rozwiń zwiń

Red Rising Tom 1 Złota krew

Okładka książki Red Rising Tom 1 Złota krew
Pierce Brown Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Red Rising (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

Astro-Rzymianie z Marsa vol. 1

Link do recenzji

196 0 10

Ksiazka dobra, moze czasami bardzo, ale tez nierowna. Nie wiem czy to poczatek kariery autora, ale widac w niej pewne braki. Niemniej jednak swiat przedstawiony jest absorbujacy i intrygujacy wystarczajaco, aby zechciac siegnac po nastepna czysc, ktora mam nadzieje bedzie bardziej spojna. Brakuje troche SF, ale i aspekty socjologiczne w dalszej ksiazki pozostawiaja niedosyt i sa troche splycone. Rozwoj glownego bohatera tez zawiera kilka zgrzytow - jest wiele niedopowiedzen i splycen.

Mimo swoich wad czyta sie swietnie i czasami ciezko sie oderwac, mimo tematu przewodniego , ktory pojawil sie w wielu innych pozycjach. Fani hard sajfaj moga poczuc niedobor glownego elementu jakim jest fantastyka, bo tutaj ona jest zaledwie tlem, a motyw przewodni nie jest wystarczajaco wyeksponowany.

Uwaga: Trzymac sie z daleka od audiobooka, Roch Siemianowski kiepsko sie sprawuje podczas narracji tej pozycji. Przelyka sline wyjatkowo irytujaco, a kwestie zenskie w jego wykonaniu sa po prostu slabe.

Słabiutka pozycja. Może 20 lat temu spodobałaby mi się ale dziś? Wysokie oceny świadczą o nośnej opowieści czyli: ktoś z nizin społecznej drabiny chce wywrzeć pomstę na tych z samego szczytu, którzy..... Rozwleczona niesamowicie, wielokrotnie się "wyłączałem" podczas czytania bo nijak nie mogłem się przenieść do opisywanych miejsc i sytuacji. Nośna historia nie wystarczy, trzeba też mieć talent literacki. Po kolejne części nie sięgnę bowiem szkoda mi czasu.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka. Może nie oceniłbym jej na pełne 8, ale na pewno w okolicach 7.5-8, więc aktualna średnia ocen jest wg. mnie sprawiedliwa.
W książce dzieje się bardzo wiele, jest mnóstwo zwrotów akcji, a sama akcja toczy się bardzo szybko, bez zbędnych przeciągań i dłużyzn, momentami nawet za szybko i było wiele momentów, gdzie chciałem, aby jednak autor poświecił pewno wydarzeniom więcej uwagi, pogłębił niektóre dialogi czy wydarzenia, ale może po prostu przyzwyczaiłem się zbytnio do ostatnich książek które czytałem, gdzie wydarzenia były zbyt rozwlekane.
Jest to kawał solidnej historii i w wersji ebook, która w moim wypadku miała ~410 stron, autor umieścił bardzo wiele wydarzeń i jestem pełen podziwu, że wyszło to tak solidnie.
Z pewnością sięgnę po kontynuacje, po końcowe wydarzenia z pewnością do tego zachęcają.

Wybitna powieść. Wybitna historia.

Po pierwszych rozdziałach obawiałem się, że to kolejna klisza, ale moment, który zazwyczaj kończy tego rodzaju powieści tutaj dopiero ją otwiera. To było świeże. Lubię też motywy vendetty, Goliath, Law Abiding Citizen, tutaj podsycone mitologią, ale nie, to nie jest jakiś Ilion, że o Hellenici w Kosmosie, to ma uzasadnienie w tym zaślepieniu, pysze, upadku, ostatnim podrygu upadającej cywilizacji.

Z powieści da się wyłuskać zdecydowanie więcej niż tylko Hogwart. Masa motywów ukryta między wierszami.

Nie wiadomo, w którą stronę pójdzie fabuła. Jedynie twist ten pod koniec dało się uznać za oklepany i przewidywalny, ale autor dawał tak jednoznaczne hinty, że chyba nawet chodziło mu o rozbrojenie tego plot twistu, by nie sprawiał wrażenie oklepanego.

Generalnie cieszę się, że to dopiero pierwszy tom. Tydzień temu nie wiedziałem o tej serii, a chyba będzie jedną z ulubionych.

Wybitna powieść. Wybitna historia.

Świetna książka, całą historia spójna, ciekawa, ażchce się czytać co będzie dalej, niektóre emocje, rozsterki aż czuć w sobie.
I bardzo się cieszę że to pierwsza z trzech książek serii.

I bardzo się cieszę że to pierwsza z trzech książek serii.

Jeszcze do niedawna nie miałam zupełnie pojęcia o istnieniu tej książki, ale zobaczyłam ją i Iris, przeczytałam jej recenzję i stwierdziłam, że to może być coś dla mnie. Już od dawna chodzi za mną sci-fi, ale strasznie się go boję, a tutaj mamy taką bardzo lekką wersję (serio, ciężko powiedzieć, że to SF).

Główny problem tej książki polega na tym, że czasami miałam wrażenie, że jest tu za mało. Czego? No właśnie tego SF. Niby akcja toczy się na Marsie, niby inny klimat, niby inne powietrze, a szczerze mówiąc równie dobrze mogłaby to być kopalnia położona w dowolnym miejscu na świecie i wyszłoby na to samo... To mi przeszkadzało na samym początku i nie ważne, jak mocno się nad tym zastanawiałam, nijak nie potrafiłam się poczuć, jakbym znajdowała się w innym miejscu, a co dopiero na innej planecie! W trakcie czytania już zupełnie zapomniałam o tym Marsie :)

Co więcej historia ta MOCNO czerpie z innych powieści i nie trzeba być niewiadomo jak oczytanym, żeby to zauważyć (Igrzyska śmierci, Niezgodna, to chociażby dwie, które mi się nasunęły), ale powiem szczerze, że to wrażenie jest bardzo wyraźne w pierwszej połowie książki. Odłożyłam ja na trochę i gdy powróciłam do niej po jakimś czasie, wrażenie się rozmyło i pozostało tylko zamglone wspomnienie. Osobiście mogę zrozumieć taką inspirację i skojarzenia, ale wiem, że niektórych może to kłuć w oczy.

Poza tym to naprawdę fajna książka. Dla tych, co nie bardzo lubię SF albo się go boją - jak ja - będzie w sam raz, bo w ogóle go tu nie odczujecie. To już prędzej taka YA dystopia, która ma ambicje na bycie SF, ale po drodze coś jej nie wyszło. Ja się dobrze bawiłam podczas lektury, może nie byłam niewiadomo jak zafascynowana i miałam problem, żeby przeczytać ją w jakimś krótszym okresie czasu, bo przerwy między czytaniem miałam spore, ale jak już usiadłam i się wgryzłam ciężko mi było się oderwać. Nie jest to książka idealna, ale ma potencjał, a ja jestem ciekawa, jak historia się rozwinie i co Darrow nawywija, bo to dobry i zachęcający wstęp.

Główny problem tej książki polega na tym, że czasami miałam...

Mam wrażenie, że jest to zbiór motywów i schematów zaczerpniętych z istniejącej młodzieżowej literatury dystopijnej. Czytało się ok, mimo że bohaterowie wydali mi się bardzo jednowymiarowi i nieciekawi, a wszechobecna przemoc nieuzasadniona. Liczę, że kolejne tomy pozwolą mi lepiej poznać (wszech)świat stworzony przez Browna i może nawet polubić głównego bohatera :)

Nasłuchałem się wielu opinii na temat Red Rising, które tworzyły obraz książki nijakiej, pełnej wielu problemów i najsłabszej w trylogii. Cóż, jeśli to najsłabsza książka w serii, to ma ona potencjał na zostanie jedną z moich ulubionych pozycji w fantastyce.

Jej największym grzechem jest czerpanie garściami z wielu innych serii. Pewnie można jej zarzucić, że jest odtwórcza, ale jednocześnie cała fabuła jest świetnie prowadzona. Momentami przewidywalna, ale równie często zaskakująca. Można by się przyczepić, że czytelnik jest cały czas trzymany w niewiedzy przez naszego bohatera, który ciągle ukrywa swoje plany, ale moim zdaniem wychodzi to książce na dobre. Tempo jest bardzo przyjemne, ani przez moment nie nudzi i się nie ciągnie.

Darrow to świetna postać, jedna z najlepszych, jakie czytałem. Świetnie zarysowany charakter i motywacje. Wątpliwości i rozterki, która mają sens i sprawiają, że wydaje się prawdziwy, bo nie jest nieomylny w swojej ocenie. Ale nawet, kiedy popełnia błędy, to jako czytelnik, rozumiemy dlaczego. Największe osiągnięcie autora w tej książce, to stworzenie bohatera ogromnie wyrazistego, ale jednocześnie nieprzewidywalnego. Darrow kwestionuje to kim jest, kim powinien być, jaki jest świat wokół niego i w co wierzy, a my robimy to razem z nim, bo poznajemy świat jego oczami. Postaci poboczne również są świetne. Jestem w szoku jak wiele jak wiele z nich Brown był w stanie solidnie wykreować w tak krótkiej książce. Dla mnie jest to jedna z najistotniejszych rzeczy w dobrych historiach i ogromnie to doceniam.

Sięganie po młodzieżową fantastykę to hazard, tym razem się jednak poszczęściło. Fabuła wciąga, bohaterowie mają namiastkę głębi, a pierwiastek infantylności jest ograniczony do niezbędnego minimum. Z przyjemnością kontynuuję lekturę.

Świetna!
Przeczytałam jednym tchem w kilka dni. Dzięki szybkiej akcji nie można się przy niej nudzić. Wydaje mi się, że nawet jedna z lepszych książek science-fiction z jakimi miałam styczność. Tematyka niby znana ale jednak przedstawiona w całkowicie inny, interesujący sposób.Najbardziej w "Red Rising" podobali mi się realistycznie przedstawieni bohaterowie oraz wspaniale wykreowany świat.
Jest to opowieść o społeczeństwie podzielonym na kasty nazywane kolorami. Najwyżej znajdują się Złoci, a na samym dnie Czerwoni. I to właśnie jeden chłopak z Czerwonych odkrywa, że wszystko w co dotychczas wierzył to kłamstwo, a świat wygląda całkowicie inaczej. Darrow dołącza do bojowników o wolność, aby stać się Złotym i zniszczyć ich od środka. Ale najpierw musi przeżyć.

Świetna!

Pierce Brown Red Rising: Złota krew Zobacz więcej