Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny

Wydawnictwo: The Facto
literatura faktu
Krzysztof1993

Przez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał. Na początku lat 90. pani Stasia z Narewki pociągnęła za łokieć miejscowego nauczyciela: w tym domu, powiedziała, mieszkała dziewczyna zamordowana przez UB, musi pan o tym dzieciom opowiadać. Jednocześnie w Gdańsku, historycy z IPN, zaczęli szukać śladów tajemniczej sanitariuszki od Łupaszki. Ksiądz Marian Prusak, z gdańskiej parafii, odetchnął - w końcu mógł komuś opowiedzieć, co zdarzyło się w sierpniową noc 1946 roku. Oto historia Inki.

Mówili o tym miejscu Sala Śmiechu i nawet wtedy, sześćdziesiąt lat temu, nikt nie wiedział, skąd się ta nazwa wzięła. To wyglądało jak rzeźnia - powie dawny pracownik więzienia.

Fragment książki

źródło opisu: De Facto, 2015

źródło okładki: http://kmt.pl/foto/TFA/0003.jpg

Ciszko | 2019-10-12

"Zachowała się jak trzeba". Trzeba przeczytać tę książkę i trzeba pamiętać tę bohaterkę.

Przemysław Zyra | 2019-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Zacznę od tego, że historia życia Inki jest niesamowita. Może to dziwne, ale z całej książki najbardziej utkwił mi w pamięci fragment, w którym Inka mimo, że była młodsza od siostry, szła sama do więzienia matki (długa piesza droga) i jeszcze potrafiła pokrzepić mamę oglądającą ją z daleka uśmiechem.
Danka Siedzikówna była bohaterką nie tylko umierając.
Niestety książka wcale nie skupia się na ukazaniu tego bohaterstwa. Ciągnące się opisy i odejścia od tematu po prostu nudzą. A silenie się na "obiektywne" ukazanie historii i przywoływanie świadectw przeciwnych bohaterce książki jest co najmniej niepotrzebne.
Dałbym niższą ocenę, ale Danusia swoim życiem ubarwiła kartki książki mimo niezbyt atrakcyjnego pisarstwa.

Eleckra | 2019-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2019, Historia
Przeczytana: 04 maja 2019

Zacznę od konkretów. Nie podoba mi się. Praktycznie nic w tej książce nie przypadło mi do gustu.

Twierdzenie, że jest to historia Danki Siedzikówny to moim zdaniem spora przesada. A może inaczej: niedopowiedzenie. Bo o samej Ince mamy tutaj stosunkowo niewiele, za to dużo o wszystkim innym. Mało ważne, czy Autorka akurat próbowała opisać jej dzieciństwo, życie w czasie, czy też po II Wojnie Światowej, ciągle ucieka w dygresje. W dzieciństwie opowiada o konfliktach polsko-białoruskich, losach miejscowości w której Danka spędziła tylko kilka pierwszych lat życia, nie zważając na to, że z samą bohaterką niewiele ma to wspólnego. Czas wojny i późniejszej walki to historia nie Danuty, a oddziałów w których służyła, często bardzo odległa od jej życia. Miejsce dla niej i tylko dla niej znajduje się wyłącznie w ostatnich opisach publikacji, tych opowiadających o samym zakończeniu życia tej młodej dziewczyny, kilku kończących je miesiącach. Dużo można się z "Szukając Inki..."...

Jacek | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Jest to druga książka którą przeczytałem o tej ponad czasowej postaci.Kobiecie która nad wszystko kochała swój kraj i do tego nigdy nie dała się zmienić, żyć do końca po swojemu. Cześć i Chwała!

Mariotech0 | 2018-12-07

Świetna książka

Internetowa_cela | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Pierwszy i jeden z ostatnich partyzantów II wojny światowej, która dla Polski z całą pewnością nie skończyła się 8 maja 1945 roku. Pierwszy, czyli major Henryk Dobrzański, ps. „Hubal” i Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszka”, również major kawalerii. Z drugiej strony dwa jakże ważne i istotne pseudonimy, które stały się symbolami ruchu oporu - „Rudy” i „Inka”.

Janek Bytnar już dzięki książce Aleksandra Kamińskiego stał się ikoną, postacią, którą autor wyniósł na piedestał. Tak jego, jak i jego kolegów, „Alka” i „Zośkę”. Doceniając w nim i w nich wszystko, co dobre, prawe, najlepsze. O pewnej alegorii pisałem nie tak dawno pisząc o książce poświęconej Anodzie, który jako pierwszy rzucał butelki z benzyną w Akcji pod Arsenałem - o „Rudym” i jego matce, która stała się później Opoką dla polskich harcerzy, ich ukochaną Matulą. A także o Matce stojącej pod krzyżem. Obaj mieli imię na tę samą literę.

I o ile Janek stał się symbolem okresu okupacji i walki z niemieckim okupantem,...

Maggie | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Streszczenie z wielu ksiazek ile jest w tym autorki slow niewiem.
5 gwiazdek dla samej Inki

Biały_Anioł | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 listopada 2017

Mam do tej książki mieszane uczucia. Z jednej strony cieszę się, że taka książka powstała, jednak z drugiej uważam, że w moja wiedza na temat Inki wcale się nie powiększyła.
Książkę czyta się szybko, jednak czasem trafia się na bardzo toporne zdania, które aby zrozumieć trzeba przeczytać przynajmniej dwukrotnie (może chodzi o przywrócenie pełnej uwagi czytelnika do czytanej treści?). Do tego dochodzi, jak dla mnie oczywiście, bardzo chaotyczny sposób prowadzenia narracji. Wielokrotnie gubiłam się w tekście, a winowajcą tego były: „***”, znak że poprzednia opowieść została zakończona. Bardzo dużo takich przerywników. Zdarzają się odwołania do rzeczywistości, aby pokazać jak niewiele czasu upłynęło od czasu przedstawionych wydarzeń (sztandarowym przykładem tego jest fragment z końca strony 71). Wprowadza to niestety niepotrzebne zamieszanie. I chyba to co najbardziej mi się nie podobało – bardzo wiele w książce jest przypuszczeń, gdybań oraz niedomówień.
Może moje odczucia dla tej...

Mimo znajomości tematu Żołnierzy Wyklętych, przyznaję, że postać Inki znałam pobieżnie. Książka ta wpadła mi do rąk w Bibliotece Publicznej i z racji już wcześniej wspomnianej powierzchownej wiedzy o Ince, postanowiłam ją wypożyczyć i wreszcie się dokształcić.
Historia Danki Siedzikówny jest opisana w sposób bardzo przystępny, raczej fabularny. Inka jawi sie tam jako młoda honorowa dziewczyna, której nadrzędnym celem w życiu jest służyć Polsce. Oprócz treści, książka zawiera również liczne fotografie, ukazujące dorastanie Inki, jej rodziców, przyjaciół i żołnierzy związanych z partyzantką. Jedną z wad "Szukając Inki..." jest z pewnością to, że jak dla mnie jest po prostu za krótka, mam pewien niedosyt i sądzę, że sięgne po inne pozycje o podobnej tematyce.
Myślę, że pomimo tego iż każdy ma zapewne swoją własną opinię na teamt Żołnierzy Wyklętych (jedni traktują ich jak bohaterów, drudzy jak morderców), to nie można nie podziwiać postaci Inki - jej dojrzałości i szczerych pobudek....

książek: 1990
Lavenda | 2017-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 2017 rok

Trochę się obawiałam, sięgając po ten tytuł, czy nie dostanę jakiegoś pienia pochwalnego i posągowej postaci w rodzaju niezłomnej Wandy z legendy czy innych równie szlachetnych, a dalekich od życia postaci. Tymczasem nie. Wyczuwalna jest sympatia autorki do bohaterki jej dociekań, ale nie wystawia jej złotego pomnika, dość obiektywnie przedstawiając życiorys "Inki", stawiając tez kilka znaków zapytania, interpretacji czytelnika.