Goya. Artysta i jego czas

Okładka książki Goya. Artysta i jego czas Robert Hughes
Okładka książki Goya. Artysta i jego czas
Robert Hughes Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
Goya
W.A.B.
2006-11-30
2006-11-30
Hanna Jankowska
Goya

Jak zwykle u Hughesa - bardzo szeroko nakreślona epoka, w której przyszło żyć wielkiemu malarzowi. Niestety mało wiadomości o nim samym, jego rodzinie i najbliższych. Oczywiście mam świadomość, że bezpośrednich źródeł zachowało się bardzo mało, ale mimo to na pewno dałoby się napisać więcej, np. o synu Javierze czy bliskich przyjaciołach.

usiedliśmy razem i pooglądaliśmy rysunki i obrazy na reprodukcjach
fajnie było
czasem się kłóciliśmy bo ja widziałam co innego niż on

ale że cykl o korridzie jest genialny to wiemy oboje
to dobry test na hiszpańskość. mój współczynnik jest równy zero.

usiedliśmy razem i pooglądaliśmy rysunki i obrazy na reprodukcjach
fajnie było
czasem się kłóciliśmy bo ja widziałam co innego niż on

ale że cykl o korridzie jest genialny to wiemy oboje
to dobry test na hiszpańskość. mój współczynnik jest równy zero.

Książkę czyta się z wielką przyjemnością od samego początku. Autor wiele miejsca poświęcił historii Hiszpanii XVII i XIX wieku. Ukazuje też wpływ sytuacji politycznej kraju na twórczość Goi. Książka mówi nie tyle o życiu artysty co o jego twórczości, znajdziemy w niej wiele analiz obrazów i rycin co ucieszy każdego miłośnika sztuki

Na półkach: , , , , , , , ,

Stała sobie na półce od dłuższego czasu. Wreszcie się doczekała.
Wedle informacji na stronie wydawnictwa, autorem tej biografii mojego ulubionego malarza jest "wybitny i kontrowersyjny krytyk". Cóż... Jeśli jego "kontrowersyjność" ma przejawiać się w obalaniu od dawna funkcjonujących teorii, to ja jestem na TAK.
To jest zupełnie inna książka od powieści Feuchtwangera, którą kiedyś się zaczytywałam. Autor po kolei rozwiewa wszystkie otaczające Goyę i pojawiające się w tamtej mity - o jego plebejskim pochodzeniu, domniemanym antymonarchiźmie i wojującym ateiźmie, o celowo karykaturalnym przedstawieniu rodziny królewskiej na malowanym przez siebie portrecie, wreszcie o mitycznym romansie z księżną Alba oraz powstaniu (i modelce) obu słynnych Maj (nagiej i ubranej),tudzież części rewelacji na temat hiszpańskiej rodziny królewskiej.
Jeśli dodać do tego wnikliwy opis i analizę obrazów i grafik oraz obszerne informacje o sytuacji Hiszpanii na przełomie XVIII i XIX wieku, o obyczajach i co ważniejszych postaciach tamtych czasów - to niczego więcej mi nie potrzeba. I jestem gotowa przymknąć oko na pojawiające się od czasu do czasu dyskusyjne opinie autora.

Stała sobie na półce od dłuższego czasu. Wreszcie się doczekała.
To jest zupełnie inna książka od powieści Feuchtwangera,...

Opasła "księga", ale rewelacyjny obraz czasów, w których żył artysta a także kopalnia ciekawostek z dziedziny sztuki tamtych czasów oraz tych dotyczących samego artysty. Wszystkim ciekawym życia artysty polecam te lekturę, czyta się ją jak powieść historyczną.

Choć autor mało miejsca poświęcił prywatnemu życiu malarza , to uważam że jest to doskonała książka o czasach w jakich żył Goya.Świetnie ukazane tło społeczno-polityczne i religijne Hiszpanii przełomu XVIII i XIX.Doskonała analiza dzieł malarza.

Warto przeczytać !!!

Warto przeczytać !!!

2070

W zasadzie tytuł powinien brzmieć "Goya. Jego czas i artysta". Zwłaszcza, że dziwnie się czyta książkę, która mówi o dziele artysty pozbawioną jakichkolwiek reprodukcji jego obrazów. Największą zaletą tej książki jest sugestywny, ciekawy, i wszechstronny opis Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku.

W biografii pióra Roberta Hughesa postać Goi zdaje się być jedynie pretekstem dla przedstawienia politycznego, społecznego i kulturowego krajobrazu Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku. Dla narodu, jego elity i władców są to czasy trudne, czasy fundamentalnych zmian. Przerdzewiała rzeczywistość hiszpańskiego ancien regime chyli się stopniowo ku degrengoladzie i upadkowi. W konflikt oświeconych, podatnych na francuskie mody afrancesados i religijnych, wiernych tradycji konserwatystów wdzierają się napoleońskie wojska. Wojna, w której stają naprzeciw siebie zorganizowane oddziały Francuzów i spontanicznie tworzone hiszpańskie guerillas jest wyjątkowo okrutna i zacięta. Ostatecznie najeźdźcy zostają przepędzeni a na tron powraca dynastia Burbonów, konserwatywna bardziej niż kiedykolwiek. Rozpoczynają się prześladowania, na które odpowiedzią są zbrojne powstania inspirowane przez postępowych generałów.
W tych trudnych czasach przyszło żyć Francisco Goi. Malarz płynie przez dziejowe zawieruchy wychodząc obronną ręką z pułapek historii. Obserwujemy jego prowincjonalne początki, stopniowe wspinanie się po szczeblach dworskiej kariery w Madrycie, szczyt w postaci posady pierwszego malarza króla, próby odnalezienia się w zamęcie napoleońskiego najazdu, w końcu ostatnie lata na dobrowolnym wygnaniu w Bordeaux. Wszystko opisane jest żywym i spontanicznym językiem biografa, postaci mają wyraziste charaktery, nie czuć dwóch wieków, jakie upłynęły od temtego czasu.
Książka jest skarbnicą ciekawostek na temat malarstwa Goi, mało znanych faktów z jego życia i interesujących anegdot. Autor rozprawia się z mitami, jakie narosły wokół postaci malarza, dekonstruuje podania, które nie mają pokrycia w rzeczywitości. Podkreślę jeszcze raz: jest w tym niezwykle żywy i naturalny, jego język momentami ociera się o slang, co mnie akurat bardzo się podobało. Nie jest to naukowa książka, lecz opowieść o ludziach z krwi i kości, którym zdarzyło się urodzić w konkretnym miejscu w konkretnych czasach, opowieść porywająca i potoczysta.
Na minus jestem zmuszony zaliczyć słabą jakość reprodukcji umieszczonych w książce, jak i ich niewielkie rozmiary. Musiałem posiłkować się osobnym albumem, by rozczytać się w detalach obrazów.

jeżeli potraktować tytuł jako zaproszenie, to przy lekturze tej książki spędziłem czas doskonale.głównym bohaterem jest oczywiście Goya i jego twórczość,ale mnie najbardziej zafascynowało z rozmachem opisane tło historyczne jego czasu.czasy w historii Hiszpanii bardzo barwne;czasy upadku dynastii Burbonów,schyłku inkwizycji,wojny partyzanckiej z wojskami Napoleona,oświeceniowej kultury walczącej z wszechwladnym kościołem.

Moja opinia na:

Moja opinia na: