Wyzwanie czytelnicze LC

Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny

Wydawnictwo: The Facto
literatura faktu
Krzysztof1993

Przez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał. Na początku lat 90. pani Stasia z Narewki pociągnęła za łokieć miejscowego nauczyciela: w tym domu, powiedziała, mieszkała dziewczyna zamordowana przez UB, musi pan o tym dzieciom opowiadać. Jednocześnie w Gdańsku, historycy z IPN, zaczęli szukać śladów tajemniczej sanitariuszki od Łupaszki. Ksiądz Marian Prusak, z gdańskiej parafii, odetchnął - w końcu mógł komuś opowiedzieć, co zdarzyło się w sierpniową noc 1946 roku. Oto historia Inki.

Mówili o tym miejscu Sala Śmiechu i nawet wtedy, sześćdziesiąt lat temu, nikt nie wiedział, skąd się ta nazwa wzięła. To wyglądało jak rzeźnia - powie dawny pracownik więzienia.

Fragment książki

źródło opisu: De Facto, 2015

źródło okładki: http://kmt.pl/foto/TFA/0003.jpg

Jolanta | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Danka Siedzikówna - "INKA" - sanitariuszka oddziału mjr. "Łupaszki", zamordowana w gdańskim areszcie śmierci 28.VIII.1946r. W dniu śmierci miała tylko 17 lat,a kiedy wybuchła II wojna światowa była tylko 11-to letnią dziewczynką. Jak to się stało, że tak szybko dojrzała, skąd brała motywację do działania i siłę na wszystko co ją spotkało w życiu ? Odpowiedzi znajdziemy w tej właśnie książce, przewodniku historycznym działań oddziału V Brygady AK.
Do AK wstąpiła w roku 1943 wraz ze swoją starszą o rok siostrą . Przyjęła wtedy pseudonim "Inka". Została sanitariuszką. Razem z innymi żołnierzami z oddziału pokonywała długie, forsowne marsze. Przemieszczali się ciągle, prowadząc różne akcje, wpierw przeciw Niemcom, a po roku 1945 przeciw władzy komunistycznej w Polsce podporządkowanej ZSRR.
Żołnierze wyklęci - bohaterowie niezłomni. Historia miała o nich zapomnieć, ale stało się inaczej. Jak walczyli o sprawiedliwość, o suwerenne państwo, o normalne życie? Ścigani, chwytani,...

Ania | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Niestety nie dałam rady jej przeczytać książki historyczne po prostu mnie nudzą.

Może kiedyś do niej wrócę

LifeOnMars | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Nie do końca jestem pewna, czy w tym przypadku wystawiając gwiazdki naprawdę oceniam poziom książki, czy może życie i postępowanie Danuty Siedzikówny. Trudno mi to rozdzielić, bo Inka jest dla mnie wyjątkową osobą. Jej postawa wywołuje u mnie morze podziwu i wdzięczności - jest przedstawicielką ludzi, którzy ukształtowali mój kraj. Chciałabym mieć taką pewność co do siebie, że gdyby trzeba było, poszłabym walczyć za Polskę.

zielonooka | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Bardzo dobra ksiązka historyczna. Jak dla mnie jednak zbyt sucha, zbyt duzo faktów podanych w sposób chwilami mało przystępny. Oglądałam film i tu was zadziwię - film podobał mi się bardziej, był bardziej empatyczny. Wiec do oglądania polecam film - a tym co chcą uzupelnic wiedzę historyczna - książke. Nie inaczej:)

Mimo znajomości tematu Żołnierzy Wyklętych, przyznaję, że postać Inki znałam pobieżnie. Książka ta wpadła mi do rąk w Bibliotece Publicznej i z racji już wcześniej wspomnianej powierzchownej wiedzy o Ince, postanowiłam ją wypożyczyć i wreszcie się dokształcić.
Historia Danki Siedzikówny jest opisana w sposób bardzo przystępny, raczej fabularny. Inka jawi sie tam jako młoda honorowa dziewczyna, której nadrzędnym celem w życiu jest służyć Polsce. Oprócz treści, książka zawiera również liczne fotografie, ukazujące dorastanie Inki, jej rodziców, przyjaciół i żołnierzy związanych z partyzantką. Jedną z wad "Szukając Inki..." jest z pewnością to, że jak dla mnie jest po prostu za krótka, mam pewien niedosyt i sądzę, że sięgne po inne pozycje o podobnej tematyce.
Myślę, że pomimo tego iż każdy ma zapewne swoją własną opinię na teamt Żołnierzy Wyklętych (jedni traktują ich jak bohaterów, drudzy jak morderców), to nie można nie podziwiać postaci Inki - jej dojrzałości i szczerych pobudek....

Internetowa_cela | 2018-09-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2018

Pierwszy i jeden z ostatnich partyzantów II wojny światowej, która dla Polski z całą pewnością nie skończyła się 8 maja 1945 roku. Pierwszy, czyli major Henryk Dobrzański, ps. „Hubal” i Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszka”, również major kawalerii. Z drugiej strony dwa jakże ważne i istotne pseudonimy, które stały się symbolami ruchu oporu - „Rudy” i „Inka”.

Janek Bytnar już dzięki książce Aleksandra Kamińskiego stał się ikoną, postacią, którą autor wyniósł na piedestał. Tak jego, jak i jego kolegów, „Alka” i „Zośkę”. Doceniając w nim i w nich wszystko, co dobre, prawe, najlepsze. O pewnej alegorii pisałem nie tak dawno pisząc o książce poświęconej Anodzie, który jako pierwszy rzucał butelki z benzyną w Akcji pod Arsenałem - o „Rudym” i jego matce, która stała się później Opoką dla polskich harcerzy, ich ukochaną Matulą. A także o Matce stojącej pod krzyżem. Obaj mieli imię na tę samą literę.

I o ile Janek stał się symbolem okresu okupacji i walki z niemieckim okupantem,...

zaczytanywksiazkach | 2015-12-22

„Mówili o tym miejscu Sala Śmiechu i nawet wtedy, sześćdziesiąt lat temu, nikt nie wiedział, skąd się ta nazwa wzięła.

– To wyglądało jak rzeźnia – powie dawny pracownik więzienia.

W podłodze między słupami śmierci wyżłobiono rowek. Spływała nim krew zaraz po egzekucji i potem, gdy już po niej sprzątano. – Tu, w rogu pomieszczenia, stał worek z trocinami. Rozsypywano je w miejscu, gdzie stał skazany. Miały pochłaniać jego krew i odchody – tłumaczy major Kowalski.

Sala Śmiechu czekała na Danusię.

Luiza Łuniewska – rocznik 1971. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Dziennikarka i redaktorka. Pracowała w "Życiu Warszawy", "Ozonie" i "Newsweeku". Autorka reportaży i esejów historycznych.

Po książkę sięgnąłem, gdyż zaciekawił mnie opis, który składa się z wypowiedzi pewnych osób. Chciałem przeczytać ten utwór również dlatego, że o 'Ince' słyszałem niewiele. Nie żałuję swojej decyzji.

Muszę powiedzieć, że książka mnie wzruszyła. Były momenty, w których chciałem...

Szkolny_Klub_ | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Luiza Łuniewska urodziła się w 1971 roku. Jest absolwentką Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z zawodu dziennikarka i redaktorka. Pracowała w "Życiu Warszawy" , "Ozonie" i "Newsweeku". Jest autorką reportaży i esejów historycznych. Przeczytałam właśnie jej książką "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Śledzikówny".

Danka Siedzikówna, pseudonim "Inka", pochodzi z Narwi. Ma młodszą siostrę. Inka jest patriotką. Chce służyć Ojczyźnie, dlatego wstępuje w szeregi armii. Postanawia zostać sanitariuszką. Pilnie uczy się swojej profesji razem ze swoją przyjaciółką. Spełnia swój cel. Niesie pomoc rannym żołnierzom.

Żołnierze są w ciągłym ruchu. Nocą poruszają się, a dzień spędzają na jakieś wsi. Wówczas nikt z mieszkańców nie może opuścić danej miejscowości za dnia, musi zaczekać, aż do zmierzchu ze względu na bezpieczeństwo żołnierzy.

Danka to wspaniała dziewczyna. Lubi śpiew. Potrafi świetnie grać na gitarze. Wielu żołnierzy czerpie siłę do walki właśnie z...

MoznaPrzeczytac | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

„Szukając Inki” autorstwa Luizy Łuniewskiej to opowieść o życiu, walce, ideałach i tragedii postaci niezwyczajnej – Danusi Siedzikównie, sanitariuszce i łącznice AK, która była nastoletnią dziewczyną. Jej historia to jedna z najbardziej budujących i wzruszających historii czasów powojennej rzeczywistości.
Sięgnęłam po tę książkę z sentymentu do „Szarych Szeregów”, a ponieważ kiedyś oglądałam film „Inka„, postanowiłam przeczytać historię jej życia i walki o wolność. Moją uwagę przykuła okładka, na której widzimy bosą dziewczynę siedzącą tyłem na krześle ze spuszczoną głową i skrępowanymi rękami. Okładka nie jest krzykliwa, kolory są stonowane, ale ta siedząca młoda dziewczyna, która jest zupełnie bezradna wobec otaczającej ją rzeczywistości. Milcząca wobec oskarżycieli, nie mogąca się bronić wobec postawionych zarzutów – mówi wiele.

Pełna recenzja książki na stronie:

Marta | 2015-11-02

Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Kupiłam ją jak tylko pojawiła się w księgarniach. Z tego co wiem jest to pierwsze takie opracowanie o "Ince". Postać niezwykła - skromna dziewczyna, która swoją odwagę mogłaby podzielić między kilku. Przeczytałam ją jednym tchem. Serdecznie polecam nie tylko tym którzy interesuje się historią, ale też każdemu kto chce poznać znaczenie słowa "bohater".