Red Rising Tom 1 Złota krew

Tłumaczenie: King Składanowska
Cykl: Red Rising (tom 1)
Wydawnictwo: Drageus Publishing House
karollllllla

Kto walczy z potworami, sam musi stać się potworem. Życie Czerwonych na Marsie nie jest łatwe. Zwłaszcza życie Helldiverów, którzy w kopalniach Marsa wydobywają cenne helium-3. Nigdy nie widzą słońca. Nie zawsze mają co jeść. Żyją krótko. Umierają młodo. I nie ma dla nich sprawiedliwości. Darrow Helldiver, Czerwony górnik, przez okrutne prawo Złotych władców traci żonę, a potem sam zostaje...

Kto walczy z potworami, sam musi stać się potworem.
I nie ma dla nich sprawiedliwości.
Darrow Helldiver, Czerwony górnik, przez okrutne prawo Złotych władców traci żonę, a potem sam zostaje skazany na śmierć. Nie wie jeszcze, że to dopiero początek.
Los daje mu szansę, aby walczyć o wolność dla swoich ludzi. O wolność wszystkich Kolorów niewolonych surowym prawem Złotych najeźdźców, którzy przed wiekami opanowali Układ Słoneczny.
Darrow musi tylko stać się Złotym. Wślizgnąć się w szeregi panujących i rozbić system od środka.
Przed nim nie tylko bolesna przemiana, lecz także długa i żmudna walka o pozycję na szczycie społecznej piramidy. Żeby stać się Złotym, Czerwony Helldiver musi nie tylko zmienić skórę, lecz także przeżyć. Co wcale nie jest takie proste, bo Instytutem Marsa, szkołą przyszłych władców, rządzi tylko jedna zasada: przeżyją najsilniejsi.
Czy słaby Czerwony zdoła skończyć szkołę bogów?
Czy zdoła rozpalić zarzewie zagłady i obalić Złotą tyranię?

źródło opisu: Drageus Publishing House

źródło okładki: Drageus Publishing House

Oficjalna recenzja
locus książek: 196

Astro-Rzymianie z Marsa vol. 1

Przyznam się, że pisałem już kiedyś recenzję „Red Rising: Złota krew”. Wierzcie mi, była bardzo niepochlebna. Czemu zatem robię to ponownie i tę dałem do publikacji?

Zapewne wpłynął na to czas, ale i wydanie drugiego tomu – dzięki niemu inaczej spojrzałem na pierwszy w innym świetle. I zdaje mi się, że z lektury każdej, nawet tak pokręconej i na pierwszy rzut oka sztampowej książki jak ta autorstwa Pierce’a Browna da się wynieść coś wartościowego. Chociaż jedno pozostaje niezmienne w popkulturze. Mars ma szczęście do niebanalnych i szaleńczych pomysłów – jak nie „Motomyszy z Marsa” czy „Marsjanin” wcinający tonami ziemniaki, to kosmiczni Rzymianie.

Zacznijmy jednak od początku. Ta barwna historia rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości na Marsie. Głównym protagonista, Darrow, to szesnastoletni górnik, operujący pokaźnym maszynerią wiertniczą (stąd zyskał przydomek Helldiver). Wraz ze swoimi kompanami wydobywa specyfikant potrzebny do kolonizacji Marsa, żyje z żoną i rodziną w podziemiach. Wszyscy należą do kasty Czerwonych, klasy nomen omen, robotniczej, nic dziwnego, że warunki mają ciężkie. Raz do roku ogłoszony jest turniej o Laur – nagrodę, która zapewnia dostatek żywności czy lekarstwa. I to właśnie w dzień przyznania lauru wszystko się zmienia.

Powyższe streszczenie to… tylko 20 stron powieści! Akcja pędzi z prędkością rakiety NASA zaraz po starcie i za nic nie ma zamiaru zwolnić. I to dla nas, czytelników, dwojako rozumiana wiadomość. Przede wszystkim jesteśmy dosłownie zalewani informacjami jak podczas powodzi. Przez te kilkanaście stron dowiedziałem się o tym świecie tyle, ile niejeden autor potrafi wyprodukować na 100 stronach. Później będzie lepiej, a Brown tylko tak rozpoczął, wrzucił nas w świat? Skądże. Tak będzie cały czas.

Z drugiej strony kartki same przeskakują dalej – jest lekko, szybko i przyjemnie. Z każdą chwilą wpadamy coraz bardziej w brudny i zdeprawowany świat science fiction, w którym ludzie walczą o przeżycie – nie zważając, że jutro trzeba iść do pracy, szkoły… To wszystko potęguje zastosowana narracja pierwszoosobowa. Czuć, że historię opowiada Helldiver, prosty chłopak, bo wszystko jest powiedziane konkretnie i w przystępny sposób.

I w tym momencie zaczyna się spora lista „ale”. Im dalej zagłębiałem się w świat „Red Rising” tym zdeprawowany, pordzewiały świat science fiction zamieniał się w mieszankę, której nie mogłem przetrawić. Pojawiły się inne frakcje. Dla przykładu złoci, którzy garściami czerpią ze starożytnych Rzymian. Czyli tacy Rzymianie w kosmicznych statkach. Ostatecznie zaczęło to wyglądać tak, jakby zmieszać „Gwiezdne Wojny” z „Gladiatorem” i „Braveheartem”. A na dodatek wpisać to wszystko w, nadzwyczaj modny ostatnio, schemat „Igrzysk Śmierci”. Tego nie da się odmówić autorowi – pożycza na potęgę.

Ponadto ta szalona i ekstrawagancka mieszanka zdawała się sprawiać kłopot samemu pisarzowi. Zdarzały się momenty, gdy starałem się szukać jakiegoś uzasadnienia logicznego dla pewnych faktów. Przykład? Bohaterowie, którzy bez najmniejszych problemów przytaczają Cycerona, lub opowiadają sobie o Aleksandrze czy Juliuszu Cezarze, lecz nie mają pojęcia kim jest „starożytny” prezydent.

Dodatkowo momentami widać banalność konstrukcji postaci. Doskonale pokazuje to protagonista, Darrow (przypominam, gdyby zapomniał ktoś w zalewie informacji). Absurdy jego moralności widać bardzo często. Z jednej strony większość swoich działań tłumaczy ochroną rodziny, lecz gdy chcę pocałować jedną z kobiecych postaci to… zapomina o swojej żonie. Typowy facet powiedzą jedni, ale mi coś tu bardzo śmierdzi.

Warto jednak pochwalić wydawnictwo Draceus co do drugiego wydania. Mając porównanie z miernym pierwszym, widać poprawę! Kiepska, bardzo miękka okładka została zmieniona na twardszą ze skrzydełkami. Graficznie też jest o wiele ciekawiej. Poprawiono też wygląd treści. Wciąż jednak małe marginesy, mierzone jak źdźbłami trawy, co nie przeszkadza w lekturze. Ogółem jednak wydanie na plus!

Wróćmy zatem do pytania z początku – czemu piszę recenzję ponownie? Bo uważam, że pomimo nieścisłości, braku doświadczenia autora, pożyczania schematów na potęgę to nie jest książka do zmieszania z błotem. Jeżeli podchodzimy do „Red Rising: Złota Krew” jako do luźnej rozrywki, która zapewni mi dużo emocji, zwrotów akcji, pokręcony pomysł i świetną zabawę. Inaczej skończymy zirytowani i rzucimy książkę w kąt. A to przecież sympatyczna i bezpieczna rozrywka z gatunku science fiction.

Krzysztof Szatkowski

mclena | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

"Stal to potęga. Pieniądze to potęga. Ale ze wszystkich rzeczy na świecie najpotężniejsze są słowa."

"Red Rising - Złota krew" od pierwszych chwil był dla mnie problemem. Pierce Brown nie potrafił mnie wystarczajaco wciagnac w fabułę aby całkowicie i bezpowrotnie zatracić się w lekturze, gdyż początek nie zapowiada niczego czego do tej pory nie można znaleźć w jakże obszernym dziale fantasy. Kolonizacja Marsa, prymitywny podział społeczeństwa, ucisnieni chcący wyrwać się z wpływów "nadludzi"... od razu jakoś lekceważaco podeszlam do tematu. Bardzo niesprawiedliwie! Brown może nie zapowiada rewelacji ale ostatecznie rozkłada czytelnika na łopatki mnóstwem niespodziewanych zwrotów akcji i nietuzinkowymi bohaterami, ktorych trudno rozgryźć. Darrow jest tak złożoną osobowością że naprawdę trudno jest przewidzieć co mu strzeli do głowy. Nie raz nie potrafiłam ogarnąć o co mu tak naprawde chodzi, dokąd to wszystko zmierza, gdzie leży jego lojalność... czy nie zatracil się w nowej...

veinylover | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Autor wykreował pokręcone uniwersum dla swej opowieści.
Gdyby kierować się recenzjami, na które natrafiłem, książka ta nie wydawała się specjalnie atrakcyjna. Można by oczekiwać, że jest dość naiwna i mało odkrywcza.
A jednak zdecydowałem się w nią wejść.
Muszę powiedzieć, że początek kreował w swej mroczności klimat statycznej beznadziei, a jednak z każdą następną akcją opowieść wciąga coraz bardziej.
Jeśli potraktujemy rzecz, jako rozrywkę, okazuje się, że akcja jest coraz ciekawsza, biegnie wartko i wytwarza w czytającym mnóstwo emocji. Jeśli przez chwilę nie będziemy traktować uniwersum akcji książki zbyt poważnie i skupimy się na akcji i stronie emocjonalnej, to zobaczymy w krzywym zwierciadle odbicie naszej rzeczywistości w walce o władzę buldogów pod dywanem.
No i to co lubię, obecność silnych kobiecych postaci. A użycie przez dziewczynę zębów podczas polowania — do przegryzienia gardła zwierzęcia wielkości jelenia — no, no.. to lepsze, niż mityczne wampirzyce.
Nie zamierzam...

Beata | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Rewelacyjna powieść. Kolonizacja kosmosu. Nowy świat, a jednak stary... to wszystko już było, kastowy układ społeczeństwa, wyzysk elit, okrucieństwo, dyskryminacja rasowa, bezwzględna walka o władzę. I bohater walczący o wyzwolenie uciskanych. Pesymistyczna wizja przyszłości świata.

Miałam ogromny problem, jaką wystawić ocenę tej książce. Mam poczucie, że powinnam ocenić niżej, ale jakaś moja część była w pewnym stopniu zachwycona i zafascynowana historią. I za ten magnetyzm daję gwiazdkę w górę.

Darrow, Czerwony pracownik kopalni na Marsie, ma poczucie, że jest pionierem, przygotowuje planetę pod kolonizację. Ma wspaniałą żonę, rodzinę i pomimo niespecjalnych warunków życia i morderstwie, jakiego klasy wyższe dokonały na jego ojcu w przeszłości, wydaje się być zadowolony ze swojego życia. Wszystko do czasu, aż Złoci, Elita mieszkańców Marsa, zaburza jego światopogląd i odbiera mu szczęście. Czy Czerwony niewolnik z kopalni jest w stanie wedrzeć się w szeregi Elity i wymierzyć sprawiedliwość?

Po przeczytaniu początku, miałam spore oczekiwania od tej historii. Myślałam, że na sto procent zaliczę ją do swoich ulubionych. Zapowiadało się świetnie, akcja gnała na łeb na szyję, było bez ograniczeń, brutalnie, wulgarnie, wszystko rozegrało się aż za szybko, aby...

Virginia | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

"- Śmierć nie jest tak pusta, jak o niej mówisz. Pustką jest życie bez wolności, Darrow."

"Red Rising. Złota krew", to książka, która już od dawna leżała na mojej półce. Jakoś niespecjalnie ciągnęło mnie do tej pozycji. Po głębszym zastanowieniu stwierdziłam, że czas najwyższy poznać historię pewnego Czerwonego górnika. I tak oto zaczęła się moja przygoda ze światem, w którym kolor decyduje o twojej przyszłości.

Życie Czerwonych na Marsie nie należy do łatwych. Zwłaszcza życie Helldiverów. Wydobywają oni w kopalniach Marsa cenne helium-3. Żyją krótko i umierają młodo. Darrow, jest jednym z nielicznych Helldiverów. Przez okrutne prawo Złotych traci żonę, po czym sam zostaje skazany na śmierć. Śmierć okazuje się być dla niego początkiem. Od tej chwili jego życie zmienia się diametralnie.

Ciężko mi jednoznacznie wypowiedzieć się o tej książce. Chwilami było naprawdę ciekawie, a chwilami irytująco i nudno. Autor stworzył mieszankę wszystkiego. Mamy tu bardzo duże nawiązania do...

Gabriela P | 2015-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Zastanawialiście się jak będzie wyglądał świat za 700 lat? Co się stanie z ziemią i ludźmi? Władzę przejmą dyktatorzy? A może w ogóle przestaniemy istnieć? Pozabijamy się nawzajem, albo zwyczajnie pożre nas słońce?

Pierce Brown - autor „Red Rising: Złota krew” - w swojej książce przedstawia nam słodko gorzką wizje przyszłości. Ludzkość skolonizowała układ słoneczny, płacąc za to jednak sporą cenę. Równość zniknęła. Społeczeństwo zostało podzielone na kasty, kolory, doprowadzając rolę ludzi do sług i panów. Nie wszystkim ten układ się podoba. Nie każdy jest zadowolony z faktu, iż wyższe kolory wykorzystują niższe… W dziejach ludzkości dyktatura nigdy nie trwała nazbyt długo, zawsze przychodził jej kres. Przeważnie był krwawy, okupiony wieloma ofiarami, a sposoby przechytrzenia niechcianego systemu nie zmieniły się za bardzo od czasów pierwszych ludzi.

Głównym bohaterem jest młody chłopak - Darrow - jest jednym z czerwonych, najniższym kolorem wśród wszystkich ludzi. Mieszka na...

Przyszłość. Minęło 700 lat od kiedy większość ludzkości przeniosło się na Lunę-Księżyc, by w następnych stuleciach podbić pozostałe planety i niektóre księżyce Układu Słonecznego. Jednak poszczególne kolonie miały dosyć zależności od ziemskich konsorcjów, więc zbuntowały, by utworzyć kastowe społeczeństwo oparte na kolorach. Najważniejsi są Złoci - to oni rządzą. Są też zieloni - naukowcy, niebiescy - piloci statków kosmicznych, miedziani - urzędnicy, różowi - odpowiedzialni za dostarczanie przyjemności i wielu innych. Jednak podstawą wszystkiego są Czerwoni, których większość żyje w podziemiach Marsa, wydobywając niezbędną do terraformowania rudę Helium-3.

Jednym z nich jest szesnastoletni Darrow, mąż Eo, Helldiver, zajmujący się obsługą wiertła wgryzającego się w głąb planety. On i jego bliscy żyją w biedzie, nie mając nigdy zobaczyć nieba. Wierzą, że dzięki ich pracy ludzie będą mogli kiedyś wreszcie opuścić przeludnioną Ziemię i zamieszkać na Marsie. Jednak pewnego dnia jego...

Niko | 2014-05-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014 rok
Przeczytana: 20 maja 2014

Motyw kolonizacji Mars, jak i innych planet naszego Układu Słonecznego jest niezmiernie popularny w literaturze, filmie czy grach komputerowych. Przyczyny tego są różne. Najczęściej są to jednak problemy związane ze zniszczeniem środowiska czy po prostu chęć odkrycia innego świata. Kolonizacja nowej planety wiąże się z tworzeniem społeczeństwa, które nie zawsze może wyglądać jak te które znamy. Czy spojrzenie autora na tę kwestię będzie inne niż te, które mieliśmy okazję poznać w innych dziełach? Czy autor zaskoczy nas swoją wizją marsjańskiej przyszłości?

Red Rising. Złota krew jest debiutancką powieścią amerykańskiego pisarza Pierca Browna otwierająca trylogię Red Rising. Głównym bohaterem powieści jest Darrow. Mimo młodego wieku jego życie nie jest łatwe. Chłopak żyje pod ziemią, gdzie zajmuje się wydobywaniem cennego surowca jakim jest helium-3, niezbędnego do kolonizacji planet. Wraz z innym mieszkańcami kopalń stawowi również grupę Czerwonych - najniższą w złożonej...

Roland | 2014-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Świetna książka, zapowiadająca całkiem niezłą trylogię. Pierce Brown stworzył niesamowity świat, pełen nieprawdopodobnych skrajności. Tematyka jest niby znana, a jednak zupełnie nowa. Autor w mistrzowski sposób prowadzi akcję, trzymając czytelnika w ciągłym napięciu. Nawet jeśli ktoś podczas lektury będzie wiedział co się za chwilę wydarzy, to po pewnym czasie okaże się, że jest w błędzie. Dobra książka, która powinna znaleźć odpowiednie miejsce w firmamencie powieści fantasy.

Daleka przyszłość, ludzkość podbiła i zasiedliła prawie cały Układ Słoneczny. Całe społeczeństwo zostało podzielone na specyficzne kasty, które wykonują określone zadania. Wszystkimi rządzą Złoci, o nadludzkich umiejętnościach, kasta władców, którzy podbili planety. Nasz bohater Darrow należy do Czerwonych, najniższej warstwy społecznej, która w rzeczywistości wykonuje niewolnicza pracę. Darrow jest górnikiem (Helldriverem) zamieszkującym podziemia Marsa, wydobywającym helium-3 w celu terraformacji...

asortafairytale | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015

Cenię pisarzy, którzy mocno inspirując się innymi słynnymi seriami, nie ograniczają się wyłącznie do samego kopiowania czy powielania schematów, lecz potrafią dodać coś od siebie i z doskonale znanych i wielokrotnie przetwarzanych elementów, potrafią stworzyć zupełnie nową jakość, której poziom jeszcze podnoszą, dokładnie tak jak Pierce Brown.

W trylogii "Red Rising" jest ukazany brutalny, dystopijny, marsjański świat przyszłości, w którym o hierarchii w społeczeństwie decydują kolory, którym przewodzą Złoci, będący rasą nadludzi, a przynajmniej sami tak siebie postrzegają, którzy całkowicie dominują i podporządkowują sobie resztę kolorów, bezlitośnie ich tłamsząc, kontrolując, wykorzystując i zabijając wedle własnego uznania.

Teoretycznie niemal na każdy opis mówiący o podobieństwie danej powieści do "Igrzysk Śmierci" reaguję alergicznie i najczęściej już na wejściu ją skreślam. Jednak gdy tylko spojrzałam na okładkę pierwszego tomu w oryginale i przeczytałam opis, to z miejsca...