Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Tom 1. Problem trzech ciał

Okładka książki Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Tom 1. Problem trzech ciał Cixin Liu
Okładka książki Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Tom 1. Problem trzech ciał
Cixin Liu Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1) Ekranizacje: Problem trzech ciał (2024) fantasy, science fiction
Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1)
三体 / The Three-Body Problem (2006)
Rebis
2020-01-01
Andrzej Jankowski
Ekranizacje:
Problem trzech ciał (2024)
Inne

Może gdybym czytała a nie słuchała w audiobooku to bym więcej zrozumiała. Aczkolwiek bardzo ciekawa lektura, która nieco zmieniła mój ogląd na pewne fizyczne i astronomiczne aspekty na świecie oraz na pewno zachęciła do pogłębienia pewnych tematów. Z chęcią teraz też obejrzę serial na podstawie tej książki🫡

Czytałam długo i z przerwami, niewiele zrozumiałam, ale historia w książce wciąga. Moje pierwsze spotkanie z sci-fi oprócz Diuny. Może za jakiś czas sięgnę po drugi tom.

Lubię książki o astrofizykach, kosmosie, jego eksploracji i poszukiwaniach pozaziemskiego życia. Powieść Liu od pierwszych stron przypadła mi więc do gustu. Ciekawe postacie, ciekawie budowana opowieść, w końcu interesujące przesłanie - mimo, że oczywiste i proste jak budowa cepa. Słabszy fragment książki to ten związany z grą. Ale to niewielki mankament.

Ukazanie Ye Wenjie i rewolucji kulturalnej dla co poniektórych może być ciężki. Dotyczy to również imion, które przynajmniej ja łatwo zapomniałam. Na szczęście na początku znalazł się skrót z jednozdaniowym przedstawieniem postaci, taka ściąga. Wątek Ye i rewolucji spowodował, że książka wiele zyskała. Dała jej tło i wyjaśnienie decyzji jaką podjęła Ye, a także odpowiedz od czego się zaczęło. Ma też to cel wprowadzenia do wniosków końcowych jakie autor przeprowadził w posłowiu. Książka ta bowiem jest niczym rozprawa filozoficzna oraz socjologiczna. Nie jest tylko po to by dać upust erudycji lub czystej rozrywki wnosi wiele przemyśleń. Bardzo podobała mi się historia Wenjie i jej przeżycia. Jest jedyną tam postacią, którą można poznać, polubić lub znienawidzić. Po prostu ma duszę. Nie licząc jeszcze charyzmatycznego Da Shi inne postacie bowiem po prostu... są... Autor nie nadał swoim bohaterom głębi, szybko opisane użyte w danym celu, jak przedmiot. Według mnie opisy Ye nie mówią jaka jest, nie zgłębiają jej myśli za to mamy przedstawione interakcje innych ludzi wobec niej, wydarzenia, opisy działalności ludzkiej oraz jej decyzje, które umożliwiają interpretację jej osoby oraz zrozumienie jej po czynach. Autor mógł pokusić się na dopisanie jeszcze ok 50-100 stron, w których poznalibyśmy resztę postaci. Książka dobra, nawet bardzo dobra. Przy opisach zjawisk fizycznych konieczne jest zasięgnięcie do starego dobrego wujka google co wymusza wysiłek umysłowy to na plus mimo wszystko.

Jednym ze znaków naszych czasów jest gwałtowny rozwój technologiczny. Codzienne dokonywane są nowe odkrycia, prezentowe nowe produkty i snute są nowe plany. Nastał złoty wiek nauki, mimo pewnych oponujących indywiduów. Przywykliśmy do tego.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy dziś naukowcem. Codziennie przepalamy długie godziny na analizie danych dostarczonych przez skomplikowaną aparaturę. Od pewnego czasu jednak dane wydają się nie mieć większego sensu. Raz pokazują tak, a raz inaczej. Wyniki zaczynają wydawać się losowe. Upewniasz się czy nie wariujesz ze zmęczenia i konsultujesz się z zaprzyjaźnionymi badaczami z innych ośrodków. Ich badania napotykają podobne problemy. Co więcej zauważasz, że nawet gdy próbujesz udowodnić znane ci już prawa np. fizyki to te wyniki również nie zgadzają się ze znaną już odpowiedzią. Wygląda na to że nauka na całym świecie się zatrzymała, dotarła do ściany, której nie widzimy, ale zdajemy sobie sprawę że tam jest. Zupełnie jak mój w swojej klatce. W twojej głowie kłębią się setki pytań, a wśród nich najważniejsze: co się dzieje?

Wizję takiego właśnie świata rozpościera przed nami Problem Trzech Ciał. Cała książka, będąca pierwszą częścią trylogii, to poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie. I jest to poszukiwanie niezwykle fascynujące!

Fenomenalna lektura. Ze wszech miar warto!

Fenomenalna lektura. Ze wszech miar warto!

Muszę przyznać, że w temacie science fiction jestem absolutnym laikiem. Po "Problem trzech ciał" sięgnęłam z zamysłem przeczytania czegoś spoza gatunków, które najczęściej wybieram. Pozytywne recenzje i gorące polecenia od znajomych zmotywowały mnie do zapoznania się z powieścią Cixin Liu. Początkowo byłam nią zachwycona i absolutnie w nią wciągnięta. Niestety w pewnym momencie zaczęła mnie ona bardzo męczyć, samo zakończenie uważam jednak za udane. Ciężko mi określić jak "Problem trzech ciał" wypada na tle innych przedstawicieli gatunku, jednak z całą pewnością autorowi nie można odmówić pomysłowości.

Rewelacyjna, mędra lektura

Rewelacyjna, mędra lektura

Proszę nie zniechęcać się nierównym poziomem pierwszego tomu (zwłaszcza pod względem literackim). W drugim jest znacznie lepiej.

Remigiusz Mróz udaje Jacka Dukaja, żenada, nie czytajcie.

Remigiusz Mróz udaje Jacka Dukaja, żenada, nie czytajcie.