Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny

The Facto
2015-09-16
2015-09-16
inka żołnierze wyklęci historia 1945 siedzikówna

Jak kształtowała się świadomość młodej sanitariuszki, która walcząc z jednym wrogiem miała już pewność, że walczyć też będzie z drugim? Choć jej jedyną bronią była jej apteczka - lista leków, które miała kupić dla oddziału była jedynym dowodem rzeczowym w jej sprawie. Świstek papieru miał moc odebrania bardzo młodego życia, choć nie on sam oczywiście.

Masa pytań, które można sobie stawiać, a tak naprawdę, jakże niewiele odpowiedzi, choć książka Luizy Łuniewskiej na część z nich stara się odpowiedzieć. I przyznać trzeba, że robi to w bardzo interesujący sposób.

Nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak wiele się działo w jej życiu, szczególnie w momencie, gdy jego dowódcą został major Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka”. Jej myśli, pragnienia, jej wyjątkowa czystość umysłu, ale i radość życia. 3 września 1939 roku skończyło dopiero 11 lat. W 1943 roku sanitariuszka „Inka” została zaprzysiężona w szeregach AK. W roku największego rozkwitu największej podziemnej formacji okupowanej Europy. A jednak nie potrzeba było wiele czasu, aby widmo czerwonej zarazy nieuchronnie zbliżyło się do granic umęczonej Ojczyzny, jak walec, niszcząc wszystko na swojej drodze. (...)

Masa pytań, które...

Po przeczytaniu książki mogę potwierdzić opinie, że nie jest ona tylko i wyłącznie o Ince, jednak miałem tego świadomość i dlatego mnie to nie zawiodło i nie wpłynęło na moją ocenę. Książka opowiada o życiu Inki, ale nie jest to jej biografia, poznajemy jej dowódców, partyzanckie życie, jakieś akcje, ale także sposób w jaki UB mogło złapać partyzantów. W książce znajdziemy wspomnienia osób z tamtych lat jak i np. historyków którzy po kilkudziesięciu latach próbowali dowiedzieć się jak najwięcej o Ince i V Brygadzie. W mojej opinii książka jest warta przeczytania, polecam ją każdemu.

Historia Danuty "Inki" Siedzikówny, sanitariuszki 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej w '46 przez UB. Książka opowiada o losach Inki od dzieciństwa, wstąpienia do AK, rozstrzelania przez UB oraz etap poszukiwań zwłok. Ostatecznie w 2015 roku udało się odnaleźć ciało sanitariuszki, a w 2016 odbył się uroczysty pogrzeb państwowy.

Bardzo trudno ocenić mi tę książkę. Z jednej strony jak ocenić historię Inki, która w tak krótkim życiu tak wiele zrobiła, poświęciła i została zamordowana. Z drugiej strony zgadzam się z innymi opiniami, iż książka zasypuje imionami, pseudonimami i trochę trudno połapać się w tym wszystkim. Rys historyczny jest potrzebny by osadzić losy Inki, zrozumieć motywy działania czy decyzji. Jednakże, moim zdaniem, autorka zarzuca czytelników dygresjami.

Naprawdę warto przeczytać!!

Naprawdę warto przeczytać!!

"Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko” - ostatnie słowa niezłomnej siedemnastolatki przed śmiercią.

Jestem bardzo zadowolona, że wysłuchałam tego audiobooka. To szczegółowa biografia Danuty Siedzikówny młodej sanitariuszki AK w grupie Łupaszki. Bardzo odważnej dziewczyny. Pierwszy raz spotkałam się z jej sylwetką przy okazji książki "Dziewczyny wyklęte" - już 6 lat temu! I ciągle miałam gdzieś w tyle jej głowy historię tej niezwykłej młodej kobiety. Po rozstrzelaniu Inkę pochowano w nieznanym miejscu. Jej grób odnaleziono dopiero w 2014 roku! Poza tym cieszę się, że mogłam dowiedzieć się więcej o samym Szendzielarzu - zaciekawiła mnie ten niezwykle odważny żołnierz.
W związku z tym audiobookiem mam dwie myśli. Po pierwsze zapadły mi w pamięć słowa jej babci (matka Danuty także została rozstrzelana, lecz przez gestapo)
"Zemstę pozostaw Bogu".
Druga rzecz: słuchając audiobooka, szłam ulicami Woli, a dokładnie albo Twardą, albo Złotą i nagle ze zdumieniem ujrzałam na witrynie zamkniętego sklepu fotograficznego zdjęcie Inki i Łupaszki. Poruszyło mnie to.

Godna polecenia.

Godna polecenia.

Kolejna z książek bezcennych.
Reporterska próba rekonstrukcji krótkiego życia Danusi Siedzikówny, osadzona w szerokim kontekście powojennej, polskiej rzeczywistości i mroków stalinizmu.
Życie i śmierć Inki ściśle związane są z historią V Brygady Wileńskiej i jej dowódcy - słynnego Łupaszki, dlatego książka Łuniewskiej maluje możliwie pełen obraz tamtego czasu, kraju i ludzi.
Sytuacja, w jakiej walczyli i umierali żołnierze antykomunistycznego podziemia, w tym Inka, dziś - z perspektywy czasu i posiadanej teraz wiedzy historycznej - wydaje się niemal groteskowo beznadziejna. Ale tym większe wrażenie własnie może robić ich niezłomność, lojalność i wierność - przysiędze, zasadom i sobie nawzajem.
Współczesna, przeciętna, równolatka Danki Siedzikówny przeżywa dramat, kiedy znajdzie się poza zasięgiem wi – fi.
To jest już zupełnie inna glina, inny budulec genetyczny.

Zestawienie dwóch postaci, niemal rówieśniczek: Reginy - zdrajczyni i denuncjatorki, oraz Inki - nastoletniej sanitariuszki, torturowanej, lecz do końca lojalnej, skłania do refleksji, że w obecnym świecie wspomniane wyżej wartości objęte są drastyczną reglamentacją, natomiast zdrada - niezmiennie ma się jak najlepiej, nieprzerwanie od czasów pierwszych starożytnych imperiów do dziś.

Luiza Łuniewska podarowała nam smutną, ale i piękną opowieść o dzielnej dziewczynie i skurwiałej Polsce.

Kolejna z książek bezcennych.

Myślę, że nie jest łatwo napisać biografię dziewczynki, która tak krótko żyła i tak niewiele informacji się po niej zachowało.
Dlatego uważam, że ta książka wcale nie jest tak zła jak o niej mówią.
Że więcej poświęcono o szwadronie, w którym była sanitariuszką i o dowódcach niż o samej Ince? Cóż... Biorąc pod uwagę to, co napisałam wyżej, jest to całkiem zrozumiałe.
Jednak zastanawia mnie również jej słynny cytat: "dobrze, że ja jedna zginę", który nie został wspomniany ani tu, ani w innej książce o Dance Siedzikównie.
Jedynie zawarty jest w tytule i treści Teatru Telewizji "Inka 1946. Ja jedna zginę"
Wiele tajemnic i legend okrywa historię żołnierzy wyklętych.
Już się chyba nie dowiemy niczego więcej...

Dlatego uważam, że ta książka wcale nie jest tak zła jak o niej mówią.
Jednak...

"Zachowała się jak trzeba". Trzeba przeczytać tę książkę i trzeba pamiętać tę bohaterkę.

• Literatura faktu
  • Biografie