Barcelona

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
literatura faktu
eR_

Barcelona Roberta Hughesa, autora znakomitego Rzymu, to fascynująca biografia najbardziej niehiszpańskiego z hiszpańskich miast. Hughes opisuje burzliwe dzieje stolicy Katalonii, opowiada o losach władców, magnatów, artystów, poetów, architektów żyjących i tworzących w tym mieście i oprowadza czytelnika po jego najciekawszych miejscach. Od Parku Güell i surrealistycznej świątyni Sagrada Família Gaudiego do postmodernistycznego klubu Torres de Àvila.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=199

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=199

Jędrzej Dudkiewicz | 2018-12-13

To miasto to mój drugi dom. Bardzo długo szukałem fajnej książki, która przybliża historię tego miejsca. W końcu trafiłem na pozycję autorstwa Roberta Hughesa.

I jest mi cholernie trudno ją ocenić. Z jednej strony jest tu masa ciekawych informacji i to na bardzo wiele tematów. Autor nie koncentruje się tylko na historii politycznej, ale w dużym stopniu pisze też o gospodarce, społeczeństwie, artystach, sztuce szeroko rozumianej. I to jest super. Z drugiej jednak strony osobiście cieszyłybym się tym bardziej, gdyby proporcje były nieco inne. Czyli więcej polityki, a trochę mniej sztuki.

Nie chodzi mi o to, że mnie te drugie kwestie nie interesują, bo bardzo fajnie było dowiedzieć się więcej nie tylko o Gaudim, ale i o innych twórcach. Czasami jednak byłem już trochę znużony tym, że tyle jest tu drobiazgów i szczegółów, które tak naprawdę nie do końca pozwalają poznać Barcelonę, bo nie jest to aż tak różne od innych miejsc na świecie. No i zdecydowanie za dużo jest tu fragmentów...

Josi1968 | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 16 lipca 2017

Pozycja za ciężka, zbyt wiele postaci małej klasy, osób po prostu przeciętnych albo miałkich - słowem coś dla wyjątkowych miłośników Barcelony. Wg mnie "zwykły" czytelnik szukający czegoś interesującego z historii będzie jednak gdzieś tak w połowie już znużony (im bliżej końca, tym bardziej byłem zmęczony tą książką).

Wojciech Gołębiewski | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Robert Hughes (1938 – 2012) - australijski historyk sztuki, autor wielu wspaniałych publikacji m.in. o Goi, o Rzymie i tej omawianej z 1992 roku, o Barcelonie.

Wspaniała monografia katalońskiej stolicy, w której (niestety) nie byłem, lecz dzięki tej lekturze wiem więcej niż duża część moich znajomych, których zachwyt sprowadza się do jednego słowa "Gaudi!!!".
Skoro wspomniałem o Gaudim, to warto przytoczyć fragment „Przedmowy”:
„.....Truizmem jest powiedzenie, że wszystkie miasta kształtuje polityka. A przecież to prawda – i w spektakularnej mierze dotyczy to również Barcelony. Antoni Gaudi to kataloński architekt, o którym każdy chyba słyszał. Aby właściwie odczytać dzieło tego wybitnego twórcy, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego specyficzne rozumienie katalońskiej przeszłości, ale także poczucie katalońskiej odrębności oraz żarliwy i patriarchalny konserwatyzm religijny. W tym tkwi rozwiązanie pozornej zagadki:...

magdalena | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Monumentalna opowieść o wspaniałym mieście. Piękna podróż po Barcelonie. Przewodnik zupełnie inny niż wszystkie inny.

Psotka | 2016-05-02
Przeczytana: 30 marca 2016

Już nie jednokrotnie czytywałam książki podróżnicze z różnych zakątków świata. Sama pewnie nigdy nigdzie nie wyjadą stąd zamiłowanie do poznawania ziemskiego globu chociaż poprzez papier. Postanowiłam prócz przyrody, zwyczajów etc, poznać również miasta. Ich historię, zabytki, znanych i sławnych mieszkańców. To dlatego padło na "Barcelonę"

Hughes w na prawdę interesujący sposób pokazał nam to co w Barcelonie - hiszpańskim mieście warte jest uwagi. Przedstawił nam losy jej mieszkańców tj. architektów, magnatów czy artystów. Pan Robert funduje nam wycieczkę po całym mieście od samego jego założenia prawie do dziś. Pozycja wzbogacona pięknymi zdjęciami z różnymi miejscami z Barcelony. Ale co najbardziej przypadło mi do gustu to styl Hughes'a - na prawdę przystępny, a książkę okrasił wieloma naprawdę ciekawymi, ale czasami i zabawnymi anegdotami! A dzięki temu nawet mniej interesujące rzeczy chętnie się czyta.

Książka mnie pochłonęła, zainteresowała i zaciekawiła,. Dowiedziałam się...

Konkus | 2016-04-20
Przeczytana: marzec 2016

„Barcelona” jest dobrą książką dla turysty, który chciałby dowiedzieć się o tym sympatycznym śródziemnomorskim mieście więcej, niż opisano w klasycznych przewodnikach. Robert Hughes stara się wprowadzić Czytelnika w dzieje polityczne i kulturalne Barcelony, a tym samym również całej Katalonii. Autor rozpoczyna swoją opowieść w czasach Imperium Romanum, a kończy u schyłku Belle Epoque. Każdy kolejny okres został przedstawiony w coraz bardziej szczegółowy sposób. Przyjęta cenzura czasowa pozostawiła u mnie pewien niedosyt, w książce brakuje bowiem opisu tak istotnych wydarzeń jak wojna domowa, czy okres dyktatury Franco. Skromną rekompensatę stanowią odniesienia do wspomnianych zdarzeń, które zostały wplecione w ramy poszczególnych rozdziałów.
„Barcelona” nie jest klasyczną monografią historyczną – poza losami politycznymi miasta i regionu Hughes opisuje bowiem bogate dzieje jego społeczeństwa oraz kultury. W interesujący sposób udało mu się przedstawić biografie takich...

brasilka2 | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Nieskończone
Przeczytana: 29 marca 2016

Książka zapowiadała się smakowicie: wielkie tomisko opowiadające historię pięknego miasta, którym byłam zachwycona. Ale niestety, chociaż próbowałam przekonać się do niej przez 100 stron, to w końcu dałam sobie spokój. Książka zupełnie mnie nie zainteresowała. Dowodem na to, że można napisać superciekawą książkę o fascynującym mieście jest biografia Wenecji. Niestety na "Barcelonie" się zawiodłam.

Cancale | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Chciałbym, żeby o każdym mieście, które zwiedziłem lub zamierzam zwiedzać, móc przeczytać taką książkę. Każdego dnia, kiedy ją czytałem, dawała mi taką satysfakcję i czułem się jakbym był w Barcelonie. Wzbogaciłem się bardzo dzięki tej lekturze i wiem, ile mi jeszcze pozostało do zwiedzenia w Barcelonie i Katalonii. Jedyną wadą tej książki w wydaniu polskim jest brak większości opisywanych zabytków i dzieł malarskich, choć zdaję sobie sprawę, że to ze względu na koszty. Brak jest też planu miasta, mapy Katalonii, zawsze wygodniej je mieć w książce.

anetapzn | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Barcelonę podczytywałam przez ostatnie kilka tygodni fragmentami, nawet nie rozdziałami, tylko fragmentami.Ogrom wiedzy, którą autor przytacza, a także spora ilość stron uniemożliwiają lekturę książki w ten sposób, jak to się robi przy różne typu czytadłach - od razu an 1-2 "przysiądnięcia".Jednak bez obaw. Mimo sporej dawki historii, a także wiedzy z zakresu innych dziedzin życia, egzystencji każdego miasta, lektura Barcelony nie jest nużąca. Wręcz przeciwnie, jest to wielka przyjemność. Powodem jest niezwykłe pióro autora oraz spora ilość anegdot, ciekawostek, dykteryjek. Dowiadujemy się z nich ciekawych, zabawnych, a często także przerażających informacji, do których sami byśmy raczej nie dotarli, a które nierozerwalnie związane są z miastem.
Długo zastanawiałam się, czy można książkę nazwać monografią. Bo czymże jest monografia? Znana mi definicja podaje, że monografia to praca naukowa omawiająca jakieś zagadnienie w sposób wyczerpujący. Czy Hughes omówił zagadnienie w sposób...

joan_stark | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Świetna, bogata, niesamowita - tak mogę opisać tę książkę. Autor przedstawia Barcelonę jako miasto wyjątkowe, jednak nie upiększa; opisuje ludzi, zwyczaje takimi, jakimi są w rzeczywistości, ze wszystkimi wadami i zaletami.