Diabeł umiera w Hawanie

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

Fidel Castro nie żyje. Umarł już dawno, z nudów. Nie ma już bowiem na Kubie nic, co mógłby jeszcze zniszczyć. Przy okazji pogrzebał mit rewolucji, którą uosabiał. I samego siebie - Fidela Castro, jeden z największych mitów światowej lewicy XX wieku. Po obu mitach pozostał zabobon i jego samotny, zdziwaczały szaman. Oraz kraj na krawędzi. Katastrofy? Wyzwolenia? Wkrótce się okaże.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/DIABE%C5%81/pr/-diabel-u...(?)

źródło okładki: http://bonito.pl/k-1979232-diabel-umiera-w-hawanie

Zasada | 2019-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2019

O ile czytana dobry rok temu "Hawana: Podzwrotnikowe delirium" było szerokim freskiem historycznym z osobistym twistem, czytane teraz "Kuba: Syndrom wyspy" wydaje się być bardziej osobista-wspominkowa mimo ważkości treści, o tyle "Diabeł..." jest próbą podsumowania 50 lat rewolucji w stylu gazety codziennej/ tygodnika opinii z elementami podręcznika do WOSu.

Gdybym natknął się (a może nawet, kiedy natykałem się?) na te teksty w GazWyb, czytałbym (czytałem?) z większym zadowoleniem. Kompilacja bez redakcji okazuje się jednak trudniejsza do przyswojenia. Powtórzenia i dydaktyzm to dwa zarzuty jakie mam do tego tekstu.

Nie żałuję jednak wydanego pieniądza i poświęconego czasu. W połączeniu z dwoma wcześniej wymienionymi uzupełnia moje spojrzenie na ojczyznę ulubionego prozaika.

Hubert | 2019-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Plusy: dużo szczegółowych informacji o kraju, epoce, osobach i idei; łatwo przyswajalny język przekazu.
Minusy: wszechobecne powtórzenia - opisy tego samego wydarzenia w tan sam sposób w kilku kolejnych rozdziałach; brak głębi - wydaje się, jakby autor chciał przedstawić informacje w stylu małych gazetowych rubryk z aktualnościami, nie ma w tym refleksji charakterystycznej np. dla czytanego przeze mnie niedawno Patricka Deville'a, który również pisał o tym regionie, jednak nie w tak ramowy sposób. To pewnego rodzaju uproszczenie treści, jednak nie tyle merytoryczne, co emocjonalne, czego powody tłumaczy zapewne nota odautorska na ostatniej stronie.

Igor | 2018-06-02

Chciałoby się napisać w ripoście "Jakobin umiera w Warszawie". Nie przypuszczam żeby autor odwiedził Kubę kiedykolwiek, a jeśli nawet, to zachował swoje dumne nieprzemakalne i zarozumiałe oko białego Europejczyka. Arogancja i pycha. Dlatego smutna ta książka i dlatego nieprawdziwa.

Fl-a | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Mam z tą książką problem. Z jednej strony jest bardzo ciekawa, wielu faktów z historii i kubańskiej rzeczywistości nie znałam i pochłaniałam je z ciekawością. Niestety informacja o tym, że to zbiór artykułów a nie jednolity reportaż, pojawia się dopiero w nocie edytorskiej na samym końcu. A wcześniej? Trzeba przebrnąć wielokrotnie przez te same fakty, historie, sformułowania. W okolicy piątego razu, kiedy znów czytam o tym samym, jest to już mocno irytujące. Uważam, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, byłoby przeredagowanie tekstu, tak żeby stanowił on spójną całość.

kt_stw | 2016-11-15
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Książka dla wszystkich zainteresowanych klimatem polityczno - społecznym Kuby od rewolucji. Rozczarują się Ci co liczą na opisy w stylu "tu byłem z tym, jadłem to, tam był taki piękny widoczek o wschodzie słońca".

GroszeQ | 2016-11-03

"Diabeł umiera w Hawanie” jest przedrukiem artykułów i wywiadów, które ukazywały się w Gazecie Wyborczej w latach 2000-2015.Napaliłem się na nią, jest ciekawa ale... za dużo powtórzeń,te same sformułowania. brak ujednolicenia treści czyli autor się nie wysilił a miał doskonały materiał Jeśli się to bierze pod uwagę. myślę że to jednak wartościowa pozycja dla ciekawych Kuby i jej klimatu

Hipek | 2016-10-19
Przeczytana: październik 2016

Diabeł umiera... to zbiór kilku różnych form, czytelnik znajdzie z nim reportaże, artykuły i wywiad. Rzecz interesująca dla czytelnika chcącego zrozumieć powody, dla których komunizm i reżim na kubie był wstanie przetrwać tyle lat i trwa nadal. Niestety redaktorzy tworzący ten zbiór nie zadbali o ujednolicenie treści. Liczne powtórzenia, a czasem nawet wykluczające się informacje w poszczególnych rozdziałach wpływają na wiarygodność całości przekazu.

deana | 2016-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 maja 2016

,,Diabeł umiera w Hawanie" to zbiór artykułów jakie ukazały się w Gazecie Wyborczej w latach 2000-20015 poświęconych sytuacji na Kubie. Porusza się w nich przede wszystkim temat sytuacji politycznej - niekończącego się panowania Fidela Castro i jak to wpłynęło na tamtejsze społeczeństwo. Dużo mniejsca poświęca się prezentacji ruchów opozycyjnych i dysydenckich, które za główny cel obrały sobie sprzeciwianie się władzy i informowanie świata o sytuacji na wyspie.

Obraz Kuby wyłaniających się z artukułów nadal jest pesymistyczny. Czuje się nieustanne wyczekiwanie na śmierć Fidela Castro bo tylko z tym wiązana jest jakakolwiek nadzieja na poprawę sytucji. Pozostaje bierny opór. Każda inna działalność prowadzi do surowych represji - kar więzienia, pobicia. Kubańczycy nawet nie myślą o zbrojnym powstaniu. Długoletni reżim skutecznie wykorzenił myśl o buncie. Wielu ucieka zmęczonych bezowocną walką, zniechęconych, ambitniejszych ucieka z kraju do USA, Hiszpanii, Kanady. Nikomu nie chce...

PR1234 | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Ciekawa i bardzo smutna. Kolejny przykład jak rządy autorytarne potrafią zniszczyć kraj i społeczeństwo. Nie ma znaczenia czy junta jest prawicowa czy lewicowa. Na końcu zawsze jest rozpad i zniszczenie. Bardzo ciekawy rozdział opisujący relacje pomiędzy Kuba a pozostałymi krajami Ameryki Południowej.

Malwana | 2016-04-15
Przeczytana: luty 2016