćby z licznymi ekranizacjami – na przykład z tą z 2007 roku, gdzie wystąpiła m.in. Angelina Jolie czy Anthony Hopkins.

„Beowulf” wielokrotnie uwspółcześniano. Przekładów na angielski dokonywał m.in. noblista Seamus Heaney, zaś na ekrany przenoszono tę opowieść już 12 razy. W zeszłym roku do grona adaptatorów „Beowulfa” dołączył J.R.R.Tolkien. Choć pracował nad przekładem już w latach 30. XX wieku, to nigdy nie opublikował efektów swojej pracy, ciągle będąc niezadowolonym z wyników. Jego badania zebrał...

wujo444 | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Zacznijmy od tego, że okładka kłamie. To nie jest Beowulf w przekładzie Tolkiena. Został on załączony aby czytelnik miał punkt odniesienia. Clue książki jest komentarz składający się z fragmentów wykładów i różnorodnych notatek autor "Władcy Pierścieni". Uznanego pisarza, ale przede wszystkim - profesora filologii angielskiej i wielkiego pasjonata historii literatury. Jego wykłady pomagają zrozumieć Beouwulfa, odniesienia do innych średniowiecznych tekstów, to jaki wpływ na jego zmianę miały chrześcijaństwo i błędy skrybów. Wnikliwa analiza historii poematu jak i odnalezienie w niej śladów ówczesnych zwyczajów są nieodzowne dla mniej wykształconych w temacie czytelników jak ja sam.

Osobny akapit dla polskiego wydania, które zawiera tekst angielski i polski na sąsiednich stronach - wygodne rozwiązanie, które docenią osoby płynne w języku wyspiarzy. Z drugiej strony, cała zawartość to "zaledwie" powtórzenie po wydaniu oryginalnym. Prószyński podszedł bardzo leniwie do tego wydania -...

Kasia | 2016-01-11
Przeczytana: 2016 rok

Beowulf. Przekład i komentarz to prawdziwa perełka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika zarówno twórczości Tolkiena, jak i literatury staroangielskiej.

Cała opinia na:

bractworozy | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

dla każdego fana tolkiena oraz dla tych, którzy chcą dowiedzieć jak wielkim był on naukowcem i badaczem
ten przekład różni się od filmowej adaptacji - jak dla mnie na korzyść

Fantasy-Bestiarium | 2016-01-31

"Beowulf. Przekład i komentarz oraz Sellic Spell" to pozycja, która powinna zafascynować miłośników staroangielskiej literatury. Wierni fani twórczości Tolkiena również powinni poczuć się usatysfakcjonowani, ponieważ jest to dzieło niezwykłe i pasjonujące. J.R.R. Tolkien podjął się przetłumaczenia "Beowulfa", staroangielskiego poematu, który powstał najprawdopodobniej w okolicach VIII w., a spisanego na początku wieku XI. Lecz praca ta nie miała ujrzeć światła dziennego, dopiero jego syn Christopher Tolkien postanowił opublikować pracę ojca. Sprawiając tym samym wielką frajdę wielu czytelnikom.

Dzięki pracy J.R.R. Tolkiena oraz jego syna Christophera powstało dzieło, które swym przekładem oddaje prawdziwego ducha tamtych tajemniczych czasów. Ten legendarny poemat doczekał się wydania, które potrafi zachwycić i wciągnąć do lektury. Sprawiając, że nawet laik może czerpać z tej książki przyjemność. W książce zostały umieszczone komentarze autora odnośnie poematu, co sprawia, że...

Greyorn | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Przetłumaczony staroangielski poemat, przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy - J.R.R. Tolkiena - pod redakcją jego syna, Christophera. Ciężko sobie wyobrazić obszerniejsze opracowanie "Beowulfa". Poza samym przekładem, przedstawionym tutaj w dwóch językach (ze stroną spisaną po angielsku, obok sąsiaduje przetłumaczony tekst po polsku, mamy więc możliwość łatwego porównania obu), posiadamy dostęp do obszernego komentarza (niemal dwieście stron!), wyjaśniającego powzięte przez autora i redaktora decyzje.
Książka wydana jest w porządnej, twardej oprawie, z klimatycznym projektem graficznym, który od razu mnie urzekł.
Za niewielki minus uważam słabszej jakości papier, na jakim znajduje się tekst (choć, muszę przyznać, że dzięki temu zabiegowi waga, niemal pięciuset stronicowej książki, jest niewielka).
Nie zawiodłem się i mogę z czystym sumieniem polecić to dzieło.