Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944–1963

Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta
historyczna
masaii

Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944–1963 to chronologiczny obraz dwudziestoletniej walki o wolną, wymarzoną Ojczyznę. Opowieść jest montażem wypowiedzi dziesiątek osób – świadków tamtych wydarzeń. Naoczne relacje przeplatane są komunikatami, odezwami, rozkazami, a także korespondencją zarówno lokalnych przedstawicieli UB z Centralą, jak i np. Ławrientija Berii ze Stalinem. Całość sprawia, że czujemy się uczestnikami tych wydarzeń.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

deana | 2014-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 listopada 2014

,,Każda ofiara złożona w walce o nasz święty cel będzie osądzona przez przyszły rząd w sposób sprawiedliwy, a imiona naszych bohaterów będą brzmiały w historycznej epopei przyszłych pokoleń, tak jak dziś brzmią nazwiska powstańców z ubiegłego stulecia. Niech dzieci i wnuki [...] wymawiają nasze imiona z dumą i szacunkiem, niech służą im drogowskazem do osiągnięcia celu patriotycznego w krytycznej chwili narodu i kraju" (Płk Władysław Żwański ,,Błekit" w rozkazie do żołnierzy)

Przyznaję, że zawsze interesowałam się historią, zdawałam nawet rozszerzoną maturę z tego przedmiotu. Jednak moja wiedza na temat tej karty naszych dziejów jest zerowa. Nie zdawałam sobie sprawy jak długo i z pełnym poświęceniem toczyła się walka o naszą niepodległość, nawet po formalnym zakończeniu II wojny światowej.

Książka ta stanowi zbiór: notatek, listów, rozkazów, artykułów z prasy czy nawet wyjątków z prywatnych dzienników. Wszystko to buduje wstrząsający obraz walki, poświęcenia i cierpienia. Nie...

Agtama | 2013-08-20
Przeczytana: 11 lipca 2013

Niesamowity zbiór wydarzeń, fragmentów pamiętników, listów, dokumentów UB. To jest świadectwo o tamtych dniach i tamtych ludziach. Trzeba pamiętać o tym dziedzictwie.

| 2016-03-04

Legła twa armia zwycięska, czerwona
u stóp łun jasnych płonącej Warszawy
i ścierwią duszę syci bólem krwawym
garstki szaleńców, co na gruzach kona.

Mocne jak strzał w tył głowy. Książka pisana piórami naszych narodowych bohaterów, ludzi, którzy do końca walczyli o wolność nas wszystkich. Karty pełne bólu, cierpienia, poniżenia i rozpaczy, ale i pełne męstwa.

Takie lektury powinny być dzisiaj obowiązkowe dla polskiej "nowoczesnej" młodzieży, może wtedy wszyscy piękni, wymuskani bardziej niż kobiety chłopcy, zrozumieliby, że bycie mężczyzną - człowiekiem, oznacza trochę co innego, niż wmontowany w ich głowy konsumpcyjny światopogląd lansowany przez dzisiejsze media.

książek: 1951

Świetna książka prowadząca nas od 1944 roku do zabicia ostatniego "wyklętego" Józefa Franczaka ps. "Lalek" w 1963 roku. Ukazuje dzieje oddziałów "żołnierzy wyklętych" przez pryzmat wspomnień, dzienników, listów, rozkazów itp. Komentarz do tych wydarzeń znajduje się jedynie na końcu jako podsumowanie tematu. Warto. Z książki bije tragizm losów tych postaci, ciężkie czasy w jakich przyszło im żyć i bardzo trudne wybory jakie musieli podejmować. W książce znajdują się również opisy akcji odwetowych w których cierpieli niekiedy cywile, przez co ciężko zarzucać jej stronniczość i pokazywanie tylko bohaterskiej strony "wyklętych". Polecam.

manton | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Nie wiem, co napisać, a bardzo chcę. Trudna lektura, zwłaszcza że to autentyczne zapiski, rozkazy, meldunki, wspomnienia spisane niedługo po wydarzeniach w powojennej odradzającej się Polsce. Może jeszcze nie rozumiem do końca roli Wyklętych i ich miejsca w historii. Może narażę się wielu, ale wg mnie to nadal nie są jednoznaczne postaci, a te zapiski niejednokrotnie to potwierdzają. Etos żołnierza walczącego w obronie wolnej Rzeczpospolitej przenika się z rzezimieszkiem walczącym o zwykły kawałek chleba i amunicję. A granica jest bardzo wątła. Niejednoznaczne, niepewne. Ale zbiór materiałów i praca włożona w publikację zasługuje na dodatkową gwiazdkę.

shakin_dudi | 2015-07-23
Przeczytana: 2013 rok

Książka posiada niezwykłą formę dziennika, a raczej zbioru zapisów z różnych źródeł z okresu, gdy wystarczyło być Polakiem, aby stać się potencjalnym celem.

Walka bohaterów i ich tragizm przedstawiana jest bez komentarza, a przypisy występują tylko kiedy jest to niezwykle użyteczne.

Wiedza wyniesiona z tej pozycji mierzi, wstrząsa i obrzydza, zapada w pamięć, a przede wszystkim uczy.

Pozycja obowiązkowa dla każdego kto chce dowiedzieć się czegoś na temat ,,Żołnierzy Wyklętych'' na podstawie konkretnych źródeł bez zbędnych komentarzy autora i przeinaczeń (fikcji literackich).

Czytelnik dostaje fakty, a wnioski ma wysunąć sam.

MoznaPrzeczytac | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Coraz więcej w mediach i środkach masowego przekazu mówi się o żołnierzach wyklętych, o ich historii i pobudkach działania. Wydobywa się ich z mroków zapomnienia zasnutych przez komunistyczne władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Książka Małgorzaty Szejnert „Wśród żywych trupów” była jedną z pierwszych, która poruszała historię ludzi powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego oraz ich rodzin. Od tej pory powstaje coraz więcej opracowań zajmujących się ta tematyką oraz kontrowersjami wokół niej. Jednym z nich jest książka „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963” w opracowaniu Marty Markowskiej.

Pozycja ta jest przede wszystkim zbiorem fragmentów różnego rodzaju dokumentu archiwalnych dokonanym na podstawie kwerend Instytutu pamięci Narodowej. Na tej opoce stworzono chronologiczny i w miarę pełny obraz walk żołnierzy wyklętych w okresie od 1944 do 1963 roku.

„Kiedy Polskę zalała bezkresna, wzbierająca fala sowietyzmu, zaprawionego zaraźliwym powojennym...

| 2016-07-13

Z uwagi, że to autentyczne depesze i rozkazy zarówno Żołnierzy Wyklętych, jak i ich oprawców czyta się bardzo dobrze. Czytelnik może wczuć się w emocje autorów tekstów. Początkowo forma krótkich pism nie wydała mi się interesująca, po kilku kartkach jednak się wciągnąłem.

| 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Wybitne, bo prawdziwe. Same fakty - listy, rozkazy, sprawozdania z akcji UB.

Arkadiusz | 2014-02-19
Przeczytana: 25 lutego 2014

Zbiór fragmentów relacji dowódców i zwykłych żołnierzy. To nie jest zwykła książka. Dobrze się czyta. Dla ludzi obytych w temacie dobre.