Dziewczyny z Syberii

Okładka książki Dziewczyny z Syberii Anna Herbich-Zychowicz
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich-Zychowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe historie
Znak Horyzont
2015-05-11
2015-01-01
literatura polska
Inne

Powieść biograficzna, historyczna, oparta na prawdziwych faktach ,reportaż. Autorka kontynuuje serię ,, Opowieści prawdziwe’’.

Treść dotyczy polskich bohaterskich kobiet zesłanych w głąb Związku Sowieckiego do obozów pracy. To one są narratorkami. Opowiadają o okrutnym losie na wrogiej ziemi.
Dziesięć rozdziałów książki i tym samym opisanych dziesięć kobiet czy dziewczyn , Polek skierowanych na zsyłkę za to tylko ,że były Polkami. Każdej z nich poświęcono osobny rozdział.
Każda dziewczyna z inna przeszłością jak przykładowo: żona arystokraty, członkini AK, Wyklęta , 10 letnie dziecko - dziewczynka i inne.
Wszystkie łączył jeden wspólny mianownik czyli wiara w Boga, podtrzymująca na duchu, bo tak zostały wychowane przed wojną. Bóg , honor i ojczyzna, później rodzina.
Większość trafiła na Syberię w czasie II wojny światowej , ale znalazły się i takie , które wzięte zostały po wojnie z terenów należących niegdyś do Polski, a potem stanowiących część ZSRR.

Wywózka trwająca kilka tygodni wagonami bydlęcymi na Sybir do krainy mrozów /nawet -70 stopni/, po pas skąpane tereny w śniegu zimą, wiatr stepowy buran z ostrymi śnieżycami . Praca dla twardzieli, nie chucherek. Wiecznie już o chłodzie i głodzie. Latem + 40 stopni morderczego upału i bezwietrznie. Zezwierzęcenie ludzi to tylko delikatnie powiedziane. Piekło za życia. Walka by tylko przeżyć, ale i zachować godność, dać radę, zaciskać zęby, pokonywać przeszkody z sowieckimi kryminalistami, ze strachem w tle wśród wilków syberyjskich i szczurów.
Bohaterki niezłomne chwytają każdy dzień życia , tyrają ponad siły przykładowo w tajdze ,graniczącej z tundrą, ciągając ponad stukilogramowe kłody drzew, mordercza praca w kołchozach, drążenie górskich tuneli i budowa dróg razem na równi z mężczyznami . Głód, chłód ,strach, katorga,koszmar, choroby,pasożyty, poniżenie, odczłowieczenie, brud, trud, bicie , cierpienie, ból, upokorzenie.
Same stawiają lepianki z gliny i błota , paleniska z potłuczonego szkła, tworzą kostki na opał z krowiego łajna.
Starają się żyć normalnie ,ale jak można mówić o normalności w tak urągających do życia warunkach. A jednak nawet zakochują się w polskich więźniach , biorą śluby i rodzą im dzieci. Co prawda stają dzień w dzień, twarzą w twarz ze śmiercią, dzieci im też umierają niekiedy taśmowo. Przychodzi im samym grzebać swoich zmarłych i stawiać symboliczne mogiły , szczególnie własnych dzieci.

Po amnestii niektórym udaje się przedostać do armii generała Andersa i obronną ręką opuścić tereny ZSRR. Inne wracają do powojennej Polski już odmienionej komunistycznej, czy też udają się do krajów Europy Zachodniej lub Kanady.

Publikacja zawiera fotografie, udokumentowane z jakiego źródła pochodzą oraz indeks osób.

Ile człowiek jest w stanie znieść , aby przeżyć?

Nie znamy liczby poległych na Syberii, nazwisk osób, ich historii i gdzie są pochowane ich rozproszone szczątki. Poznaliśmy dzięki książce tę garstkę teraz już staruszek /jedna stuletnia/, do których dotarła autorka i mogły opowiedzieć swoją historię. To są te które powróciły z Sybiru.
One reprezentują wszystkich tych , którzy tam byli i zginęli.
Bohaterki, wierne swoim ideałom, patriotki, nie pozwoliły zabić polskości w sobie. Okazały wielką odwagę, nie pozwoliły się upodlić. Zachowały człowieczeństwo.

Piękna i trudna prawda. Można tylko podziwiać kobiety , wylewać łzy nad ich podłym losem, złościć się na tych , którzy zgotowali to piekło. I to nie byli Niemcy.

Polecam nie tylko wielbicielom prawdy historycznej. Każdy Polak powinien zmierzyć się z tym nieludzkim dokumentem.

Myślę, że łzy leciały mi średnio na co drugiej stronie...Bardzo wzruszające historie. Nigdy nie sądziłam, że człowiek jest w stanie tyle znieść. Bardzo bolesne jest też uzmysłowienie sobie jak okrutnie wojna i okupanci zniszczyli nasz kraj, jak go zmienili, ograbili, jak zniszczyli tyle ludzkich żyć.
Dobitnie widać jak inni byli ludzie przed wojną, jakie mieli myślenie, jak byli wychowywani - sądzę, że w dużej mierze dzięki temu udało im się przetrwać to piekło.
Jedyne do czego można się przyczepić, to to, że wszystkie bohaterki pochodzą z wyższych sfer, a przecież nie tylko takie trafiały na zesłanie...
Mimo wszystko emocjonalnie bardzo mnie ta książka poruszyła.

Dobitnie widać jak inni byli ludzie przed wojną, jakie mieli myślenie, jak...

Wspaniała pozycja. Na uwagę zasługuje przewijający się w książce akcent na przedwojenne wychowanie, które umożliwiło skuteczne przetrwanie w barbarzyńskim środowisku bez konieczności utraty i wyrzeknięcia się kultury polskiej.

Poruszające historie Polek zesłanych na Sybir, niektóre zakończone bardziej pomyślnie, inne mniej. Przetrwały nieludzkie traktowania służb ZSRR, pomimo chwil chęci odejścia z tego świata. Udowodniły czynem siłę swojego charakteru. Ile dzisiaj Polek byłoby wstanie przetrwać taki nacisk na ciało fizyczne i psychikę?

Książka opowiada historię pań, które wywieziono w głąb Związku Radzieckiego. Pracowały tam przy budowie torów kolejowych i walczyły, by dożyć kolejnego dnia.

Poruszające historie dzielnych kobiet. Zachęcam do lektury. Po niej człowiek zaczyna doceniać to co ma.

Poruszająca opowieść kilku kobiet, które jako dzieci zostały rozdzielone z rodziną i wywiezione na Syberię do ciężkiej pracy. Każda opowiedziana historia zdarzyła się naprawdę ukazując okrucieństwo wojny, cierpienie niewinnych osób i nieustanną walkę o przetrwanie.

<"Dziewczyny z Syberii" Prawdziwe historie - Anna Herbich> Wydawnictwo Znak

Kochani nie jest to dla mnie łatwa przeprawa, zwłaszcza, że sprawa dotknęła i mojej rodziny.
Jest to książka pisana lekkim piórem, poruszająca jednak ciężki temat. My, którzy tego nie przeżyliśmy, nie potrafimy nawet trochę, w wyobraźni stworzyć obrazu tego, jak to wszystko wyglądało, co Ci ludzie przeszli ! Tyle dzieci ... Tyle ludzi... Za co ?!? Za odmienność narodową?
Jestem w połowie ale każdą z opowieści muszę przetrawić ... A raczej to książka , po raz kolejny, trawi mnie .. wczesniej czytałam "Dziewczyny z Wołynia" Prawdziwe historie , tej samej autorki... Obie książki są wstrząsające... I na pewno warto je przeczytać, są to tak naprawdę jedne z ostatnich świadectw cierpienia, i prawdziwej historii tego, co się stało. To co się słyszy na lekcjach historii jest okrojone z przeżyć osobistych i tego co się widziało i przeżyło. Tutaj historie opowiedziane są bardzo dokładnie, dotkliwe. Jest to naprawdę ciężki temat ....

Mam zamiar przeczytać wszystkie książki tej autorki, naprawdę są świetne ! Brawa dla Anny Herbich i jeszcze większe brawa dla tych kobiet, które opowiedziały nam swoje historie, bo naprawdę trzeba mieć wiele wytrwałości w sobie aby po pierwsze to przeżyć, po drugie móc to odpowiedzieć. A musicie wiedzieć, że nie każdemu los dopisał nawet po wyzwoleniu... :( Ehh...

Wrzucam kilka fragmentów z książki, warto przeczytać na pewno! Żeby tego było mało, obie książki które wymieniłam, (ba!) je nawet trzeba przeczytać, żeby wiedzieć, żeby nie zapomnieć...
Pozwolę sobie zacytować dwie kobiety, które opowiedziały nam swoją historię:

* "Robię wszystko, żeby nasze przeżycia, to, przez co przeszliśmy na Syberii, nie zostało zapomniane. Gdyby tak się stało, byłoby to zwycięstwem naszych oprawców. A ostatecznie to przecież zwyciężyliśmy my.
Stefania Szantyr-Powolna z domu Ursyn-Szantyr (rocznik 1924)"

* "Dopiero później zorientowałam się, że zniknęły olbrzymie hałdy węgla, które niegdyś usypywałam wraz z innymi więźniami. Tym węglem wyrównano cały teren, zacierając wszelkie ślady po łagrze. Pod grubą warstwą węglowego miału razem z barakami i drutem kolczastym zostały też groby ofiar. W tym grób mojego brata. Po naszym cierpieniu, po całym koszmarze sowieckiego ludobójstwa nie miał pozostać nawet ślad. Tak jakby to się nigdy nie wydarzyło.
Ale przecież my pamiętamy. A po nas pamiętać będą kolejne pokolenia.
Natalia Zarzycka z domu Odyńska (rocznik 1927)"

Ps. Mała ciekawostka, w książce przewija się nazwisko słynnego J.Tuwima i jego żony i niestety nie prezentują się najlepiej... 😱 Takie kwiatki można i tu znaleźć ! ;) Fragment niżej ...
Pozdrawiam serdecznie 🙋🏻‍♀️✌️😁

Książka przeczytana, jest 3cia nad ranem 😅😱🙈🤷🏻‍♀️, a ja nadal nie mogę sobie wyobrazić , nie jest w stanie mi się to pomieścić w głowie ... Te warunki, w których te kobiety mieszkały i żyły, dla siebi, dla rodzin, dla swoich dzieci, które marniały w oczach, często umierały im na rękach, a one były bezsilne ! :( Sama posiadam dzieci, nie wyobrażam sobie, żeby musiały chodzić głodne , a już na pewno nie wyobrażam sobie jak miała bym je kiedykolwiek stracić .... Nie ma takiej opcji. Serce mi pękało podczas czytania tej książki ... Jak tak można potraktować drugiego człowieka ?!? Ehh..

#czarownicamagdalenaczyta #recenzjaksiążki #magicznykącikzaczytaniwuk #annaherbich #czytamypolskichautorów #prawdziwehistorie #dziewczynyzsyberii #wydawnictwoznak

<"Dziewczyny z Syberii" Prawdziwe historie - Anna Herbich> Wydawnictwo Znak

Po przeczytaniu historii zesłanych kobiet, można tylko się cieszyć, że żyjemy w takich a nie innych czasach. Należy tym bardziej doceniać to co mamy tu i teraz.

Dziewczyny z Syberii są zbiorem wspomnień kilku kobiet, którym udało się przeżyć „wyjazd na niedźwiedzie”. Mimo że podobnie jak „Dziewczyny z Wołynia” jest to książka, opisująca wręcz niewyobrażalne cierpienie skazanych na powolną śmierć Polek, to jednak czegoś mi w niej brakowało. Niby zarys przedstawionych historii taki sam, ale pozostał niedosyt. Autorka przedstawia dość szczegółowo, jak wyglądało życie jej bohaterek przed i po zsyłce, a nie stawia czasem wręcz proszącego się o postawienie pytanie: „No to jak Pani wtedy przeżyła?”. Szkoda!
Książkę jednak polecam, bo o tych wydarzeniach nie powinno się zapomnieć.

• 2015