Ludzka skaza

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Trylogia amerykańska (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Human Stain
Jolanta Kozak
Róża_Bzowa

Rok 1998. Ameryka doprowadzona na skraj erotycznego szaleństwa przez odchodzącego prezydenta Clintona. Tymczasem w niewielkim mieście w Nowej Anglii starzejący się profesor filologii klasycznej, Coleman Silk, zostaje zmuszony do przejścia na emeryturę po tym, jak koledzy uznają go za rasistę. Oskarżenie jest kłamliwe. Niemniej prawda o Silku zdumiałaby jego nawet najbardziej zacietrzewionych krytyków.

Coleman Silk skrywa tajemnicę, której przez pięćdziesiąt lat nie poznała żona, czwórka dzieci, koledzy ani przyjaciele, w tym pisarz Nathan Zuckerman. To Zuckerman wpada na ślad tajemnicy Silka i podejmuje się odtworzyć nieznaną stronę biografii tego szanowanego, pryncypialnego człowieka i poważanego dydaktyka, który na uczeniu spędził niemal całe życie. Próbuje zrozumieć, jak rozwinęło się obłudne życie przyjaciela. Wkrótce dojrzy też, jak ta osobista historia profesora Silka jest – by użyć słów z „The Wall Street Journal” – „wspaniale spleciona z szerszym obrazem wspólnej historii współczesnej Ameryki”.

"Ludzka skaza" to trzecia część nagrodzonej Pulitzerem tzw. amerykańskiej trylogii i kolejna wznowiona przez Wydawnictwo Literackie powieść Philipa Rotha.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3583/L...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3583/L...»

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Znany Wam już z dwóch wcześniejszych części trylogii Philipa Rotha pisarz Nathan Zuckerman rozpoczyna kolejną opowieść w roku 1998. To czas „afery rozporkowej” Billa Clintona, kiedy (jak określił to narrator tej historii) w Ameryce zatriumfowała, po raz kolejny zresztą „świętoszkowatość”. Ja na użytek własny tę przypadłość nazywam hipokryzją. Nie jest ona, niestety, przypadłością występującą tylko okresowo i wyłącznie w USA. Z własnego podwórka znamy wielkich specjalistów od moralności, patriotyzmu i „przyzwoitego prowadzenia się". To, że cześć z tych apologetów cnót wszelakich samemu jest na przykład rozwodnikami czy osobnikami maltretującymi rodzinę w zapale iście inkwizytorskim jakoś umyka nie tylko im samym, ale i gawiedzi, która też ma sporo za uszami. Jednak z wielką przyjemnością i wypiekami na twarzy, jak to z gawiedzią i motłochem bywa, śledzą publiczne smaganie przeciwników politycznych swoich idoli. A później – sami wynajdują własne ofiary. W takiej właśnie sytuacji...

Anna | 2018-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2018

„Ludzka skaza” Philipa Rotha to kilkaset stron wybitnej literatury.
Historia przede wszystkim Colemana Silka,siedemdziesięciojednoletniego, emerytowanego profesora filologii klasycznej. To także historia Lesa, weterana wojny w Wietnamie i jego byłej żony Fauni, sprzątaczki m.in na uniwersytecie.
Silk Coleman niesłusznie oskarżony o rasizm rezygnuje z funkcji dziekana. Wkrótce umiera mu żona. Pewnego dnia nawiązuje znajomość z Faunią, którą widywał już wcześniej sprzątającą na poczcie.
Kobieta jest analfabetką, czy też chce za taką uchodzić. W dzieciństwie molestowana przez ojczyma. Będąc żoną Lesa była maltretowana przez niego. Straciła dwoje dzieci. Początkowo wydaje się, że to co łączy siedemdziesięciojednoletniego Silka i trzydziestoczteroletnią Faunię to wyłącznie seks. Tymczasem okazuje się, że Silk Coleman skrywa życiową tajemnicę. Coś do czego nigdy nie przyznał się żonie. Czego nie wiedzą o nim jego dorosłe już dzieci. Tylko Faunia będąc tak blisko z...

Oj, trzeba mieć anielską cierpliwość do Philipa Rotha i jego 'Ludzkiej skazy'. Mimo że to takie 'lanie wody', to ja z chęcią jeszcze powrócę do tego amerykańskiego ględzenia. Na razie brak mi na to czasu.

wiesia | 2015-11-18

Najlepsza książka P.Rotha. Książka ukazująca ludzką hipokryzję i chorą potrzebę potępiania innego człowieka. Potrzebę, którą zaspakajamy, nie wtedy kiedy potępienie jest uzasadnione,potrzebne, kiedy to potępienie mogłoby komuś lub czemuś służyć.Swoją potrzebę potępiania zaspakajamy w sytuacjach które nie powinny nas obchodzić, których potępiać nie mamy prawa, Potępiamy dla samego, krytykowania i czynienia zła. Roth pokazuje, że tych podłych ludzkich cech nie eliminują, ani uniwersytety, ani rodzina, ani książki ani środowisko.

Marcin Knyszyński | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

"Ludzka Skaza" to najlepsza część nieformalnej "trylogii amerykańskiej" Phillipa Rotha. Można oczywiście doszukiwać się w niej treści uniwersalnych. Że opowiada o tym, jak nasze ludzkie rozmiłowanie w nadawaniu etykiet innym, kierowanie się stereotypami i uprzedzeniami potrafi zrujnować innym życie. Że najgroźniejsi są nie przestępcy lecz ci, którzy w swoim zadufaniu obwołują się jedynymi sprawiedliwymi i wybierają się na polowanie na czarownice.
Nie zmienia to jednak podstawowej właściwości książek Rotha - autor przede wszystkim pisze o Ameryce. Jak zbiorowy amerykański sen okazuje się niespełnionym marzeniem za którym kryć się może przede wszystkim niezliczona ilość jednostkowych koszmarów. Jak polityczna nagonka na "tych strasznych komunistów" niszczy ludzkie życia. I wreszcie jak polityczna poprawność, rozrośnięta do absurdalnych rozmiarów, deformuje i wykrzywia to co powinno być proste - międzyludzkie relacje na których powinno opierać się współczesna cywilizacja.
W...

Proza wymagająca, oparta na faktach, wydarzeniach z dziejów Ameryki, proza krytyczna dla cierpliwego czytelnika. Taka literatura, to przyjemność nasycania się słowem, obcowania z tekstem, który zmusza do przywoływania z pamięci czytelnika wydarzeń, analizowania zachowań bohaterów w konfrontacji z rzeczywistością. Philip Roth pokazuje Świat jaki jest.

Piotr | 2016-01-29

Ciężka jak wagon węgla, ale za to żarzy się w człowieku długo.

orchisss | 2012-05-31
Przeczytana: 30 maja 2012

Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać autobiografię Philipa Rotha - nastąpiło wtedy wstydliwe wyznanie, iż jest to pierwsze dzieło autora, które mam okazję czytać. Minęło nieco czasu, sięgnęłam po powieść. Dość niefortunnie wybrałam tytuł, gdyż "Ludzka skaza" okazuje się być ostatnią częścią trylogii (co prawda nieformalnej, ale jednak!), ale przyznam szczerze - nie żałuję. Pozwolę sobie zacytować samą siebie:
"Jak wspomniałam wcześniej, powieść kończy się listem-recenzją napisaną przez jednego z bohaterów powieści Rotha - Nathana Zuckermana. Jest to atak na samego autora, swoiste wylanie wiadra z pomyjami i odbrązowienie wizerunku, który został misternie utkany w części właściwej autobiografii. Jeśli Philip Roth w tak smakowity sposób kończy większość swoich powieści - czuję, że moje czytelnicze serce bardzo go pokocha. Warto też wspomnieć, że "Fakty ..." reprezentują styl pisania, który bardzo lubię, a mianowicie pisanie o Ameryce lat 50., 60., 70. - o tym niepowtarzalnym...

Moniss S | 2018-12-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Ostatnia część Amerykańskiej Trylogii, czyta się dosyć opornie tonąc w oceanie słów i mnogości wątków. Historia warta uwagi, aczklwiek potrzebuje czasu by się w umyśle czytelnika zadomowić.

Zyrafu | 2013-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Pierwsza 10-tka, jaką przyznałem na LubimyCzytać. Parę lat temu obejrzałem film "Znamię" z Hopkinsem i Kidman, który bardzo mi się podobał. Film był na podstawie książki, pomyślałem, że muszę ją kiedyś przeczytać i ta myśl towarzyszyła mi ze zmiennym natężeniem w ciągu kilku lat. Kiedy kompletowałem sobie w bibliotece wakacyjne lektury na ten rok, wróciło wspomnienie tego filmu i wreszcie przeczytałem "Ludzką skazę".
Książka była dla mnie literacką ucztą, nie potrafię ująć tego inaczej. Kwiecisty styl Rotha (brawa również dla tłumacza) moim zdaniem nie ociera się o grafomaństwo, daje po prostu przyjemność obcowania z bogatym, elokwentnym językiem.
Historia Colemana Silka i Faunii Farley sama w sobie jest fascynująca; właściwie wszystkie postacie w tej książce (również drugoplanowe) są świetnie napisane - to są osoby (osobowości) z krwi i kości.
Gorąco polecam, "Ludzka skaza" to wyśmienita książka.