Unik

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus
Cykl: Kick Lannigan (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
One Kick
Ag2S

Kick Lannigan, mimo młodego wieku, przeżyła w życiu koszmar. Porwana w biały dzień, w wieku zaledwie sześciu lat, przepadła bez wieści. Po kliku miesiącach poszukiwań już mało kto wierzył w szczęśliwe zakończenie tej historii.Wszyscy zakładali najgorsze. Gdy więc niespodziewanie, po kilku latach od tego tragicznego zdarzenia, okazało się, że dziewczynka żyje – wszyscy przecierali oczy ze zdumienia.

Każda trauma pozostawia jednak ślad. Kick, w pierwszych miesiącach po uwolnieniu, zmaga się z zespołem stresu pourazowego, a rozliczne terapie, w których uczestniczy, zdają się tylko pogarszać sprawę. Lekarstwem okazuje się… wysiłek fizyczny i walka. Dziewczyna zaczyna trenować boks, łucznictwo, szkoli się w walce wręcz, rzucaniu nożem oraz strzelaniu do celu. I poprzysięga, że już nigdy nie będzie ofiarą…

Kiedy więc w ciągu miesiąca w Portland ginie dwójka małych dzieci, a na jej drodze staje tajemniczy Bishop, Kick nie waha się ani przez moment. Dziewczyna uzbrojona w arsenał broni rusza na poszukiwania zaginionych, zupełnie nieświadoma, że wszystkie tropy prowadzą bezpośrednio do jej przerażającej przeszłości…

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/unik/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/unik/

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Bolesna przeszłość

Koszmary dręczą każdego. Niezależnie od tego, co przeżyliśmy, każdy ma w swoim życiorysie taki okres, do którego nie chce wracać. W przypadku głównej bohaterki „Uniku”, jest to praktycznie całe jej życie. Kick Lannigan w dzieciństwie została porwana, ale teraz stała się kimś zupełnie innym niż ofiarą. Stała się drapieżcą.

„Unik” jest powieścią specyficzną, do której trzeba podejść z odpowiednim nastawieniem. Chelsea Cain podjęła się bowiem ciężkiego tematu. Pedofilia zawsze wywołuje w czytelniku silne, negatywne odczucia. Przedstawienie jej w sposób, który zamienia bohaterkę z ofiary w oprawcę, nie jest może nowością, ale Cain zrobiła to w bardzo naturalny sposób. I choć miejscami może wydawać się, że niektóre zachowania Kick są… dziwne, to po głębszym zastanowieniu się czytelnik może dojść do prostego wniosku: ja zachowałbym się podobnie.

Fabuła „Uniku” koncentruje się wokół porwań dzieci. Bohaterka sama była ofiarą i to tak zmanipulowaną przez oprawcę, że nawet nie była tego w stanie odczuć. Widać to później w jej relacjach z innymi postaciami. Doskonałym przykładem jest brat, który znajduje się w zupełnie innym miejscu niż Kick. Odsunięty i odosobniony nie szuka kontaktu. Lannigan również od niego stroni, ale nie w tak wielkim stopniu. Razem tworzą tandem, który od lat śledzi dziecięcych porywaczy. Gdy Kick dostaje możliwość realnego uczestnictwa w akcji nie waha się za długo.

Ogromną zaletą opowieści jest to, że mimo ciężkiego, a nawet przytłaczającego tematu, Cain poprowadziła historię lekko. Książkę czyta się jednym tchem i to nie tylko dlatego, że dużo się w niej dzieje. Można narzekać na pewne rozwiązania fabularne, które wydają się mocno przesadzone, ale należy pamiętać, że w thrillerach obowiązuje pewna konwencja. Autorka trzyma się jej dość mocno i czasami to po prostu widać. Nie przeszkadza to w odbiorze całości, ale są miejsca, które zamiast strachu o główną bohaterkę, wywołują lekki uśmiech na twarzy.

Warto jednak chwycić za „Unik” i dać Kick szansę. Trudno tej dziewczyny nie polubić. Jest twarda, przygotowana do walki i potrafi zrobić naprawdę dużo, by osiągnąć swój cel. Dobrą wiadomością jest to, że to dopiero początek cyklu i możemy liczyć na więcej. Szczególnie, że zakończenie zapowiada coś wyjątkowego w kolejnych częściach.

Bartosz Szczygielski

Fava | 2019-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 07 lipca 2019

Książka porusza bardzo trudną tematykę: pedofilia,dziecięca pornografia, porwania, wykorzystywanie dzieci. Tematy bardzo bolesne i przygnębiające więc całość porusza. Niestety styl jakim jest napisana powieść jest raczej nie dla mnie.
Mimo, iż jest to thriller psychologiczny w książce nie ma drastycznych opisów a niektóre sytuację są dość niejasne i sami musimy się domyślać o co tak naprawdę chodzi.
Jednak widziałam bardzo dużo pozytywnych opinii, więc polecam tę książkę bo przekaz daje dużo do myślenia.

emka | 2019-01-23

Po pierwsze - co jest zarazem nieistotne - jestem zauroczona okładką! Jestem w niej wręcz zakochana! Jeszcze nie zdarzyło mi się patrzeć na okładkę dłużej niż 5 sekund. A tu... Jest hipnotyzująca, przepiękna barwowo, ma magiczny klimat, aż trudno oderwać wzrok od tej pięknej dziewczyny, od jej niesamowitych oczu! Jakkolwiek nie odwrócisz okładki, gdziekolwiek nie położysz książki, ona nadal na Ciebie patrzy tymi świdrującymi oczami i nie pozwala o sobie zapomnieć. Po prostu przyciąga jak magnes i bezgłośnie woła, abyś jej nie zostawiał. Jak i losy głównej bohaterki - Kick. Przyciągają z ogromną siłą, jak już zacznie się czytać o jej życiu - trudno odłożyć książkę i zapomnieć o tej dziewczynie. Jej losy są mocną historią, nie opisaną dzień po dniu czy miesiąc po miesiącu, nie było to potrzebne, bo wyobrażamy sobie ogrom tragedii, przez które przebrnęła Kick z samych krótkich wspomnień. Myślę, że gdyby te losy były dokładnie opisane, książka stałaby się zbyt "ciężka" do...

Demony przeszłości mogą wrócić w najmniej spodziewanym momencie. Przeżyte traumy odbijają trwałe piętno na ludzkiej psychice. Teraźniejsze życie Kick Lannigan ściśle na zawsze powiązane zostało z serią makabrycznych wydarzeń z jej dzieciństwa. Będąc małą dziewczynką została uprowadzona. Żyła w fikcyjnej rodzinie, a jej fałszywy ojciec stworzył idealną przykrywkę dla zakrojonego na szeroką skalę procederu. Dzięki działaniom FBI została uwolniona, teraz zrobi wszystko, żeby inne dzieci nie podzieliły jej smutnego losu.

Unik nie należy do klasycznych thrillerów. Fabuła wstrząsa, ale na próżno w niej szukać gładkich przejść i elektryzujących zwrotów akcji. Pedofilia nie bez przyczyny wywołuje w czytelniku sporo negatywnych emocji. Wydarzenia przedstawione są z perspektywy ofiary, która kok po kroku wprowadza nas w świat zorganizowanej grupy przestępczej wykorzystującej bezbronne dzieci do swoich działań. Ona nie jest już małą bezbronną dziewczynką, której nikt nie potrafi pomóc....

Zuela | 2018-10-14

Kicki porawana jako dziecko cudownie się odnajduje i zwalcza handlarzy pornografią dziecięcą

moox3 | 2018-05-15

Jakoś tak się zżyłam z główną bohaterką oraz jej poczuciem humoru. Książka posiada bardzo fajną fabułę, która mnie bardzo zainteresowała, dzięki czemu połykałam wręcz strony.

Trzcionka | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 października 2017

Ciężko mi jednoznacznie ocenić ta książkę. Sięgając po nią nie sprawdzałam o czym jest dokładnie i jak się okazało, że dotyczy kwestii pedofilii to mnie trochę zmroziło. Nie lubię i unikam książek dotyczących takich tematów. Całe szczęście autorka nie czuła potrzeby szczegółowego zagłębienia się w temat. No właśnie.. Choć w tym aspekcie to doceniam, bo nie odczuwam przyjemności z czytania o poczynaniach pedofili, to w moim odczuciu to niezagłębianie się w temat rozciągnęło się na całą książkę. Cały czas miałam wrażenie swojego rodzaju powierzchowności - w dialogach, opisie kolejnych wydarzeń i ogólnym umieszczeniu bohaterów w czasie i przestrzeni. Mimo, że mnie to uwierało, książka, o dziwo, potrafiła przyciągnąć. Powściągliwość autorki niewątpliwie rozbudzała ciekawość co będzie dalej. Prosty język i krótkie rozdziały to też spory plus.
To co mnie z pewnością odrzuciło to dość schematyczne rozwiniecie relacji głównych bohaterów. Z jednej strony było to całkowicie zbędne,...

kad240 | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Właśnie skończyłam...
Mam mieszane uczucia co do tej książki,ponieważ z jednej strony temat cięzki,ale czegoś mi brakowało.Cały czas miałam wrażenie,że o czymś zapomniano,że czegoś brakuje i pozostaję z uczuciem nie sytości ;)

Piotr | 2017-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Jak to u mnie zwykle bywa, duży plus za okładkę. Nie dość, że mogłem sobie łatwiej wyobrazić główną bohaterkę podczas czytania, to jeszcze uważam, że świetnie dobrano wizerunek. Bo chociaż Kick jest niebezpieczna i wie jak się bronić przed wszelkim zagrożeniem, potrafi być urocza i trudno jej nie polubić.

Postać Kick bardzo mi się spodobała. Popierałem jej wszelkie przemyślenia i czyny, jej pogląd na ludzi - tych bliskich i tych obcych.

Fabuła początkowo również wyglądała zachęcająco, wciągnąłem się i nie było momentów, w których bym się nudził.

Negatywne strony mogę zacząć wytykać przy końcowej części fabuły. Początkowo wszystko szło bardzo interesująco, szczegółowo, ale im głębiej brnęliśmy, tym bardziej można było zauważyć, że autorka chyba się już nudzi i chce bardzo przyspieszyć akcję. Wszystkie wcześniejsze wydarzenia (chociażby wtedy, gdy Kick i Bishop przeszukują dom) były opisane na długie strony. A ostatnie ważniejsze fabularnie momenty od odkrycia tożsamości...

Kasia | 2017-04-27

Lubię jak bohaterkami książek są silne kobiety, dziewczyny. Każda z nas chciałaby być silną babką. W "Uniku" rządzi Kick (imię z pewnością nieprzypadkowe). Potrafi walczyć wręcz, posługiwać się bronią palna jak i białą, wyszkolona w łucznictwie. Załatwienie przeciwnika rzuconymi gwiazdkami też nie nastręcza jej problemów. Czyli kobieta petarda!
Patrząc na Kick miałam nieodparte wrażenie, że z Matyldą (tą od Leona Zawodowca) i Tatianą - bohaterką "Czerwonego parasola" Jurija Jakowa - mogłyby stworzyć kolejną odsłonę Aniołków Charliego.
Ta siła, etos kobiety niezależnej to tylko pozory, zewnętrzny pancerz chroniący przed wydarzeniami z przeszłości jak i teraźniejszością. Kick (Kit? A może Beth?) Lannigan mając 6 lat została porwana przez pedofila i cudownym zrządzeniem losu uratowana po kilku latach. Traumatyczne przeżycia nie pozwalają jej przejść obojętnie obok krzywd innych dzieci. Dlatego też w momencie, gdy dowiaduje się, że w Portland zaginęła dwójka dzieciaków, stara się za...

Gośka | 2017-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Do książki przyciągnęły mnie oczy. Twarz na okładce ma niesamowity dar przyciągania uwagi i chociaż z reguły staram się być odporna na okładki, tym razem się skusiłam. Przy okazji założyłam, że jest to powieść młodzieżowa z gatunku fantastyki. Nieźle się pomyliłam:)

Beth ma jedenaście lat i mieszka na farmie wraz z ojcem i matką. Jej życie składa się z ciągłej nauki o przetrwaniu, znikaniu i walce. Codzienne wieczory spędzane z tatą na grze w Scrabble są jedną z niewielu przyjemności dnia. Dziewczynka jednak nie sprawia wrażenia nieszczęśliwej. Widać jej oddanie dla taty i chęć, by zaspokoić jego wymagania w każdym względzie. To Mel nauczył ją pływać, strzelać, używać wytrycha, stać się niewidzialną w tłumie. Beth nie chodzi do szkoły, często się przeprowadza, w każdym mieszkaniu ma kryjówkę, w której musi znikać, gdy do domu przychodzi ktoś obcy. Ojciec jest całym jej światem, który pewnego dnia rozsypuje się na kawałki, gdy do domu wkracza FBI. Okazuje się, że Beth ma na imię...