Kamienne niebo

Cykl: Pęknięta Ziemia (tom 3) | Seria: Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo: Sine Qua Non
The Stone Sky
YoAnna

Księżyc wkrótce powróci. Czy przyniesie ze sobą zagładę? Essun przejęła moc Alabastra Dziesięciopierściennika. Dzięki niej zamierza odnaleźć swoją córkę Nassun i sprawić, by świat stał się przyjazny młodym górotworom. Dla Nassun jest już jednak za późno. Widziała zło świata i przyjmuje to, w co jej matka nigdy nie chciała uwierzyć: że pewnych rzeczy nie da się naprawić. Można je tylko...

Księżyc wkrótce powróci. Czy przyniesie ze sobą zagładę?

Essun przejęła moc Alabastra Dziesięciopierściennika. Dzięki niej zamierza odnaleźć swoją córkę Nassun i sprawić, by świat stał się przyjazny młodym górotworom. Dla Nassun jest już jednak za późno. Widziała zło świata i przyjmuje to, w co jej matka nigdy nie chciała uwierzyć: że pewnych rzeczy nie da się naprawić. Można je tylko ostatecznie zniszczyć.

Kontynuacja trylogii rozpoczętej „Piątą Porą Roku”, dwukrotnie uhonorowaną nagrodą Hugo, nominowaną do nagród Nebula, Audie i Locus, będącą pierwszą książką wyróżnioną przez Wired.com, nagrodzoną tytułem Notable Book of 2015 magazynu „New York Times”.

„»Kamienne niebo« jest nie tylko wstrząsającym zakończeniem trylogii, ale też niesamowitym dowodem na to, że Jemisin potrafi zaskoczyć nawet tak zatwardziałego sceptyka jak ja. Gorąco polecam” – Weronika Załucka, Book Emperor.

„»Piąta Pora Roku« i »Wrota Obelisków« zapewniły N.K. Jemisin miejsce pośród największych współczesnych mistrzów fantasy. »Kamienne niebo« utwierdza w przekonaniu, że nie trafiła do tego grona przypadkiem. Skrupulatnie prowadzona od pierwszego tomu fabuła znalazła zwieńczenie w porywającym finale serii, pozostawiając czytelnika usatysfakcjonowanym i zaskoczonym. Ale tak to już jest z powieściami wysokiej próby” – Adrian Turzański, Bestiariusz.

„Trylogia »Pękniętej Ziemi« przypomina puzzle z dużą liczbą elementów. Złożenie układanki jest trudne, aczkolwiek daje wiele satysfakcji. N.K. Jemisin nie prowadzi czytelnika za rękę, wręcz rzuca go na głęboką wodę. W końcu tylko najsilniejsi przetrwają Piątą Porę Roku…” – Wiktoria Mierzwińska, Ostatnia Tawerna.

„Trylogia »Pękniętej Ziemi« to dzieło pełne alegorii i aluzji. Prawdziwa uczta czytelnicza” – „The New York Times”.

„Żywe postacie, misternie skonstruowana fabuła i oryginalne przesłanie. Wielka, ponadczasowa powieść” – „Publishers Weekly”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Zniszczyć świat – za i przeciw

Sezon trwa już prawie dwa lata. Essun wprawdzie zdołała ocalić mieszkańców Castrimy, ale za cenę zniszczenia samej Castrimy. Jej też przyszło słono zapłacić za użycie mocy Alabastra. Teraz ma dwa cele: ocalić świat, kładąc kres odwiecznej wojnie życia z Ojcem Ziemią, i odnaleźć córkę. Jednak dziesięcioletnia Nassun, która po dramatycznych wydarzeniach zamykających poprzedni tom musi wraz z Schaffą opuścić Odnaleziony Księżyc, ma zupełnie odmienne plany. Czy w świecie rozdartym na pół i przysypanym popiołem jest nadzieja na szczęśliwe zakończenie?

„Kamienne niebo” zamyka wielokrotnie nagradzaną trylogię Pękniętej Ziemi N. K. Jemisin. Cały cykl przepełniony jest smutkiem i goryczą, ale również nadzieją. Ostatni tom podejmuje opowieść o losach Essun i Nassun, a równocześnie rozwija wątek najbardziej tajemniczych istot na Ziemi – zjadaczy kamieni. Czym są? Skąd pochodzą? Jaką rolę odegrali w przeszłości i do czego dążą? Na te pytania odpowiada Houwha (Hoa), przywołując swoje wspomnienia z czasów sprzed Bezruchu: w czasach pełnych życia i magii, kwitnąca cywilizacja Syl Anagist chciała użyć zjadaczy kamieni jako narzędzi na swojej drodze do świetlanej przyszłości, bez względu na koszty.

Trylogia Pękniętej Ziemi w swojej postapokaliptycznej wizji łączy elementy magii, geologii i technologii, przy czym w ostatniej części ich działanie i współzależności są lepiej wyjaśnione. Technologia i tajemnicze artefakty Syl Anagist pełnią tu istotną rolę, chociaż trudno w pełni zrozumieć ich złożone działanie. Pod tą fantastyczną wierzchnią warstwą kryją się głębsze przemyślenia na temat różnych form usankcjonowanego przez prawo niewolnictwa i wyzysku, które nawet ci ciemiężeni i wykorzystywani uważają za słuszne i konieczne – do czasu. Jest to też piękna i równocześnie trudna refleksja na temat macierzyństwa, miłości i poświęcenia. Seria skłania także do namysłu nad tym, jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za agresywne ingerowanie w środowisko i nadmierne czerpanie z jego zasobów. Lektura wciąga od pierwszego do ostatniego tomu i pozostawia dużo tematów do przemyśleń, a czego więcej można wymagać od dobrej książki?

Agnieszka Kruk

Gromvolt | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

Trylogia mi się podobała,mam pewne zastrzeżenia ale ogólnie było dobrze.
Oryginalne pomysły,opisy do mnie trafiały,akcja mogła by być odrobinę żwawsza,lecz nie można mieć wszystkiego.Polecam te książki ponieważ mają to coś.

HouseOfReaders | 2019-05-07
Przeczytana: 13 lipca 2018

Piąta Pora Roku trwa w najlepsze od ponad dwóch lat. Essun wraz z ocalałymi Castrimy przedziera się przez nieprzyjazne ziemie w drodze do Rennanis, aby ostatecznie zboczyć z kursu i podążyć tropem swojej córki. Kobieta pragnie ukoić wściekłość Ojca Ziemi i przywrócić mu utracony Księżyc i tym samym zakończyć, albo przynajmniej złagodzić Piąte Pory Roku. Jednak nie zdaje sobie sprawy, że jej dziesięcioletnia córka ma całkiem odmienne plany…

Podobnie jak w poprzednich tomach wysłuchujemy historii Hoi, którą kieruje w stronę Essun. Opisuje jej poczynania w narracji drugoosobowej, przybliża jej co dzieje się z jej córką Nassun w narracji trzecioosobowej. Nie będę się powtarzać i znowu zachwycać się stylem pisania i ową narracją, bo robiłam to przy okazji recenzji poprzednich tomów, ale muszę zwrócić uwagę na inny element książki. Autorka postanawia przybliżyć nam zamierzchłe czasy z Hoą w roli głównej. Dzięki tym rozdziałom poznajemy genezę Obelisków i Syl Anagist, dowiadujemy się co...

Robert Stuczynski | 2019-04-19

Przekombinowana

Katrina | 2018-12-23
Przeczytana: 09 października 2018

Piąta Pora Roku trwa już od dwóch lat. Essun pozbawiła swoją wspólnotę domu, aby ocalić jej życie. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Jednocześnie kobieta czuje, że jak najszybciej musi odnaleźć swoją córkę, Nassun, a także przywrócić Ojcu Ziemi to, co zostało mu zabrane, jeśli chce zapobiec kolejnym katastrofom.

Bardzo długo zwlekałam z sięgnięciem po „Kamienne niebo”. Opinie na temat tego tomu były zdecydowanie chłodniejsze w porównaniu do części poprzednich, mimo że zakończenie serii, tak samo jak tomy poprzednie, także zgarnęło Nagrodę Hugo. Na szczęście dla mnie sama w trakcie lektury książki Nory K. Jemisin bawiłam się nie gorzej, niż w przypadku części poprzednich.
Faktycznie jednak muszę przyznać, że w ostatniej części – tak samo, jak w przypadku tomu drugiego – brakowało mi odrobiny chemii między bohaterami. W przypadku „Piątej pory roku” relacja Sjen oraz Alabastra po prostu iskrzyła; w kolejnych częściach te emocje towarzyszące tej relacji zdają...

Kasia | 2018-12-22
Przeczytana: 23 maja 2018

Czego zabrakło? Tej trudnej do sprecyzowania i ubrania w słowa „iskry”, która sprawia, że lektura porywa i ma w sobie to „coś”, co wyróżnia ją na tle innych. Kamienne niebo jest ze wszech miar powieścią poprawną, ba! nawet bardzo dobrą, jednak na tle dwóch poprzednich tomów wypada słabiej.

Niemniej, trylogia jako całość jest zdecydowanie warta uwagi. N.K. Jemisin nakreśliła własną, oryginalną wersję postapokalipsy oraz świat, który fascynuje swoją złożonością i skazaniem na zagładę. Dlatego mimo słabszego ostatniego tomu, całą Pękniętą Ziemię gorąco polecam!

Cała opinia:

Patryk Wójcik | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Od tej trylogii ciężko się oderwać. Wciągająca fabuła, naprawdę ciekawe losy bohaterów, które obchodzą czytelnika. Wyjątkowy świat, w którym jest tyle fascynujących i zaskakujących zakamarków. Zakończenie nieoczywiste, jednak jest dla mnie zbyt szybko, aby je oceniać. Przeżywam szok, bo skończyłem czytać. Nic już nie pozostanie takie samo...

Piotr Martyniuk | 2018-10-21
Przeczytana: 21 września 2018

Świetne zwieńczenie trylogii. Sama trzecia część jako osoba książka, nie jest może aż na 8 gwiazdek, do połowy akcja toczy się dosyć sennie, ale później wszystko świetnie się domyka. Naprawdę, i sama fabuła, i sposób narracji, i pokazany świat - wszystko nabiera sensu i okazuje się szczegółowo zaplanowaną układanką. Czapki z głów dla Autorki. Polecam cały cykl - jako całość to jedna z najlepszych opowieści fantasy ostatnich dekad.

KittyAilla | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Jak mogę napisać o powieści, o końcu genialnej trylogii, skoro nie ma słów, które mogłyby ją opisać? Jemisin stworzyła coś unikalnego na tylu poziomach, że aż trudno uwierzyć w tę oryginalność. Zaczyna się ona już od sposobu narracji. Ciekawił mnie zabieg narracji zwracania się narratora do bohatera powieści, a w tej części wreszcie wyjaśniło się jego zastosowanie!

Tym razem akcja toczy się po trzech różnych torach, które ostatecznie łączą się w skomplikowane, ale logiczne zakończenie całości. Kamienne niebo to powieść wymagająca myślenia i skupienia. Opowieści z pradawnego miasta skupiają się wokół tamtejszej technologii, którą narrator próbuje wyjaśnić w prosty sposób, ponieważ tłumaczy to nie tylko czytelnikowi. Z drugiej strony towarzyszymy Essun, którą autorka zmusza do podjęcia naprawdę trudnych decyzji. Jej droga splata się z drogą Hoi, wiernego towarzysza i jednocześnie zjadacza kamieni. Przyznaję bez bicia, że to mój ulubiony bohater i cieszy mnie jego wszechobecność w...

srak | 2018-08-14
Przeczytana: marzec 2018

"Wiosna,lato,jesień zima, śmierć jest piata, wszystko spina.."
Piata pora roku jest czasem zniszczenia, powtarzająca się sekwencją końca świata. Jest czasem ostatecznej walki ludzkości o dalsze istnienie, o zachowanie dorobku kulturowego i wiedzy pokoleń. Ludzkości, która skazana jest na przegraną wobec gniewu Ziemi. Ludzkości, która jest jak zawsze podzielona i niesolidarna, zwłaszcza w obliczu katastrofy, gotowa zeżreć sama siebie, ludzkości, która w imię lęków i partykularnych interesów zadręcza systemowo wszelką inność, w tym obdarzone szczególnymi umiejętnościami górotwory...

Ocena tej książki jest dla mnie właściwie oceną całego cyklu, ponieważ wszystkie trzy tomy są jedną, spójną historią. Doceniłam autorkę za świeży, głęboki sposób spojrzenia na to, kim my ludzie stajemy się , gdy - jak mówi skałowiedza -pierwszym prawem piątej pory roku jest konieczność... gdy liczy się tylko przetrwanie nie tyle nawet jednostki co ludzkości i jej cywilizacji, do czego prowadzi...

jatymyoni | 2018-07-26
Przeczytana: lipiec 2018

Ostatni tom trylogii. Spadło tempo akcji. Właściwie przez połowę książki mało co się dzieje. Natomiast mamy rozbudowaną narrację. Poznajemy historię zjadaczy kamieni i rolę obelisków. Dowiadujemy się w jaki sposób zaczęły się Piąte Pory Roku i co do nich doprowadziło. Dopiero pod koniec jest wielki finał. Czy Essun i Naeeun się spotkają? A jak się spotkają, czy będą pragnęły tego samego dla świata? Czy uda się zakończyć Piątą Porę roku? Czy uda się doprowadzić, aby więcej nie było Piątych Pór Roku? Jak jest w tym rola obelisków, księżyca i zjadaczy kamieni?
Trylogia jest znakomita i wyróżnia się na tle dostępnej fantastyki. Klimat powieści niepowtarzalny. Poza świetnie skonstruowaną fabułą zawiera drugie dno. Porusza temat akceptacji i wykluczenia, relacja matka- córka, Nikt z nas nie jest samotną wyspą, potrzebujemy wspólnoty , przyjaźni i miłości. Trylogia jest też o tym jak te relacje trudno budować i jak łatwo je zniszczyć. Ma też wymiar ekologiczny. Czy człowiek sam może...