Goya. Artysta i jego czas

Okładka książki Goya. Artysta i jego czas
Robert Hughes Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Hanna Jankowska
Goya

więcej Więcej

Na półkach: , , , , ,

Jak zwykle u Hughesa - bardzo szeroko nakreślona epoka, w której przyszło żyć wielkiemu malarzowi. Niestety mało wiadomości o nim samym, jego rodzinie i najbliższych. Oczywiście mam świadomość, że bezpośrednich źródeł zachowało się bardzo mało, ale mimo to na pewno dałoby się napisać więcej, np. o synu Javierze czy bliskich przyjaciołach.

usiedliśmy razem i pooglądaliśmy rysunki i obrazy na reprodukcjach
fajnie było
czasem się kłóciliśmy bo ja widziałam co innego niż on

ale że cykl o korridzie jest genialny to wiemy oboje
to dobry test na hiszpańskość. mój współczynnik jest równy zero.

Książkę czyta się z wielką przyjemnością od samego początku. Autor wiele miejsca poświęcił historii Hiszpanii XVII i XIX wieku. Ukazuje też wpływ sytuacji politycznej kraju na twórczość Goi. Książka mówi nie tyle o życiu artysty co o jego twórczości, znajdziemy w niej wiele analiz obrazów i rycin co ucieszy każdego miłośnika sztuki

Moja opinia na:

Na półkach: , , , , , , , ,

Stała sobie na półce od dłuższego czasu. Wreszcie się doczekała.
Wedle informacji na stronie wydawnictwa, autorem tej biografii mojego ulubionego malarza jest "wybitny i kontrowersyjny krytyk". Cóż... Jeśli jego "kontrowersyjność" ma przejawiać się w obalaniu od dawna funkcjonujących teorii, to ja jestem na TAK.
To jest zupełnie inna książka od powieści Feuchtwangera,...

Opasła "księga", ale rewelacyjny obraz czasów, w których żył artysta a także kopalnia ciekawostek z dziedziny sztuki tamtych czasów oraz tych dotyczących samego artysty. Wszystkim ciekawym życia artysty polecam te lekturę, czyta się ją jak powieść historyczną.

Choć autor mało miejsca poświęcił prywatnemu życiu malarza , to uważam że jest to doskonała książka o czasach w jakich żył Goya.Świetnie ukazane tło społeczno-polityczne i religijne Hiszpanii przełomu XVIII i XIX.Doskonała analiza dzieł malarza.

Warto przeczytać !!!

W zasadzie tytuł powinien brzmieć "Goya. Jego czas i artysta". Zwłaszcza, że dziwnie się czyta książkę, która mówi o dziele artysty pozbawioną jakichkolwiek reprodukcji jego obrazów. Największą zaletą tej książki jest sugestywny, ciekawy, i wszechstronny opis Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku.

W biografii pióra Roberta Hughesa postać Goi zdaje się być jedynie pretekstem dla przedstawienia politycznego, społecznego i kulturowego krajobrazu Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku. Dla narodu, jego elity i władców są to czasy trudne, czasy fundamentalnych zmian. Przerdzewiała rzeczywistość hiszpańskiego ancien regime chyli się stopniowo ku degrengoladzie i upadkowi. W...

jeżeli potraktować tytuł jako zaproszenie, to przy lekturze tej książki spędziłem czas doskonale.głównym bohaterem jest oczywiście Goya i jego twórczość,ale mnie najbardziej zafascynowało z rozmachem opisane tło historyczne jego czasu.czasy w historii Hiszpanii bardzo barwne;czasy upadku dynastii Burbonów,schyłku inkwizycji,wojny partyzanckiej z wojskami...

• Biografie
  • Sztuka