Czarna kolonia
Glaca

Czerwona Planeta – tak bliska i tak daleka – wreszcie staje przed nami otworem. Postęp technologii umożliwia podróże na inne planety, terraformację wspomagają odkrycia dokonywane już na miejscu, na Marsie. Pustynia zamienia się w dżunglę, pojawiają się rzeki, jeziora, oceany, niezwykłe gatunki. Niesamowite możliwości planety przyspieszają kolonizację, na Marsie powstaje nowy, wspaniały świat, świat, w którym każdy znajdzie swoje miejsce – tak przynajmniej wyglądają reklamy emitowane przez korporacje, które kontrolują planetę i procesy osiedleńcze.

Co naprawdę dzieje się na Czerwonej Planecie? Ilu najemników i ile broni sprowadziły tam wielkie firmy? I najważniejsze – w jakim celu? Co takiego jest na Marsie, że najpotężniejsze korporacje chcą położyć na tym łapę?

Arkady Saulski przenosi nas w przyszłość, która w wielu aspektach zaskakuje, choć niekiedy wydaje się dziwnie znajoma. Oryginalnie prowadzona narracja, wartka akcja, nowoczesne technologie i zaskakujące rozwiązania – to wszystko składa się na naprawdę udany debiut.

źródło opisu: Drageus

źródło okładki: http://www.drageus.com/ksiazki/czarna-kolonia/

baszar | 2018-09-03
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2018
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

"Zabili ją i uciekła" w klimatach fantastyki naukowej. Z naciskiem na pierwszy człon nazwy gatunku. Akcja wartka, czyta się szybko, ale fabuła ma dziury a świat przedstawiony jest mało prawdopodobny.
Dodatkowo w książce jest nieco kalek z angielskiego, wykorzystywanych zamiast polskich terminów.
Jako wakacyjne czytadło - całkiem niezła.

Konrad Boblewski | 2018-02-05
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Książka mile mnie zaskoczyła. Sensacyjnie prowadzona fabuła (mnie kojarzy się sposób narracji z Ludlemem) wciąga. Wizja przyszłości rozwinięta może niezbyt głęboko, ale nie typowo. Jednocześnie posługuje się autor obrazami, artefaktami z gier i książek, które znam (STARCRAFT) i to sprawia mi przyjemność. Czytanie na pewno sprawia miła rozrywkę.

ZojaHawryło | 2017-10-16

Książka przygarnięta z czystej ciekawości i .....tak....autor ma w sobie potencjał, pisze w dość ciekawy i rzadko spotykany sposób. Saulski pociągnął mnie w świat kolonizacji Marsa i chętnie pochylę się nad jego twórczością. Polecam każdemu.

ZachJJ | 2017-03-19

Oj nie

Jabuilo | 2017-03-07

Nowy, młody Twórca na naszej scenie SF. Dziennikarz i publicysta - spodobała mi się jego książka właściwie od pierwszej strony, choć początek historyi kolonizacji Marsa był zdrowo naciągany. Nie mniej jednak książka przypomniała mi film "Pamięć absolutna" z 1990 roku w reż. Paula Verhoevena. W odróżnieniu od nowej ekranizacji z 2012, posiadała oprócz niedoróbek i śmiesznej grafiki komputerowej niezaprzeczalny walor - klimat. Taki klimat ma również powieść Autora, odpowiednią dawkę militariów i przemocy, ale rówież taktyki i myślenia, czyta się bardzo gładko i nawet zaciekawia. Jestem pod wrażeniem debiutu w SF i zabieram się za tom drugi. Dobre, bo Polskie - chciałoby się napisać. Ja dodam, dobre bo świeże :))) Polecam z czystym sumieniem.

asymon | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Ostatnimi czasy kompulsywnie słucham audiobooków ze Storytel - abonament, trzeba korzystać. Wrzuciłem na próbę, przesłuchałem godzinę z hakiem, stwierdziłem że tracę czas.

W zasadzie powinienem przestać po opisach terraformacji Marsa, autor niewątpliwie w dzieciństwie wiele rozmyślał nad planami podboju Czerwonej Planety i teraz nareszcie przekuł te myśli w książkę. Szkoda że nie uważał na lekcjach biologii.

Czytałem dalej, jak pani kapitan? podporucznik? przechadzała się po statku kosmicznym, był tam jej ojciec? A może nie jej?, Ktoś coś pił, nostalgia, statek przechodzi na "emeryturę". Ogólnie nuda. Ale pewnie wkrótce nadlecą najeźdźcy z Wenus, a stara krypa będzie ostatnią deską ratunku.

Nie daję gwiazdek, żeby nie było "nie znasz, nie oceniaj", ale tak między nami, na uszko, to ze trzy.

Hardox | 2017-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2017

Jestem zaskoczony po lekturze tej książki. Udany debiut Pana Saulskiego. Czytałem gdzieś wpis że jest to mocne science fiction. A uważam że jest inaczej. To dobra, bardzo dobra książka akcji w świecie science-fiction. Uwielbiam gatunek military sf i przeczytałem już kilka takich książek i nie ma w "Czarnej Kolonii" takiego nawału technologicznych opisów jak się spodziewałem.
Ciekawa fabuła, szybko się czyta. Czasami bardzo częste przeskoki w akcji, autor zgrabnie to napisał, czytamy i jesteśmy myślami w kilku miejscach naraz. Widzimy starcie na powierzchni Czerwonej Kompanii a za chwilę spoglądamy na Marsa z orbity na pokładzie Wikinga.
Sięgnąłem po tą książkę raz że fajnie poczytać sci fiction w kosmosie gdzie występują rodzime nazwiska a dwa że Drageus to chyba jedno z lepszych wydawnictw na rynku dla fanów twardego sci fiction.
Książka trochę za krótka, postacie nie zdażyły się rozwinąć głębiej, wszędzie jest masa akcji, może początek trochę nas wprowadza w sytuację w świat...

Ricardo | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Nie jest to wg mnie dzieło wybitne. W porównaniu z Dębskim (cykl Rubieże imperium) lub Cholewą (cykl Algorytm wojny)wypada dość słabo.

Janusz Szewczyk | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Najpierw strona techniczna. Książka przyzwoicie sklejona w miękkich okładkach o miłej w dotyku, "zamszowej" (na pewno jest jakaś fachowa nazwa na ten materiał, ale jej nie znam) powierzchni, która ma jednak fatalną wadę - ile razy bym nie mył rąk i tak zawsze pozostają na okładce paskudne, tłuste ślady po palcach. Gdy je wycierałem, po kilku razach wycierała się też "zamszowa" powłoka pozostawiając plamy innego typu. Gdy ich nie wycierałem stawały się trwałe. By nie mieć plamistych okładek trzeba czytać w rękawiczkach lub okładać okładkę dodatkową okładką. Niepraktyczne i wkurzające. Przyzwoita korekta, literówek prawie nie ma, chociaż zdarzają się dziwne zdania typu: "...obszar na wysokości oczy mężczyzny..." (strona 172).

Fabuła i konstrukcja książki oparte są w całości na wieloaspektowej niedbałości autora o sensowność wydarzeń, opisy postaci, relacje pomiędzy postaciami, tło, szczegóły, informacje naukowe itd. Przypominają nieco komputerową strzelankę w niskiej rozdzielczości...

Bogdan Brykman | 2016-10-08
Przeczytana: 07 października 2016

Czerwona planeta pierwsza po księżycu badana i choć człowiek zapuszcza się coraz dalej, jest nadal tajemnicza i niezbadana.