Goya. Artysta i jego czas

Robert Hughes Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Hanna Jankowska
W.A.B.
biografia, autobiografia, pamiętnik
Hanna Jankowska
Fortuna i fatum
Goya

usiedliśmy razem i pooglądaliśmy rysunki i obrazy na reprodukcjach
fajnie było
czasem się kłóciliśmy bo ja widziałam co innego niż on

ale że cykl o korridzie jest genialny to wiemy oboje
to dobry test na hiszpańskość. mój współczynnik jest równy zero.

Książkę czyta się z wielką przyjemnością od samego początku. Autor wiele miejsca poświęcił historii Hiszpanii XVII i XIX wieku. Ukazuje też wpływ sytuacji politycznej kraju na twórczość Goi. Książka mówi nie tyle o życiu artysty co o jego twórczości, znajdziemy w niej wiele analiz obrazów i rycin co ucieszy każdego miłośnika sztuki

Moja opinia na:

Na półkach: , , , , , , , ,

Stała sobie na półce od dłuższego czasu. Wreszcie się doczekała.
Wedle informacji na stronie wydawnictwa, autorem tej biografii mojego ulubionego malarza jest "wybitny i kontrowersyjny krytyk". Cóż... Jeśli jego "kontrowersyjność" ma przejawiać się w obalaniu od dawna funkcjonujących teorii, to ja jestem na TAK.
To jest zupełnie inna książka od powieści Feuchtwangera,...

Opasła "księga", ale rewelacyjny obraz czasów, w których żył artysta a także kopalnia ciekawostek z dziedziny sztuki tamtych czasów oraz tych dotyczących samego artysty. Wszystkim ciekawym życia artysty polecam te lekturę, czyta się ją jak powieść historyczną.

2081

Choć autor mało miejsca poświęcił prywatnemu życiu malarza , to uważam że jest to doskonała książka o czasach w jakich żył Goya.Świetnie ukazane tło społeczno-polityczne i religijne Hiszpanii przełomu XVIII i XIX.Doskonała analiza dzieł malarza.

Warto przeczytać !!!

W zasadzie tytuł powinien brzmieć "Goya. Jego czas i artysta". Zwłaszcza, że dziwnie się czyta książkę, która mówi o dziele artysty pozbawioną jakichkolwiek reprodukcji jego obrazów. Największą zaletą tej książki jest sugestywny, ciekawy, i wszechstronny opis Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku.

W biografii pióra Roberta Hughesa postać Goi zdaje się być jedynie pretekstem dla przedstawienia politycznego, społecznego i kulturowego krajobrazu Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku. Dla narodu, jego elity i władców są to czasy trudne, czasy fundamentalnych zmian. Przerdzewiała rzeczywistość hiszpańskiego ancien regime chyli się stopniowo ku degrengoladzie i upadkowi. W...

jeżeli potraktować tytuł jako zaproszenie, to przy lekturze tej książki spędziłem czas doskonale.głównym bohaterem jest oczywiście Goya i jego twórczość,ale mnie najbardziej zafascynowało z rozmachem opisane tło historyczne jego czasu.czasy w historii Hiszpanii bardzo barwne;czasy upadku dynastii Burbonów,schyłku inkwizycji,wojny partyzanckiej z wojskami...

Dyskusje

• Biografie