Goya. Artysta i jego czas

Wydawnictwo: W.A.B.
Goya
Goya
Pistacia

Goya. Artysta i jego czas, biografia autorstwa wybitnego i kontrowersyjnego krytyka Roberta Hughesa to fascynująca opowieść o jednej z najciekawszych, a zarazem najbardziej enigmatycznych postaci w historii sztuki. Opowieść o życiu i tworzeniu, miłości i szaleństwie, o niemocy i śmierci – napisana żywym, odważnym językiem. Hughes stworzył genialne połączenie. Opierając się na bardzo skąpych historycznych źródłach, przedstawił najnowszy stan badań nad życiem Goi, łącząc to z opisem i analizą obrazów. Wnikliwa interpretacja dzieł – odkrywająca niezliczone odniesienia do symboli niejasnych nawet dla wykształconego odbiorcy sztuki – odsłania życie artysty, zakamarki jego osobowości i psychiki. Tworzone przez Goyę portrety arystokratów, grafiki przedstawiające tematy plebejskie, sceny ze szpitali czy okropności wojny stają się osnową opowieści o życiu i drodze twórczej malarza. Książka Hughesa szeroko opowiada także o życiu społecznym na przełomie XVIII i XIX wieku i jego religijnych uwarunkowaniach, o obyczajach i wielkich tamtego czasu. Poznajemy zaściankową Hiszpanię, rządzoną przez niechętnych wszelkim nowinkom władców z dynastii Burbonów, zdominowaną przez konserwatywny kościół katolicki i jego Świętą Inkwizycję. W takich warunkach rozwijała się silna kultura plebejska, z jej zabobonami, upodobaniem do prostych rozrywek, przebierankami, seksualizmem i obsesjami tępionymi przez kościół katolicki. Tu właśnie dojrzewa Goya – jego geniusz rodzi się bez znajomości dzieł wielkich mistrzów europejskich, które poznaje dopiero jako dojrzały człowiek i ukształtowany malarz. Zachwyca zręczne połączenie faktów historycznych ze współczesnymi komentarzami (nawiązującymi na przykład do filmu i komiksu), ogromne nasycenie ciekawostkami i anegdotami, a jednocześnie niezwykle pogłębione i szerokie spojrzenie na kulturalne i społeczne otoczenie Goi.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Choć autor mało miejsca poświęcił prywatnemu życiu malarza , to uważam że jest to doskonała książka o czasach w jakich żył Goya.Świetnie ukazane tło społeczno-polityczne i religijne Hiszpanii przełomu XVIII i XIX.Doskonała analiza dzieł malarza.

Warto przeczytać !!!

Tymomateusz | 2011-05-17
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2011

W biografii pióra Roberta Hughesa postać Goi zdaje się być jedynie pretekstem dla przedstawienia politycznego, społecznego i kulturowego krajobrazu Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku. Dla narodu, jego elity i władców są to czasy trudne, czasy fundamentalnych zmian. Przerdzewiała rzeczywistość hiszpańskiego ancien regime chyli się stopniowo ku degrengoladzie i upadkowi. W konflikt oświeconych, podatnych na francuskie mody afrancesados i religijnych, wiernych tradycji konserwatystów wdzierają się napoleońskie wojska. Wojna, w której stają naprzeciw siebie zorganizowane oddziały Francuzów i spontanicznie tworzone hiszpańskie guerillas jest wyjątkowo okrutna i zacięta. Ostatecznie najeźdźcy zostają przepędzeni a na tron powraca dynastia Burbonów, konserwatywna bardziej niż kiedykolwiek. Rozpoczynają się prześladowania, na które odpowiedzią są zbrojne powstania inspirowane przez postępowych generałów.
W tych trudnych czasach przyszło żyć Francisco Goi. Malarz płynie przez dziejowe...

Maryann | 2014-03-21
Przeczytana: 01 lutego 2014

Stała sobie na półce od dłuższego czasu. Wreszcie się doczekała.
Wedle informacji na stronie wydawnictwa, autorem tej biografii mojego ulubionego malarza jest "wybitny i kontrowersyjny krytyk". Cóż... Jeśli jego "kontrowersyjność" ma przejawiać się w obalaniu od dawna funkcjonujących teorii, to ja jestem na TAK.
To jest zupełnie inna książka od powieści Feuchtwangera, którą kiedyś się zaczytywałam. Autor po kolei rozwiewa wszystkie otaczające Goyę i pojawiające się w tamtej mity - o jego plebejskim pochodzeniu, domniemanym antymonarchiźmie i wojującym ateiźmie, o celowo karykaturalnym przedstawieniu rodziny królewskiej na malowanym przez siebie portrecie, wreszcie o mitycznym romansie z księżną Alba oraz powstaniu (i modelce) obu słynnych Maj (nagiej i ubranej), tudzież części rewelacji na temat hiszpańskiej rodziny królewskiej.
Jeśli dodać do tego wnikliwy opis i analizę obrazów i grafik oraz obszerne informacje o sytuacji Hiszpanii na przełomie XVIII i XIX wieku, o obyczajach...

verbo | 2011-02-22
Na półkach: Rok 2011, Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2011

jeżeli potraktować tytuł jako zaproszenie, to przy lekturze tej książki spędziłem czas doskonale.głównym bohaterem jest oczywiście Goya i jego twórczość,ale mnie najbardziej zafascynowało z rozmachem opisane tło historyczne jego czasu.czasy w historii Hiszpanii bardzo barwne;czasy upadku dynastii Burbonów,schyłku inkwizycji,wojny partyzanckiej z wojskami Napoleona,oświeceniowej kultury walczącej z wszechwladnym kościołem.

Koronczarka | 2012-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

W zasadzie tytuł powinien brzmieć "Goya. Jego czas i artysta". Zwłaszcza, że dziwnie się czyta książkę, która mówi o dziele artysty pozbawioną jakichkolwiek reprodukcji jego obrazów. Największą zaletą tej książki jest sugestywny, ciekawy, i wszechstronny opis Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku.

Ann | 2014-01-07

Opasła "księga", ale rewelacyjny obraz czasów, w których żył artysta a także kopalnia ciekawostek z dziedziny sztuki tamtych czasów oraz tych dotyczących samego artysty. Wszystkim ciekawym życia artysty polecam te lekturę, czyta się ją jak powieść historyczną.

AsiaP | 2016-09-14
Na półkach: Sztuka, Biografie, Przeczytane

Książkę czyta się z wielką przyjemnością od samego początku. Autor wiele miejsca poświęcił historii Hiszpanii XVII i XIX wieku. Ukazuje też wpływ sytuacji politycznej kraju na twórczość Goi. Książka mówi nie tyle o życiu artysty co o jego twórczości, znajdziemy w niej wiele analiz obrazów i rycin co ucieszy każdego miłośnika sztuki

Abdita | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014