The Fatal Shore

2003-01-01
2003-01-01
historia Australii

Na półkach: , , , , , , ,

Rewelacja - moja ulubiona mądra książka o Australii.

Rewelacja - moja ulubiona mądra książka o Australii.

Absolutnie wspaniała, fascynująca historia. Robert Hughes w sposób komplementarny opisał początki kolonizacji (karnej) Australii, okropieństwa Systemu penitencjarnego, rozwój myśli o naturze przestępstwa i celu kary, narodziny narodu i wiele, wiele więcej. Jest w tej książce mnóstwo faktów historycznych, sporo geografii, ale też setki wspaniałych opowieści o spektakularnych ucieczkach, przerażającym cierpieniu skazańców, naturze wczesnego społeczeństwa, w którym ścierali się byli skazańcy i zwyczajni imigranci. Niesamowite są przytoczone biografie skazańców, ich oprawców, ludzi, którzy wzbogacili się i którzy zostali zrujnowani w Australii. Niektóre historie, jak ta o Mary Bryant czy o kanibalu Pearce'ie, kazały mi zwątpić w moje rozumienie angielskiego, a następnie szukać gdzie indziej informacji o tych wydarzeniach, by się utwierdzić, że dobrze zrozumiałam.
Przede wszystkim jest to, oczywiście, kronika niewyobrażalnego wprost cierpienia ludzkiego w imię... w zasadzie nie wiadomo czego, bo wszystkie cele, jakie wywożeniu skazańców do Australii, dość szybko przeminęły. Jedyne co pozostało, to fakt, że kolonizacja tego trudnego kontynentu odbyła się trochę wcześniej, niż normalną rzeczy koleją.
Zawsze fascynowały mnie antypody, a teraz już wiem o nich więcej i wiem, że muszę je zobaczyć na własne oczy.

• Podróże
  • Australia