Mam na imię Freedom

Freedom's child
Łukasz Praski
literatura piękna
Ag2S

„Nazywam się Freedom Oliver i zabiłam swoją córkę”, wyznaje bohaterka. Mieszkańcy Painte, małego miasteczka w stanie Oregon, niewiele wiedzą o swojej sąsiadce, choć Freedom mieszka tu od wielu lat. Pracuje w rockandrollowym barze, jest zadziorna i arogancka, unika towarzystwa, ale nie stroni od alkoholu i prawie co wieczór trafia do policyjnego aresztu za picie w miejscach publicznych. Nie...

„Nazywam się Freedom Oliver i zabiłam swoją córkę”, wyznaje bohaterka.
Mieszkańcy Painte, małego miasteczka w stanie Oregon, niewiele wiedzą o swojej sąsiadce, choć Freedom mieszka tu od wielu lat. Pracuje w rockandrollowym barze, jest zadziorna i arogancka, unika towarzystwa, ale nie stroni od alkoholu i prawie co wieczór trafia do policyjnego aresztu za picie w miejscach publicznych. Nie wiedzą, że naprawdę nazywa się inaczej, kiedyś została oskarżona o zabójstwo męża i od prawie dwudziestu lat korzysta z ochrony dla świadków. Nie wiedzą też, że po aresztowaniu oddała do adopcji syna i córkę i dziś gorzko żałuje tej decyzji. Tęskni za dziećmi i pisze do nich setki listów, których nie wysyła.
Gdy Freedom dowiaduje się, że jej córka Rebekah została porwana, postanawia za wszelką cenę ją uratować. Wyrusza więc w samotną podróż do Kentucky, gdzie wychowały się jej dzieci, w rodzinie, która też skrywa swoje mroczne sekrety. Musi także uciekać przed niezrównoważonymi braćmi swojego męża, którzy ruszają jej tropem, aby dokonać zemsty. Freedom przekona się wkrótce, że grozi jej znacznie poważniejsze niebezpieczeństwo.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

paulina_mowi | 2019-07-17

Świetna, wciągająca fabuła. Początek może być odrobinę nużący, natomiast warto się wciągnąć.
Przeczytałam wyjątkowo szybko.
Happy end tylko do pewnego stopnia, co jest miłą odmianą w tego typu literaturze.
Polecam.

xLadyInBlack | 2018-05-14
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 14 maja 2018

Kilkanaście lat temu Freedom została oskarżona o zabicie męża za co odebrano jej dzieci. Dziś - objęta programem ochrony świadków przy pomocy alkoholu walczy aby jakoś przetrwać każdy kolejny dzień. Freedom to kobieta bardzo samotna i zagubiona, która stworzyła maskę, pod którą chroni siebie zapewne przed ponownym zranieniem. Pracuje w barze motocyklowym, jest arogancka, a przypadkowy seks i hektolitry alkoholu to jej codzienność. Gdy dowiaduje się, że jej córka została porwana postanawia ją ratować. Czy Freedom jest w stanie zapobiec kolejnej tragedii?

"Mam na imię Freedom" to książka, którą kupiłam na jednej z marketowych wyprzedaży. Muszę się wam przyznać, że nie spodziewałam się po niej tak na prawdę niczego. Ot książka na jeden wieczór. Jednak książka ta to bardzo mocny i mroczny thriller. Czytając po prostu czuje się to całe zło i nienawiść, które w niej tkwią. Jax Miller stworzyła na prawdę wciągającą, pełną brutalności pozycję. Pokazała jaką determinację i siłę charakteru...

Sandra Jasona | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

„Nazywam się Freedom Oliver i zabiłam swoją córkę” – to zdanie pojawia się w książce kilka razy.
Okazuje się, że Freedom zabiła też męża, zostaje objęta programem ochrony świadków, musi oddać swoje dzieci, które trafiają do kochającej rodziny, ale przecież mąż był policjantem, córka zaginęła.
Ale czy ja na pewno opowiadam prawdę? Książkę wręcz pochłonęłam, co stronę sytuacja ulegała zmianie, prawda staje się kłamstwem, a to co wychodzi na wierzch przeraża. Uczucia od miłości, złości, przerażenia, niedowierzania, szaleństwa, zaślepienie. Mrok, brud – bohaterowie się tutaj nie poddają żadnym konwenansom, są tutaj aż nadto wiarygodni, chociaż oprócz Freedom inni są tylko zarysowani – a szkoda. Freedom jest idealną kobietą, jako matka przerażona, jako poszukująca dziecka przeraża – jest niezniszczalna pełna brutalności i arogancji. Nie wiem czy można ją do końca lubić, ale przejść koło niej obojętnie nie można. Debiut pisarski, nie mogłam uwierzyć, tak realistyczna i wiarygodna, a...

elninka | 2017-07-11

Bardzo wciągająca historia o ile zdołamy przetrwać pierwsze rozdziały. Styl i narrację porównywalna do "Sin City", i zapewne gdyby zrobiono z tego film, to tylko w takim samym stylu.

książkomaniaczka | 2017-06-02
Na półkach: Przeczytane, #Nowegatunki, 2016
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Ta książka jest popieprzona, że się tak wyrażę. Wciąga i intryguje, ale z każdej strony wypływa mrok, szaleństwo, toksyczne związki i zatrute życie. Z pewnością nie czyta się tego zbyt przyjemnie - bo wizja przerażająca i przygnębiająca. Ale jakoś się kibicuje, żeby cokolwiek z tego bagna wydostało się w całości.
Choć bohaterowie wydawali się całkiem wiarygodni, nie powiem, żebym mogła się wczuć czy ich zrozumieć. To po prostu zbyt wysoki level zmasakrowanych światopoglądów i osobowości.

Anna | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Świetna, trzymająca cały czas w napięciu. Ciekawe przedstawienie mechanizmów rządzących sektami. Wielu wyrazistych bohaterów - wzbudzających skrajne emocje, mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji i wrażeń. Polecam.

Hipcio | 2017-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Do szewskiej pasji doprowadzało mnie rozpoczynanie prawie każdego rozdziału od zdania: "Mam na imię Freedom". Ileż można to powtarzać?
Czy naprawdę nie wystarczy umieścić to tylko w tytule tego bliżej nieokreślonego gatunku odpowiadającemu tej książce?

Choćby nie wiem jak grubą walizę z $ płacili za mylący opis jak z okładki rzekomo napisany przez Karin Slaughter, na pewno nie jest to thriller, a co najwyżej bełkot jak dziewczyny z pociągu po spożyciu w nadmiarze napojów wysokoprocentowych.

SIA | 2016-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Kochająca matka dla swoich dzieci jest w stanie zrobić bardzo wiele. A co może zrobić kobieta, która prawie dwadzieścia lat temu straciła swoje dzieci? Może żałować i chcieć chociaż je poznać, próbować naprawić stracone lata, a nawet zmienić się… Ale czy taka zmiana jest możliwa w przypadku byłej alkoholiczni i zabójczyni własnego męża? O tym można się przekonać czytając kryminał/thriller „Mam na imię Freedom” autorstwa Jax Miller.

Freedom jest nieprzewidywalna jak nieprzewidywalna jest cała książka. Dla pozoru potrafi być miła i nie pić alkoholu pół dnia, ale czy można jej ufać? Czy można ufać komuś, kto przez około 20 lat kłamał i oszukiwał sam siebie? Freedom zabiła swojego męża, a zamiast niej do więzienia trafił jej szwagier. Przez aresztowanie straciła także swoje dzieci, które zostały adoptowane przez rodzinę „głęboko wierzących” Adwentystów Dnia Trzeciego. Przez te wszystkie lata żałowała, że tak się stało; pisała listy do swoich dzieci, których jednak nigdy nie wysłała,...

Sylwinka | 2016-06-09
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Świetna akcja, opisy tak obrazowe, że tworzysz własny "film", a film ten bardzo amerykański, dość typowy, jednakże opisany w sposób wciągający. Ani główna postać, ani sama historia nie jest w żaden sposób odkrywcza, ale podkreślam, świetnie się to czyta. Polecam :)

BagatElka | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, ZZZ....oddane
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Książka jak speluna. Pełna cuchnącego moczu,rzygowin,bluzgów i brudu.
W zamierzeniu autorki może miało to nadać historii cech mocnej,męskiej prozy ale wyszedł absurdalny kicz.
Szarpany styl pisania potwierdza uwielbienie pani autorki do komiksów.
Tak się czułam właśnie - jak podczas oglądania teledysku albo czytania dymków w komiksie. Nie odpowiada mi taka narracja.
Fabuła też niczym nie zaskakuje a temat został już wykorzystany w wielu książkach i filmach i to w znacznie lepszym wykonaniu.