Dziewczyny z Syberii

Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura polska
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. „Polka? Od razu widać, po charakterze!” Przeszły przez piekło. Nie poddały się. Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako...

„Polka? Od razu widać, po charakterze!” Przeszły przez piekło. Nie poddały się.
Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat.

Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.
Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny.
Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii.
Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Kiwi_Agnik | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

"Gdyby Bóg zechciał wskrzesić wszystkich więźniów łagrów, to w całej Rosji podniosłaby się ziemia"

Niezwykły zbiór osobistych tragedii i ważna lektura.
Dzielne Kobiety, które przeżyły piekło na ziemi, wzbudzają we mnie podziw i ogromny szacunek.

Bardzo trudno jest mi recenzować tę książkę, dlatego napiszę tylko tyle, albo aż tyle, że jest wspaniała i polecam ją wszystkim i każdemu z osobna.

Alicja | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

"Były dni, gdy zazdrościliśmy tym, którzy umierali. Ich udręka wtedy się kończyła" (str 201).
Wzruszająca i wstrząsająca lekcja historii. Autentyczne historie kobiet zesłanych na Syberię w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.
O piekle, które przeżyły wyrwane ze szczęśliwego dzieciństwa lub lat młodzieńczych opowiedziały w tej książce. Lecz na łamach około 50 stron nie można przekazać,tego co wydarzyło się w ciągu kilku lub kilkunastu lat tam spędzonych.Z każdej historii można by napisać książkę.
Głód powodujący opuchliznę ciała, okropne choroby, brak opieki medycznej, lub personel składający się z więźniów.Śmierć czyhająca na każdym kroku, niemożliwe do wykonania normy pracy, obniżanie głodowych racji żywnościowych,koszmarne warunki lokalowe, śmierć najbliższych. Ciężka, katorżnicza praca w ekstremalnych warunkach pogodowych.
"Ważyłam 45 kilo, a piła, którą musiałam operować, ważyła 36" (str 201).
Bezmiar cierpienia, upokorzenia, przesłuchania, wszechobecne robactwo....

sola255 | 2015-05-16

Urodziłam się w socjalistycznej Polsce. Nie mam nikogo z bliskich , kto byłby wywieziony na zsyłkę. Moja rodzina doznała krzywd w czasie okupacji hitlerowskiej.
Babcia i mama mojej koleżanki przeżyły łagr w Kazachstanie.
Babcia , młoda 19 letnia małżonka właściciela ziemskiego, z roczną córeczką została wywieziona do Kazachstanu, mąż na Syberię.
Opowiadała nam czasem trochę swoich losów. Niedużo , bo chyba obawiała się ,że przekażemy to dalej ( lata 60 i 70 ).
Słuchałyśmy , jak bajki , nie bardzo rozumiejąc te opowieści. Skąd się wzięły ?
Zawsze mówiła,że NKWD było , jak gestapo , tylko przychodzili w nocy , a rano zostawały puste domy.
Ludzie jednak dobrze wiedzieli co to znaczyło.
W podręcznikach nie było ani słowa. W domu też niechętnie odpowiadano na pytania .Po latach zrozumiałam dlaczego.
Z tego słownego przekazu pamiętam niewiele ( byliśmy dziećmi) , ale losy przypominały właśnie te z książki.
Wyrzucono ich w Kazachstanie, w szczerym polu , kto wybudował ziemiankę ten...

gwiazdka | 2015-07-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 10 lipca 2015

O tym, jak ciekawe są „Dziewczyny z Syberii" niech zaświadczy to, że całe 300 stron przeczytałam w zasadzie jednym ciągiem, w czasie jednego przedpołudnia. Książka jest zbiorem dziesięciu autentycznych historii opowiedzianych bezpośrednio przez uczestniczki zdarzeń, które z jakichś powodów władze sowieckie uznały za wrogów ojczyzny. Dla mnie „Dziewczyny…" są rewelacyjnym uzupełnieniem „Archipelagu Gułag" Sołżenicyna.

Największą zaletą tego zbioru jest dla mnie to, że autorka pozwoliła swoim bohaterkom mówić bezpośrednio do czytelnika. Bardzo polecam.

paweł | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

"Gdyby Bóg zechciał wskrzesić wszystkich więźniów łagrów,to w całej Rosji podniosła by się ziemia" str.200

Książka, to zbiór wspomnień kobiet, które zostały w czasie II wojny św.wywiezione do Sowieckiego "raju".
Niestety, mało ich wróciło,wiec każda spisana historia,powinna być dla nas spisana i zapamiętana. Polecam.

Hanna | 2015-12-08
Przeczytana: listopad 2015

Zgadzam się z niektórymi wystawionymi już komentarzami, że strasznie trudno jest zrecenzować tę książkę.
W jej treści i w każdej przeżytej historii tych dzielnych kobiet jest tyle bólu, cierpienia, smutku, żalu, tęsknoty ale i też wielkiej miłości, rozpaczy, nadziei i wiary. Jestem pełna szacunku dla wszystkich, którzy wtedy przeszli dosłownie przez piekło.
Po jej przeczytaniu jeszcze długo rozmyślałam o tych historiach, które poruszyły mnie całą na zawsze.
Po prostu brak słów. Myślę, że każdy powinien choć raz przeczytać "Dziewczyny z Syberii".
Bardzo polecam!

Ela | 2015-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Kolejna bardzo udana pozycja opisująca wojenne losy dziewcząt, tym razem przeżywających gehennę zesłania. Mamy tu spisane monologi kobiet, które teraz, po wielu latach wspominają dramatyczne wydarzenia ze swojej młodości. Opowieści jest dziesięć, choć właściwie układają się w jedną historię. Każda z ich bohaterek przeżyła własną, osobistą tragedię, ale elementy układanki, które się na nią składają są właściwie stale te same – wielotygodniowa podróż w bydlęcych wagonach, głód, mróz, katorżnicza praca, choroby, dzika przyroda, walka o przetrwanie, wszechobecny strach i poczucie zagrożenia, tragiczne (rzadziej szczęśliwe) informacje o rodzinie, próby wydostania się z tej nieludzkiej ziemi i wcale niełatwe życie po powrocie.

Książka napisana jest bardzo sprawnie – autorka pozwala swoim bohaterkom mówić, snuć wspomnienie, dzielić się refleksjami... Dzięki temu zabiegowi czytelnik szybko odczuwa bliskość i solidaryzuje się z bohaterkami, wchodzi w ich świat. Podobnie jak w przypadku...

Agacha | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Wzięłam książkę do ręki i pomyślałam: "Po co ja ją pożyczyłam? Przecież nie lubię czytać o ludzkiej tragedii, o śmierci."
A kiedy zaczęłam czytać to przepadłam. Historie tu opisywane były ze mną cały czas. Wykonując codzienne obowiązki, nie mogłam się doczekać, kiedy znów zagłębię się w lekturze.
Tragedia i śmierć owszem była w niej obecna, ale nie było jakiegoś rozwodzenia się nad nią.
Książkę warto przeczytać, chociażby po to, by pamięć o Syberii nie zginęła. Bo gdyby tak się stało, (jak powiedziała jedna z jej bohaterek) "byłoby to zwycięstwo naszych oprawców". Gorąco polecam.

Stokrotka | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Po „Dziewczyny z Syberii” sięgnęłam z przyczyn osobistych. Moja babcia jako małe dziecko została wywieziona na Syberię, a stało się to przypadkiem. Akurat nocowała u kuzynów, gdy w nocy przyszło NKWD. Razem z innymi trafiła do bydlęcego wagonu, a później na Syberię. Tam kuzyni, którzy sami mieli kilkoro dzieci, oddali ją do sierocińca. Do Polski wróciła jako podlotek. Przetrwała.
Książkę Anny Herbich czyta się znakomicie. Losy dziesięciu kobiet zostały przedstawione w bardzo ciekawy sposób. Mamy tu opisane i nocne aresztowania, i kilkutygodniowe podróże w szokujących warunkach, i tragedię ludzi, którzy umierają na „nieludzkiej ziemi” - z głodu, przepracowania, chorób. Bohaterki tej książki wywodziły się zazwyczaj z zamożnych, inteligenckich środowisk i nagle znalazły się w warunkach urągających podstawowym warunkom higieny, musiały bardzo ciężko pracować, karczować las, babrać się w gnoju, budować piece. A ich dziennym wyżywieniem były dwie kromki czerstwego chleba. Oprócz tego z...

| 2015-12-14
Woblink Travel – 64 dni dookoła świata [KONKURS]

Dzisiaj kolejna szansa na wygranie w konkursie Woblinka. Codziennie do końca wakacji będziecie mogli podróżować po świecie, podążając za bohaterami literackimi, autorami, wydarzeniami. Każdego dnia poprowadzi was inna książka, która tego dnia będzie w promocyjnej cenie. A dodatkowo co tydzień będziecie mieli okazję wygrać weekend dla dwóch osób w ekskluzywnym hotelu. Zapraszamy do zabawy!