The Three-Body Problem

Okładka książki The Three-Body Problem Cixin Liu
Okładka książki The Three-Body Problem
Cixin Liu Wydawnictwo: Tor Books Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1) fantasy, science fiction
Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1)
三体
Tor Books
2014-11-11
2014-11-11
Ken Liu
Inne

Mieszanka bardzo ciekawych odważnych pomysłów... i niestety nienajlepszej literatury. W efekcie przez książkę przeciągnęły mnie bardziej ciekawość co jeszcze wymyślił autor niż przyjemność z czytania.

Względnie krótka książka a zajęła mi zaskakująco długo. Swoją drogą pierwsza książka napisana przez chińskiego autora jaką przeczytałem. Niewątpliwie oryginalna choć w niektórych miejscach trochę zwalniała tempo. Fascynujące były momenty opisywania zjawisk fizycznych czy gry o trzech ciałach. Brakuje mi jednak konkretnego zamknięcia, które powinno się pojawić nawet gdy mamy do czynienia dopiero z pierwszym tomem serii.

Ostrzegam książka jest trudna ze względu na słownictwo i zagadnienia z zakresy fizyki czy fizyki kwantowej ale za to jak się ogarnie wszystko i przed wszystkim zrozumie to wow. Ile tu jest świetnych pomysłów. Polecam mieć chociaż podstawową wiedze z zakresu fizyki (czyli podstawówka, gimnazjum);D

Chiny lata sześćdziesiąte. Rewolucja kulturalna. Resort obrony państwa realizuje Projekt badawczy Czerwony Brzeg, który jest planem obronności kraju o najwyższym statusie tajności. Jasne jest, że ośrodek badawczy mieści się w miejscu odległym od czegokolwiek i niedostępnym. Tajniejszej operacji wojskowej jeszcze w Chinach nie realizowano. Zbudowano Solenoid Nadprzewodzącego Magnesu wysoki na 3 i pół piętra i wprowadzono czytelnika w tajniki teorii superstrun. A wszystko to w celu realizacji poszukiwań pozaziemskich cywilizacji. Zrobiło się poważnie i trudno w odbiorze ze względu na teoretyczne wywody naukowe i filozoficzne. Cóż, mamy do czynienia z twardą fantastyką, nie mogło być prosto i jasno. Treść związana jest z naukowym rygorem, z trzymaniem się faktów naukowo-technologicznych gdzie autor dba o spójność przedstawionego świata ze współczesnym stanem nauki. Oprócz zaskakujących rozwiązań technologicznych, choćby wytworzenie supermocnego nanomateriału nazwanego super ostrzem, poznajemy grę w Trzy ciała. Gra toczy się w wirtualnej rzeczywistości. Normalnie twórcy gier chcą przedstawić jak najwięcej informacji, by zwiększyć poczucie realizmu natomiast ci co opracowali Trzy Ciała zagęścili treść, by ukryć bogatszą rzeczywistość. W grze manipuluje się sprawami w skali wszechświata i oblicza się czas do kontaktu z obcą cywilizacją . Obawiam się że chwilami byłam głupsza od najgłupszego żołnierza w trzecim akcie gry. Teorie fascynujące, pomysłowe i niesamowite, ale niestety obawiam się..... Bo nie wszystko zrozumiałam. Trisolaris. W nim cała a nadzieja. Komunizm wszechgatunkowy. Nie wiemy jaka jest cywilizacja pozaziemska, ale wiemy jacy są ludzie. Czy przylot Trisolarian będzie wizytą czy inwazją? Zbliżają się do nas najeźdźcy czy sprzymierzeńcy? Ano zobaczymy. Autor stwierdza w pewnym momencie „Im więcej czytacie tym bardziej jesteście zdezorientowani”. Mam nadzieję, że lektura drugiego tomu trylogii Cixin Liu „ Wspomnienie o przeszłości Ziemi „ pt. Ciemny las” nie będzie dowodem akurat tej teorii.
Za ksiązke dziekuję Domowi Wydawniczemu "Rebis".

To jest bardzo trudne, jeszcze bardziej ciekawe i wciągające.

To jest bardzo trudne, jeszcze bardziej ciekawe i wciągające.

Jak zwykle wszystko przez kobiety i komunizm. Bardzo ciekawa książka.

Jak zwykle wszystko przez kobiety i komunizm. Bardzo ciekawa książka.

Po książkę najlepiej sięgnąć, nie wiedząc nic o jej świecie i fabule, by dać się wciągnąć i krok po kroku odkrywać z bohaterami intrygujące tajemnice. Proza chińskiego autora jest od pierwszych stron prosta i rzeczowa, przyziemna w swym niespiesznym tempie i języku, a jednocześnie poruszająca niezwykle głębokie tematy, które potrafią wbić w fotel, zjeżyć włos na głowie i pozostać z nami na długo po lekturze. Jest też bardzo dużo wątków naukowych, ale podanych na tyle umiejętnie, że nawet ja jako ścisłowiec analfabeta byłem w stanie raźno za nimi podążać. Rzecz zdecydowanie warta doświadczenia.

Jest to niezwykłe połączenie rozważań o cywilizacji muszącej radzić sobie ze zmiennymi warunkami świata wrzuconego w układ trzech ciał z legendarną zagadką fizyki klasycznej.
Trudno mi tę książkę ocenić, jest dla mnie dość nierówna. Z jednej strony jest w niej trochę za dużo wiedzy popularno-naukowej, trudno czasami śledzić wywody autora, nawet jeśli są podane jako skondensowana wiedza. Czasami po prostu czułam, że musze brnąć do przodu bez zastanowienia, postacie zlewały mi się momentami. Z drugiej zaś strony, temat daje do myślenia, akcja jest osadzona w konkretnym kontekście historycznym, a intryga jest ciekawa i świetnie opracowana.

Opinia wspólna dla całej trylogii. Nie ma w tych powieściach wartkiej akcji i jej tu nie potrzeba, powieści meandrują, kierują czytelnika ku różnym tematom, ale podobnie jak opowiadania z tomu Wędrująca ziemia, każdy z tych tematów zawiera jakąś, co najmniej jedną, świetną ideę, dzięki czemu autor utrzymuje zainteresowanie czytelnika stale na bardzo wysokim poziomie. Jestem pełen podziwu dla Cixina Liu, zawarł w swoim dziele ogrom wiedzy i przemyśleń.

Wybitna bardzo oryginalna książka inteligentna pouczająca oraz wciągająca napisana z nieprawdopodobnym rozmachem ogarniającym losy ludzkości, ziemi, kosmosu oraz wszechświata... coś nieprawdopodobnego!!! Ciężko komuś byłoby to opowiedzieć... to po prostu trzeba samemu przeżyć :) Jedynym minusem moim zdaniem jeżeli o mnie chodzi jest gigantyczna ilość wiedzy, teorii oraz nauki zawarta na kartach tej książki, chętnie pogodziłbym się z mniejszą ilością tej wiedzy i pewnymi uproszczeniami ale sama w sobie historia jest jak najbardziej genialna !!!!